NEAR Protocol najlepší projekt DPoS?

Odvetvie kryptomien je stále v štádiu aktívneho rastu a ešte ani zďaleka nie je úplne adoptované – všetko sa týka relatívne „zlej“ používateľskej skúsenosti, ťažkostí s prácou s blockchainmi a ďalších vecí, ktoré nie sú pre každého laika ľahké pochopiť. Napríklad, ak niekto chce používať decentralizovanú aplikáciu založenú na ethereum, musí mať aspoň základné znalosti o inteligentných zmluvách a blockchaine a dostatok finančných prostriedkov (vzhľadom na nedávny rýchly rast poplatkov v sieti). Protokol NEAR plánuje všetky tieto problémy vyriešiť.

Čo je V BLÍZKOSTI?

NEAR Protocol je blockchainová platforma so schopnosťou rýchlo vytvárať inteligentné kontrakty a decentralizované aplikácie (dApps). Je navrhnutý veľmi priateľsky pre vývojárov a mal by uľahčovať vytváranie dApps s praktickým využitím. NEAR je pravdepodobne platforma, ktorá je najpriaznivejšia pre vývojárov, pokiaľ ide o vytváranie inteligentných zmlúv. Inteligentné zmluvy sa tu píšu pomocou jazykov Rust a AssemblyScript. Prvý z nich je ideálny pre vývojárov JavaScriptu, pretože dokážu zvládnuť AssemblyScript za pár minút alebo hodín, pretože súvisí s TypeScriptom. Druhú možnosť vývojári NEAR odporúčajú pre inteligentné zmluvy, ktoré spravujú značný kapitál. Je to spôsobené vyspelým ekosystémom Rust, pokročilou sadou nástrojov Rust-to-WebAssembly a integrovanými zárukami jazykovej bezpečnosti. Viac informácií o protokole NEAR sa dozviete na stránke http://near.org/learn.

Protokol NEAR je založený na konsenzuálnom algoritme delegovaného Proof-of-Stake (DPoS), ktorý je teraz jednou z alternatív k algoritmom Proof-of-Work (PoW) a Proof-of-Stake (PoS). Platforma dokáže pri prenose tokenov spracovať okolo 1 000 transakcií za sekundu na jednom zlomku (operácie so smart kontraktmi sú pomalšie). MainNet v súčasnosti pozostáva z jedného črepu. V roku 2021 plánuje tím NEAR vydať segmentovaný MainNet s 8 úlomkami, čím sa projekt priblíži k hranici 10 000 TPS. V sieti NEAR sú transakčné poplatky 1 000-krát nižšie ako v prípade Etherea. Vývojári zarábajú 30% transakčné poplatky, čo pre nich predstavuje nový vzrušujúci vektor speňaženia. V tejto súvislosti má projekt významnú výhodu. 

V skutočnosti je blockchainová platforma NEAR vrstva infraštruktúry, koncepčne podobná mnohým iným podobným platformám, napríklad aj známemu Ethereum. Vývojári nasadzujú decentralizované aplikácie, zatiaľ čo ostatné prevádzkové činnosti na platforme, ako napríklad vytváranie účtov alebo vykonávanie transakcií, riadia uzly v sieti.. 

Ako funguje blockchain protokolu NEAR?

Sharding je implementovaný v protokole NEAR, ale jeho princíp sa tu trochu líši od podobných riešení v takých blockchainoch, ako je napríklad Polkadot. V rámci platformy NEAR sú všetky črepy považované za súčasť toho istého blockchainu. To všetko vďaka mechanizmu s názvom Nightshade. S Nightshade sa do blockchainu pridá iba momentka aktuálneho stavu každého črepu. Každý zlomok je chránený vlastnou sadou uzlov validátora, ktoré vysielajú stav svojho zlomku zakaždým, keď je vytvorený blok. Inými slovami, prácu črepov možno považovať za priesečník. Samotná cestná križovatka je Blízky blockchain a každá cesta je segmentom. Črepy NEAR môžu navyše fungovať paralelne, pretože transakcie vykonané na nich sa neprekrývajú. To výrazne zvyšuje efektívnosť platformy ako celku..

Ďalším dôležitým komponentom protokolu NEAR je mechanizmus s názvom Doomslug. Umožňuje uzlom validátora postupne generovať bloky. To sa deje každú „epochu“, ich trvanie je 12 hodín. Okrem toho sa každý nový blok generuje približne na jednu sekundu. Bloková odmena súvisí s infláciou, ktorá sa v súčasnosti pohybuje okolo 5% ročne. 90% z odmeny za každý blok putuje do fondu overovateľa a delegáta a zvyšných 10% smeruje do fondu NEAR, ktorý v súčasnosti spravuje nadácia NEAR.

Ak ste v oblasti blockchainu a kryptomien nováčikom, tu sa dozviete viac o základných princípoch protokolu NEAR: https://near.org/blog/the-beginners-guide-to-the-near-blockchain/.

NEAR token

Ekosystém protokolu NEAR používa svoj vlastný token NEAR. Je určený na stávkovanie validátormi a delegátmi blockchainu. Bloková odmena vedie k 5% ročnej inflácii, ale tokeny NEAR sú spálené za účelom zaplatenia poplatkov. Ako už bolo spomenuté vyššie, poplatky v NEAR sú neuveriteľne nízke a pri dostatočnej aktivite v sieti sa token NEAR stáva deflačným aktívom. Ročná inflácia sa zmení na 0, ak sieť spracuje viac ako miliardu transakcií za deň, a môže sa dokonca zmeniť na negatívnu, ak sa spracuje viac ako 2 miliardy transakcií za deň.

Ak sa chcete stať validátorom Near Protocol, budete musieť vsadiť NEAR tokeny. Presná suma závisí od toho, koľko tokenov prispeli iní validátori v zlomku. To všetko tiež určuje váš podiel na blokových odmenách, ktoré sa vyplácajú každú éru (12 hodín).

Každý zlomok v Blízkom obsahuje 100 miest a ako overovateľ musíte mať aspoň jedno miesto. Cena každého sedadla je určená celkovým podielom NEAR (napr. Vezmite súčet v tomto črepe a vydelte ho 100, budú to náklady na sedadlo). Validátori a delegáti sa môžu kedykoľvek prihlásiť. Účelom tejto zásady je povzbudiť uzly validátora, aby bránili nové alebo „menšie“ úlomky, kde je bariéra pre vstup nižšia. Ak nemáte kapitál na to, aby ste si kúpili dostatok NEAR žetónov na získanie miesta, môžete delegátov presvedčiť, aby na vás delegovali svoje žetóny. Delegátori na to používajú vkladové kalkulácie a od validátorov dostávajú časť blokovej odmeny..

Viac informácií o ekonomike protokolu NEAR sa dozviete tu: https://near.org/blog/near-protocol-economics/.

Projekty v ekosystéme Blízkeho protokolu

Za viac ako dva roky svojej existencie si protokol NEAR dokázal získať veľkú pozornosť v priemysle kryptomien aj mimo neho. Počas tejto doby zaznamenal ekosystém NEAR rýchly rast a pripojilo sa k nemu mnoho ďalších zaujímavých projektov. Zvážte najpozoruhodnejšie prvky ekosystému.

Flux protokol

Flux vytvára jednoduchý protokol pre vývojárov, aby spustili trhy doslova so všetkým (s akýmikoľvek aktívami, komoditami, skutočnými udalosťami alebo s čímkoľvek, čo si len môžete predstaviť). Súčasťou tejto misie je vytvorenie inovatívnej, jednoduchej a prispôsobivej aplikácie typu open source pre prácu s otvorenými trhmi. Aplikácia Flux s otvoreným zdrojom je postavená na vrchole peňaženky NEAR Wallet. NEAR Wallet je peňaženka bez úložného priestoru ako rozšírenie prehliadača, ktorá podporuje názvy adries čitateľných človekom pre adresy a poskytuje užívateľsky prívetivejšie a známejšie rozhranie pre používateľov web2..

Mintbase

Mintbase je trh podobný Amazonu. Umožňuje každému používateľovi, vrátane tých, ktorí nemajú technické skúsenosti, vytvoriť si vlastné jedinečné digitálne aktíva a distribuovať ich prostredníctvom svojej inteligentnej zmluvy.. 

Problém je v tom, že po výbuchu popularity decentralizovaného financovania sa blockchain Ethereum stal príliš nákladným na použitie. Priemerná provízia za interakciu s inteligentnými zmluvami niekedy dosahuje desiatky dolárov. Tieto nedostatky prinútili tím Mintbase hľadať alternatívnu platformu, ktorou sa stal protokol NEAR..

MoonPay

MoonPay je spoločnosť, ktorá buduje platobnú infraštruktúru pre kryptomeny. Tím platformy sa zaviazal zabezpečiť plynulý proces premeny medzi fiat menami a kryptomenami pomocou všetkých hlavných platobných metód, vrátane debetných a kreditných kariet, miestnych bankových prevodov, Apple Pay, Google Pay a Samsung Pay.. 

MoonPay pôsobí vo viac ako 160 krajinách a viac ako 250 popredných peňaženiek, webov a aplikácií dôveruje spoločnosti MoonPay v oblasti platobnej infraštruktúry a prevencie podvodov..

Ontológia

Blokový reťazec Ontology bol vytvorený za účelom uspokojenia potrieb podnikových zákazníkov, to znamená tých, ktorí požadujú súkromie a nechcú „zdieľať svoje údaje“ na súkromnom blockchaine. Ontológia funguje na modeli Blockchain-as-a-Service (BaaS). 

Ontology sa snaží poskytnúť podnikovým zákazníkom jednoduchý spôsob, ako ťažiť z decentralizovanej a distribuovanej povahy blockchainu. Medzi ne patrí správa identít, inteligentné zmluvy, decentralizovaná výmena dát a schopnosť vytvárať si vlastné digitálne aktíva a aplikácie, ktoré môžu byť hostené na platforme Ontology dApp..

TrustToken

TrustToken je platforma vytvorená začiatkom roka 2018 s cieľom sprístupniť tokenizované aktíva. Prvým stablecoinom projektu a vlajkovou loďou platformy je TrueUSD (TUSD), čo je aktívum kryté americkým dolárom, čo znamená, že si udržiava pomer 1: 1 k reálnej mene.. 

Tím NEAR Protocol nedávno spolupracoval s tvorcami TUSD na integrácii stablecoinu na ich platformu. Táto spolupráca umožní používateľom TUSD posielať mince s oveľa nižšími poplatkami a latenciou transakcií. TUSD by sa mal stať základným kameňom vo vývoji ekosystému NEAR, ktorý nájde široké uplatnenie v oblasti NFT, blockchainových hier, predikčných trhov a podobne..

Záver

NEAR Protocol je jedným z najsľubnejších blockchainových projektov. Rieši rovnaké problémy s infraštruktúrou ako Ethereum 2.0 a Polkadot, napríklad zabezpečenie decentralizácie a zvýšenie šírky pásma prostredníctvom zdieľania..

Protokol NEAR je však vyrobený v porovnaní s rovnakým ethereom „priateľskejším“ prístupom k vývojárom a bežným používateľom. V tomto ohľade predstavuje z hľadiska kapitalizácie vážneho konkurenta druhej najväčšej kryptomene. S pevným finančným zabezpečením musí protokol NEAR iba zabezpečiť, aby sa samotný projekt predával dostatočne dobre na to, aby získal uznanie v zavedenej konkurencii. Ak to dokáže, má veľkú šancu dostať sa pred iné podobné platformy..

Viac informácií o predpovediach cien tokenov NEAR nájdete tu: https://medium.com/near-ecosystem/near-price-predictions-5a2240f80a3c.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map