Nie ujawniaj nikomu swojego sekretu, 

W końcu nie wiesz, który z nich jest zły. 

Jak sobie radzisz ze stworzeniem Boga, 

Oczekuj tego samego od ludzi

Omar Khayyam

Satoshi Nakamoto jest twórcą Bitcoina i autorem jego oryginalnego dokumentu. Ale kim on naprawdę jest? Odpowiedź na to pytanie od lat umyka fanom kryptowalut i zawodowym badaczom, czyniąc ją największą zagadką stulecia..

Pod osłoną tajemnicy

Jednym z niesamowitych aspektów Bitcoin jest to, że twórca jest nadal nieznany. „Satoshi Nakamoto” to pseudonim. I kocham to. Zbyt często w przypadku wielkich wynalazków w historii są nazwiska, które zyskują niesprawiedliwą część sławy tylko dlatego, że pojawiają się w rejestrach patentowych. Jest to przynajmniej niesprawiedliwe i tworzy fałszywą historię.

Pomyśl o wszystkich sławnych ludziach, takich jak Eli Whitney, bracia Wright i Thomas Edison. Nikt się nie kłóci – niesamowici ludzie, ale ich wkład był znacznie zawyżony w porównaniu z innymi pracującymi nad tymi samymi projektami w tym samym czasie. W końcu wciąż trwa spór o to, kto dokładnie był pierwszym pilotem..

Jednak nikt nie wie, kto wynalazł podkowę, która radykalnie zmieniła wydajność rolnictwa. Dopiero od czasu wynalezienia zapisów patentowych rozpoznajemy imię innowacji.

Więc Satoshi Nakamoto

Bitcoin jest inny. Jego technologia została przekazana światu, unikając zarówno „własności intelektualnej”, jak i komercyjnych sieci płatniczych. I to jest nazwa! Brzmi tak dziwnie, a teraz jest legendarny, zwłaszcza że nikt nie wie dokładnie, kto to jest. Niektórzy nawet próbowali domagać się tytułu „Stwórcy”, ale takie twierdzenie wydaje się nieudane. „Satoshi” pojawił się i zniknął. I chciałbym, żeby tak zostało na zawsze.

Nakamoto wynalazł bitcoin w 2009 roku i mamy rekordy blockchain jako dowód, ale poza tym niewiele wiadomo o tajemniczym twórcy kryptowaluty. W rzeczywistości nie jest nawet jasne, czy Satoshi w ogóle jest człowiekiem. Możliwe, że ta nazwa jest tylko pseudonimem dla grupy programistów lub kryptologów.

Oprócz skompilowania oryginalnej białej księgi Bitcoin, Nakamoto jest odpowiedzialny za wdrożenie wielu kluczowych przełomów, które miały miejsce na początku Bitcoin. Uważany za ojca założyciela Cue Ball, pomógł stworzyć pierwszą bazę danych blockchain. W 2009 roku wdrożył również pierwszą działającą kopię Bitcoin.

Rola Nakamoto jako pierwszego górnika jest również przedmiotem ścisłej analizy. Z akt publicznych wynika, że ​​jego znane adresy zawierają około 1 miliona BTC, co przy obecnej wartości rynkowej prawie na pewno uczyniłoby go jednym z najbogatszych ludzi na świecie.!

Intensywne zainteresowanie znalezieniem tego tajemniczego miliardera poruszyło wyobraźnię wielu, ale sam Nakamoto pozostaje nieuchwytny..

Pochodzenie twórcy Bitcoina 

Liczne dogłębne badania zostały przeprowadzone w celu ustalenia prawdziwej tożsamości Nakamoto, ale bezskutecznie. I chociaż znaleziono pewne fakty, nikt nie mógł dojść do jednego wniosku..

Żeby skomplikować sprawę, po stworzeniu Bitcoina Nakamoto faktycznie zszedł do podziemia i od 2009 roku nic więcej o nim nie słyszano..

Na globalnym forum sieciowym Nakamoto początkowo stwierdził, że jest mieszkańcem Japonii, urodzonym w 1975 roku. Później tego samego roku Nakamoto utworzył forum BitcoinTalk i opublikował pierwszy post na stronie pod swoim pseudonimem „Satoshi”.

Nakamoto kontynuował prace nad kodem źródłowym Bitcoin i publikował aktualizacje protokołów do połowy 2010 roku. Jednocześnie przekazał kontrolę nad kodem źródłowym sieci legendarnemu deweloperowi Gavinowi Andresenowi, który następnie zaczął kierować rozwojem projektu. Potem Nakamoto wyszedł w cień.

Na początku tego roku świat otrzymał krótką wiadomość od Nakamoto w postaci rzekomo napisanego przez niego fragmentu książki. Ale nawet ta informacja ma wątpliwe pochodzenie..

Po latach poszukiwań Satoshi Nakamoto stał się niemal mityczną postacią w branży kryptowalut. Setki analityków, badaczy i dziennikarzy podjęło szeroko zakrojone próby skontaktowania się z nim (lub nią lub z nimi), ale bezskutecznie..

W tej chwili ustalono tylko jedno: Nakamoto nie chce zostać znaleziony. Nie jest tak źle. Jego tożsamość stała się już jedną z najbardziej trwałych tajemnic technologii, ale jest to także opowieść o demokratyzacji i innowacjach..

Czy tymi ludźmi może być Satoshi Nakamoto?

Członkowie społeczności kryptowalutowej od lat dyskutują o prawdziwym pochodzeniu Satoshi Nakamoto..

Opinie na temat tego, kim są „prawdziwi Satoshi” są nadal podzielone. Po przeszukaniu setek potencjalnych Satoshi, większość świata kryptowalut wydaje się zgadzać, że jest prawdopodobne, że Nakamoto może być jedną z następujących osób:

Nick Szabo

Pomimo wielokrotnych zaprzeczeń, że faktycznie jest twórcą Bitcoina, nie ma wątpliwości, że legendarny informatyk Nick Szabo jest tym, którego wszyscy szukają..

Pod wieloma względami Szabo wyprzedził swoje czasy i przypisuje się mu stworzenie „Bit Gold”, poprzednika Bitcoina. Bit Gold był jednym z pierwszych przykładów prawidłowej waluty cyfrowej.

Kiedy Szabo retrospektywnie opublikował post na blogu, wielu uznało to za znak. Odnosi się do Bit Gold, daty, w której Bitcoin został faktycznie uruchomiony. To doprowadziło niektórych do przekonania, że ​​tajemniczy maniakiem był w rzeczywistości Nakamoto Sam..

Hal Finney 

Wielu z nich „przełknęło” jeden z najbardziej przekonujących argumentów, jakie kiedykolwiek wysunięto, pojawiając się na prywatnej liście mailingowej o nazwie CounterMarkets od programisty i pisarza Vin Armani. Przekonująco udowadnia, że ​​prawdziwym Satoshi jest Hal Finney (1956-2014). 

Wiele podejrzeń, że Finney był twórcą Bitcoina, opiera się na ważnym fakcie. Były programista PGP faktycznie otrzymał pierwszą transakcję Bitcoin, jaką kiedykolwiek dokonał sam Nakamoto. Był jednym z pierwszych regularnych użytkowników Bitcoin i aktywnie uczestniczył w forach społecznościowych we wczesnych dniach kryptowaluty..

Finney jest zagorzałym zwolennikiem kryptografii. Wynalazł jeden z pierwszych systemów kontroli stanu zdrowia (który później okazał się integralną częścią Bitcoin – jego podstawową funkcjonalność) w 2004 roku, ponad pięć lat przed debiutem kryptowaluty..

Warto zauważyć, że na każdym etapie udziału Satoshiego w Bitcoinie „Hal tam był”. Był na liście mailingowej kryptowalut, na której Satoshi opublikował zarówno oficjalny dokument, jak i oryginalne oprogramowanie klienckie. Był uczestnikiem obu tematów. Żaden inny podejrzany Satoshi nie brał udziału w tych tematach. 

Hal był pierwszą osobą poza Satoshi, która uruchomiła oprogramowanie klienckie Bitcoin. Innymi słowy, był pierwszym górnikiem obok Satoshi i pierwszym odbiorcą transakcji BTC. W rzeczywistości Satoshi nawet nie wysłał do siebie transakcji testowej przed wysłaniem Hala. 

Hal był pierwszym autorem kodu (włączając poprawki błędów w pierwszym tygodniu) projektu Satoshi. Był także ostatnią osobą, na którą Satoshi odpowiedział na forum BitcoinTalk, zanim zniknął.. 

Interesujący fakt!

Jednym z bardziej interesujących Hal jest sprawa Crypto Twitter. Hal i tylko Hal był na początku Crypto Twittera. Wieczorem 10 stycznia 2009 r. Wszedł na Twittera, a słowo „bitcoin” po raz pierwszy pojawiło się w bazie danych tego portalu społecznościowego. Hal ogłosił światu prostym tweetem składającym się z dwóch słów, że „uruchamia bitcoiny”. 

Mówił o tym momencie w swego rodzaju „pożegnalnym poście” na forach BitcoinTalk w 2013 roku. „Kiedy Satoshi ogłosił pierwszą wersję oprogramowania, od razu wskoczyłem na to i myślę, że byłem pierwszą osobą poza Satoshi, która uruchomiła Bitcoin. Byłem odbiorcą pierwszej transakcji bitcoin, kiedy Satoshi wysłał mi dziesięć monet w ramach testu ”- napisał.

Były dwa dodatkowe tweety od Finneya, a Armani twierdzi, że oba wspierają ten pomysł. Jeśli chodzi o motywację stojącą za marionetkowym wizerunkiem Finneya, jest całkiem jasne, że wynalazca nowego prywatnego pieniądza, który w zasadzie mógłby zastąpić banki centralne i wszystkie państwowe drukarnie na świecie, chciałby pozostać anonimowy.

Feeney wielokrotnie zaprzeczał, że był Satoshi Nakamoto. Organizacje informacyjne i dziennikarze nadal o tym informowali aż do jego tragicznej śmierci w połowie 2014 roku. Oto notatka, którą napisał 19 marca 2013 roku:

„Kiedy Satoshi ogłosił Bitcoina na liście mailingowej kryptowalut, został powitany sceptycznie. Kryptolodzy widzieli zbyt wiele wielkich planów ignoranckich noobów. “.

To zaczyna wyglądać cholernie przekonująco, prawda? Ale to jest problem tego typu teoretyzowania: wszelkiego rodzaju teorie spiskowe mogą stać się „czarnymi dziurami”. Jeśli wcześniej przedstawisz swój wniosek, a następnie znajdziesz fakty, wszystko zacznie wyglądać jak dowód..

Nakamoto czy nie, Finney był niewątpliwie kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju Bitcoina, a jego dziedzictwo będzie żyło..

Craig Wright

Ze wszystkich podejrzanych, że są Nakamoto, którzy zaprzeczyli swojej domniemanej roli w tworzeniu Bitcoina, przynajmniej jeden od początku postanowił udowodnić coś przeciwnego. Australijski naukowiec Craig Wright przez wiele lat twierdził, że jest twórcą Bitcoina.

W 2016 roku podobno podpisał kilka wiadomości z niektórymi z najwcześniejszych kluczy kryptograficznych Bitcoina, próbując zweryfikować swoją tożsamość w BBC i The Economist. Krytycy argumentowali następnie, że te klucze zostały po prostu ponownie wykorzystane z wcześniejszych transakcji. Sami nie udowodnili, że Wright był Nakamoto..

Wright później twierdził, że sam nie był Nakamoto, a Satoshi Nakamoto był zespołem ludzi, których był liderem. Wielu mówiło, że z uśmiechem wspominali spotkanie z Wrightem na różnych konferencjach. Został przedstawiony wszystkim jako Satoshi Nakamoto.

Wright pozostaje jednym z głównych celów w toczącej się debacie na temat osobowości Satoshi Nakamoto w społeczności kryptowalut.. 

Dorian Nakamoto

W 2014 roku magazyn Newsweek uznał, że to sensacja stulecia. Zidentyfikował 67-letniego mieszkańca Kalifornii jako twórcę Bitcoina, ale jego przypuszczenia okazały się błędne. Starszy inżynier Dorian Nakamoto wielokrotnie zaprzeczał, że jest twórcą kryptowaluty.

Co ciekawe, Hal Finney od lat mieszka obok podejrzanego Doriana. To doprowadziło niektórych do przekonania, że ​​Finney rzeczywiście był twórcą kryptowaluty, a sam Dorian był inspiracją dla słynnego teraz aliasu. Finney zaprzeczył, ale zbieg okoliczności jest zbyt intrygujący, aby niektórzy mogli to po prostu odebrać i zapomnieć..

Jak na ironię, Dorian Nakamoto stał się od tego czasu jedną z wielu publicznych twarzy Bitcoina. Fizyk, niegdyś emerytowany, podróżuje teraz po świecie, opowiadając o sile kryptografii io tym, jak kryptowaluta może zdemokratyzować dostęp do rynków finansowych..

Prawdziwa tożsamość Satoshi pozostaje tajemnicą

Pomimo wszystkich dowodów w Internecie, nadal nie jest jasne, kto (lub co) faktycznie ukrywa się pod nazwą Nakamoto. Analiza przeprowadzona przez badaczy kryptowalut wykazała, że ​​chociaż Nakamoto twierdził, że jest Japończykiem, nie jest to prawdą. Historia jego postów na forum z wczesnych dni Bitcoina pokazała strefę czasową Europy lub Ameryki Północnej..

Ponadto większość języka, którego użył Satoshi we wczesnych postach na forum, to brytyjski angielski. Jest to również rzadkie u większości ludzi, dla których japoński jest pierwszym językiem..

W sumie dziesiątki osób złożyło oświadczenia lub zostało zidentyfikowanych jako „prawdziwy” Satoshi Nakamoto. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że świat nigdy nie pozna prawdziwej tożsamości Satoshi Nakamoto.

Wniosek

Gdyby prawdziwy Satoshi pojawił się dzisiaj, jego pamięć podręczna Bitcoin uczyniłaby go bogatszym o 6 miliardów dolarów na tylko jednej krypcie. Ci, którzy kontrolują klucze prywatne, mają do nich dostęp, a świat monitoruje je, aby zobaczyć, kiedy się poruszają. Ale mogą się nigdy nie ruszać. Lepiej, żeby pozostali tam, gdzie są, a tożsamość Satoshiego na zawsze pozostanie tajemnicą..

Wszystkie naprawdę wielkie innowacje to crowdsourcing. Geniusz jest indywidualny, ale żadna osoba nie ma intelektualnej zdolności do stworzenia czegoś naprawdę znaczącego od podstaw. Dotyczy to w równym stopniu muzyki, produktów, pomysłów i przekształcającego oprogramowania..

Rzeczywiście, w jednej ze swoich ostatnich notatek przed swoim zniknięciem Satoshi napisał: 

„Żałuję, że nie mówisz dalej o mnie jako o tajemniczej postaci cienia. Prasa zmienia to w temat „pirackiej waluty”. Zamiast tego opowiedz o projekcie open source i daj uznanie swoim programistom. To pomaga ich zmotywować ”..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me