Ostatnio popularność zyskuje opłacalne rolnictwo (z angielskiego – uprawa plonów). Ten rodzaj zarobków przyciąga niedoświadczonych inwestorów swoją biernością, wysoką rentownością i minimalnym ryzykiem. Jednak trudno jest przypisać rolnictwo do prawdziwie pasywnych dochodów. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom pasywnego zarabiania kryptowalut..

Sposoby pasywnego zarabiania kryptowaluty

  1. Pożyczki;
  2. Staking;
  3. Rentowne rolnictwo.

Należy pamiętać, że im większe ryzyko, tym wyższa nagroda. Jeśli chcesz pożyczać stablecoiny i mieć stabilną RRSO, Twój dochód będzie niższy niż dochody rolników, którzy zastawiają zmienne tokeny.

RRSO – roczny zysk procentowy. Ten parametr pokazuje, ile tokenów zarobisz w ciągu roku. Często wartość tego parametru jest podawana w przybliżeniu.

Pożyczanie

Pożyczanie – przekazujesz swoje środki platformie, która udziela użytkownikom pożyczek zabezpieczonych ich kryptowalutą. Najczęściej pożyczkobiorca musi pozostawić zabezpieczenie przekraczające kwotę pożyczonych środków (tzw. Over collateral). Możesz również pożyczać fundusze inwestorom z depozytem zabezpieczającym za pośrednictwem scentralizowanych giełd, gdzie Twoje środki są chronione przez bardziej przejrzysty mechanizm likwidacji.

Rentowność

Pożyczanie można przypisać najbezpieczniejszym rodzajom dochodu pasywnego. Rozważmy przykład pożyczania Binance

Rentowność stablecoinów waha się od 6,31% (przy otwieraniu depozytu na 7 dni) do 7% (przy otwieraniu depozytu na 90 dni) w skali roku. Warto zaznaczyć, że druga kolumna pokazuje dokładnie roczny procent, tj. inwestując 100 $ przez 7 dni otrzymasz 100 * 7 * 0,0631 / 365 = 0,121 $

Jednak przy 7% rocznie i reinwestycji co 90 dni w ciągu roku, okazuje się, że dochód 7 USD na każde zainwestowane 100 USD.

Oczywiście ten rodzaj pasywnych zarobków jest odpowiedni dla dużych depozytów, kiedy kryptowaluta przez większość czasu leży tylko na portfelu..

Podobnie jak w przypadku scentralizowanych platform pożyczkowych, są one zdecentralizowane.

Na przykład DDEX to platforma, która łączy rynki kasowe i marżowe, a także emisję pożyczek i pożyczek. Wszystko to dzieje się w sposób zdecentralizowany, czyli nie musisz przekazywać komuś swoich środków, za wszystko odpowiada tu smart kontrakt..

Występuje również różnica w plonie rocznym, trudno ją dokładnie przewidzieć, dlatego zawsze jest wskazana w przybliżeniu.

Powyższy wykres pokazuje, że stopa procentowa w DDEX jest zmienna iw niektórych momentach osiągnęła 82% rocznie w USDC. Ważne jest, aby pamiętać, że wszyscy pożyczkodawcy są na równych warunkach, to znaczy nie ma znaczenia, kiedy wpłacisz środki: w szczycie na poziomie 82% lub kilka dni wcześniej, w każdym razie będziesz mieć prawie taki sam roczny wydajność..

Jak zarabiać na zdecentralizowanych witrynach?

Rozważmy przykład pożyczki w USDT na DDEX

  1. Przejdź do ddex.io i kliknij Zarabiaj odsetki;
  2. Połącz swój portfel, klikając w prawym górnym rogu napis „Połącz portfel”;
  3. W tabeli „Pożyczki” wybieramy walutę, w której chcemy pożyczyć; 
  4. W wyświetlonym oknie wprowadź liczbę monet, które przeznaczymy na wypożyczenie. Możesz również zobaczyć oczekiwany roczny zwrot; 
  5. Wciśnij „Pożycz”, umożliwiamy interakcję kontraktu z USDT, potwierdzamy transakcję w portfelu. Należy pamiętać, że uprawnienia i zatwierdzenia nie są bezpłatne. wymaga to interakcji z siecią Ethernet. Na przykład przy standardowej cenie gazu 99 gwi cała interakcja z DDEX kosztuje ponad 20 USD. Dlatego lepiej jest korzystać ze scentralizowanych platform do udzielania pożyczek na kwoty poniżej 10000 USD, ponieważ nie wymagają one dodatkowych inwestycji od pożyczkodawców..

Powyższe przykłady pokazują pożyczki w stablecoinach, ponieważ aktywa te są wolne od ryzyka zmienności, ale możesz także pożyczać różne monety i tokeny..

Jakie inne witryny istnieją?

Aby nie wyszukiwać samodzielnie wszystkich istniejących witryn, zalecamy korzystanie z witryn agregujących, które zbierają informacje o wszystkich dostępnych witrynach, dostępnych w nich walutach i ich rentowności.

Agregatorzy:

Stakowanie

Staking – otrzymywanie pasywnego dochodu z kryptowalut za pomocą algorytmu PoS i jego odmian. 

Rentowność

Rentowność obstawiania generowana jest poprzez emisję nowych monet. Jeśli w algorytmach PoW górnicy otrzymają nagrodę za wydobyty blok i prowizje za transakcje zawarte w tym bloku, proporcjonalnie do ich mocy w sieci / puli wydobywczej, to w algorytmach typu PoS walidatory i stakery otrzymują nagrodę za wydobyte bloki i prowizje zależne od liczby monet, które przechowują w portfelu / giełdzie. Dochód zależy od monety, którą postawisz i od prowizji dostawcy. Rozważ dwa przykłady: USDN i XTZ.

USDN 

USDN to stablecoin na blockchainie Waves, w pełni wspierany przez kryptowalutę WAVES o tej samej nazwie. WAVES ma RRSO około 6,5%. To jest źródło dochodu z obstawiania USDN: wszystkie zabezpieczenia w WAVES są postawione i generują nagrodę, ale są dzielone tylko między posiadaczy USDN, którzy zainwestowali swoje monety w obstawianie. Ponieważ tylko około 42% wszystkich stawek USDN, realna stopa zwrotu na Neutrino USD jest znacznie wyższa niż nominalny zwrot z obstawiania FAL.

Jak widać w powyższej tabeli, przy zdecentralizowanej stawce otrzymamy 10,74% w skali roku, a przy scentralizowanej (czyli damy ją dostawcy USDN) otrzymamy 0,93% mniej, gdyż dostawca pobiera prowizję za swoje usługi za przechowywanie Twojej kryptowaluty.

Obstawianie USDN jest bardziej opłacalne niż pożyczki USDT na Binance. Chociaż kurs obu tych monet jest powiązany z dolarem, USDN jest młodszy, a społeczność kryptowalut nie ma jeszcze kredytu zaufania do niego..

Tezos

Obstawianie monet, które nie są powiązane z dolarem lub innymi walutami, niesie ze sobą ryzyko wypłaty, jednak jeśli cena wzrośnie, staker otrzyma dodatkową nagrodę (w postaci stawki w fiat / stablecoins).

Rozważmy przykład tyczenia XTZ.

Przybliżony roczny zwrot do 6%. Na powyższym zrzucie ekranu możesz zobaczyć, że nagroda wynosi 6,02% na Binance, jednak jeśli przejdziesz do Binance Staking, zobaczysz, że nagroda wynosi tylko 5,49%. 

Stakerzy pobierają swój procent za usługi. Dla porównania, jeśli nie chcesz delegować, to będziesz musiał zapłacić za serwer, a także mieć wiedzę, jak go skonfigurować. Jednak za to otrzymasz więcej o 0,063% w skali roku..

Nieco więcej o ryzyku i korzyściach przy obstawianiu zmiennych aktywów.

Spójrzmy na przykład obstawiania PCX. Aby uprościć obliczenia, odliczanie rozpoczniemy od ceny 3,14 dolara za monetę i od dnia 14 października 2019 r..

1000 PCX kosztowało 3140 $, obstawianie, biorąc pod uwagę reinwestycję, dawało 96% rocznie, czyli teraz próg rentowności wynosi około 1,6 $ za token.

Czerwona linia oznacza rentowność. Obecnie cena PCX wynosi 2,67 USD za token, czyli mniej niż rok temu, ale w ciągu roku nasza stawka prawie się podwoiła i wynosi 1960 PCX lub 5233 USD, czyli 1,66 razy więcej niż początkowo zainwestowaliśmy.

Przeczytaj o dochodowym rolnictwie w drugiej części.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me