Son zamanlarda, karlı tarım (İngilizce’den – verim çiftçiliği) popülerlik kazanıyor. Bu tür kazançlar, pasifliği, yüksek karlılığı ve minimal riskleri ile deneyimsiz yatırımcıları cezbetmektedir. Bununla birlikte, çiftçilik gerçek anlamda pasif kazançlara atfedilemez. Bu yazıda, pasif olarak kripto para kazanmanın çeşitli yollarına bakacağız..

Pasif olarak kripto para kazanmanın yolları

  1. Borç verme;
  2. Stake etme;
  3. Karlı tarım.

Riskler ne kadar yüksekse, ödül o kadar yüksek olduğunu hatırlamak önemlidir. Stabilcoin ödünç vermek ve istikrarlı bir APY’ye sahip olmak istiyorsanız, geliriniz, teminat olarak volatil token yatıran çiftçilerinkinden daha az olacaktır..

APY – Yıllık Yüzde Getiri. Bu parametre, bir yılda kaç jeton kazanacağınızı gösterir. Genellikle bu parametrenin değeri yaklaşık olarak gösterilir.

Borç verme

Borç verme – paranızı, kripto para birimleri ile güvence altına alınan kullanıcılara kredi veren bir platforma verirsiniz. Çoğu zaman, ödünç alınan, ödünç alınan fon miktarını aşan bir teminat bırakmalıdır (sözde teminat). Ayrıca, fonlarınızın daha net bir likidasyon mekanizması ile korunduğu merkezi borsalar aracılığıyla marj yatırımcılarına fon ödünç verebilirsiniz..

Karlılık

Borç verme, en güvenli pasif gelir türlerine bağlanabilir. Bir kredi verme örneğini düşünün Binance

Stabilcoin cinsinden getiri, yıllık% 6,31 (7 gün depozito açarken) ile% 7 (90 gün depozito açarken) arasında değişir. İkinci sütunun tam olarak yıllık yüzdeyi gösterdiğine dikkat etmek önemlidir, yani. 7 gün boyunca 100 $ yatırım yaparak 100 * 7 * 0.0631 / 365 = 0.121 $ alacaksınız

Bununla birlikte, yılda% 7 ve yıl boyunca her 90 günde bir yeniden yatırım ile, yatırım yapılan her 100 $ için 7 $ gelir elde edilir..

Açıkçası, bu tür pasif kazançlar, çoğu zaman kripto para cüzdanda yattığı zaman büyük mevduatlar için uygundur..

Merkezileştirilmiş borç verme platformlarına benzer şekilde, merkezi olmayan.

Örneğin DDEX, spot ve marj piyasalarının yanı sıra kredi verme ve borç verme işlemlerini birleştiren bir platformdur. Tüm bunlar merkezi olmayan bir şekilde gerçekleşir, yani paranızı birine aktarmanıza gerek yoktur, burada her şeyden akıllı bir sözleşme sorumludur..

Yıllık getiride de bir fark var, doğru tahmin etmek zor, bu nedenle her zaman yaklaşık olarak belirtiliyor.

Yukarıdaki grafik, DDEX’teki faiz oranının dalgalı olduğunu ve bazı zamanlarda USDC’de yıllık% 82’ye ulaştığını göstermektedir. Tüm borç verenlerin eşit şartlarda olduğuna dikkat etmek önemlidir, yani fonları ne zaman koyduğunuz önemli değildir: zirvede% 82 veya birkaç gün önce, her durumda, neredeyse aynı yıllık olacaksınız. Yol ver..

Merkezi olmayan sitelerde nasıl para kazanılır??

DDEX’te USDT cinsinden bir kredi verme örneğini düşünün

  1. Ddex.io’ya gidin ve Faiz Kazanın’ı tıklayın;
  2. Sağ üst köşedeki “Cüzdanınızı bağlayın” yazısına tıklayarak cüzdanınızı bağlayın;
  3. “Borç Verme” tablosunda, ödünç vermek istediğimiz para birimini seçin; 
  4. Görünen pencerede, ödünç vermek için tahsis edeceğimiz jeton sayısını girin. Beklenen yıllık getiriyi de görebilirsiniz; 
  5. “Borç Ver” e basın, sözleşmenin USDT ile etkileşime girmesine, cüzdandaki işlemi onaylamasına izin veriyoruz. Lütfen izinlerin ve onayların şu şekilde ödendiğini unutmayın: bu, ethernet ile etkileşim gerektirir. Örneğin, standart gaz fiyatı 99 gwi ile DDEX ile tüm etkileşim 20 dolardan fazlaya mal olur. Bu nedenle, kredi verenlerden ek yatırım gerektirmediklerinden, 10.000 $ ‘dan az tutarlar için kredi vermek için merkezi platformlar kullanmak daha iyidir..

Yukarıdaki örnekler, bu varlıklar volatilite risklerinden muaf olduğu için, stabilcoin cinsinden borç vermeyi gösterdi, ancak aynı zamanda çeşitli coin’ler ve tokenler de ödünç verebilirsiniz..

Başka hangi siteler var?

Mevcut tüm siteleri kendi başımıza aramamak için, mevcut tüm siteler, mevcut para birimleri ve karlılıkları hakkında bilgi toplayan toplayıcı siteleri kullanmanızı öneririz..

Toplayıcılar:

Stake etme

Stake etme – PoS algoritması ve varyasyonlarını kullanarak kripto para birimlerinden pasif gelir elde etme. 

Karlılık

Stake kârlılığı, yeni jetonlar çıkararak oluşturulur. PoW algoritmalarında madenciler, mayınlı bir blok için bir ödül ve bu bloğa dahil olan işlemler için, ağ / madencilik havuzundaki güçleriyle orantılı olarak komisyon alırlarsa, PoS benzeri algoritmalarda, doğrulayıcılar ve stakerlar mayınlı bloklar için bir ödül alır bir cüzdanda / borsada sakladıkları jeton sayısına bağlı olarak komisyonlar. Gelir, koyacağınız paraya ve sağlayıcının komisyonlarına bağlıdır. İki örnek düşünün: USDN ve XTZ.

USDN 

USDN, Waves blok zincirinde yer alan ve aynı isimli WAVES kripto para birimi ile tamamen desteklenen bir stabilcoin’dir. WAVES hissesinin APY’si yaklaşık% 6,5’tir. Bu, USDN stake etme gelirinin kaynağıdır: WAVES’teki tüm teminatlar stake edilir ve ödül üretir, ancak yalnızca paralarını stake etmeye yatıran USDN sahipleri arasında paylaşılır. Tüm USDN hisselerinin sadece yaklaşık% 42’si olduğundan, Neutrino USD’nin gerçek getirisi, WAVES stake etme nominal getirisinden çok daha yüksektir..

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, merkezi olmayan bir hisseyle yılda% 10.74 alacağız ve merkezi bir payla (yani, sağlayıcı USDN’ye vereceğiz),% 0.93 daha az alacağız, çünkü sağlayıcı, kripto para biriminizi depolamak için hizmetleri için komisyon alır.

USDN hissesi, Binance’de USDT kredisinden daha karlı. Her iki kripto paranın döviz kuru dolara sabitlenmiş olsa da USDN daha genç ve kripto topluluğunun henüz ona bir güven kredisi yok..

Tezos

Dolara veya diğer para birimlerine bağlı olmayan paraları stake etmek, bir düşüş riski taşır, ancak fiyat yükselirse, staker ek bir ödül alır (fiat / stablecoin cinsinden hisseler açısından).

Bir XTZ stake etme örneğini düşünün.

Yaklaşık yıllık getiri% 6’ya kadardır. Yukarıdaki ekran görüntüsünde Binance’de ödülün% 6,02 olduğunu görebilirsiniz, ancak Binance Staking’e giderseniz ödülün sadece% 5,49 olduğunu görebilirsiniz.. 

Stake sağlayıcıları, hizmetler için yüzdelerini alır. Karşılaştırma için, yetki vermek istemiyorsanız, sunucu için ödeme yapmanız ve ayrıca onu nasıl yapılandıracağınız konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bununla birlikte, bunun için yılda% 0,063 oranında daha fazlasını alacaksınız..

Değişken varlıkları stake ederken ortaya çıkan riskler ve ödüller hakkında biraz daha fazla bilgi.

Bir PCX stake etme örneğine bakalım. Hesaplamaları basitleştirmek için jeton başına 3,14 $ fiyatından ve 14 Ekim 2019 tarihinden itibaren geri sayıma başlayacağız..

1000 PCX 3140 $ ‘a mal oldu, stake etme, yeniden yatırımı hesaba katarak, yıllık% 96 verdi, yani, şimdi başabaş noktası token başına yaklaşık 1.6 $.

Kırmızı çizgi başabaş noktasını temsil ediyor. Şimdi PCX’in fiyatı jeton başına 2,67 $, bu bir yıl öncesine göre daha düşük, ancak yıl boyunca hissemiz neredeyse iki katına çıktı ve 1960 PCX veya 5233 $ oldu, bu da başlangıçta yatırdığımızdan 1.66 kat daha fazla.

İkinci bölümde karlı çiftçilik hakkında bilgi edinin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me