İşlevselliğimizin yardımı da dahil olmak üzere, kripto para birimlerinde para kazanmanın önemsiz olmayan yollarıyla ilgili bir dizi makale açıyoruz..

Bu makalede, vadeli işlemlerin ne olduğunu, vadeli işlem borsalarında işlem yapmaya olan ilginin ne olduğunu, vadeli işlemlerde 3Commas botlarını nasıl kullanabileceğinizi ve ayrıca bunları nasıl bağlayacağınıza dair adım adım talimatlar vereceğiz.. 

Vadeli işlemler nedir

Vadeli işlemler, gelecekte bir varlığı sözleşme tarihindeki fiyattan satın almak veya satmak için yapılan bir sözleşmedir (sözleşme). Sözleşmenin imzalanmasından sonra taraflar, piyasa fiyatı ne olursa olsun, şartlarını yerine getirmekle yükümlüdür..

Vadeli işlemlerle borsalarda işlem yapmanın ilgisi nedir

Vadeli işlem borsaları öncelikle aşağıdaki olasılıklarla ilgilenir:

1. Kaldıraçla ticaret yapın, yani sizinkini önemli ölçüde aşan hacimlerle ticaret yapın.

2. Kısa, yani düşen fiyatlar üzerinden ticaret.

Omuz nedir. Misal.

Kaldıraç, borsanın kaldıraçlı fonlarıdır. Onlar sayesinde, tüccar ticaret işlemlerinin hacmini ve karını artırma fırsatı yakalar..

Geleneksel bir kripto para birimi borsası, tüccarlara kaldıraçla yasal olarak ticaret yapma fırsatı sağlamaz: kaldıraç, yalnızca sözleşmelerde, yani vadeli işlemlerde işlem yaparken kullanılabilir. Bu nedenle, kaldıraçlı ticaret için özel vadeli işlem borsaları açılır..

Kaldıraçlı ticareti bir örnek kullanarak analiz edelim.

Başarılı bir anlaşmayı kapattınız ve ondan 100 $ kar elde ettiniz. Bu ticareti 1: 25 kaldıraçla yapıyor olsaydınız, aynı stratejiyi kullanarak aynı ticaretten 2.500 $ kazanmış olurdunuz. Bu nedenle, karlı bir kaldıraçlı ticaret stratejiniz varsa, kendi fonlarınızdan daha fazla yatırım yapmadan sermayenizi önemli ölçüde artırabilirsiniz..

Aynı zamanda, fiyat tahmininize aykırı olursa, depozitonuzu kaybetme riskini de artırırsınız. Yani 0,1 BTC’niz varsa ve 100,000 sözleşme satın alırsanız (kaldıraç X100 olacaktır) ve oran% 1 düşerse, hesabınızdaki her şeyi (0,1 BTC) kaybedersiniz. 10 kaldıraçla, negatif sapma zaten% 10’dur. Gerçekte, komisyonlar, ödünç alınan bir pozisyonun finansmanı vb. Olduğu için tasfiye daha da erken gerçekleşecektir..

Kaldıraçlı alım satım şu anda en ünlüleri BitMex, Binance Futures, Deribit ve Bitfinex olan çok sayıda borsada mevcuttur. Her sitenin kendine özgü özellikleri vardır, örneğin Binance Features, BTCUSDT sözleşmesi için maksimum x125 kaldıraç sunar ve BitMex, günde ortalama 2,5 milyar dolar ile en büyük işlem hacimlerine sahiptir, bu da bunun döviz kurunu değiştirmeyi zorlaştırır. değiş tokuş..

Kısa ne anlama geliyor? Misal.

Kısacası, fiyattaki düşüşle ticaret yapmaktır. Terminaldeki bir ticaret pozisyonuna kısa denir.

Kârların yalnızca BTC’de kaydedildiği Bitmex ve Bybit borsalarına bir örnek düşünün.

Diyelim ki 1 BTC’niz var. Kurs şu anda 10.000 $. 1 kontrat = 1 $ olması koşuluyla 10.000 kontrat için tüm para için bir KISA pozisyon açarsınız. Bu nedenle, fiyatı ne olursa olsun, herhangi bir zamanda (sözleşmenin süresi dolmadan önce, eğer sözleşme sınırsız değilse), alıcının sözleşmelerin açıldığı andaki fiyattan sizden 1 BTC satın alması gerektiğine dair bir sözleşme imzalarsınız (ve biz bir 1 BTC için 10000 $ ‘da konum).

Aynı zamanda, borsanızdaki 1 BTC “kilitlenir” ve rehin olarak kalır, böylece bir Teminat Çağrısı durumunda sizden iptal edilebilir.

Oran% 50 düştü ve şimdi 1 BTC için 5000 dolar. 10.000 KISA kontratlık bir pozisyon kapatırsınız (10.000 $ karşılığında 1 BTC satarsınız). Başlangıçta “kilitli” isteka topunuzdan alıcıya 1 BTC verilir. Karşılığında, alıcı size 2 BTC verir (5.000 $ x2 = 10.000 $). 

KISA pozisyonunuz kapalıdır. Sonuç olarak: oran% 50 düştü, hesabınızdaki BTC% 100 arttı. 1 BTC vardı, şimdi 2 BTC. Hesabınızın dolar eşdeğeri% 0 büyümüştür. 10.000’de 1 BTC vardı, şimdi 5.000’de 2 BTC vardı.

Böylece, başarılı bir kısa ticaret, dolar eşdeğeri aynı kalırken BTC’nizi artırır. Binance Vadeli İşlemler borsasında işlem yaparsanız, yalnızca dolar cinsinden kar alırsınız. Daha sonra, örneğimizde, hesabınızın dolar eşdeğeri% 50 oranında büyürdü.

Ve bu örnekte omuz kullanırsak?

Sonuçlar aşağıdaki gibi olacaktır:

10.000 $ kurs, 1 BTC ile 20.000 sözleşme için bir KISA açın (Kaldıraç x2)

Kurs 5000 $, 20.000 sözleşme için KISA. 

Toplam:

1 BTC (10.000 $) + 1 BTC (10.000 $) aldı ve 20.000 sözleşme için KISA bir pozisyon açtı.

Oran% 50 düştü. 10.000 dolardı, şimdi 5.000 dolar.

Hesabınızdaki BTC% 200 büyüdü – 20.000 sözleşmenin KISA pozisyonunu kapattıktan sonra, 5.000 $ ‘a 4 BTC aldık, 1 BTC ödünç verildi = hesapta 3 BTC. Dolar olarak 1×10000, şimdi 3×5000 = +% 50

Madenciler için vadeli işlemlerin faydaları

Spekülatif amaca ek olarak, vadeli işlemler madenciler tarafından risklerden korunmak için kullanılabilir. Madenci bir ay içinde 10 bitcoin çıkarmayı ve bunları 7000 $ ‘a satmayı planlıyor, ancak piyasanın yüksek volatilitesi nedeniyle Bitcoin fiyatı aşağı yönlü değişebilir. Kendini orandaki güçlü bir değişiklikten korumak için, madenci kısa bir pozisyon açar ve kendini bir kazan-kazan durumunda bulur, çünkü portföyün değeri değişmeyecektir:

– BTC oranı düştüğünde, madenci bitcoine sahip olduğu için kaybeder, ancak kısa pozisyon nedeniyle vadeli işlemlerde BTC kazanır.

– BTC oranı yükseldiğinde, madenci kısa pozisyon nedeniyle vadeli işlemlerde BTC kaybeder, ancak bitcoinleri olduğu için kazanır.

Kaldıraçla ticaret yaparken neden 3Commas botları kullanışlıdır?

Kendi veya üçüncü taraf karlı bir stratejiniz varsa, bunu yalnızca 3Commas botlarını kullanarak otomatikleştirmekle kalmaz, aynı zamanda kaldıraç yoluyla birçok kat daha fazla kazanabilirsiniz.. 

Bu stratejiler nereden alınır?

1. Kendi stratejisi

Trading View’deki teknik göstergeleri veya diğer araçları kullanarak kendi stratejinizi oluşturabilir ve bu stratejiyi zaten 3Commas’ta kullanarak ticareti otomatikleştirebilirsiniz. Nasıl yapılır – tarif Bu makalede. Kaldıraçla ticaret yapmak için mevcut vadeli işlem borsalarından (Binance Vadeli İşlemler, Bybit, Bitmex) birini 3Commas hesabınıza bağlamanız gerekir, ardından bot ayarlarında bir kaldıraç işlevine sahip olursunuz:

  1. Üçüncü taraf hazır strateji

Ayrıca, üçüncü taraf sinyalleri kullanarak ticareti otomatikleştirebilir ve kaldıraç oranını bağlayabilirsiniz. Müşterilerimizden gelen en popüler hazır sinyaller, Trading View’den Ücretsiz Kripto Takipçi Sinyalleridir. Nasıl kurulur yazılır Bu makalede.

Ayrıca tüccarların sinyalleri için bir pazar yerimiz var. Karlı bir sinyal seçebilir ve bunu otomatikleştirebilirsiniz, ayrıca kaldıraçla.

Başka hangi sinyal türleri mevcuttur – buradan okuyun. Herhangi birini bağlayabilirsiniz.

Ve şimdi stratejileri botlarla otomatikleştirme ve kaldıraçla ticaret yapma konusunda adım adım talimatlar.

Binance Vadeli İşlemlerde hesap açmak. Bu, üç basit adımda yapılır:

  • Normal hesabınıza giriş yapın Binance hesabı;
  • Üst paneldeki Vadeli İşlemler sekmesine gidin;

Sağ alt köşede, Şimdi aç düğmesine tıklayın. Bitti.

Bunun için nasıl para kazanılır

Sipariş defterinin sağ alt köşesinde bir Transfer düğmesi vardır (Rusça “Transfer”). it.

Görünen pencerede döviz cüzdanından vadeli işlemlere aktarmak istediğimiz USDT miktarını girin. Yalnızca USDT cinsinden tahvil, sigorta fonu ve transfer. Bu nedenle, vadeli işlemler fonunuzu yenilemek için, döviz hesabında tam olarak USDT’ye ihtiyacınız var..

Bu arada, aynı pencereden, cüzdanlar arasındaki ters düğmesine tıklayarak vadeli işlem cüzdanından borsaya para çekebilirsiniz..

Artık vadeli işlemler hesabınızda para var, ancak 3Commas ile işlem yapmak için hesabınıza API erişimi sağlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için Binance hesabınıza gidin>Ayarlar>API yönetimi.

Görünen sekmede, anahtarımızın adını girin ve “Oluştur” a tıklayın, 2FA’dan bir kod girerek onaylayın..

Ardından postaya, “Yeni API anahtarını onayla” düğmesine tıklayarak yeni bir API anahtarının oluşturulmasının onaylanması gereken bir mektup gelir. Düğme çalışmazsa veya görüntülenmezse, aşağıda yeni bir anahtarın oluşturulmasını da onayladığınız bir bağlantı olacaktır..

Ardından, API Yönetimi sayfasına gidiyoruz. Düzenleme kısıtlamalarına, API anahtarına ve gizli anahtara ihtiyacımız olan yer burasıdır.

“Kısıtlamaları düzenle” yi tıklayın ve “Ticareti Etkinleştir” ve “Vadeli İşlemleri Etkinleştir” öğelerinin, diğer öğelerin önüne bir onay işareti koyun ve ayrıca IP ile erişimi kısıtlayın, istediğiniz zaman etkinleştirin.

API anahtarını ve gizli anahtarı kopyalayın. “Borsalarım” bölümünde 3Commas’a gidin. “Exchange” alanında, Binance Futures’ı seçin, anahtarınız için bir ad bulun (tercihen, bunun Binance Features’taki anahtarınız olduğunu hemen anlarsınız), API anahtarını ve gizli anahtarı uygun alanlara girin ve ” Exchange’e Bağlan “.

Tebrikler! Binance Vadeli İşlemlerden bir API anahtarı oluşturdunuz ve daha gelişmiş ve güvenli vadeli işlemlere bir adım daha yaklaştınız. Ardından, bir vadeli işlem botu oluşturalım. Bunu yapmak için, daha esnek bir ticaret stratejisine sahip bir bot oluşturmak için yan paneldeki “Botlar” sekmesine gidin ve “Gelişmiş” i seçin.

“Temel parametreler” sütununda botumuzun ismini buluyoruz, “Exchange” alanında ise bir önceki paragrafta oluşturulan API anahtarının ismini seçiyoruz. Bot türünü “Basit” olarak bırakın.

Bir sonraki adımda, bir ticaret çifti seçiyoruz. Şimdiye kadar Binance Features’ta iki ticaret çifti bulunmaktadır: BTC / USDT ve ETH / USDT.

BTC ile eşleştirildiğinde, maksimum kaldıraç x125 ve ETH için “yalnızca” x50’dir.

Daha ileri. Kısa veya uzun. İki seçenek var: botumuz kısa olacak (daha ucuza satacak ve alacak) veya uzun olacak (daha pahalı alıp satacak).

Tüm Binance Özellikleri USDT cinsinden kapatıldığı için “Kar para birimi” değiştirilemez.

“Başlangıç ​​sipariş hacmi”, ilk siparişimizi vereceğimiz miktardır. Değer, BTC / ETH, USDT veya depozitonun yüzdesi olarak ayarlanabilir.

“Emniyet emirlerinin hacmi”, bir fiyat düşüşü durumunda ortalama almak için bir anlaşma açıldıktan sonra emniyet emirlerinin verileceği miktardır..

İki tür başlangıç ​​emri vardır: piyasa tarafından uygulama (diğer adıyla Market) veya emir defterine yerleştirme ve “istenen” fiyatı bekleme (diğer adıyla Limit).

“Kaldıraç türü” veya kaldıraç, borsanın müşterinin bahsini çarptığı katsayıdır. Kaldıraç ne kadar büyükse, paranızı kaybetme riskiniz o kadar yüksek, aynı zamanda ödülün de o kadar büyük olduğu unutulmamalıdır..

Blok “işlemin başlama koşulu” nda, anlaşmaların açılacağı stratejiyi seçersiniz (kendi veya üçüncü taraf – bunun hakkında yukarıda yazdık).

“Zararı Durdur” alanına, tutmak istediğimiz depozito tutarını% girin.

“Kaybı Durdur eylemi” alanında, bir anlaşmanın kapatılması ile bot durdurulmuş bir anlaşmanın kapatılması arasında seçim yapabilirsiniz. Sıkışmalara karşı koruma sağlamak için “Kaybı Durdur zaman aşımı” gereklidir, çünkü genellikle hile yapmaya, mükemmel bir giriş noktası bulmaya, bir durdurma belirlemeye ve her şey yolunda gibi görünmeye karar verirsiniz, ancak rastgele bir sıkma durmanızı yanlış yöne çevirir , anlaşmayı kapatır ve BTC fiyatı düşmeye başlar. Bu ne olursa olsun, belirli bir süre sonra siparişinizi durdurarak kapatmaya değip değmeyeceğini kontrol eden bir zaman aşımı ayarlayabilirsiniz..

Konumun ortalamasını almak için “Güvenlik emirleri” bloğu gereklidir.

Burada güvenlik emirleri hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz, ancak ekleyeceğim ki çok fazla ortalamaya değmez, bazı durumlarda pazar vizyonunuzu yeniden gözden geçirmek daha iyidir.

Bir dizi küçük düzeltme yapmak için “Ek ayarlar” bloğu gereklidir.

Düşük likit altcoin ticareti yapmak için “Günlük hacim daha azsa bir anlaşmaya başlamayın” alanı gereklidir ve Binance Özellikleri’nde bir çiftteki alım satım hacmi haftalık bazı borsalardakinden daha yüksek olabilir..

Botun belirli bir aralıkta işlem yapması ve dipte kısa devre yapmamanız için minimum ve maksimum bir işlem açma fiyatı gereklidir..

“İşlem açmadan önce bekleme süresi”, bir sıkışıklığı geri çekilme olmadan güçlü bir yükseliş / düşüşten ayırt etmek için kullanılabilir.

“İşlemler arasında ara” bölümünde, yeni bir işlemin açılışı arasında geçmesi gereken zaman belirlenir..

“Anlaşmaları aç ve durdur”, belirli sayıda anlaşma açtıktan sonra botun çalışmasını daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Açık ancak henüz tamamlanmamış işlemlerin de kaydedildiğini unutmamak önemlidir..

En iyi bölüm sonunda kaldı. Kârı sabitlemek için “Kâr al” bloğu gereklidir.

“Hedef kârlılık” alanı, kârın yüzdesini gösterir ve ardından bot pozisyonu kapatır. Tüm komisyonlar zaten dikkate alındı.

Karlılık hesaplamasının seçimi, kârlılığı bir siparişten mi yoksa hesaptaki toplam fon miktarından mı hesaplayacağınızı belirlemenizi sağlar..

Takip hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun, ancak kısaca bu seçenek, işlemden elde ettiğiniz karı en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

Botumuzu yapılandırdıktan sonra, durakları ve tüm parametrelerin doğru olup olmadığını iki kez kontrol etmemiz gerekir. Bundan sonra, sağ bloktaki “Bot oluştur” düğmesine tıklayın.

Her şey doğru yapılırsa, sizden botunuzu başlatmanızı isteyen bir pencere göreceksiniz..

Başlatmak!

Botla ilgili tüm bilgiler Botlar bölümünde görüntülenebilir.>Botlarım.

Orada ayrıca botu devre dışı bırakabilir, ayrıntılı bilgileri, istatistikleri vb. Görüntüleyebilirsiniz..

Kaldıraçlı ticaretin spot ticaretten daha fazla riski olduğunu unutmayın, ancak ödül daha büyük olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me