Budovanie decentralizovaných finančných inštitúcií a nezávislého finančného systému je skutočne revolučný nápad. Blockchain, inteligentné zmluvy a schopnosť vytvárať dApps umožňujú každému z jeho účastníkov úplnú kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami. Decentralizované financovanie je navrhnuté tak, aby poskytovalo prístup k finančným službám a operáciám, ako sú: pôžičky, pôžičky, poskytovanie likvidity, obchodovanie, uvoľňovanie aktív a tiež vám umožňuje budovať dôveru bez potreby dôvery ako takej.

Hneď ako dôjde na financie, nezabudnite na dôvernosť vašich osobných údajov a finančných prostriedkov. V tomto článku si povieme o riešeniach, ktoré sa vyvíjajú s cieľom pomôcť zlepšiť súkromie údajov pri uskutočňovaní transakcií a transakcií v ekosystéme DeFi..

O otázkach ochrany súkromia

Pretože história všetkých transakcií v blockchaine je uložená ako verejná doména, môže ju akýkoľvek externý pozorovateľ analyzovať a použiť ju na anonymizáciu účastníkov spolu s ďalšími zhromaždenými údajmi, ktoré sa o nich získali.. 

Členovia interagujú s ekosystémom DeFi prostredníctvom inteligentných zmlúv. Z dôvodu transparentnosti všetkých údajov uložených v blockchaine je nemožné ukladať dôverné údaje do inteligentných zmlúv. Preto sú údaje o výške a podmienkach zmluvy viditeľné pre všetkých..

Technológia blockchain je založená na princípoch, ktoré poskytujú pomerne vysokú úroveň anonymizácie, a preto čoraz viac spoločností, ktoré potrebujú vysokú úroveň dôvernosti, skúma možnosti distribuovaných systémov..

Ochrana osobných údajov spoločnosti DeFi znamená, že nie je možné získať údaje, pomocou ktorých by bolo možné identifikovať vlastníka peňaženky. Ďalej sa pozrieme na príklady projektov a riešení, ktoré pracujú na zlepšení súkromia členov DeFi..

Dôverné inteligentné zmluvy

Vo februári 2019 vytvorila skupina vedcov zo Stanfordskej univerzity mechanizmus na zabezpečenie súkromných inteligentných zmlúv v sieti Ethereum – Zether. Mechanizmus Zether umožňuje vytváranie nových typov inteligentných zmlúv, pri ktorých sú zostatky na účtoch šifrované a uložené až do okamihu uskutočnenia vkladu a finančné prostriedky sú v zmluve uzavreté a zostávajú tam uzamknuté..

Pomocou mechanizmu Zether posielajú používatelia ETH na zmluvu ZSC a na oplátku dostanú ekvivalentnú sumu v ZTH tokenoch, ktoré sa používajú na skryté transakcie. Spoločnosť Zether tiež implementovala možnosť skryť informácie o účastníkoch transakcie rozhodnutím iniciátora transakcie..

Dotknutím sa inteligentných zmlúv a zabezpečením súkromia stojí za zmienku projekt Enigma, ktorý vyvíja riešenia pre vytváranie tajných inteligentných zmlúv zameraných na bezpečnosť používateľských údajov..

Tajné zmluvy enigmy, v ktorých sa ukladajú údaje o blockchaine v šifrovanej podobe, môžu navzájom interagovať. Údaje zmluvy sú prevádzkované mimo siete Ethereum a sú fragmentované, šifrované a distribuované medzi sieťovými uzlami. Pri vyžiadaní údajov ich uzly poskytujú bez zverejnenia informácií. Na zabezpečenie súkromia údajov sa používa algoritmus Zero-knowledge proof, ktorého modifikácia sa používa v kryptomene Zcash.

Zaistenie bezpečnosti a súkromia používateľa pomocou inteligentných zmlúv je obzvlášť dôležité napríklad počas pôžičkových operácií, aukcií alebo akýchkoľvek finančných transakcií. V súčasnosti sa jedná hlavne o výskumné činnosti, ktoré majú iba taký potenciál, že budú užitočné pri zabezpečovaní súkromia používateľa a jeho finančných prostriedkov..

Miešacia technológia 

Jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť súkromie, je použitie služieb miešania mincí. Počas procesu miešania sa finančné prostriedky od niekoľkých používateľov navzájom zmiešajú a potom sa dostanú do cieľa. Po zmiešaní je takmer nemožné vysledovať, kto vlastní určité produkty. Jedným z najpopulárnejších riešení v tomto smere je ETH mixovacia služba – Tornado Cash, ktorá vám umožňuje miešať transakcie pomocou Dôkazov nulovej znalosti a šifrovania finančných prostriedkov používateľa..

Aktualizovaná verzia služby umožňuje kombinovať tokeny ERC-20 – DAI. 

Správa služieb prostredníctvom inteligentnej zmluvy umožňuje spoločnosti Tornado Cash zostať skutočne decentralizovanou, pretože žiadna centralizovaná dôveryhodná strana nepreberá skladovanie ani kontrolu nad prostriedkami počas procesu miešania. 

V máji 2020 vývojári Tornado Cash obmedzili prístup k zmene kódu inteligentnej zmluvy, čo na jednej strane naznačuje absenciu centralizovaného kontrolného orgánu a na druhej strane láka útočníkov, aby sa pokúsili hacknúť správu inteligentnej zmluvy..

Riešenia ochrany súkromia DeFi

Jedným z najväčších problémov decentralizovaného financovania je skutočnosť, že väčšina jeho aplikácií nie je súkromná. Transakcie postavené na blockchaine Ethereum sú verejne dostupné pre všetkých účastníkov siete. Vývojári kryptomeny Beam zameranej na súkromie sa v júli 2020 usilovne snažili aktivovať takzvané Dôverné aktíva (CA – Dôverné aktíva).

Vývojári chcú vybudovať ekosystém DeFi v rámci siete Beam, kde CA budú súkromnými tokenmi DeFi nezávislými od Beam určenými na vytváranie dApps. Na pevnom disku boli spolu s CA pridané aj funkcie na vytváranie „bezskriptových zmlúv“ – nepísaných zmlúv, kde detaily zmlúv a samotné transakcie zostávajú dôverné, ako aj úplná podpora pre „atomic swap“ na Beam DEX.

Ďalším projektom zameraným na súkromie v DeFi je Incognito, ktorého vývojári mienia zabezpečiť súkromie ďalších blockchain tokenov. Technológia ochrany súkromia spoločnosti Incognito je založená na rovnakých princípoch ako Monero. Projekt sa zameriava na interoperabilitu s ostatnými blockchainmi, ponúka podporu požičiavania a anonymných vkladov v „chránenom“ ETH (pETH), ktoré sú kryté skutočným ETH. \

Incognito plánuje uviesť na trh súkromné ​​verzie platforiem DeFi, ktoré nepodporujú plnohodnotné inteligentné zmluvy, ale umožňujú vytváranie tokenov podľa určitých scenárov, čo umožňuje budovanie mostov s inými platformami inteligentných zmlúv. Začiatkom júla bola teda platforma uvedená na trh pKyber, ktorý interaguje s DEX Kyber prostredníctvom režimu inkognito.

Ďalším projektom je vývoj a stavba mostov medzi blockchainmi – NIX Bridge. Jedná sa o protokol ochrany osobných údajov, ktorý zaisťuje súkromie všetkých tokenov ERC20 v sieti NIX.. 

Záver

Všetky vyššie uvedené riešenia a projekty sú nezmyselné, ak používatelia nedodržiavajú základné pravidlá zabezpečenia svojej informačnej bezpečnosti a bezpečnosti svojich údajov. Ak neskrývate svoju vlastnú IP adresu, aby ste mohli vykonávať svoje činnosti v systéme DeFi, môžu informácie o vašej polohe korelovať s vašimi účtami a históriou transakcií. Z tohto dôvodu musíte v záujme ochrany svojho súkromia prijať opatrenia na skrytie svojej adresy IP, napríklad použiť sieť VPN alebo TOR..

S príchodom DeFi popularita Etherea prudko vzrástla s novými dApps na platforme. V ekosystéme DeFi je k dnešnému dňu zamknutých 11 miliárd dolárov, čo naznačuje zvýšený dopyt po finančných nástrojoch, ako aj po údajoch používateľov, ktorí tieto nástroje používajú. Vývoj riešení na zlepšenie ochrany osobných údajov a bezpečnosti používateľských údajov naberá na obrátkach, čo bude mať pozitívny vplyv na budúcnosť decentralizovaného financovania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me