Ethereum jest niewątpliwie liderem pod względem liczby aplikacji i protokołów na nim zbudowanych w dziedzinie zdecentralizowanych finansów. Według Badania portal DappRadar, wolumen transakcji w DeFi za rok wyniósł około 270 miliardów dolarów, czyli 12 razy więcej niż rok wcześniej.

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o roli Bitcoin w przyszłości zdecentralizowanych finansów, budowaniu DeFi na Bitcoinie i trudnościach, jakie napotyka społeczność, próbując wdrożyć niedrogie instrumenty finansowe w głównej sieci kryptowalut.. 

Rola Bitcoina

Wraz ze wzrostem ceny powyżej 20 tys. Dolarów i przewagą przekraczającą 60% kwestia rozszerzenia możliwości wykorzystania pierwszej kryptowaluty staje się jeszcze bardziej dotkliwa. Jako alternatywa dla tradycyjnego systemu finansowego, Bitcoin eliminuje zależność od pośredników i ma potencjał, aby stać się globalnym bezgotówkowym systemem płatności natychmiastowych na całym świecie..

Stworzenie zdecentralizowanego systemu finansowego opartego na Bitcoinie pozwoli mu stać się nie tylko aktywem do przechowywania wartości czy systemem rozliczeń, ale także globalnym i bezpiecznym środowiskiem do budowania relacji finansowych oraz narzędziami, z których może korzystać każdy, kto ma dostęp do Internetu..

Rolę Bitcoin w budowaniu zdecentralizowanych finansów można podzielić na dwa obszary:

  1. Opracowanie rozwiązań przyciągających BTC do DeFi;
  2. Budowanie DeFi w sieci Bitcoin.

Podział ten jest warunkowy, a podejścia ukierunkowane na wdrażanie rozwiązań w obu kierunkach mają swoje trudności i wady. Dlatego biorąc pod uwagę rolę Bitcoina w rozwoju DeFi, konieczne jest uwzględnienie całości tych rozwiązań dla szerszego zrozumienia i zrozumienia przyszłości głównej kryptowaluty w zakresie budowania wolnych finansów.. 

Scentralizowane instytucje finansowe

Wraz z popularyzacją kryptowalut, scentralizowane giełdy i scentralizowane platformy pożyczkowe zapewniające różne instrumenty finansowe zabezpieczone przez BTC stały się powszechne. Oczywistymi wadami korzystania z takich usług jest podawanie danych osobowych w celu korzystania z usługi i przechowywanie środków na tych nieprzejrzystych witrynach..

Fundusze użytkowników i ich dane są zagrożone, ponieważ takie witryny mogą zostać zhakowane. Użytkownikowi może odmówić świadczenia usługi ze względu na wymogi jurysdykcji, w której się znajduje. Ponadto fundusze mogą zostać zablokowane na żądanie organów ścigania lub w przypadkach, gdy fundusze zostały oznaczone za pomocą platform śledzących, takich jak Crystal lub Chainalysis.

Łańcuchy boczne

Sidechainy to oddzielne łańcuchy bloków z dwustronnym połączeniem z głównym łańcuchem. Firmy takie jak RSK czy Liquid budują łańcuchy boczne z możliwością tworzenia inteligentnych kontraktów w sieci Bitcoin. Zasadniczo łańcuchy boczne to platformy budowlane DeFi, na których każdy użytkownik może tworzyć swoje zasoby cyfrowe..

Platforma RSK umożliwia wykorzystanie BTC w inteligentnych kontraktach dzięki dwukierunkowemu mostowi i tokenowi platformy SBTC. Pomiędzy sieciami Bitcoin i Ethereum zbudowano również most, który umożliwia transfer dowolnych tokenów Ethereum ERC20.

Money on Chain, twórca protokołów DeFi wspieranych przez BTC, stworzył oparty na RSK protokół czterech tokenów zapewniający wiele przypadków użycia dla posiadaczy BTC, w tym transakcje lewarowane. 

Firmy pracują obecnie nad integracją sieci RSK, Liquid i Lightning w celu interakcji z zasobami w innych sieciach. Ponadto programiści RSK ogłosili uruchomienie narzędzia do interakcji tokenów usług Aave z BTC.

Atomowe swapy

Technologia atomowej wymiany, o której pisaliśmy już na naszym blogu, pojawiła się na długo przed rozkwitem DeFi. Złożoność wdrożenia natychmiastowej wymiany jednej kryptowaluty na inną bez udziału osoby trzeciej wyraża się w budowie sieci cross-chain, czyli organizacji interakcji pomiędzy parą niezależnych blockchainów. 

Pierwszym wdrożeniem atomowych swapów była zamiana LTC na DCR z wykorzystaniem kontraktów HTLC. HTLC to rodzaj inteligentnej umowy, która umożliwia transakcje ze znacznikiem czasu. Wdrażanie atomowych swapów wymaga również międzyłańcuchowych kanałów płatności, które są zasilane przez sieć Lightning. I chociaż obecność Lightning Network (LN) nie jest warunkiem wstępnym, integracja LN z atomowymi swapami pozwala łączyć różne łańcuchy bloków, w których uczestnicy wymiany mogą działać jako bramka płatności..

Później z powodzeniem zaimplementowano atomowe zamiany między BTC i LTC, a następnie programiści Komodo dokonali zamiany BTC i KMD.

Aby wymienić BTC na inne kryptowaluty za pomocą swapów, musisz znać adres odbiorcy, aby sfinalizować transakcję, a stworzenie puli płynności bez tokenizacji, tak jak na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap, jest niemożliwe. Prowadzi to do problemu interakcji z aktywami Bitcoin DeFi, ponieważ brak pul i AMM prowadzi do braku dostawców płynności, którzy muszą być online 24 godziny na dobę..

Projekt Liquality wydał portfel Liquality Atomic Swap, który działa przy użyciu atomowych swapów i kontraktów HTLC. Sam portfel działa jako kontrahent dla wszystkich dostępnych swapów. Atomowe swapy pozwalają użytkownikom zachować klucze prywatne przez cały proces wymiany kryptowalut. To rozwiązanie działa jako alternatywa dla opakowanych bitcoinów, takich jak WBTC.

Podobnym rozwiązaniem jest cross-chain atomic swap Jelly Market, który umożliwia dodawanie płynności, zysków z transakcji i aktywów giełdowych. Swapy są dostępne na platformie dla tokenów ERC20, BTC, AE i innych łańcuchów bloków.

Atomowe swapy i rozwój rozwiązań do przenoszenia wartości z jednego łańcucha blokowego na inny bez stron trzecich i zaufania, co prowadzi do wypełnienia luki między Bitcoinem a DeFi w oparciu o Ethereum.

Tokenizowane bitcoiny

Przyciągnięcie dodatkowej płynności do sektora DeFi odbywa się poprzez rozwój tzw. Tokenizowanych bitcoinów, o których mówiliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Tak więc pierwszym tokenem obsługiwanym przez bitcoin był Wrapped Bitcoin (WBTC), który umożliwia posiadaczom BTC korzystanie z inteligentnych kontraktów na Ethereum. Wraz ze wzrostem ceny WBTC przeszedł do drugiej linii wśród projektów DeFi z wolumenem zablokowanych środków w wysokości 2,7 miliarda dolarów lub 116000 BTC, co stanowi około 0,6% liczby wydobywanych monet.

Jednocześnie podczas tworzenia WBTC użytkownicy muszą blokować swoje oryginalne monety i otrzymywać w zamian tokenizowane aktywa. WBTC jest zbudowane na modelu konsorcjum zweryfikowanych organizacji i oznacza, że ​​wymiana oryginalnych monet na WBTC i odwrotnie jest dokonywana przez osoby trzecie – powierników. 

Chociaż istnieją rozwiązania do tokenizacji bitcoinów z mechanizmami wymagającymi znacznie mniejszego zaufania, mają one swoje wady. Tak więc tBTC wymaga od powierników dostarczenia znacznej kwoty zabezpieczenia w ETH, co sprawia, że ​​jest mniej skalowalne..

Rozwiązanie RenVM, które działa podobnie do tBTC, nie wykorzystuje ETH jako zabezpieczenia, ale tokeny REN. Wadą tego podejścia jest to, że będąc nowym protokołem, użytkownicy muszą wymienić swoje BTC na tokeny REN, aw przypadku utraty zaufania do protokołu tokeny mogą stracić swoją wartość i użytkownicy nie będą mogli zwrócić zablokowanego monety..

Przyszłość DeFi dla Bitcoin

Bitcoin, który służy do przechowywania i transferu wartości, jest najbezpieczniejszym blockchainem ze względu na dużą moc mieszania i wysokie koszty utrzymania infrastruktury. Z tego powodu tworzenie zdecentralizowanych finansów opartych na blockchainie Bitcoin jest obiecującym obszarem rozwoju..

Szybki rozwój zdecentralizowanych finansów na platformie Ethereum wynika z możliwości platformy do pisania różnych inteligentnych kontraktów o dowolnej złożoności. To właśnie brak różnorodnych narzędzi do tworzenia inteligentnych kontraktów jest przeszkodą w tworzeniu rozwiązań związanych ze zdecentralizowanymi finansami opartymi na Bitcoin.

Bitcoin jest napisany w prostym i prymitywnym języku skryptowym Bitcoin, nieodpowiednim do pisania złożonych inteligentnych kontraktów. Dlatego Blockstream pracuje nad językiem programowania Simplicity do wykonywania inteligentnych kontraktów, które można zintegrować z językiem Ivy wyższego poziomu..

Pojawienie się nowych kontraktów typu DLC, które pozwalają uczestnikom na dokonywanie transakcji dotyczących przyszłych wydarzeń, umożliwiło stworzenie rynków pochodnych i prognoz opartych na Bitcoin.

Jednocześnie protokół RGB, który jest standardem do wydawania, przesyłania i przechowywania aktywów bitcoinowych, innych niż bitcoin, pozwoli na tworzenie instrumentów cyfrowych na bazie bitcoin i LN blockchain..

I chociaż infrastruktura Bitcoin nie jest w tej chwili gotowa do stworzenia pełnoprawnego ekosystemu finansowego, w przyszłości Bitcoin będzie w stanie zapewnić bezpieczniejszy grunt do tworzenia aplikacji DeFi..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me