Podróżowanie po świecie DeFi: zdecentralizowana tożsamość

Jeśli spojrzysz na ekosystem DeFi szerzej, zobaczysz, że zdecentralizowane projekty finansowe działają i rozwijają się średnio w dwunastu kierunkach. Próba nadania zdecentralizowanej formy niemal wszystkiego, co dotyczy tradycyjnego systemu finansowego, to także chęć jak najszybszego przejścia do nowych rodzajów interakcji z instrumentami finansowymi i decentralizacji procesów tych interakcji.

Systemy identyfikacji oparte na blockchain i zdecentralizowane protokoły finansowe mają na celu zapewnienie dostępu do instrumentów finansowych użytkownikom bez historii finansowej lub dostępu do tradycyjnych instrumentów finansowych. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o sektorze DeFi związanym z tożsamością, procedurami KYC oraz możliwością zachowania kontroli nad dostarczanymi danymi..

Zdecentralizowana identyfikacja

Aby zidentyfikować się w Internecie, musimy podać informacje o sobie, aby udowodnić, że jesteśmy tym, za kogo się podajemy. Procedura identyfikacji jest niezbędna na przykład, aby uczestniczyć w ICO lub stworzyć własne tokenizowane aktywa. Wysyłając monety z portfela, identyfikujesz się za pomocą kluczy jako właściciel tych środków. Logując się do swojego konta na giełdzie lub usłudze, identyfikujesz się jako właściciel tego konta za pomocą hasła.

Użytkownicy są identyfikowani w świecie finansów za pomocą procedury KYC – „Poznaj swojego klienta”, zaprojektowanej do śledzenia kontrahentów i ich transakcji w celu zwalczania prania pieniędzy, oszustw i poprawy bezpieczeństwa transakcji finansowych.

Przechodząc przez procedurę KYC, użytkownicy przekazują część swoich danych osobowych stronie trzeciej, po czym nie mają już możliwości kontrolowania swoich poufnych danych.

Z drugiej strony odmowa podania danych osobowych pozbawia użytkownika możliwości skorzystania z usług lub usług wymagających procedur identyfikacji osobistej. Dane przekazywane scentralizowanym organom nie mogą być bezpieczne, nawet w firmach, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Dane osobowe, takie jak: poczta, numer telefonu, dane paszportowe, adres zamieszkania, adres portfela, kwota środków, dane biometryczne, hasła itp. To cenne informacje na nielegalnych rynkach. Uzyskanie dostępu do takich informacji może prowadzić do oszukańczych działań, kradzieży funduszy, kont i innych nielegalnych działań. Dlatego utrzymanie poufnych danych pod kontrolą jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów rozwoju..

Wszystko na świecie podlega cyfrowej transformacji i integracji, a pojawienie się zdecentralizowanej identyfikacji jest odpowiedzią na zmieniające się realia. W 2017 roku Microsoft współpracował z Accenture i Avanade, aby opracować system baz danych oparty na łańcuchu bloków do udostępniania tych samych danych. W 2018 roku Microsoft wprowadził DID, zdecentralizowany system identyfikacji o nazwie ION, który działa w łańcuchu bloków Bitcoin..

Zdecentralizowana tożsamość (DID) to zestaw cech, które jednoznacznie identyfikują obiekty, podczas gdy DID pojedynczego użytkownika pozostaje pod kontrolą tylko tego użytkownika. Ideą zdecentralizowanego uwierzytelniania jest szyfrowanie informacji użytkownika za pomocą kluczy. Takie podejście utrudnia osobom z zewnątrz dostęp do danych osobowych. Właściciel DID zachowuje kontrolę nad danymi i samodzielnie decyduje, jakie informacje należy podać.

Obywatelski

Civic to zdecentralizowany ekosystem tożsamości oparty na Ethereum, który zapewnia możliwość weryfikacji tożsamości użytkownika na żądanie. Korzystając z platformy Civic, użytkownicy mogą tworzyć własną tożsamość cyfrową i przechowywać na swoim urządzeniu dane osobowe. Taka możliwość jest możliwa dzięki technologii blockchain, dzięki czemu takie podejście jest bezpieczne i wygodne..

Platforma Civic daje możliwość jednorazowego przejścia KYC, z dalszym udostępnianiem niezbędnych danych na innych platformach. Każdy uczestnik sieci może zostać klientem, wprowadzając swoje dane do łańcucha bloków za pomocą aplikacji Secure Identity. Weryfikacja tożsamości jest przeprowadzana przez walidatorów, którzy przekazują dane usługodawcom do weryfikacji użytkownika, otrzymując za to nagrodę w postaci tokenów CVC. Inteligentne kontrakty służą do kontroli transakcji finansowych i atestów.

Główną ideą stojącą za Civic jest stworzenie pojedynczej tożsamości cyfrowej dla każdego użytkownika z możliwością dostępu do różnych usług, witryn, usług i organizacji. Pozytywną stroną tego rozwiązania jest pełna kontrola nad danymi dostarczanymi przez użytkownika. Dane nie są przechowywane w łańcuchu bloków; zamiast tego linki z dostępem do atestów są przechowywane w rozproszonej księdze. Oznacza to, że identyfikator zarejestrowany w sieci jest dowodem jego autentyczności.. 

3BOX

3Box to zdecentralizowany system przechowywania danych użytkownika nowej generacji. Umożliwia programistom wykonywanie różnych operacji w celu identyfikacji użytkowników i kont, takich jak uzyskiwanie identyfikatora użytkownika (DID), kojarzenie nowych adresów z identyfikatorami DID i dodawanie nowych metod uwierzytelniania..

Każde konto 3Box ma unikalny DID, zwany 3ID, umożliwiający użytkownikom zarządzanie swoimi danymi i informacjami w zdecentralizowanych sieciach. Aby utworzyć lub przywrócić konto 3Box, użytkownicy są uwierzytelniani przez podpisanie wiadomości za pomocą pary kluczy. Jeśli aplikacje lub usługi chcą współdziałać z kontem użytkownika w jakikolwiek inny sposób niż odczyt danych publicznych, na przykład zapisywanie lub usuwanie danych, będą musiały zażądać, aby użytkownik podpisał komunikat zgody za pomocą swoich właściciel konta może zarządzać zdecentralizowaną tożsamością.

Dzięki zdecentralizowanej strukturze 3Box umożliwia programistom wyeliminowanie dużej części odpowiedzialności związanej z zabezpieczaniem i ochroną danych użytkowników. Dane są przechowywane przez użytkowników, co daje im większą kontrolę nad swoimi wrażliwymi danymi, a także nad ich przesyłaniem i wykorzystywaniem w innych aplikacjach. Możliwość przechowywania danych dla użytkowników pozwala na łatwe wykorzystanie tych danych w innych aplikacjach, usługach czy sieciach bez konieczności tworzenia nowych danych.

Blockpass

Aplikacja Blockpass Identity, za pomocą której użytkownicy mogą tworzyć i przechowywać identyfikatory cyfrowe, umożliwia użytkownikom tworzenie identyfikatorów cyfrowych z łącznością z bankami, giełdami, platformami transakcyjnymi i innymi usługami regulowanymi.

Weryfikacji dokumentów dokonują osoby trzecie, ale tylko pod warunkiem, że je dostarczysz. Korzystając z usług sprzedawcy, który wymaga potwierdzenia Twojej tożsamości, sam decydujesz, czy podać swoje dane sprzedawcy, czy odmówić skorzystania z jego usług.

Programiści opracowują również protokoły Know Your Device (KYD) i Know Your Object (KYO) do weryfikacji tożsamości w Internecie rzeczy oraz autonomiczny protokół tożsamości dla Internetu wszystkiego (IoE)..

Kwiat

Bloom to oparte na blockchainie rozwiązanie do zabezpieczania tożsamości i oceny zdolności kredytowej. Protokół składa się z trzech głównych elementów:

  1. BloomID (Identity Attestation), który zapewnia globalną, bezpieczną tożsamość, umożliwiając pożyczkodawcom oferowanie dopasowanych pożyczek na całym świecie.
  2. BloomIQ (Credit Registry), który jest systemem raportowania i śledzenia bieżących i przeszłych zobowiązań dłużnych powiązanych z BloomID użytkownika.
  3. BloomScore, miara zdolności kredytowej konsumentów. Ta zdecentralizowana wycena jest podobna do wyceny systemy ratingowe kredytobiorców FICO lub VantageScore.

Bloom umożliwia użytkownikom tworzenie portfela pożyczek, który jest dostępny w dowolnym miejscu na świecie, a także zapewnia zdecentralizowane podejście do budowania branży pożyczkowej opartej na blockchain ze zwiększonym bezpieczeństwem i wygodą..

Wreszcie

W budowę systemów i protokołów do zdecentralizowanej identyfikacji zaangażowane są również następujące projekty:

  • Colendi, opracowuje metody oceny zdolności kredytowej i mikrokredytów w sektorze finansowym, tworząc system na blockchain Ethereum z własnym tokenem ERC-20

  • Projekt Hydro, który zwiększa bezpieczeństwo aplikacji, zapewniając proste i elastyczne zarządzanie tożsamością. Obejmuje protokół uwierzytelniania do ochrony danych, sklep dApp, token, zestaw inteligentnych kontraktów oraz platformę do tworzenia rozwiązań płatniczych powiązanych z tożsamością użytkownika.
  • Projekt Selfkey oparty na tokenach Ethereum i ERC-20 do zarządzania tożsamością w oparciu o blockchain i SSID, umożliwiający użytkownikom posiadanie, zarządzanie i usuwanie ich danych według własnego uznania.

Zdecentralizowana identyfikacja zapewnia możliwość korzystania z jednego identyfikatora cyfrowego w różnych witrynach i usługach bez konieczności ponownego wprowadzania danych. Blockchain gwarantuje bezpieczeństwo i niezmienność tych danych, a użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi danymi osobowymi. Wraz z popularnością DeFi i tempem cyfryzacji w społeczeństwie zapotrzebowanie na rozwiązania tożsamościowe będzie rosło..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map