„Zarabianie dużych pieniędzy to odwaga; Uratuj ich – mądrość, ale umiejętnie wydać – sztuka.”

Auerbach Berthold

W ciągu ostatnich 18 miesięcy społeczność kryptowalut stanęła w obliczu silnej bessy. Główne aktywa cyfrowe, takie jak Bitcoin i Ethereum, odnotowały 70-80% spadek, podczas gdy reszta rynku altcoin wyglądała znacznie gorzej. Na szczęście 2019 okazał się bardziej obiecującym rokiem dla aktywów cyfrowych, ponieważ Bitcoin i Ethereum wzrosły o 55,45% i 48,69% w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ponieważ prognozy stają się coraz bardziej pozytywne, społeczność nie może się doczekać jednego ważnego wydarzenia, które odbędzie się w przyszłym roku – halvingu Bitcoina.

Co to jest halving

W przestrzeni kryptowalut termin „halving” odnosi się do procesu, który spowalnia tempo emisji nowych monet. Mówiąc dokładniej, halving to okresowe zmniejszanie dotacji blokowej udzielanej górnikom. Obcięcie o połowę zapewnia, że ​​zasób kryptograficzny zachowuje stałą szybkość uwalniania, aż w końcu zostanie osiągnięta maksymalna podaż..

Jeśli chodzi o Bitcoin, nowe monety są generowane w sposób ciągły w ramach nagrody blokowej (która składa się z dotacji blokowej oraz opłat transakcyjnych). Dlatego za każdym razem, gdy górnik pomyślnie „wykryje” i zweryfikuje nowy blok, zarabia nowo powstałe monety jako wynagrodzenie za swoją pracę..

W ten sposób proces wydobywania wprowadza nowe bitcoiny do systemu, a dzieje się to w przewidywalnym i kontrolowanym tempie. Nowe bloki Bitcoin wydobywane są średnio co 10 minut, a dotacje blokowe podlegają kontrolowanemu tempie rozpadu. W związku z tym zmniejszenie o połowę gwarancji, że dotacje blokowe będą zmniejszać się o 50% co 210 000 (mniej więcej co cztery lata).

Począwszy od bloku Genesis – pierwszego bloku sieci, dotacja blokowa Bitcoina została pierwotnie ustalona na poziomie 50 BTC. Następnie został zredukowany do 25 BTC w 2012 roku i do 12,5 BTC w 2016 roku. Oczekuje się, że kolejna połowa w maju 2020 r. Zmniejszy dotacje blokowe do 6,25 BTC. Po wystąpieniu 64 halvings proces zostanie zatrzymany, a MTC nie będzie już tworzone. Zostanie osiągnięta maksymalna podaż 21 milionów BTC.

Dlaczego halving jest ważny

Jak powiedzieliśmy, jedną z najważniejszych cech Bitcoina jest to, że ma on stałą podaż 21 milionów monet. Oznacza to, że po zdobyciu ich wszystkich dalsze ich wydobycie stanie się niemożliwe. To sprawia, że ​​bila rozgrywająca jest z natury rzadka, co z czasem powoduje efekt deflacyjny..

Jest to wyraźne przeciwieństwo waluty fiducjarnej, która jest regularnie drukowana do woli, co zmniejsza jej wartość dla właścicieli..

Gdyby Bitcoin nie miał ograniczonej podaży, jego siła nabywcza stopniowo spadałaby z czasem, jak ma to miejsce w przypadku walut fiducjarnych. Ograniczając podaż, posiadacze bitcoinów nigdy nie będą musieli stawić czoła temu problemowi, dzięki czemu on i inne kryptowaluty będą dobrym środkiem przechowywania wartości..

Spadek i osadzony niedobór również zwiększają stosunek zapasów do przepływów bitcoinów. Wskaźnik zapasów do przepływów to kwota aktywów utrzymywanych w rezerwach podzielona przez ilość produkowaną każdego roku. Im wyższy wskaźnik zapasów do przepływów, tym niższa roczna inflacja na składnik aktywów. Surowce, takie jak złoto, mają bardzo wysoki stosunek zapasów do przepływów, ponieważ jest go mało. Oznacza to, że z czasem powstaje jeszcze mniej..

Bitcoin ma obecnie znacznie niższy stosunek zapasów do przepływów niż złoto. Jednak zmniejszenie o połowę zwiększa z czasem stosunek zapasów do przepływów aktywów, czyniąc je jeszcze bardziej wydajnymi i wartościowymi. Jest to również powód, dla którego bitcoin jest często porównywany do złota lub określany jako „cyfrowe złoto”. Wiele osób jest przekonanych, że stosunek zapasów do przepływu bitcoinów będzie z czasem wzrastał, a także wzrośnie jego cena..

Ekonomiczna dynamika halvingu

Historycznie, halving Bitcoina wykazał niezwykle pozytywny wpływ na ruchy cen. Dla tych, którzy nie wiedzą, Bitcoin jest podzielony na pół, gdy tempo udostępniania sieci (lub stopa inflacji) spada o 50% co cztery lata. Obniżenie inflacji o połowę nie tylko zmniejsza liczbę nowych monet wprowadzanych do obiegu każdego dnia, ale także zwiększa koszt wydobycia w celu ochrony sieci. To był jeden z czynników napędzających poprzednie biegi bitcoinów w przeszłości.

Zanim zagłębimy się w historyczne konsekwencje upadku Bitcoina, najpierw chcemy nakreślić ekonomiczną dynamikę jego upadku.. 

Harmonogram emisji stwierdza, że ​​nagroda blokowa będzie stale spadać o 50% co 210 000 bloków, co skutecznie zmniejsza emisję bitcoinów do zera w czasie..

Bitcoin rozpoczął się od nagrody blokowej w wysokości 50 BTC. Dane historyczne pokazały, że nowy blok jest tworzony co około 10 minut. Mając to na uwadze, możemy założyć, że nagroda blokowa zmniejszy się mniej więcej o połowę co 4 lata. Matematyka wygląda następująco:

210 000 bloków x 10 minut na blok / 60 minut na godzinę / 24 godziny na dobę / 365 dni w roku.

Oto spojrzenie na to, jak to się stało w przeszłości:

Ekonomiczna dynamika halvingu

Jedną z największych korzyści dla Bitcoina jest jego przejrzystość i algorytmiczna polityka pieniężna – cecha, której brakuje w obecnym systemie finansowym. Obecnie każdego dnia do obiegu trafia około 1800 nowych aktywów kryptograficznych. Po trzecim zdarzeniu halvingu w 2020 r. Dzienny wskaźnik emisji spadnie do około 900 BTC dziennie, powodując roczny spadek kursu Bitcoin z 3,70% do 1,79%. Jest to interesująca zmiana, ponieważ wypuszczanie bitcoinów będzie teraz poniżej stopy inflacji w większości krajów rozwiniętych. Dla porównania, stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych wynosi 1,9% w ciągu 12 miesięcy. Mając to na uwadze, główną różnicą jest to, że Bitcoin jest aktywem z dostawą o stałej wartości, podczas gdy dolar amerykański nie..

Historyczny wpływ halvingu na cenę

Dla tych z nas, którzy postrzegali aktywa cyfrowe jako narzędzie do inwestowania, historyczny ruch cen Bitcoina w odpowiedzi na wydarzenia o połowę był bardzo interesujący dla potencjalnych inwestorów. Chociaż wyniki z przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki, chcieliśmy przeanalizować niektóre z poprzednich wyników z poprzednich połówek, aby zrozumieć, co może nas czekać. Oto tabela opisująca niektóre z tych statystyk..

Historyczny wpływ halvingu na cenę

Pierwsza oficjalna redukcja (redukcja nagrody blokowej do 25 BTC) miała miejsce 28 listopada 2012 r. Z danych historycznych wynika, że ​​po dużej pompie w czerwcu 2011 r. Trend wzrostowy zaczął się kształtować w listopadzie 2011 r., Około rok przed obniżeniem o połowę.

Ten trend wzrostowy spowodował wzrost cen bitcoinów o + 341,90%, przy średniej cenie 12,31 USD za BTC w listopadzie 2012 r..

Pierwsza połowa

Pierwszy halving obniżył dzienny współczynnik emisji bitcoinów z ~ 7200 BTC do ~ 3600 BTC dziennie. Niemal natychmiast Bitcoin nadal generował historyczne zyski, wzrastając o prawie 8000% w ciągu roku, osiągając około 1000 USD pod koniec listopada 2013 r. (W zależności od danych giełdowych).

Niestety nie trwało to długo. W grudniu 2013 r. Bitcoin rozpoczął wieloletnią bessę (w dużej mierze dzięki niesławnemu hackowi Mt. Gox). W rezultacie aktywa spadły o ponad 80%. Potem odwrócenie zaczęło się dopiero 2 lata później, w październiku 2015 roku.

Druga połowa

Drugie oficjalne cięcie (redukcja nagrody blokowej do 12,5 BTC) nastąpiło 9 lipca 2016 r. Należy zauważyć, że czas między pierwszym a drugim spadkiem wyniósł 1316 dni, czyli 3,6 roku. Jednocześnie dane pokazują, że trend wzrostowy zaczął kształtować się w październiku 2015 r., Około 9 miesięcy przed halvingiem.

Trend wzrostowy doprowadził do 112,0% wzrostu bitcoinów w ciągu 9 miesięcy i średniej ceny transakcyjnej 650 USD za BTC podczas spadku w lipcu 2016 r. (52-krotność ostatniego spadku). Drugi halving obniżył dzienny współczynnik emisji bitcoinów z ~ 3600 BTC do obecnego ~ 1800 BTC dziennie. To ostatecznie pchnęło BTC w najnowszy trend wzrostowy z 2017 roku, w którym aktywa wzrosły o 2800% w ciągu następnych 18 miesięcy. Szczyt ostatecznie nadszedł w połowie grudnia 2017 r., A cena wynosiła około 20000 USD za 1 BTC.

Druga połowa

Podobnie jak podczas poprzedniego hossy na rynku niedźwiedzia w 2013 r., Bitcoin spadł o prawie 80% w okresie 12 miesięcy i osiągnął dno około 3200 USD w grudniu 2018 r..

Trzecia połowa

Trzecie oficjalne cięcie (redukcja nagrody za blok do 6,25 BTC) planowane jest na około 57455 bloków (w oparciu o wysokość bloku 572545) w dniu 20 kwietnia 2019 r. Przy założeniu 10 minut na blok, szacowany termin halvingu powinien nastąpić na przełomie maja i czerwca 2020 roku.

Jeśli dane historyczne są dobrym wskaźnikiem poprzedniego sukcesu, można oczekiwać, że BTC pokaże pozytywne wyniki. Jest możliwe, że na początku stycznia Bitcoin będzie notowany za jedną czwartą wartości szczytowej, ale w maju-lipcu cena będzie rosła. Według najbardziej konserwatywnych szacunków około 10 000 $ za 1 BTC. Z nowym oczekiwanym ATH (All-Time High) w ciągu 12-18 miesięcy po halvingu.

Trzecia połowa

Wynik

Oczywiście pytanie jest na ustach wszystkich: czy zbliżający się halving w 2020 roku wpłynie w ten sam sposób na cenę bitcoina? Jeśli spojrzysz na poprzednie cięcia w poszukiwaniu dowodów, z pewnością wydaje się prawdopodobne, że przyszły halving może znacznie podnieść cenę BTC. Co ważniejsze, po dwóch poprzednich wydarzeniach cena pierwszej kryptowaluty nigdy nie spadła poniżej jej wartości przed dokonaniem połowy..

Mamy nadzieję, że dla tych z nas, którzy są stosunkowo nowicjuszami w dziedzinie zasobów cyfrowych, ten artykuł może dać pewność, że przyszłość rynku kryptowalut jest nadal całkiem jasna.. 

Warto jednak pamiętać, że nie da się z całą pewnością przewidzieć, jak Bitcoin zareaguje w przyszłości..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me