V jednej alebo druhej podobe je každý blockchain distribuovanou účtovnou knihou, ale nie každá distribuovaná účtovná kniha je blockchain. Bitcoin ako postupný reťazec blokov sa javil ako nový druh technológie distribuovanej účtovnej knihy (DLT) – systémy na ukladanie informácií. To znamená, že blockchain nie je jediným riešením pre bezpečné ukladanie dát.

V dnešnom článku si povieme niečo o alternatívnych systémoch umožňujúcich ukladanie informácií, ich výhodách a nevýhodách, ako aj o tom, kde je lepšie využívať blockchain a kde alternatívy môžu ponúkať lepšie riešenie.

Distribuované systémy účtovných kníh

Technológia blockchain bol vynájdený v roku 1991 Stuart Huber a Scott Stornetta. Vyvinuli prototyp blockchainu, systém Surety. Hlavným prínosom spoločnosti Surety bol ekvivalent digitálneho podpisu – AbsoluteProof. Príklad distribuovanej účtovnej knihy bol nájdený v čísle The New York Times z roku 1995 v sekcii „Bureau of Lost and Found“, kde bola publikovaná hash databáza. Princípy popísané tvorcami Surety sú obsiahnuté v popise bitcoinu.

Distribuované systémy vo forme blockchainu majú rovnaké funkcie a vlastnosti ako jeho alternatívy. Hlavnou vlastnosťou každého systému DLT je distribúcia údajov medzi všetkých používateľov. Rozdiel je iba v dizajnových formách, rýchlosti, škálovateľnosti a bezpečnosti. Okrem blockchainu sú formy distribuovaných účtovných kníh:

  • IPFS – systém medziplanetárnych súborov;
  • DAG – usmernený acyklický graf;
  • Hyperledger;
  • Holochain;
  • Radix (Tempo).

Dnes si povieme niečo o tých riešeniach, ktoré sú priamou alternatívou k technológii Blockchain.

Usmernený acyklický graf

Poďme sa baviť o princípoch DAG bez toho, aby sme sa ponorili do technických detailov.

V bitcoine musí používateľ, aby mohol do bloku pridať transakciu, interagovať s účtovnou knihou prostredníctvom baníkov, pretože to sú baníci, ktorí transakcie rozdeľujú do blokov. To znamená, že používateľ nemá priamy prístup do hlavnej knihy. Ale nebude možné sa zbaviť sprostredkovateľa v rámci blockchainu kvôli princípom samotnej výstavby technológie. 

Donedávna bola ťažba centralizovaná v rukách 4 až 5 združení a vydanie aktualizovaného protokolu Stratum V2, ktoré malo vyriešiť tento problém, jadrom diskusií o krypto komunite. Súčasne, ak nahradíte PoW (Proof of Work) za PoS (Proof of Stake) alebo akýkoľvek iný konsenzusný algoritmus, niektoré subjekty musia postupovať pri prideľovaní transakcií do blokov. Toto je zásadný rozdiel medzi blockchainom a ostatnými systémami distribuovaného typu. 

DAG ponúka mechanizmus pre používateľov na prístup do registra, ktorý umožňuje uzlom byť validátormi transakcií. Dosiahnutie konsenzu v sieti sa dosahuje prostredníctvom všetkých uzlov, ktoré kontrolujú všetky transakcie bez vytvárania blokov. Každá nasledujúca transakcia obsahuje odkaz na predchádzajúcu a jej hash a vytvára „Transakčný strom“, kde sú všetky potvrdené a nemenné.

Neexistujú minimálne alebo žiadne transakčné poplatky, pretože za spracovanie vašich transakcií nie je potrebné platiť ťažiarom.

Distribuovaný register DAG je základom kryptomeny IOTA „Internet vecí“. IOTA používa modifikáciu DAG s názvom Tangle, kde pri pridávaní novej transakcie musíte potvrdiť dve náhodné transakcie v reťazci, nie jednu. 

Pomocou DAG v IoT môžete dosiahnuť rýchlu výmenu dát medzi sieťovými zariadeniami. Zvýšenie počtu zariadení interagujúcich navzájom zvyšuje výkon procesora. Vďaka tejto štruktúre systému je vyriešený problém škálovateľnosti siete.

Technológiu „smerových grafov“ používa Hashgraph tiež na dosiahnutie konsenzu. Vďaka použitiu DAG v spojení s protokolom Gossip, ktorý umožňuje uzlu komunikovať iba so susednými uzlami, je Hashgraph vynikajúcim riešením pre zariadenia s obmedzenými zdrojmi, ako sú napríklad smartfóny.

Holochain

Blockchain je decentralizovaný systém, čo znamená, že každý uzol robí nezávislé rozhodnutia, a udržateľný systém je založený na agregovaných rozhodnutiach všetkých uzlov. Jednoducho povedané, konsenzus sa dosiahne interakciou všetkých uzlov pripojených k sieti. 

Holochain je svojou štruktúrou distribuovaná sieť, kde uzly navzájom interagujú, ale nezávisia od rozhodnutí ostatných uzlov. Každý uzol v sieti má svoju vlastnú účtovnú knihu a funguje nezávisle od ostatných uzlov, ktoré s nimi interagujú. Inými slovami, každý uzol spracúva údaje nezávisle, ale decentralizovaný prístup sa prejavuje výmenou a ukladaním údajov.

Na rozdiel od Blockchainu nemá Holochain žiadne algoritmy na dosiahnutie konsenzu – ani PoW, ani PoS. Integrita všetkých údajov je zabezpečená prijímaním informácií z každého uzla a ich ďalšou analýzou. Používatelia v skutočnosti vytvárajú miestne platobné systémy v rámci Holochainu, potom analyzujú a nahrávajú nové informácie do DHT (protokol na vytváranie väčšiny distribuovaných systémov, napríklad BitTorrent).

Ďalšou vlastnosťou Holochainu je schopnosť vytvárať decentralizované aplikácie v populárnych programovacích jazykoch, ako aj prispôsobenie sa možnostiam spracovania nových jazykov. Takéto prototypy decentralizovaných aplikácií ako Twitter P2P – Neporiadok alebo decentralizovaná Wikipedia – Fractal Wiki sú už pre Holo vytvorené.

Riešenie spoločnosti Holochain možno použiť na vytváranie sociálnych sietí a médií, P2P platforiem, distribučných kanálov a partnerských sietí, ako aj na vzájomné kredity..

Radix (Tempo)

Predtým, ako sa budeme rozprávať o riešení Radix, pripomeňme si niektoré zvláštnosti procesu ťažby, keď ako príklad použijeme bitcoin.

Nové bloky v bitcoinovej sieti sa objavujú približne každých 10 minút. Aby sa udržala konštantná rýchlosť generovania blokov, upravuje sa náročnosť siete: ak je čas generovania bloku kratší ako 10 minút, bude čoraz ťažšie generovať bloky a ak je viac ako 10 minút, obtiažnosť sa zníži … Tento prístup závisí od vnímania času, preto musia baníci do každého bloku zahrnúť časovú značku. Pomocou časovej pečiatky môže byť systém svedkom rovnakej udalosti v rôznych časoch z dôvodu problému, ako je latencia siete. 

Blockchain sa vytvára organizovaním transakcií do blokov a výpočtový výkon je navrhnutý tak, aby rozhodoval. Tento prístup zaisťuje integritu a bezpečnosť celého systému, nie jednotlivých účastníkov.

Radix ponúka mechanizmus na dosiahnutie konsenzu registráciou všeobecného poradia udalostí. Pri použití logických hodín je dôležitejšie ako presný čas udalosti to, čo sa stalo pred udalosťou, t. J. Udalosti sú postupné. Mechanizmus budovania konsenzu sa zároveň nevzťahuje na všetky udalosti, ale iba na tie, ktoré sú predmetom sporu.

Vývojári vytvorili celý ekosystém s vlastnou terminológiou alebo, ako sa hovorí „Vesmír“, kde každá udalosť predstavuje „atóm“. Škálovateľnosť sa dosiahne distribúciou hlavnej knihy medzi klastre uzlov.

Už v počiatočnej fáze vývoja je to jedno z najinovatívnejších a najsľubnejších riešení na vytvorenie distribuovaných systémov.

Prečo blockchain nie je všeliekom?

Vznik bitcoinu je dôležitou udalosťou našej doby. Nakoniec, práve Bitcoin predviedol schopnosti technológie Blockchain pomocou jedného z najsilnejších výklenkov našej doby – financií. Svet financií, ktorý bol dôležitým aspektom nášho života, sa začal transformovať a meniť, čím priťahoval čoraz väčšiu pozornosť tak bitcoinu, ako aj jeho základnej technológie. Takáto popularita okolo technológie distribuovanej účtovnej knihy je odôvodnená skutočnosťou, že hľadáme spôsoby, ako ju implementovať v čo najväčšom počte oblastí nášho života: logistika, medicína, vzdelávanie, reklama, telekomunikácie, obranný priemysel atď..

Ale na základe našich skúseností je zrejmé, že blockchain si nájde svoje vlastné, aj keď obmedzené uplatnenie v určitých oblastiach, ktoré ustúpi iným distribuovaným technológiám. Boom v roku 2017 ICO ukázal, že schopnosti Blockchainov sú neobmedzené, ale nie rovnako požadované a relevantné. Aj napriek vyriešeniu problémov so škálovateľnosťou, šírkou pásma a ochranou súkromia je blockchain vo svojej aplikácii, štruktúre a prevádzkových princípoch obmedzený. Zmenou štruktúry vznikli nové riešenia pre ukladanie dát a my budeme pozorne sledovať ich ďalší vývoj.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me