Polkadot: vytváranie webu 3.0 zvnútra

Jednou z hlavných prekážok pri riešení problému škálovateľnosti blockchainových sietí je ich neschopnosť vzájomnej efektívnej interakcie. Problém interakcie medzi rôznymi blockchainmi sa rieši vytváraním a aplikovaním rôznych väzieb, ako sú bočné reťazce, budovanie mostov, zabezpečovanie interakcie s inteligentnými kontraktmi, uskutočňovanie atómových swapov a ďalšie riešenia.

V dnešnom článku si povieme niečo o riešení ako Polkadot, ktoré už poskytuje interoperabilitu medzi rôznymi peňaženkami, projektmi, tokenmi, veštidlami a platformami DeFi. Budeme analyzovať výhody, ktoré protokol poskytuje, ako poskytuje komunikáciu medzi rôznymi blockchainmi, a tiež zvážime, aké užitočné to môže byť v kontexte vývoja blockchainových technológií a budovania decentralizovaného financovania..

Kľúčové vlastnosti siete

Polkadot (BODKA) Je protokol a ekosystém na budovanie a kombinovanie rôznych blockchainov a na ich efektívnu vzájomnú komunikáciu. Polkadot umožňuje rôznym platformám škálovať vzájomnou integráciou a poskytuje také funkcie ako: 

  • Prenos údajov ľubovoľného typu medzi blockchainmi;
  • Udržiavanie neustálej komunikácie medzi sieťami;
  • Konsolidácia bezpečnosti; 
  • Budovanie sietí paralelne fungujúcich blockchainov – parachainov;

Počet blockchainov vyvinutých pre potreby určitých oblastí činnosti rýchlo rastie. Všetky majú svoje vlastné technické vlastnosti a implementácie a môžu byť tiež založené na rôznych mechanizmoch na dosiahnutie konsenzu. Na prekonanie týchto nezrovnalostí a zabezpečenie konzistentnej prevádzky Polkadot kombinuje samostatné blockchainy na vykonávanie vzájomných operácií a optimalizácia blockchainov pre konkrétne úlohy nastáva v dôsledku nimi vyvinutého modelu rozdelenia. Polkadot je založený na Substrát – protokol na vytváranie blockchainov a programovacie jazyky sú k dispozícii širokej škále vývojárov.

Bezpečnosť a interoperabilita sietí sa dosahuje prostredníctvom prenosového reťazca – hlavného blockchainu. Tento hlavný reťazec interaguje s črepovanými parachainmi – samostatnými blockchainmi s vlastnými žetónmi.

Jednou z hlavných úloh, ktoré protokol poskytuje, je prenos hodnoty z jedného blockchainu do druhého, pričom každý z blockchainov má svoj vlastný token s vlastnou tokenomikou a vlastným mechanizmom činnosti a implementáciu reléového mechanizmu na prenos hodnoty sa dosahuje vybudovaním už spomínaných samostatných blockchainov – parachainov.

Okrem zabezpečenia interoperability v rámci siete vám Polkadot umožňuje „stavať“ mosty so sieťami ako Bitcoin a Ethereum. Takže, startup Interlay zverejnený špecifikácia, podľa ktorého bude čoskoro predstavený PolkaBTC – zabalený bitcoin v sieti Polkadot pod ochranou interného tokenu siete DOT. 

Konštrukcia bitcoinového parachainu a implementácia tokenu s podporou BTC sa uskutoční pomocou platformy na vytváranie aktív XClaim, na vydávanie a vyplatenie tokenov s povoleným BTC. 

Zároveň sa vyvíjajú tri rôzne mosty medzi blockchainmi Polkadot a Ethereum pomocou parity a substrátu..

Správa siete a budovanie konsenzu

Okrem poskytnutia interného tokenu DOT poskytuje svojim držiteľom možnosť pôsobiť ako validátory pre správu siete, ako napríklad zmena poplatkov, aktualizácia, pridanie a odstránenie reťazcov a ďalšie funkcie. Token DOT napája Polkadot, pretože jeho blockchain používa upravený konsenzusný algoritmus NPoS.

Okrem validátorov sieť riadia takzvaní nominanti, ktorí výberom spoľahlivých validátorov zaisťujú bezpečnosť prenosového reťazca. Hlasovaním pre validátora nominanti delegujú svoje vlastné tokeny. Časť odmien z blokov vyťažených validátormi ide nominátorom za poskytnutie ich finančných prostriedkov.

Správa siete tiež zahŕňa zberateľov, ktorí pomáhajú validátorom vytvárať platné bloky parašutistov, udržiavať ich plné uzly, poskytujú možnosť vytvárať nové bloky alebo vykonávať transakcie, a rybárov, ktorí môžu byť úplnými uzlami alebo zberateľmi, ktorí poskytujú kontrolu nad škodlivými činnosťami v sieti. ..

Padáky

V súčasnosti Polkadot podporuje obmedzený počet parašutistov (asi 100), a preto ponúka niekoľko spôsobov ich distribúcie:

  • Závesné systémy na úrovni systému, ktoré zahŕňajú mosty do iných sietí, ovládacie reťazce a reťazce, ktoré poskytujú hodnotu pre celú sieť;
  • Aukcie typu Parachain, ktoré ponúkajú hracie automaty na draženie v bodkách DOT. Zaujímavou vlastnosťou používania parachainov je skupinové umiestňovanie projektov na rovnakom parachain slote, napríklad mosty alebo platformy, ktoré poskytujú súvisiace služby;
  • Parathreads sú dočasné padákové reťazce, ktoré je možné prenajať na krátke časové obdobia a použiť ich podľa potreby.

Obmedzený počet parašutistov je spôsobený obmedzenými zdrojmi na zaistenie a udržanie ich bezpečnosti. Parachainy na úrovni systému sú definované neziskovou organizáciou Nadácia Web3 a v súčasnosti medzi ne patria mosty Bitcoin-Polkadot a Ethereum-Polkadot, ako aj platforma na vytváranie a používanie inteligentných zmlúv Wasm – Edgeware a niektoré infraštruktúrne projekty.

Sieť Kusama

Kusama (KSM) je kanálová sieť Polkadot, skorá neauditovaná verzia protokolu, na ktorej sa zavádzajú nové aktualizácie a úpravy. Aj keď obe verzie protokolu zdieľajú spoločný kód, sú to nezávislé siete. Kusama má rôzne možnosti riadenia protokolu, takže aktualizácie a hlasovanie sú rýchlejšie.

Kusama má tiež svoj vlastný token a poskytuje tiež úlohy správy platforiem. Kusama je akousi „skúšobňou“ pre rôzne experimenty v bezpečnom prostredí.

Polkadot Parachain Rococo V1

Vyskúšajte sieť Rokokové, Bola spustená v decembri 2020 a je to verejná sieť udržiavaná spoločnosťami Parity Technologies a vývojármi Polkadot na testovanie vzájomného prepojenia a interoperability parašutistov. Rokoková sieť spustená na základe Proof of Authority (PoA) – dokladu o autorite, kde sieť funguje na úkor validátorov.

Oficiálne vydanie rokokovej siete tiež znamená, že sieť Kusama a hlavná sieť Polkadot spúšťajú dražby pre parašutistické sloty. Svoju účasť už ohlásili projekty ako Acala Network, Ontology, ChainX, Edgeware a ďalšie..

Ďalšie plány a vyhliadky

V čase písania tohto článku podľa portálu Polkaproject, Ekosystém Polkadot&Substrát sa skladá z 349 projektov, vrátane protokolu na dodanie dát pomocou Oracle ChainLink, Oceánska decentralizovaná výmena dát, platforma škálovania Celer Network, imToken a ďalšie. 

Momentálne v sieti Polkadot prebiehajú jedinečné aukcie parašutistických slotov, ako aj prenos správ medzi reťazcami. Najskôr budú padáky prevádzkované v sieti Kusama, potom budú nasledovať aukcie prevádzkových intervalov. Po spustení prevádzky padákov v sieti Kusama sa uskutoční prvá aukcia v sieti Polkadot..

Dňa 21. januára tiež spoločnosť LD Capital založila fond Polkadot Ecosystem Fund, o ktorom ona hlásené na jeho twitteri. Fond, ktorý spravuje 10 miliónov dolárov, vybuduje komunitu pre rozvoj rôznymi smermi.

Okrem spoločnosti Polkadot vyvíja projekt Cosmos riešenia na zlepšenie interoperability a škálovania blockchainu. Keďže majú spoločnú víziu budúcej interoperability blockchainových reťazcov, obidva projekty používajú odlišné prístupy na splnenie úloh interoperability a integrácie rôznych blockchainov. V rámci tohto článku sa nebudeme zameriavať na výhody a nevýhody každého z protokolov..

Za zmienku tiež stojí, že sieťový token DOT sa posunul na 4. riadok z hľadiska celkovej kapitalizácie v hodnote takmer 17 miliárd dolárov, čím predbehol XRP, a cena tokenu sa za mesiac viac ako strojnásobila. Tiež podľa výskum The Block, v sieti Polkadot blokované vkladové žetóny necelé 3 miliardy dolárov.

Polkadot je zaslúžene druhým najaktívnejším ekosystémom DeFi po ethereu. Vývojári už v tejto fáze vykonávajú výskum zameraný na vytvorenie novej verzie aplikácie Polkadot 2.0, ktorá je navrhnutá na riešenie obmedzení, ktorým čelí sieť v tejto fáze vývoja..

Poznámka: Obchodovanie s kryptomenami je vo svojej podstate riskantné, a aj keď výnosy môžu byť dosť vysoké, je potrebné mať na pamäti riziká. Ak cena majetku, s ktorým obchodujete, prudko poklesne, môžete prísť o časť svojej investície a ste nútení predať majetok za nižšiu cenu. Príspevky v blogu 3Commas sú určené na vzdelávacie účely a nemali by sa interpretovať ako „finančné poradenstvo“.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map