Niedawno na całym świecie rozeszła się wiadomość, że Chiny od pięciu lat rozwijają swoją cyfrową walutę i przygotowują się do jej wprowadzenia „prawie”. O tym oświadczył przedstawiciel chińskiego banku centralnego Mu Changchun. Nowa waluta cyfrowa będzie się nazywać CBDC. W zasadzie będzie to juan na blockchainie – narodowej kryptowalucie Chin. Kupowanie, sprzedawanie na giełdach i zarabianie na kursie za pomocą automatycznego handlu będzie darmowe..

Nowa chińska kryptowaluta jest zbudowana na blockchainie. Więc to naprawdę będzie klasyczna waluta cyfrowa. Teraz, według Mu Changchun, architektura kryptowaluty jest w pełni rozwinięta..

Rywalizuj z Wagą?

Chińskie władze nie ukrywają, że zamierzają uruchomić swoją cyfrową walutę przed uruchomieniem kryptowaluty Libra z amerykańskiego portalu społecznościowego Facebook. Chińczycy uważają, że amerykański serwis społecznościowy jest zagrożeniem dla ich gospodarki. Dlatego w pierwszej kolejności zamierzamy zakazać jej na naszym terytorium. Po drugie, dać obywatelom Chin odpowiednik Wagi – cyfrowy juan CBDC.

To prawda, niektórzy eksperci wątpią, że projekt krajowej waluty cyfrowej na dużą skalę jest naprawdę ukryty za głośnymi słowami chińskich urzędników. Nikt nie gwarantuje, że chińska waluta cyfrowa pojawi się w przyszłym roku, a nie za 10 lat.

W każdym razie Chiny planują go uruchomić. Dlatego w tym artykule postaramy się zrozumieć, czym jest CBDC i jak „wzbogacić się” na nim..

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak będzie działać chińska kryptowaluta CBDC. W Internecie nie ma dokumentacji. Istnieją tylko plotki i sprzeczne informacje. Chiny są tradycyjnie dość zamkniętym na świat krajem. Dlatego przed publikacją oficjalnych dokumentów można tylko z grubsza opisać „naturę” przyszłej kryptowaluty. Co zrobię w tym artykule.

Jak zarabiać na kryptowalutach CBDC

Tworzenie chińskiej waluty narodowej przyspieszyło ze względu na to, że Libra jest w drodze. Aby wyprzedzić swojego amerykańskiego rywala, Chińczycy wzmocnili swoje centrum kryptowalut.

Wiadomo już, że na początkowym etapie siedem instytucji będzie mogło korzystać z juana kryptowaluty. Mianowicie następujące:

  • największe banki w Chinach (CCB, ICBC, BC, ABC),
  • Korporacje Alibaba i Tencent,
  • system płatności Union Pay.

W miarę konsolidacji krypto-juana na rynku liczba firm, które będą z niego korzystać, będzie się stopniowo zwiększać..

Chiński rząd uczyni z krajowej waluty cyfrowej trampolinę do umiędzynarodowienia juana. Innymi słowy, Chińczycy chcą zastąpić dolara juanem. Niech stanie się walutą handlu międzynarodowego. Po to był blockchain..

Gdy CBDC zostanie wzmocnione, zwykli ludzie na całym świecie będą mogli go swobodnie kupować i sprzedawać. Wydobywanie kryptowalut będzie prowadzone przez chińskie organizacje rządowe (PBC). Dlatego zwykli obywatele nie mogą na tym zarabiać..

Będzie można kupić cyfrową walutę

Jednak będzie można kupić kryptowalutę. Aby to zrobić, wystarczy otworzyć konto na giełdzie i swobodnie zarabiać na zmianach kursu. Można przypuszczać, że cyfrowy juan będzie rósł w dość szybkim tempie. Więc możesz na tym zarabiać.

Główną zaletą krypto-juana jest to, że wydaje się być wysoce płynnym środkiem płatniczym. Zresztą posiadacze CBDC nie będą płacić odsetek, jak to ma miejsce w przypadku depozytów. Jednocześnie oszczędzą sobie ryzyka kredytowego, które pojawia się przy przechowywaniu środków w bankach komercyjnych. Dzięki temu w CBDC będzie można utrzymać zyskowne środki. Wystarczy stworzyć elektroniczny portfel i zarejestrować się. Wtedy możesz na długi czas zapomnieć o inwestowaniu i poczekać, aż kryptowaluta wzrośnie w cenie.

Najprawdopodobniej Chiny pozwolą na handel CBDC na wielu giełdach jednocześnie. Dzięki temu będzie można zarabiać na różnicy w koszcie cyfrowego juana na różnych stronach..

Oczywiście są to w dużej mierze domysły, które można poczynić na podstawie wypowiedzi chińskich urzędników zaangażowanych w rozwój i promocję CBDC. Dopóki nie pojawi się cyfrowy juan, możesz zarabiać korzystając z funkcji automatycznego handlu 3commas. Do tego Chiny wcale nie są potrzebne.

Główne cechy nowej chińskiej kryptowaluty

Cyfrowy juanCyfrowy juan

Nowa chińska kryptowaluta jest dość standardowym cyfrowym tokenem Banku Centralnego. Będą to środki publiczne. Informacja ta została niedawno potwierdzona przez zastępcę szefa IICV Di Ganga. Oznacza to, że zwykli obywatele będą mogli kupić nową cyfrową walutę Chin. System kryptowalut najprawdopodobniej będzie scentralizowany.

Moneta CBDC może być używana zarówno przez banki i międzynarodowe organizacje finansowe (na przykład w transakcjach transgranicznych), jak i osoby fizyczne. Podczas handlu papierami wartościowymi można obliczyć nową chińską kryptowalutę.

Chińskie władze chcą zwiększyć kontrolę nad systemem finansowym kraju poprzez przekształcenie juana na cyfrowy. Narodowy Bank Chin uzyska prawo emisji.

Zakłada się, że obieg cyfrowego juana będzie się odbywał w ramach dwupoziomowego systemu monetarnego. Oznacza to, że Halyk Bank będzie przeprowadzał transakcje bezpośrednio z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Wypłata i emisja będą kontrolowane przez NBK. Już na drugim poziomie tego systemu banki będą mogły sprzedawać CBDC każdemu. Takie podejście pozwoli w razie potrzeby zastąpić papierowy juan. Jednocześnie nie wpłynie to na chińską gospodarkę.

Dwupoziomowy system monetarny i centralizacja wskazują nam, że nowa chińska kryptowaluta będzie wyglądać bardziej jak zwykły fiat niż bitcoin.

Jak Chiny wykorzystają swoją kryptowalutę

Chińczycy już robią plany napoleońskie. Chcą zastąpić papierowe pieniądze cyfrową walutą. Jeśli tak się stanie, Chiny rzeczywiście dokonają prawdziwej „rewolucji finansowej”.

Zalety rozprzestrzeniania się cyfrowej waluty są oczywiste. Konwencjonalne płatności detaliczne można by znacznie uprościć, poprawiając mobilność pieniędzy. Rozliczenia między bankami również zostaną znacznie uproszczone.

Korzystanie z cyfrowego juana przyspieszy transakcje transgraniczne i sprawi, że będą one tańsze. Pod względem wartości transakcji nowy krypto-juan może być w stanie konkurować z Bitcoinem. Co przyczyni się do umiędzynarodowienia juana.

Istnieją inne pozytywne aspekty wprowadzenia cyfrowej waluty krajowej. Nie jest tajemnicą, że na obsługę pieniądza papierowego trzeba wydać wiele środków. Rozprzestrzenianie się cyfrowego juana zmniejszy koszty operacyjne.

Ponadto waluta cyfrowa położy kres możliwości prania pieniędzy. W końcu dużo łatwiej jest przenosić gotówkę przez kilka transakcji finansowych i uczynić to legalnym. Pranie pieniędzy będzie znacznie trudniejsze w przypadku pieniędzy cyfrowych.

Waluta cyfrowa będzie trudniej wydostać się z kraju. Wiele krajów, w tym Chiny i Rosja, cierpi z powodu wycofywania kapitału do USA i UE. Cyfrowy juan zatrzyma ten proces.

Generalnie, jak wiadomo od dawna, cyfryzacja tylko wzmocni kontrolę państwa nad gospodarką i finansami. Narodowy Bank Chin będzie mógł jeszcze ściślej kontrolować finanse.

Techniczna strona nowej kryptowaluty

Digitalizacja ChinDigitalizacja Chin

Według wszystkich danych, w tym według Binance Research, z nowej kryptowaluty można korzystać nawet bez konta bankowego. Monety, podobnie jak inne kryptowaluty, będą przechowywane w portfelach cyfrowych. System zostanie zbudowany na blockchainie. Możesz zarządzać swoimi kontami w CBDC za pomocą zarówno smartfonów, jak i komputerów..

Pisałem już powyżej, że kryptowaluta jest ułożona zgodnie z zasadą systemu dwupoziomowego. Ale nie jest jeszcze jasne, czy najwyższy poziom będzie działał na blockchain. Chińczycy chcą scentralizować system. Jest więc możliwe, że będzie blockchain na niższym poziomie, ale nie na wyższym..

Na konferencji prasowej w sierpniu 2019 roku przedstawiciel Ludowego Banku Mu Changchun zapowiedział, że nowa sieć kryptowalut będzie miała bardzo wysoką wydajność. System – powiedział – będzie w stanie wykonać co najmniej 300 tysięcy transakcji na sekundę. Jeśli Chińczycy naprawdę potrafią osiągnąć tego rodzaju produktywność, będzie to prawdziwa rewolucja technologiczna. W końcu programiści innych sieci kryptowalut istniejących dzisiaj nie mogą nawet o czymś marzyć. Najprawdopodobniej tak bezprecedensowa wydajność zostanie osiągnięta dzięki zastosowaniu rozwiązań poza łańcuchem, shardingu, łańcuchów bocznych itp..

Inteligentne kontrakty i duża randka

Rzecznik chińskiego banku centralnego obiecał, że cyfrowy juan będzie działał z inteligentnymi kontraktami. Zaznaczył jednak, że ich funkcjonalność nie będzie wykraczać poza „podstawowe wymagania pieniężne”. Big Date będzie ważną częścią technologii CBDC.

Widzimy, jak Chińczycy uporczywie próbują naraz przekroczyć wszystkie znaczące technologie tak zwanej „czwartej rewolucji technologicznej” w swojej cyfrowej walucie. Technologia Big Data zostanie wykorzystana jako filtr, który pozwoli na szybkie wykrywanie procesów prania pieniędzy. Uniknięcie płacenia podatków nie będzie łatwe. A także finansowanie działalności terrorystycznej.

Aby skorzystać z nowego cyfrowego juana, będziesz musiał przejść weryfikację tożsamości (KYC). To nikogo nie może zaskoczyć. W końcu teraz jest to ogólna zasada wszystkich głównych platform kryptowalutowych..

Z powyższego można założyć, że bank będzie w stanie identyfikować i błyskawicznie zamrażać konta w cyfrowych juanach w czasie rzeczywistym. Te konta, które były używane do podejrzanych transakcji.

W przyszłej chińskiej sieci kryptowalut nie może być mowy o jakiejkolwiek anonimowości. Portfele będą mocno powiązane z danymi paszportowymi użytkownika.

Ogólnie rzecz biorąc, współczesne państwa nie rozumieją anonimowości w sprawach finansowych. Zachowanie anonimowości jest dozwolone tylko podczas głosowania.

Możliwe daty uruchomienia CBDC

Uruchomienie Crypto YuanUruchomienie Crypto Yuan

Różne publikacje podają różne daty oficjalnego uruchomienia krajowej chińskiej kryptowaluty. China Daily pisze, że zamknięte testy cyfrowego juana już się rozpoczęły. W testach biorą udział organizacje komercyjne i rządowe.

Inne media podają, że Chińczycy chcą uruchomić swoją kryptowalutę, zanim Facebook zdąży uruchomić Librę. Nie jest jeszcze jasne, kto wygra ten wyścig. W każdym razie uruchomienia CBDC należy się spodziewać nie wcześniej niż w drugiej połowie 2020 roku. I najprawdopodobniej bliżej końca.

Nie jest jasne, jak duże chińskie korporacje Alibaba, Tencent i Union Pay będą uczestniczyć w nowym systemie kryptowalut. The Global Times twierdzi, że nowa kryptowaluta będzie początkowo testowana w Shenzhen. Znajduje się tam siedziba Tencent. Najwyraźniej firma wraz z agencjami rządowymi przetestuje cyfrowy juan. Świadczy o tym fakt, że niedawno w tym miejscu powstał instytut. Jeden prowadzący badania w dziedzinie technologii finansowej. Złożono już od niego ponad pięćdziesiąt wniosków patentowych. Jednocześnie, chociaż dokładna data uruchomienia CBDC nie jest znana.

Kto jeszcze to zrobił?

Zwróć uwagę, że krajowa waluta cyfrowa jest daleka od chińskiego know-how. Przede wszystkim możesz zapamiętać kryptowalutę Petro Wenezueli. Jednak Chiny wyprzedziły wielu. Pozostałe kraje właśnie myślą o wydaniu swojej krajowej kryptowaluty. Na Ukrainie nadal nie mogą uruchomić e-hrywny. Szwecja myśli o utworzeniu franka kryptowalutowego. W Niemczech powszechnie uważa się, że krajowe kryptowaluty wpłyną negatywnie na globalny system finansowy. Wydaje mi się, że Chiny niezbyt przejmują się losem zachodniego systemu finansowego. Dlatego bez wątpienia uruchomi swoją kryptowalutę..

W Rosji od dawna mówią o stworzeniu kryptorubla. Jednak realizacja tego pomysłu nigdy się nie rozpoczęła. Podobna sytuacja występuje w większości krajów świata. Podczas gdy samorządy dopiero badają możliwość wprowadzenia krajowych kryptowalut, Chiny zaczęły podejmować działania.

Podsumowując

Cyfrowy juanCyfrowy juan

Tak więc nowa chińska waluta cyfrowa może wkrótce wyprzeć papierowe pieniądze w tym kraju. Jednocześnie płynność nowej kryptowaluty będzie bardzo wysoka. W końcu dostanie juana 1: 1.

Ludowy Bank Chin wyemituje krypto-juana. Wartość kryptowaluty zostanie określona jedynie przez zaufanie ludności do ich rządu i gospodarki Chin.

W przyszłości będzie można zarabiać na nowej kryptowalucie. W końcu władze nie zabraniają kupna i sprzedaży krypto-juana. To prawda, że ​​z jego pomocą nie da się przeprowadzić „szarych” operacji. Ponieważ internauci zostaną całkowicie pozbawieni anonimowości.

Nie musisz mieć konta bankowego, aby kupować i sprzedawać cyfrowe juany. Wystarczy uruchomić portfel cyfrowy i przejść procedurę identyfikacji.

Na walucie będzie można zarabiać na kilka sposobów. W tym wahania kursów przy użyciu automatycznego handlu i inwestycji długoterminowych.

System dwupoziomowy

Waluta CBDC będzie używana w dwupoziomowym systemie walutowym. Oznacza to, że bank centralny dostarczy bankom cyfrowego juana. A te z kolei będą służyć zwykłym obywatelom.

Chiny, z pomocą nowej waluty cyfrowej, będą mogły uczynić juana walutą o międzynarodowym znaczeniu. Odejście od pieniądza papierowego na rzecz CBDC uprości planowanie rozwoju gospodarczego. Oraz zbieranie informacji o działaniach właścicieli kryptowalut. Dane będą przesyłane do banku centralnego w czasie rzeczywistym. NBK będzie dysponował potężnymi narzędziami do przeciwdziałania praniu pieniędzy. A także finansowanie terroryzmu i uchylanie się od płacenia podatków. W tym celu zostaną wykorzystane technologie blockchain „Big Date” i „smart” kontrakty.

Można zauważyć, że z pomocą cyfrowego juana Chiny przejmą jeszcze większą kontrolę nad krajową gospodarką i finansami. Konta, których właściciele są podejrzani o dokonywanie wątpliwych transakcji, zostaną niezwłocznie zamrożone.

Moim zdaniem CBDC nie stanie się prawdziwym konkurentem dla konwencjonalnych walut cyfrowych. Takich jak Bitcoin, Ethereum, a nawet Libra. Najprawdopodobniej cyfrowy juan będzie konkurował z dolarem. W końcu juan i bitcoin (nawet w połączeniu z Wagą) mają różne kategorie wagowe.

Przypomnę, że komunikaty o rozpoczęciu testów narodowej chińskiej kryptowaluty pojawiły się dwa lata temu:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me