Ťažba a energetické problémy!

Bitcoin, najmä jeho proces ťažby, sa často napomína, pretože „spotrebuje príliš veľa energie„. Spoločnosť Layer1 Technologies, ktorú podporuje Peter Thiel, sa však snaží urobiť nemysliteľné – stabilizovať energetický systém, generovať zisky produkciou menšieho množstva BTC a vyrábať USA významný hráč v odvetví ťažby bitcoinov. Rovnako ako mnoho amerických rozprávok, aj náš príbeh sa začína v polosuchých krajinách západného Texasu.

Texas: decentralizovaný trh s energiou

Na rozdiel od väčšiny Spojených štátov má Texas neregulovaný energetický systém, ktorý rozdeľuje energetické spoločnosti na tri samostatné funkcie:

  • Generácia – elektrárne, solárne, veterné elektrárne atď.
  • Prenos – elektrické vedenie, ktoré reguluje štát Texas.
  • Maloobchodní dodávatelia energie – služby zákazníkom a fakturácia elektriny.

Výsledkom je, že v Texase existuje komplexný trh so súkromnými výrobcami elektriny, ktorí ponúkajú maloobchodným dodávateľom elektriny rôzne veľkoobchodné ceny z rôznych miest. Deregulácia výroby energie viedla k dramatickému zvýšeniu výroby zemného plynu a obnoviteľných zdrojov energie, ktoré poskytujú lacnejšie a ekologickejšie riešenie pre dlhodobý dopyt po energii..

Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek použitie elektriny je rovnako čisté ako samotný energetický systém. Texas je USA líder v oblasti výroby veternej energie, ktorá dosahuje svoj maximálny výkon v noci. Štát Lone Star tiež produkuje množstvo obnoviteľnej energie zo solárnych fariem, ktoré poskytujú maximálny výkon uprostred dňa. Avšak zvýšenie využívania obnoviteľnej energie v Texase za posledné desaťročie malo určité vedľajšie účinky.

Krivka

Spotreba energie závisí od dňa, ročného obdobia a roku. Nastáva teplé obdobie, takže ľudia čoraz viac používajú klimatizačné systémy, ktoré sú najväčší vodiči maloobchodného dopytu po energii v Texase. A to nie je prekvapením. V typický deň sa dopyt po energii dramaticky zvyšuje ráno, výrazne klesá počas pracovnej doby a potom vrcholí popoludní, keď sa ľudia po práci vrátia domov. Popoludňajší vrchol sa nanešťastie zhoduje s obdobím minimálnej výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Nadmerné množstvo obnoviteľnej energie zo slnka a vetra uprostred dňa však podkopáva ekonomiku výroby elektriny, pretože čistá výroba energie (zaťaženie siete) naďalej rastie bez toho, aby sa spotrebovávala. To vedie k situácii známej ako „Duck Curve“, kde sa generuje príliš veľa energie, čo vedie k jej plytvaniu alebo predaju so stratou. Naopak, s rastom dopytu na konci dňa majú spoločnosti vyrábajúce energiu tendenciu rýchlo zvyšovať objemy, zvyčajne na úkor fosílnych palív..

Ďalší rozvoj obnoviteľných zdrojov energie – vetra a slnka – zhoršuje „kačaciu krivku“ a vytvára negatívnu spätnú väzbu. Okrem toho je ťažké zastaviť uhoľné alebo jadrové elektrárne, pretože ekonomika oboch vyžaduje ich nepretržitú prevádzku, čo v skutočnosti vytvára určité cenové minimum. To vedie k javu, keď každá ďalšia jednotka slnečnej a veternej energie znižuje ziskovosť obnoviteľnej energie, čo ďalej prispieva k negatívnym cenám a vytvára nestabilitu v energetickom systéme.

Túto dilemu zhoršuje skutočnosť, že preprava elektriny na veľké vzdialenosti má za následok značné straty a zatiaľ nie je ekonomicky možné spoľahlivo uskladniť dostatok energie na nočnú spotrebu. Z krátkodobého a strednodobého hľadiska ešte máme dve riešenia tohto jedinečného problému:

  • Spotreba energie v obdobiach nadvýroby, aby sa zabránilo zníženiu (plytvanie) a negatívnym cenám.
  • Zastavenie spotreby energie pri vysokom dopyte, aby sa zabránilo použitiu drahších neobnoviteľných zdrojov energie.

Aj keď to znie jednoducho, dopyt po energii je nepružný a životný cyklus spotreby energie u človeka sa zvyčajne nekryje s vrcholovou produkciou obnoviteľnej energie..

Mechanizmus reagujúci na dopyt

Bitcoin to opravuje:

  • Bitcoinová ťažba spotrebúva energiu relatívne konštantnou rýchlosťou
  • Z energetického hľadiska je prevádzka ťažby BTC pružným zaťažením, t.j. je pomerne ľahké ho vypnúť, pretože nevyžaduje nepretržitú prevádzku.

Reakciou na dopyt je proces znižovania spotreby energie v čase špičkového dopytu po energii. Keď vrcholia energetické nároky, napríklad počas letných horúčav v Texase, náklady na energiu môžu stúpať rýchlo od 100 do 150 dolárov za megawatthodinu (MWh) až po tisíce dolárov za megawatthodinu. Layer1 z toho profituje z rokovania o dlhodobých zmluvách o reakcii na dopyt s ERCOT, regulátorom energetického systému v Texase. Layer1 v skutočnosti súhlasí s tým, že sa kedykoľvek vypne, a to s ročným bonusom (19 – 25 MWh) v závislosti od očakávaného výkonu. Layer1 tvrdí, že táto dohoda o reakcii na dopyt efektívne zníži ich náklady na energiu pod jeden cent za kWh.

The Cambridge Bitcoin Electricity Index spotreby uvádza priemerné náklady päť centov za kilowatthodinu (0,05 USD / kWh) na základe ich najnovších a niekoľkých predchádzajúce štúdie. Aj keď sa nákladová výhoda vrstvy 1 vo výške štyroch centov javí ako malá, na trhu, kde sú hlavnými nákladmi elektrická energia, majú dlhodobé úspory nákladov zásadný vplyv..

Reakcia na dopyt pomáha stabilizovať energetický systém elimináciou cenových výkyvov, vyrovnávaním energetického dopytu a úpravou ekonomických stimulov – znižovaním negatívnych cien -, aby sa umožnil ďalší rast obnoviteľných zdrojov energie. Stratégia Layer1 má teraz zjavnú nevýhodu: ich ťažobné zariadenia pracujú menej často. Výmenou za zaručený príjem však môže byť pre baníkov efektívnym zabezpečením proti volatilite BTC.

Budúcnosť ťažby

Pretože je Texas deregulovaný, projekty ťažby bitcoinov nevyžadujú vydanie mnohých povolení, čo zjednodušuje nákup pozemkov, výstavbu banských zariadení a začatie prác. V prípade zložitejších operácií by bolo možné v rámci projektu uzavrieť zmluvu so solárnymi alebo veternými farmami, ktorá by získala štátne dotácie a stala by sa samotnými výrobcami energie. Takmer všetky ostatné USA štáty verejne dotujú verejnoprospešné služby prírodnými monopolmi a vysokými prekážkami vstupu, ktoré odrádzajú nové spoločnosti a maloobchodníkov v oblasti výroby energie.

Z dôvodu potenciálu Texasu v oblasti obnoviteľnej energie a chýbajúcej regulácie trhu by ťažba bitcoinov mohla rásť v celom štáte. Za týmto účelom Bitmain spustený svoju ťažobnú farmu v Rockdale v Texase v októbri 2019, ktorej cieľom je poskytnúť ťažobnú kapacitu viac ako 300 megawattov. Je možné, že ďalšie spoločnosti a podnikatelia už hľadajú partnerov a podobné podniky budú v nadchádzajúcich rokoch zakladať.

Záverečné myšlienky 

Správa CoinShares za december 2019 odhadovaný penetrácia obnoviteľných zdrojov energie do ťažby bitcoinov na 73%. Energia je miestny zdroj; jeho cena sa líši v závislosti od geografickej polohy, pretože niektoré regióny majú bohaté geotermálne, vodné alebo iné obnoviteľné zdroje energie. Vďaka tomu je bitcoin ekologicky závislý od toho, kde sa produkuje. Stojí za to opakovať: elektrina je rovnako čistá ako sieť, ktorá ju vyrába.

Ak sa pri ťažbe bitcoinov využíva energia zo zemného plynu alebo zo špičkových uhoľných elektrární – teda elektrární, ktoré fungujú iba vtedy, keď dopyt dosiahne určitú úroveň -, nie je to práve ekologické. Aj vodné priehrady a veterné elektrárne majú environmentálne dôsledky. Neexistuje žiadny cenový strop BTC, a teda ani nijaké obmedzenie množstva energie, ktoré je možné použiť pri ťažbe bitcoinov. To je podstata bitcoinu. Neustále sa pohybujúci altruistický cieľ otroctva v oblasti životného prostredia, podľa ktorého bitcoin nikdy nezostane bez ekologických následkov. Výhody bitcoinu však prevažujú nad jeho nevýhodami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map