Proces výmeny kryptomien na burzách a iných špecializovaných platformách môže byť stále dosť časovo náročný a často vyžaduje vysoké provízie. Nie všetky burzy navyše podporujú potrebné mince alebo potrebné obchodné páry. Výsledkom je, že obchodník, ktorý chce vymeniť jednu kryptomenu za inú, čelí potrebe ďalších konverzií..

Atomic Swaps rieši vyššie uvedené problémy a eliminuje potrebu dôveryhodnosti aj pre tretiu stranu a umožňuje výmenu kryptomien naprieč rôznymi blockchainmi.

V procese výmeny kryptomien môže vzniknúť množstvo problémov.

  1. Dôvera. Pri výmene kryptomien, napríklad LTC za BTC, budete musieť na burzu poslať svoje mince alebo vykonať OTC transakciu. V prvom prípade musíte dôverovať platforme, ktorá bude vyhovovať obchodu, inak sa budete musieť spoľahnúť na ručiteľa, ktorý zaisťuje bezpečnosť transakcie.
  2. Dodatočné poplatky. Pri uskutočňovaní obchodu na burze platíte províziu za samotný obchod, platíte tiež za výber mincí, niekedy dokonca aj za zloženie finančných prostriedkov. V prípade voľnopredajnej výmeny platíte fixné percento ručiteľovi.
  3. Pohodlie. Ak chcete obchodovať s kryptomenami na burze, musíte vložiť prostriedky a následne ich vybrať, ale výmena sa môže dočasne uzavrieť kvôli údržbe alebo na neurčito pozastaviť možnosť vkladu / výberu pre kryptomeny, ktoré používate.

Na riešenie týchto problémov boli vyvinuté atómové swapy. Túto technológiu prvýkrát opísal Tier Nolan ešte v roku 2013, ale do praxe sa dostala až nedávno.

Pracovný princíp

Protokoly pre atómovú výmenu sú navrhnuté tak, aby eliminovali všetky príležitosti účastníkov k podvodom. Aby sme pochopili, ako to funguje, použite príklad, keď Alice chce vymeniť svoj LTC za Bobov BTC.

V prvom rade musí Alica zložiť LTC na adresu zmluvy, ktorá zohráva úlohu bezpečnej schránky. Keď sa vytvorí táto „bezpečná schránka“, Alice vygeneruje kľúč na prístup k nej. Potom zdieľa kryptografický hash tohto kľúča s Bobom. Bob nemá prístup k LTC, pretože má iba hash kľúča, ale nie samotný kľúč.

Bob použije hash, ktorý poskytuje Alice, na vytvorenie ďalšej zabezpečenej adresy zmluvy, kde potom uloží svoje BTC. Na získanie BTC musí Alica použiť ten istý kľúč, čím poskytne svoju menu Bobovi (s využitím funkcie hashlock). To znamená, že hneď ako Alica požiada o BTC, Bob zase požiada o LTC a výmena mien bude dokončená.

Termín „atómový“ sa používa preto, lebo tieto transakcie sa uskutočňujú buď úplne, alebo vôbec. Ak si jedna zo strán neplní svoje povinnosti, zmluva sa ruší a finančné prostriedky sa automaticky vracajú príslušným vlastníkom.

Atómové swapy sa môžu vyskytovať dvoma rôznymi spôsobmi: na blockchaine a mimo blockchainu:

  • On-chain swapy sa vyskytujú v ktorejkoľvek zo sietí zapojených do procesu výmeny (v tomto prípade ide buď o bitcoin alebo litecoin blockchain).
  • Výmeny mimo reťazca sa vyskytujú na druhej vrstve, napríklad na Lightning Network.

Z technického hľadiska je väčšina týchto obchodných systémov založená na inteligentných kontraktoch, ktoré využívajú kontrakty Multisig a Hash Timelock Contracts (HTLC)..

Multisig

Multisig je špeciálny typ digitálneho podpisu, ktorý umožňuje dvom alebo viacerým používateľom podpisovať dokumenty spoločne ako skupina. Preto je multi-podpis vytvorený kombináciou niekoľkých jedinečných podpisov.

Ako jednoduchú obdobu si môžete predstaviť bezpečnostnú schránku s dvoma zámkami a dvoma kľúčmi. S Alicou jeden kľúč a Bob s druhým. Jediným spôsobom, ako môžu schránku otvoriť, je použitie obidvoch klávesov súčasne. Preto žiadny z účastníkov nebude môcť box otvoriť samostatne.

Hash Timelock Contracts (HTLC)

Hash Timelock Contracts sú založené na dvoch funkciách: hashlock a timelock.

Cieľom Hashlocku je zabrániť utrácaniu, ak niektorá časť údajov zostane neprístupná (ako napríklad Alicin kľúč v príklade vyššie). Timelock je funkcia, ktorá zaisťuje, že kontrakt je možné vykonať iba v rámci vopred definovaného časového obdobia. V dôsledku toho použitie HTLC eliminuje potrebu dôvery, pretože zmluva vytvára špecifický súbor pravidiel, ktoré zabraňujú čiastočnému vykonaniu atómovej výmeny.

Výhody atómových swapov

Hlavnou výhodou Atomic Swaps je eliminácia potreby tretej strany, pretože všetky transakcie sú P2P, priamo medzi dvoma používateľmi. Atómové swapy tiež zvyšujú bezpečnosť, pretože používatelia nemusia prevádzať svoje prostriedky na centralizovanú burzu alebo na tretiu stranu. Namiesto toho môžu transakcie prebiehať priamo z peňaženiek používateľov. Okrem toho to tiež pomáha používateľom šetriť na províziách. Pri použití swapov je potrebné zaplatiť iba transakčný poplatok, zatiaľ čo pri výmenách platia okrem transakčného poplatku aj obchodné provízie a provízie za výber. Atómové swapy sú tiež oveľa rýchlejšie – teoreticky im to zaberie iba čas, ktorý sa rovná rýchlosti spracovania transakcie.

Nevýhody

Na uskutočnenie výmeny musia byť dve kryptomeny založené na blockchainoch, ktoré používajú rovnaký hashovací algoritmus (napríklad SHA-256, ako v prípade bitcoinovej siete). Okrem toho musia byť kompatibilné s HTLC a inými programovateľnými funkciami.

Niektorí výskumníci sa tiež zaoberajú otázkami ochrany súkromia, pretože atómové swapy je možné sledovať na blockchaine, čo umožňuje prepojiť adresy zapojené do swapu s ostatnými prostriedkami používateľa..

Záver

U väčšiny je realizácia atómových swapov stále komplikovaná, ale táto technológia vedie k významným zmenám v interoperabilite blockchainov a decentralizovanom obchodovaní. Táto výmena metód má teda veľký potenciál, ktorý otvára nové príležitosti pre decentralizáciu a peer-to-peer prevody peňazí.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me