„Handel to forma organizacyjna dająca możliwość swobodnego wyboru”

John Ruskin

Blockchain nie jest synonimem kryptowaluty. Kryptowaluty same w sobie są rynkiem działającym w zdecentralizowanych sieciach wykorzystujących technologię blockchain. Jest to ważne rozróżnienie ze względu na fakt, że tradycyjne agencje informacyjne często używają tych terminów bez ich zrozumienia. Dla specjalistów z branży FinTech, blockchain to grupa technologii. 

Co to jest Blockchain

Blockchain, czasami nazywany technologią rozproszonej księgi (DLT), sprawia, że ​​historia każdego zasobu cyfrowego jest niezmienna i przejrzysta dzięki decentralizacji i szyfrowaniu kryptograficznemu.

Prostą analogią do zrozumienia tej technologii są Dokumenty Google. Kiedy tworzymy dokument i udostępniamy go grupie osób, dokument jest rozpowszechniany zamiast kopiowania lub przesyłania. Tworzy to zdecentralizowany łańcuch dystrybucji, który zapewnia każdemu dostęp do dokumentu w tym samym czasie. Nikt nie jest zablokowany w oczekiwaniu na zmiany z drugiej strony, a wszystkie zmiany w dokumencie są rejestrowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zmiany są całkowicie przejrzyste.

Oczywiście blockchain jest bardziej złożony niż Dokumenty Google, ale analogia jest trafna, ponieważ ilustruje trzy krytyczne koncepcje technologii:

 1. Blockchainy są dystrybuowane, a nie kopiowane ani przenoszone.
 2. Zasób jest zdecentralizowany, co zapewnia pełny dostęp w czasie rzeczywistym.
 3. Przejrzysta księga zmian zachowuje integralność dokumentu, co buduje zaufanie do zasobu.

Ale główne zalety blockchain polegają na tym, że pozwala zachować wyjątkowość zasobu cyfrowego, wykluczając możliwość ponownego wykorzystania, tworząc w ten sposób rewolucję w wymianie towarów cyfrowych i elektronicznych, które nie mają fizycznego nośnika. Zmniejsza to ryzyko, zapobiega oszustwom i zapewnia przejrzystość w skalowalny sposób do różnych zastosowań..

Co to jest DeFi

Zdecentralizowane finanse lub DeFi to ogólny termin określający społeczność obejmującą projekty usług finansowych, takie jak pożyczki, pożyczki i handel..

Co to jest DeFi

Na pierwszy rzut oka DeFi może wydawać się podobne do technologii finansowej lub w skrócie Fintech, który również ma na celu wykorzystanie technologii cyfrowej do ulepszania usług finansowych. Jednak kluczowa różnica między DeFi i Fintech polega na tym, że Fintech polega na tradycyjnej infrastrukturze finansowej, podczas gdy DeFi tworzy nową w oparciu o zasady:

 1. Zgodność i otwarty kod źródłowy
 2. Wygoda i dostępność w użyciu
 3. Przejrzystość finansowa dla wszystkich uczestników

Przykładem popularnej usługi Fintech jest Transferwise, międzynarodowa usługa płatnicza. Chociaż Transferwise pobiera niższe opłaty niż większość banków i firm zajmujących się wymianą walut, nadal korzysta z kont bankowych i innej starszej infrastruktury finansowej..

Różnica w stosunku do Transferwise polega na tym, że zamiast przesyłać pieniądze za granicę i za pośrednictwem innych pośredników (takich jak banki), Transferwise ma rachunki bankowe w różnych krajach..

Na przykład, kiedy wysyłasz dolary amerykańskie do kogoś w Unii Europejskiej, Transferwise pobiera Twoje dolary, a następnie pobiera pieniądze z konta bankowego UE, aby przelać je do odbiorcy. Dzięki temu mogą pobierać mniejsze opłaty i szybciej przetwarzać transakcje..

Teraz dopasuj to do produktu DeFi – stablecoina Dai zbudowanego na blockchainie Ethereum.

Dzięki Dai nie musisz ufać firmom pośredniczącym ani bankom, aby zatwierdzić i opłacić umowę. Zamiast tego technologia blockchain pozwoli Ci przelać środki bezpośrednio do odbiorcy, przy minimalnej inwestycji środków i czasu.

Projekty DeFi

Pomimo tego, że DeFi zaczęło aktywnie się rozwijać dopiero w 2019 roku, istnieje wiele różnych projektów .

Pożyczanie i pożyczanie

Narzędzia do wypożyczania i pożyczania, takie jak Maker i Compound, są najbardziej popularne wśród projektów DeFi. Platformy te pozwalają każdemu pożyczać lub pożyczać, o ile mają odpowiednie aktywa kryptograficzne do pożyczania lub używania jako zabezpieczenia.

Inną interesującą aplikacją dla takich platform DeFi jest arbitraż lub wykorzystywanie różnic cen na różnych rynkach. W tym przypadku ta różnica w cenie byłaby różnicą między opłatami, które zapłaciłeś za pożyczenie Dai od Maker, a procentem uzyskanym z przesłania Dai do Compound..

Pożyczanie i pożyczanie

Jeśli stopa pożyczki jest niższa niż stopa pożyczki, możesz technicznie zdeponować ETH w Maker, otrzymać Dai, pożyczyć Dai na złożeniu, otrzymać odsetki i różnicę jako zysk (lub nawet zainwestować je w innym miejscu).

Maker and Compound stanowi 465 mln USD z 650 mln USD (71,5%) całkowitej wartości inteligentnego kontraktu DeFi. 

Zdecentralizowane giełdy (DEX)

Zdecentralizowane giełdy lub DEX próbują emulować scentralizowane usługi wymiany w sposób zdecentralizowany. Zamiast ufać giełdzie, trzymać pieniądze i wykonywać transakcje, DEX wspiera zarządzanie funduszami poprzez serię złożonych inteligentnych kontraktów.

Dzięki DEX użytkownicy zachowują kontrolę nad swoimi aktywami bez pośrednika w osobie administracji giełdy.

Zdecentralizowane giełdy (DEX)

DYDX to przykład DEX, który szybko zyskał popularność. Oferuje różne funkcje, takie jak handel z depozytem zabezpieczającym, pożyczki i pożyczki.

Otwarte platformy handlowe

Zdecentralizowane rynki, takie jak OpenSea, to inny rodzaj projektu DeFi, który wykorzystuje wieloletnią koncepcję rynku, na którym ludzie mogą wymieniać towary i usługi za pomocą technologii blockchain..

W OpenSea możesz kupować i sprzedawać kryptowaluty, znane również jako NFT, lub niezastąpione tokeny, takie jak rzadkie karty kolekcjonerskie oparte na blockchain. Wszystkie zakupy i sprzedaże odbywają się za pośrednictwem inteligentnych kontraktów opartych na Ethereum. 

W pewnym sensie otwarte rynki, takie jak OpenSea, przywracają ideę tradycyjnych rynków i prawdziwego handlu peer-to-peer..

Prognozowanie rynków

Rynki prognoz to popularne instrumenty finansowe, których można używać do przewidywania wydarzeń, takich jak wyniki wyborów.

Zdecentralizowane rynki prognostyczne mają kilka zalet w stosunku do rynków scentralizowanych, w tym odporność na cenzurę. Na przykład zakłady sportowe w jurysdykcjach, w których jest to zabronione, mogą być możliwe dzięki rynkom prognoz DeFi.

Oprócz zakładów, rynki prognozy mogą być również wykorzystywane do następujących celów:

 • Prognoza pogody (Penn State University stwierdził, że prognozowanie rynków jest równie dokładne w prognozowaniu pogody, jak usługi profesjonalne).
 • Ochrona przed ryzykiem finansowym lub rzeczywistym (na przykład myślisz, że przejście Brexitu negatywnie wpłynie na gospodarkę Wielkiej Brytanii).

Przykładem popularnego zdecentralizowanego rynku prognozowania jest Augur i Gnosis.

Platformy emisji i zarządzanie aktywami

Platformy emisyjne decentralizują takie rzeczy, jak emisja lub tworzenie papierów wartościowych, co zwykle wymaga pośredników, takich jak bankierzy inwestycyjni.

Odpowiednikiem rynku papierów wartościowych DeFi jest rynek tokenów zabezpieczających. Platformy do wydawania tokenów zabezpieczających, takie jak Polymath, zapewniają emitentom rozwiązania do tworzenia i emisji cyfrowych papierów wartościowych oraz zarządzania nimi.

Zarządzanie aktywami w klasycznym systemie finansowym (Fidelity Investments, jeden z największych zarządzających aktywami na świecie, zarządza jedynie 2,46 bln USD) to kolejny obszar, w którym DeFi ma zrewolucjonizować..

Pierwszym znakiem w tym kierunku jest projekt – Melon, który oferuje zdecentralizowane rozwiązania do zarządzania aktywami.

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO)

DAO pozwalają ludziom tworzyć organizacje z regułami i transakcjami, które są rejestrowane w łańcuchu bloków. Zamiast kierować organizacją, reguły organizacji będą zakodowane na stałe i automatycznie egzekwowane poprzez inteligentny kontrakt. Na przykład reguła „odkładanie co miesiąc 10% zysku na rezerwy firmy” zostanie automatycznie wykonana, gdy zostaną spełnione takie warunki, jak osiągnięcie zysku.

Innym przykładem DAO jest MakerDAO, który jest odpowiedzialny za rejestrowanie i wypożyczanie przez Makera w Dai. Posiadacze tokenów MKR uczestniczą w MakerDAO, którego głównym celem jest upewnienie się, że Dai utrzymuje wartość 1 $. 

Zdecentralizowany depozyt

Arwen jest przykładem projektu DeFi, który ma na celu świadczenie usług depozytowych swoim użytkownikom.

Dzięki Arwen handlowcy mogą handlować na scentralizowanych giełdach bez faktycznego deponowania środków na samej giełdzie. Jest to ważne, ponieważ scentralizowane giełdy niosą ze sobą ryzyko włamania i utraty pieniędzy użytkowników..

Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych rachunków powierniczych, takich jak konto brokerskie, Arwen w rzeczywistości nie posiada żadnych środków użytkowników. Sam łańcuch blokowy działa jak „depozyt”, który eliminuje ryzyko kontrahenta.

Korzyści DeFi

Więc oprócz wyeliminowania pośredników, co zmniejsza koszty i skraca czas transakcji, jakie są inne korzyści z DeFi?

 • Uczestnikiem może być każda osoba

„Odmowa finansowania” to coś więcej niż modne hasło. DeFi umożliwia osobom, które nie mają dostępu do usług finansowych, uczestnictwo w globalnej gospodarce.

Bank Światowy twierdzi, że 1,7 miliarda ludzi nie ma dostępu do konta bankowego ani mobilnego.

MakerDAO, najpopularniejsza aplikacja DeFi Dapp (zdecentralizowana aplikacja), pozwala każdemu zaciągnąć pożyczkę, jeśli ma Ethereum (ETH) do wykorzystania jako zabezpieczenie.

 • Zarabianie za pomocą pieniędzy

Oprócz utrzymywania stabilnej wartości aktywów kryptograficznych, DeFi pozwala Twoim pieniądzom pracować dla Ciebie. Na przykład DeFi Dapps, takie jak Compound i Dharma, pozwalają lokować aktywa, takie jak DAI i USDC, które są następnie pożyczane pożyczkobiorcom i otrzymujesz odsetki od depozytów..

Zarabianie pieniędzy

Innym sposobem korzystania z DeFi Dapps są konta oszczędnościowe o wysokim oprocentowaniu. Dlatego ludzie w krajach takich jak Argentyna mogą nie tylko chronić swój majątek przed inflacją, ale także go zwiększać..

 • Masz kontrolę nad swoimi finansami.

Nikt nie może nagle zablokować ci dostępu do jednego z Dappów, zamrozić twojego konta, zabrać pieniędzy i tak dalej. Protokół Blockchain jest prawem i działa tak samo dla każdego.

 • Z łatwością twórz własne produkty 

Jedną z głównych zalet DeFi jest to, że większość protokołów, takich jak Ethereum, jest open source, co oznacza, że ​​każdy może uzyskać do nich dostęp i używać ich we własnych projektach..

 • Zwiększona przejrzystość

Niezbędne informacje są łatwo dostępne w DeFi, co pozwala łatwo znaleźć najlepsze usługi DeFi i być świadomym wszystkich zmian, na przykład informacje o protokołach kredytowych, takich jak Compound, są łatwo dostępne i przejrzyste.

 • Finanse bez granic.

Chociaż zasób taki jak Bitcoin już przekroczył granice, DeFi opiera się na tym założeniu, dodając usługi finansowe, takie jak pożyczki.

Wady i zagrożenia

Chociaż DeFi zapewnia szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi produktami i usługami finansowymi, należy wziąć pod uwagę wady i zagrożenia..

 • Hakowanie inteligentnych kontraktów 

Chociaż nie musisz ufać człowiekowi, jeśli chodzi o inteligentne kontrakty oparte na DeFi, nadal powinieneś ufać kodowi inteligentnego kontraktu, który został napisany przez człowieka..

Inteligentne kontrakty są zwykle otwarte, co pozwala innym na ich przeglądanie. Rzeczywiście, w przypadku Makera ich inteligentne kontrakty były wielokrotnie weryfikowane przez firmy zajmujące się badaniami bezpieczeństwa.. 

Jednak hakerzy wkrótce byli w stanie wykorzystać lukę w DAO, która pozwoliła im ukraść około jednej trzeciej funduszy, w tym czasie około 70 milionów dolarów..

Wraz ze wzrostem popularności DeFi próby włamań mogą być niepokojące. Sam Maker ma 1,8 miliona ETH, czyli 1,66% całego ETH w swoim inteligentnym kontrakcie, co czyni go niczym innym jak wielką przynętą dla hakerów.

 • Centralizuj źródło danych

Blockchain nie ma dostępu do danych poza łańcuchem, co poważnie ogranicza ich użyteczność. Aby rozwiązać ten problem, łańcuchy bloków używają wyroczni, które zapewniają dostęp do danych, takich jak strumienie cen w kompatybilnym formacie, jednak jakość napływających danych i decentralizacja ich źródeł mogą być kwestionowane..

 • Nieskuteczność kapitałowa pożyczek DeFi

Pożyczki DeFi są dostępne dla każdego (jeśli mają aktywa kryptograficzne, które można wykorzystać jako zabezpieczenie).

Są jednak nieefektywne kapitałowo w porównaniu z tradycyjnymi pożyczkami finansowymi, gdyż kwota pożyczki jaką otrzymujesz w stosunku do swojego zabezpieczenia nie jest tak korzystna jak kwota, jaką otrzymujesz przy tradycyjnej pożyczce..

Wynik

Człowiek nie jest naprawdę wolny, jeśli nie ma wolności finansowej. DeFi oferuje rozwiązania pozwalające przywrócić ludziom siłę ekonomiczną, tworząc system finansowy, który jest przystępny cenowo, wydajny i przejrzysty. To ekscytujący rozwój w przestrzeni blockchain, który zapewnia realne, satysfakcjonujące usługi finansowe, takie jak pożyczki, pożyczki, wypłaty aktywów, rynki prognoz i wiele innych, dla każdego i wszędzie. Pomimo wszystkich niedociągnięć i małej popularności, DeFi może być w przyszłości początkiem globalnej rewolucji finansowej..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me