“Çok para kazanmak cesarettir; onları kurtar – bilgelik, ama ustaca harcamak – Sanat.”

Auerbach Berthold

Geçtiğimiz 18 ayda, kripto topluluğu önemli bir ayı piyasasıyla karşı karşıya kaldı. Bitcoin ve Ethereum gibi büyük dijital varlıklar% 70-80 düşüş yaşarken, altcoin piyasasının geri kalanı çok daha kötü görünüyordu. Neyse ki, Bitcoin ve Ethereum son üç ayda% 55.45 ve% 48.69 arttığı için 2019’un dijital varlıklar için daha umut verici bir yıl olduğu kanıtlandı. Görünüm daha olumlu hale geldikçe, topluluk gelecek yıl gelecek büyük bir olayı dört gözle bekliyor – Bitcoin yarılanması.

Yarılanma nedir

Kripto para birimi alanında, “yarılanma” terimi, yeni madeni paraların çıkarılma hızını yavaşlatan bir süreci ifade eder. Daha spesifik olarak, yarılanma, madencilere verilen blok sübvansiyonunda periyodik bir azalmadır. Yarıya indirmek, kripto varlığının maksimum arzına ulaşılana kadar istikrarlı bir yayın oranı izlemesini sağlar..

Bitcoin söz konusu olduğunda, blok ödülünün bir parçası olarak (blok sübvansiyonu artı işlem ücretlerinden oluşan) sürekli olarak yeni paralar üretilir. Bu nedenle, bir madenci yeni bir bloğu başarılı bir şekilde “algıladığında” ve kontrol ettiğinde, işinin karşılığı olarak yeni oluşturulmuş paraları kazanır..

Bu nedenle, madencilik süreci sisteme yeni bitcoin’ler getirir ve bu tahmin edilebilir ve kontrollü bir hızda gerçekleşir. Kontrollü bir bozulma oranını takiben blok sübvansiyonları ile ortalama olarak her 10 dakikada bir yeni Bitcoin blokları çıkarılır. Buna göre, blok sübvansiyonların her 210.000’de (kabaca dört yılda bir)% 50 azalacağını garanti eder..

Ağın ilk bloğu olan Genesis bloğundan başlayarak, Bitcoin’in blok sübvansiyonu başlangıçta 50 BTC olarak belirlendi. Daha sonra 2012’de 25 BTC’ye ve 2016’da 12,5 BTC’ye düşürüldü. Mayıs 2020’deki bir sonraki yarılanmanın blok sübvansiyonlarını 6,25 BTC’ye düşürmesi bekleniyor. 64 halving gerçekleştikten sonra, işlem duracak ve MTC artık oluşturulmayacaktır. Maksimum 21 milyon BTC arzına ulaşılacak.

Yarılanma neden önemlidir

Dediğimiz gibi Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri sabit 21 milyon coin arzına sahip olmasıdır. Bu, hepsi elde edildikten sonra daha fazla çıkarılmasının imkansız olacağı anlamına gelir. Bu, isteka topunu doğal olarak kıt hale getirir ve zaman içinde deflasyon etkisi yaratır..

Bu, düzenli olarak isteğe göre basılan ve sahiplerine değerini azaltan itibari para biriminin tam tersidir..

Bitcoin’in sınırlı bir arzı yoksa, fiat para birimlerinde olduğu gibi, satın alma gücü zamanla kademeli olarak azalır. Arzı sınırlandırarak, Bitcoin sahipleri bu sorunla asla yüzleşmek zorunda kalmayacaklar, bu da onu ve diğer kripto para birimlerini iyi bir değer deposu haline getiriyor..

Daralma ve gömülü kıtlık, bitcoin’in stok-akış oranını da artırıyor. Stok akış oranı, rezervlerde tutulan varlık miktarının her yıl üretilen miktara bölünmesiyle elde edilir. Stok akış oranı ne kadar yüksekse, varlık başına yıllık enflasyon o kadar düşük olur. Altın gibi emtialar, çok az olduğu için çok yüksek bir stok-akış oranına sahiptir. Bu, zamanla daha da azının üretildiği anlamına gelir..

Bitcoin şu anda altından çok daha düşük bir stok-akış oranına sahip. Bununla birlikte, yarıya indirmek, bir varlığın stok akış oranını zaman içinde artırarak onu daha güçlü ve değerli hale getirir. Bitcoin’in genellikle altınla karşılaştırılmasının veya “dijital altın” olarak anılmasının nedeni de budur. Birçok insan, hisse senetlerinin bitcoin akışına oranının zamanla artacağına ve fiyatının da artacağına inanıyor..

Yarılanmanın ekonomik dinamikleri

Tarihsel olarak, Bitcoin yarılanması fiyat değişiklikleri üzerinde son derece olumlu bir etki göstermiştir. Bilmeyenler için, ağın yayın oranı (veya enflasyon oranı) her dört yılda bir% 50 düştüğünde Bitcoin ikiye bölünür. Enflasyonun yarıya indirilmesi, her gün dolaşıma giren yeni madeni paraların sayısını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ağı korumak için madencilik maliyetini de artırır. Bu, geçmişte önceki Bitcoin çalışmalarının arkasındaki itici faktörlerden biri olmuştur..

Bitcoin’in düşüşünün tarihsel sonuçlarına dalmadan önce, öncelikle düşüşünün ekonomik dinamiklerini ana hatlarıyla belirtmek istiyoruz.. 

Düzenleme programı, blok ödülünün her 210.000 blokta% 50 oranında sürekli olarak azalacağını ve bu da Bitcoin basımını zaman içinde etkili bir şekilde sıfıra indireceğini belirtiyor..

Bitcoin, 50BTC’lik bir blok ödülle başladı. Geçmiş veriler, yaklaşık olarak her 10 dakikada bir yeni bir bloğun oluşturulduğunu göstermiştir. Bunu akılda tutarak, blok ödülünün her 4 yılda bir kabaca yarıya düşeceğini varsayabiliriz. Matematik şuna benzer:

210.000 blok x blok başına 10 dakika / saatte 60 dakika / günde 24 saat / yılda 365 gün.

Geçmişte nasıl olduğuna bir bakalım:

Yarılanmanın ekonomik dinamikleri

Bitcoin için en büyük avantajlardan biri şeffaflığı ve algoritmik para politikasıdır – mevcut finansal sistemin sahip olmadığı bir özellik. Şu anda, her gün yaklaşık 1.800 yeni kripto varlığı piyasaya sürülüyor. 2020’deki üçüncü yarılanma olayının ardından, günlük ihraç oranı günde yaklaşık 900 BTC’ye düşecek ve yıllık Bitcoin oranının% 3,70’den% 1,79’a düşmesine neden olacak. Bu ilginç bir gelişme, çünkü bitcoinlerin piyasaya sürülmesi artık çoğu gelişmiş ülkede enflasyon oranının altında olacak. Karşılaştırıldığında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon oranı 12 ayda% 1,9. Bununla birlikte, temel fark, Bitcoin’in sabit teslimat varlığı iken ABD dolarının sabit teslimat varlığıdır..

Yarılanmanın fiyat üzerindeki tarihsel etkisi

Dijital varlıkları yatırım için bir araç olarak gören bizler için, Bitcoin’in yarılanma olaylarına cevaben tarihsel fiyat hareketi potansiyel yatırımcılar için çok ilginçti. Geçmiş performans gelecekteki performansın göstergesi olmasa da, ileride neler olabileceğini anlamak için önceki yarılanmalardan bazı geçmiş performansları analiz etmek istedik. İşte bu istatistiklerden bazılarını açıklayan bir tablo..

Yarılanmanın fiyat üzerindeki tarihsel etkisi

İlk resmi indirim (blok ödülünün 25 BTC’ye düşürülmesi) 28 Kasım 2012’de gerçekleşti. Tarihsel veriler, Haziran 2011’deki büyük pompanın ardından, yarılanmadan yaklaşık bir yıl önce, Kasım 2011’de yukarı doğru bir eğilimin oluşmaya başladığını göstermektedir..

Bu yükseliş, Kasım 2012’de Bitcoin fiyatlarında BTC başına ortalama 12,31 $ ‘dan işlem gören +% 341,90 artışla sonuçlandı..

İlk yarılanma

İlk yarılanma, günlük bitcoin çıkış oranını ~ 7200 BTC’den günde ~ 3600 BTC’ye düşürdü. Neredeyse hemen, Bitcoin, yıl boyunca yaklaşık% 8.000 artarak, Kasım 2013 sonunda yaklaşık 1.000 $ ‘a ulaşarak (hisse senedi verilerine bağlı olarak) tarihi karlar elde etmeye devam etti..

Maalesef uzun sürmedi. Aralık 2013’te, Bitcoin çok yıllı bir ayı piyasası başlattı (büyük ölçüde meşhur Mt. Gox hackine teşekkürler). Sonuç olarak, varlık% 80’den fazla düştü. Bundan sonra, tersine çevirme yalnızca 2 yıl sonra, Ekim 2015’te başladı..

İkinci yarılanma

İkinci resmi indirim (blok ödülünün 12,5 BTC’ye düşürülmesi) 9 Temmuz 2016’da gerçekleşti. Birinci ve ikinci düşüş arasındaki sürenin 1316 gün veya 3.6 yıl olduğuna dikkat etmek önemlidir. Aynı zamanda veriler, yükselme eğiliminin yarılanmadan yaklaşık 9 ay önce, Ekim 2015’te oluşmaya başladığını gösteriyor.

Artış trendi, 9 aylık bir süre boyunca Bitcoin’de% 112.0’lık bir artışa ve Temmuz 2016’daki bir daralma sırasında (son düşüş fiyatının 52 katı) BTC başına ortalama 650 dolarlık bir işlem fiyatına neden oldu. İkinci yarılanma, günlük bitcoin ihraç oranını ~ 3600 BTC’den mevcut ~ 1800 BTC’ye düşürdü. Bu, nihayetinde BTC’yi, varlığın önümüzdeki 18 ay içinde% 2,800 oranında yükseldiği 2017’nin en son boğa trendine itti. Zirve nihayet Aralık 2017 ortasında, BTC başına yaklaşık 20.000 $ fiyat etiketi ile geldi..

İkinci yarılanma

2013’teki bir önceki boğa koşusu ayı piyasasına benzer şekilde, Bitcoin 12 aylık bir süre içinde yaklaşık% 80 düştü ve Aralık 2018’de yaklaşık 3.200 $ ‘a düştü..

Üçüncü yarılanma

Üçüncü resmi kesinti (blok ödülünün 6,25 BTC’ye düşürülmesi) 20 Nisan 2019’da yaklaşık 57.455 blok (blok yüksekliği 572.545’e göre) için planlanıyor. Blok başına 10 dakika varsayımına dayanarak, tahmini yarılanma tarihi Mayıs sonu – Haziran 2020 başında gerçekleşmelidir..

Geçmiş veriler önceki başarının iyi bir göstergesiyse, BTC’nin olumlu sonuçlar göstermesi beklenebilir. Ocak ayının başlarında Bitcoin’in en yüksek değerin dörtte birinde işlem görmesi olasıdır, ancak Mayıs-Temmuz aylarında fiyat yükselecektir. En muhafazakar tahminlere göre, 1 BTC için yaklaşık 10.000 dolar. Yarılanmadan sonraki 12-18 ay içinde beklenen yeni ATH (Tüm Zamanların En Yüksek) ile.

Üçüncü yarılanma

Çıktı

Elbette soru herkesin ağzında: 2020’nin yaklaşan yarılanması Bitcoin fiyatını aynı şekilde etkileyecek mi? Önceki kesintilere kanıt olarak bakarsanız, gelecekteki yarılanmanın BTC’nin fiyatını önemli ölçüde artırabileceği kesinlikle görülüyor. Ve daha da önemlisi, önceki iki olaydan sonra, ilk kripto para biriminin fiyatı, yarılanma gerçekleşmeden önce hiçbir zaman değerinin altına düşmedi..

Dijital varlıklar konusunda nispeten yeni olan bizler için, bu makalenin kripto para birimi piyasasının geleceğinin hala oldukça parlak olduğuna dair bir miktar güven sağlayacağını umuyoruz.. 

Ancak, Bitcoin’in gelecekte nasıl tepki vereceğini kesin olarak tahmin etmenin imkansız olduğunu hatırlamakta fayda var..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me