Jeśli spojrzysz na ekosystem DeFi szerzej, zobaczysz, że zdecentralizowane projekty finansowe działają i rozwijają się średnio w dwunastu kierunkach. Próba nadania zdecentralizowanej formy niemal wszystkiego, co dotyczy tradycyjnego systemu finansowego, to także chęć jak najszybszego przejścia do nowych rodzajów interakcji z instrumentami finansowymi i decentralizacji procesów tych interakcji.

W tym artykule poruszymy temat konwersji praw majątkowych na aktywa cyfrowe, rozważymy projekty, które oferują narzędzia do tworzenia takich aktywów, a także porozmawiamy o wpływie tokenizacji na możliwości tradycyjnych instrumentów finansowych..

Tokenizacja aktywów

Wszelkie aktywa, czy to papiery wartościowe, akcje czy nieruchomości, mają wartość. Aktywa finansowe są łatwiejsze do reprezentowania. Oznacza to, że mogą mieć różne wartości w zależności od aktywów, w których będą prezentowane. Oznacza to również, że prezentowane aktywa można łatwo wymienić, przenieść lub przekształcić. Wraz z pojawieniem się technologii blockchain i możliwości wykonywania funkcji takich jak tokenizacja i transakcje, proces prezentacji aktywów stał się znacznie łatwiejszy i otworzył nowe możliwości ich wykorzystania..

Tokenizacja aktywów to tworzenie cyfrowych tokenów z zastawioną wartością, których łączna cena musi być równa wartości przedmiotu zamiennego (aktywa), z ich dalszym dopuszczeniem do obrotu, przeniesienia lub posiadania.

Co oferuje tokenizacja aktywów?

  • Brak barier terytorialnych;
  • Brak pośredników;
  • Inwestycje bez fizycznej obecności;
  • Bezpieczeństwo;
  • Poufność;
  • Niezmienność;
  • Dostępność.

Sfera tokenizacji aktywów w pewnym stopniu była już realizowana na długo przed wzrostem popularności sfery zdecentralizowanych finansów. Tak więc narzędzie Issued Assets (IA) w łańcuchu bocznym Liquid pozwala na tworzenie własnych aktywów tokenizowanych w dowolnej ilości, a protokół Poufnych aktywów z Blockstream umożliwia przesyłanie tych aktywów przez sieć bez pokazywania innym uczestnikom kwoty takich transfery. 

Sieć Polymath

Polymath to platforma blockchain oparta na ERC20 służąca jako dostawca usług do tworzenia, wydawania i zarządzania tokenami w łańcuchu bloków. Polymath działa jako przewodnik dla emitentów, którzy chcą uruchomić swój token zgodnie ze wszystkimi zasadami i przepisami określonymi przez organy regulacyjne. 

Zastrzeżony korporacyjny blockchain PoS firmy Polymesh, zbudowany specjalnie do obsługi i tworzenia tokenów zabezpieczających, zapewnia poufność własności podczas audytu, identyfikacji i bezpieczeństwa aktywów oraz zapewnia narzędzia do zwiększania możliwości zarządzania tokenami bezpieczeństwa.

W ramach projektu trwają prace nad optymalizacją interfejsów ERC w celu uwzględnienia tradycyjnych zasobów. Standard Polymath ST-20 jest rozszerzeniem standardu ERC-20 i służy do zwiększenia elastyczności aktywów, a także posiada dodatkowe funkcje niezbędne do tokenizacji papierów wartościowych.   

Neufund

Neufund to platforma społecznościowa oparta na Ethereum, łącząca przestrzeń blockchain i sektor finansowania inwestycji. Neufund zapewnia firmom i start-upom infrastrukturę umożliwiającą wydawanie nowych rodzajów aktywów poprzez interakcję z inteligentnymi kontraktami Ethereum. W serwisie istnieje możliwość zainwestowania środków w spółkę poprzez zakup „tokenów kapitałowych” – odpowiedników akcji. Ta procedura nazywa się ETO (Equity Token Offerings) – oferta tokena udziałowego, która umożliwia inwestorom nabycie części nieruchomości na blockchain.

Platforma Neufund zapewnia narzędzia do interakcji między emitentami i inwestorami, w tym publikowanie aktualizacji, głosowanie, dodatkowe rundy finansowania itp..

Na stronie działa wewnętrzny token NEU, który inwestorzy mogą otrzymać jako nagrodę za swoje inwestycje i wykorzystać go jako zapłatę za usługi i uczestniczyć w rozwoju serwisu. Oprócz tokena protokołu NEU w Neufund dostępny jest token euro EURT, który jest równy 1 EUR i jest główną walutą platformy, w której denominowane są inwestycje użytkowników. Jednak firmy mogą same zdecydować, w jakiej walucie odbędzie się ETO..

Templum

Templum to regulowana platforma handlowa dla tokenów ICO klasyfikowanych jako papiery wartościowe. Firma świadczy usługi w zakresie wydawania tokenów bezpieczeństwa zgodnie z wymogami regulatorów. 

Templum zapewnia infrastrukturę rynku regulowanego dla aktywów cyfrowych, która obejmuje platformę opartą na łańcuchu blokowym do pozyskiwania funduszy i handlu wtórnego. W 2018 roku Templum przejął Liquid M Capital, alternatywny system obrotu (ATS), platformę „tokenizowanych aktywów”, która umożliwia użytkownikom handel kryptowalutami zgodnie z amerykańskimi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.. 

Podobne usługi na rynku aktywów tokenizowanych świadczą firmy takie jak Coinlist, który gościł pierwsze regulowane ICO projektu Filecoin oraz Overstock, który oferuje usługi IPO zgodnie z procedurami SAFT..

OpenLaw Finance

OpenLaw Finance to projekt open source, który tworzy i oferuje szablony umów prawnych przy użyciu inteligentnych kontraktów, a także możliwość uruchamiania własnych, zgodnych z prawem, tokenizowanych produktów finansowych obsługiwanych przez Ethereum.

Użytkownicy OpenLaw Finance mogą tworzyć i emitować tokeny zabezpieczające, obligacje i inne aktywa dłużne, inteligentne instrumenty pochodne i tokenizować towary. OpenLaw Finance jest podłączony do zdecentralizowanej giełdy 0x i posiada podstawowe narzędzia do wykonywania procedur AML / KYC.

Tokensoft

Kolejnym projektem z zakresu tokenizacji aktywów jest platforma Tokensoft, która oferuje narzędzia do uruchamiania, sprzedaż tokenów oraz rozwiązanie magazynowe zapewniające bezpieczne administrowanie papierami wartościowymi zgodnymi z ERC-1404. W 2019 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd upoważniła Tokensoft do uruchomienia banku inwestycyjnego do przeprowadzania transakcji z tokenizowanymi aktywami.

Tinlake

Tinlake umożliwia wykorzystanie niepłynnych aktywów rzeczowych w celu uzyskania dostępu do finansowania i zaciągania pożyczek na własnych warunkach. Tinlake to inteligentny kontrakt Ethereum, który konwertuje niewymienialne tokeny (NFT) na tokeny ERC-20 z dalszym dostępem do zdecentralizowanych protokołów pożyczek. 

Tinlake zapewnia możliwość łączenia NFT i inteligentnych kontraktów i używania ich jako zabezpieczenia pożyczania środków w stablecoinach.

Wyniki

Tokenizacja aktywów to długi proces przenoszenia tradycyjnych instrumentów finansowych do przestrzeni blockchain. Interakcja projektów i firm w zakresie tokenizacji z regulatorami, a także zainteresowanie firm instytucjonalnych w zakresie finansów zdecentralizowanych, wskazują na przesłanki szerszego przyjęcia i popularyzacji technologii blockchain, kryptowalut i aktywów cyfrowych..

Inteligentne kontrakty i blockchain mogą zapewnić możliwość tokenizacji aktywów finansowych, towarowych, osobistych, niepłynnych, niematerialnych i zamiennych. Tokenizacja pozwala zautomatyzować przenoszenie własności poprzez inteligentne kontrakty, co odciąża strony transakcji od pośredników i zwiększonych prowizji. 

Stworzenie dokładnych ram regulacyjnych w dziedzinie tokenizacji ułatwi szersze przyjmowanie i wykorzystywanie decyzji związanych ze zdecentralizowanymi finansami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me