Merkezi olmayan finansal kurumlar ve bağımsız bir finansal sistem inşa etmek gerçekten devrimci bir fikirdir. Blockchain, akıllı sözleşmeler ve dApp oluşturma yeteneği, katılımcılarının her birinin fonları üzerinde tam kontrole sahip olmasını sağlar. Merkezi olmayan finans, kredi verme, krediler, likidite sağlama, ticaret, varlıkların serbest bırakılması gibi finansal hizmetlere ve işlemlere erişim sağlamak için tasarlanmıştır ve ayrıca güvene ihtiyaç duymadan güven oluşturmanıza olanak tanır.

Finansman söz konusu olduğunda, kişisel verilerinizin ve fonlarınızın gizliliğini unutmayınız. Bu yazıda, DeFi ekosistemindeki işlemlerde ve işlemlerde verilerin gizliliğini artırmaya yardımcı olmak için geliştirilmekte olan çözümlerden bahsedeceğiz..

Gizlilik sorunları hakkında

Blok zincirindeki tüm işlemlerin geçmişi kamuya açık alanda depolandığından, herhangi bir dış gözlemci onu analiz edebilir ve katılımcıları kendileri hakkında alınan diğer toplanan verilerle birlikte anonimleştirmek için kullanabilir.. 

Üyeler, akıllı sözleşmeler aracılığıyla DeFi ekosistemi ile etkileşime girer. Blok zincirinde depolanan tüm verilerin şeffaflığı nedeniyle, gizli verileri akıllı sözleşmelerde saklamak imkansızdır. Ve bu nedenle, sözleşmenin miktarları ve koşulları hakkındaki veriler herkes tarafından görülebilir..

Blockchain teknolojisi, oldukça yüksek düzeyde anonimleştirme sağlayan ilkelere dayanmaktadır, bu nedenle yüksek düzeyde gizliliğe ihtiyaç duyan giderek daha fazla şirket, dağıtılmış sistemlerin olanaklarını araştırmaktadır..

DeFi’nin gizliliği, cüzdanın sahibini tanımlamak için kullanılabilecek verileri elde etmenin mümkün olmadığı anlamına gelir. Aşağıda, DeFi üyelerinin mahremiyetini iyileştirmek için çalışan proje ve çözüm örneklerine bakıyoruz..

Gizli akıllı sözleşmeler

Şubat 2019’da, Stanford Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, Ethereum ağında özel akıllı sözleşmeleri güvence altına almak için bir mekanizma oluşturdu – Zether. Zether mekanizması, hesap bakiyelerinin şifrelenip depozito yatırılan ana kadar saklandığı ve fonların sözleşmede kapatılıp orada kilitli kaldığı yeni tür akıllı sözleşmeler oluşturmanıza olanak tanır..

Kullanıcılar Zether mekanizmasını kullanarak ZSC sözleşmesine ETH gönderir ve karşılığında gizli işlemler için kullanılan ZTH jetonlarında eşdeğer bir miktar alırlar. Ayrıca Zether, işlemi başlatan kişinin kararıyla işlemdeki katılımcılar hakkındaki bilgileri gizleme yeteneğini uyguladı..

Akıllı sözleşmelere dokunmak ve gizliliği sağlamak, kullanıcı verilerinin güvenliğine odaklanan gizli akıllı sözleşmeler oluşturmak için çözümler geliştiren Enigma projesinden bahsetmeye değer..

Blockchain verilerini şifrelenmiş biçimde saklayan enigma gizli sözleşmeleri birbirleriyle etkileşim kurabilir. Ethereum ağının dışında faaliyet gösteren sözleşme verileri parçalanır, şifrelenir ve ağ düğümleri arasında dağıtılır. Veri talep ederken, düğümler bilgileri kamuya açıklamadan sağlar. Veri gizliliğini sağlamak için, Zcash kripto para biriminde bir modifikasyonu kullanılan Sıfır bilgi kanıtı algoritması kullanılır..

Akıllı sözleşmeler kullanan kullanıcının güvenliğini ve mahremiyetini sağlamak, örneğin ödünç verme işlemleri, müzayedeler veya herhangi bir finansal işlem sırasında özellikle önemlidir. Şu anda, bu projeler esas olarak araştırma faaliyetleridir ve yalnızca kullanıcının ve fonlarının mahremiyetini sağlamada yararlı olma potansiyeline sahiptir..

Karıştırma teknolojisi 

Gizliliği sağlamanın bir yolu, bozuk para karıştırma hizmetlerini kullanmaktır. Karıştırma işlemi sırasında, birkaç kullanıcıdan gelen fonlar birbiriyle karıştırılır ve ardından hedeflerine ulaşır. Karıştırdıktan sonra belirli ürünlere kimin sahip olduğunun izini sürmek neredeyse imkansızdır. Bu yöndeki en popüler çözümlerden biri, Sıfır bilgi kanıtlarını ve kullanıcı fonlarının şifrelenmesini kullanarak işlemleri karıştırmanıza olanak tanıyan ETH karıştırma hizmeti – Tornado Cash’tir..

Hizmetin güncellenmiş sürümü, ERC-20 tokenlerini karıştırma yeteneğine sahiptir – DAI. 

Akıllı bir sözleşme yoluyla hizmet yönetimi, Tornado Cash’in gerçekten merkezi olmayan kalmasını sağlar, çünkü karıştırma işlemi sırasında hiçbir merkezi güvenilir taraf fonların depolanmasını veya kontrolünü devralmaz. 

Mayıs 2020’de Tornado Cash’in geliştiricileri, bir yandan merkezi bir kontrol biriminin olmadığını gösteren ve diğer yandan saldırganları yöneten akıllı sözleşmeyi kırmaya çalışmak için çeken akıllı sözleşme kodunu değiştirmeye erişimi kısıtladı. ..

DeFi Gizlilik Çözümleri

Merkezi olmayan finansmanın en büyük sorunlarından biri, uygulamalarının çoğunun özel olmamasıdır. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen işlemler, tüm ağ katılımcıları tarafından halka açıktır. Gizlilik odaklı kripto para birimi Beam’in geliştiricileri, Temmuz 2020’de Gizli Varlıkları (CA – Gizli Varlıklar) etkinleştirdikleri bir hard fork düzenlediler..

Geliştiriciler, Beam ağı içinde CA’ların dApp’ler oluşturmak için tasarlanmış Beam’den bağımsız özel DeFi tokenleri olacağı bir DeFi ekosistemi oluşturmak istiyor. Sert çatalda, CA ile birlikte, “komut dosyası içermeyen sözleşmeler” – sözleşme ayrıntılarının ve işlemlerin kendilerinin gizli kaldığı yazılı olmayan sözleşmelerin yanı sıra Beam DEX’te “atomik takas” için tam destek oluşturma işlevleri de eklendi.

DeFi’de gizliliğe odaklanan bir başka proje, geliştiricileri diğer blok zincirlerinin belirteçlerinin gizliliğini sağlamayı amaçlayan Incognito’dur. Incognito’nun gizlilik teknolojisi, Monero ile aynı ilkelere dayanmaktadır. Proje, gerçek ETH ile desteklenen “korumalı” ETH’de (pETH) kredi verme ve anonim mevduatlar için destek sunan diğer blok zincirleriyle birlikte çalışabilirliğe odaklanıyor. \

Incognito, tam teşekküllü akıllı sözleşmeleri desteklemeyen, ancak diğer akıllı sözleşme platformlarıyla köprüler kurmaya izin veren belirli senaryolara göre token oluşturulmasına izin veren DeFi platformlarının özel sürümlerini başlatmayı planlıyor. Böylece, Temmuz ayı başlarında platform piyasaya sürüldü pKyber, Gizli mod aracılığıyla DEX Kyber ile etkileşime giren.

Başka bir proje, blok zincirleri arasında köprüler geliştiriyor ve inşa ediyor – NIX Bridge. NIX ağındaki herhangi bir ERC20 belirtecinin gizliliğini sağlayan bir gizlilik protokolüdür.. 

Sonuç

Kullanıcılar bilgi güvenliğini ve verilerinin güvenliğini sağlamak için temel kurallara uymazlarsa yukarıdaki çözümlerin ve projelerin tümü anlamsızdır. DeFi sisteminde faaliyetlerinizi yürütmek için kendi IP adresinizi gizlemiyorsanız, konum bilgileriniz hesaplarınız ve işlem geçmişiniz ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle, gizliliğinizi korumak için IP adresinizi gizlemek için önlemler almanız gerekir, örneğin bir VPN veya TOR kullanın.

DeFi’nin ortaya çıkmasıyla, Ethereum’un popülaritesi platformdaki yeni dApp’larla fırladı. DeFi ekosisteminde bugüne kadar 11 milyar dolar kilitlendi, bu da hem finansal araçlara hem de bu araçları kullanan kullanıcıların verilerine olan talebin arttığını gösteriyor. Kullanıcı verilerinin gizliliğini ve güvenliğini artırmak için çözümlerin geliştirilmesi ivme kazanıyor ve bu da merkezi olmayan finansmanın geleceği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me