Jediným spôsobom, ako definovať hranice možného, ​​je prekročiť tieto hranice..

Arthur Clarke

Ľudstvo sa vždy snažilo urobiť zásadný prielom vo svojom vývoji. S každým storočím sa nádej na objavenie niečoho inovatívneho a ohromujúceho stala jasnejšou. Koleso, elektrina, rádio – každý vynález je humbukom svojej doby. 20. storočie bolo plné prekvapení. Najvýraznejším z nich bol internet, ktorý nielenže zmenil celý život ľudstva, ale aj zmýšľal. Potom sa objavili kryptomeny. Akou vývojovou cestou sa táto inovácia uberala a čo nové prinieslo ľudstvu??

Dejiny milujú opakovanie

31. októbra si pripomíname 11. výročie vzniku bitcoinu. Svet svojím vzhľadom zaujal nový pohľad na existujúci finančný systém a finančnú nezávislosť. Kryptomena zaujala mysle ľudstva a stala sa viac než len investičným prostriedkom. Hype vyrástol v niečo viac. Stal sa symbolom slobody.

Pripomína vám to niečo? Nie? Potom sa zamyslime nad internetom. Ľudstvo nezažilo taký humbuk od čias volantu. Toto je jeden z najväčších úspechov digitálnej revolúcie. Inovácia priniesla revolúciu do mnohých vecí na svete. Znalostné bázy, podniková podpora, vylepšené platobné systémy a mnoho nových vývojov v obchodných modeloch, lekárskej vede, vesmíre a technológiách sú dnes súčasťou tohto vynálezu. Ďalšou udalosťou, ktorá sa stala možnou vďaka internetu, je komunikácia s ľuďmi..

Ľudia majú radi Facebook, Twitter alebo aplikácie ako WhatsApp. Umožňuje ich to existencia internetu. To nám umožnilo myslieť inak a urobilo veľa zmien v ľudskom živote. Umožnilo ľudskej mysli prinášať nápady a zverejňovať ich na webe.

Poďme si však urobiť analógiu medzi sieťou a kryptou a uvidíte, aká podobná je ich cesta..

História internetového humbuku

Úspešné dot-com z konca 90. a začiatku 2000s mali niekoľko spoločných vecí: všetci sa zaviazali, že „zmenia svet“, mali šialene vysoké hodnotenie a boli mimoriadne nerentabilné. Do roku 1999 bola strata peňazí charakteristickým znakom úspešného dotcomu. A len málo ľudí môže prísť o peniaze rovnako plodne a tvorivo..

Spoločnosti ako Amazon.com, eBay, Pets.com, eToys, Kozmo.com, UrbanFetch a ďalšie sa všemožne snažili dosiahnuť všadeprítomnosť a zacieliť na konkrétny trh. Existuje tendencia predávať tovar so stratou, aby sa získal tento podiel na trhu. Výdatne utratili za budovanie značky a reklamu na zvýšenie povedomia. Najdôležitejšou vecou je však extrémne vysoké ocenenie akciového trhu, ktoré bolo oddelené od akéhokoľvek druhu ziskovosti alebo racionality..

Dot-com, ktoré začali sľubovať efektívnejší spôsob podnikania, boli pre spoločnosť takmer nerentabilné. Je možné, že veľa z nich by sa mohlo zamerať na skutočnú efektivitu, ktorú internetový predaj umožnil. Takto sa mohli postupne vyvinúť do udržateľného podnikania. Ale to sa nestalo koncom deväťdesiatych rokov.

Investori rizikového kapitálu, ktorí podporovali tieto spoločnosti, hľadali IPO, pretože to bol v tom čase humbuk. Akékoľvek IPO znamenalo východ pre investorov rizikového kapitálu. Neuveriteľné emisie z prvého dňa, ktoré akcie dot-com zaznamenali, boli ohromujúce. 

Dot-com bublina bola obdobím fantázie, kde mnohým rizikovým kapitalistom nezáležalo na tom, či bude mať podnik zisk, pretože to nepotrebovali. “Sme v situácii, keď spoločnosť nemusí byť úspešná, aby sme mohli zarobiť peniaze,” pripustil investor rizikového kapitálu v spoločnosti Benchmark, keď uvažoval o investícii pred Priceline Price IPO..

Éra bubliny dot-com

Je nevyhnutnosťou podporovať nadchádzajúcu záplavu nových spoločností a nových IPO. Našťastie éra bubliniek spôsobila podnikateľskú horúčku, ktorá predtým vo svete pravdepodobne neexistovala. Na jar 1999 jeden z dvanástich opýtaných Američanov uviedol, že v určitom okamihu zahájil podnikanie..

V októbri 1999 bola trhová kapitalizácia 199 internetových akcií sledovaných Mary Meeker z Morgan Stanley obrovských 450 miliárd dolárov. Celkový ročný predaj týchto spoločností však priniesol iba asi 21 miliárd dolárov. A čo ich ročný zisk? Aký je zisk? Celkové straty dosiahli 6,2 miliárd dolárov.

V druhej polovici roku 1999 nešlo o to, či bublina existuje, ale aká je veľká a kedy praskne. Väčšina ľudí vedela, že je to možné, ale nikto si to nechcel pripustiť. Ak by ste mohli vytlačiť všetko z vášho IPO pred jeho uzavretím, mohli by ste sa rozhodnúť vyplatiť peniaze skôr, ako všetci ostatní dostanú rovnaký nápad..

Jeden po druhom začali slabnúť najslabší z dotcomov. Už nie sú sebavedomými víťazmi. V jedinom okamihu. Pokles cien akcií sa zmenil na vyradenie z trhu s akciami a potom sa stal de facto bankrotom. 14. januára 2000 dosiahol priemyselný priemer Dow Jonesa maximum – úroveň, na ktorú sa nevráti viac ako šesť rokov. High-tech burza Nasdaq vyvrcholila 10. marca 2000 a dosiahla 5 048,62. K tejto známke sa vráti až v marci 2015.

Do apríla 2000, iba mesiac po vrchole, stratil Nasdaq 34,2 percenta svojej hodnoty. V priebehu nasledujúceho roka a pol sa počet spoločností, ktorých ceny akcií poklesli o 80 a viac percent, počítal na stovky. A pre väčšinu nikdy nedošlo k oživeniu, dokonca ani u najslávnejších značiek. Cenová ponuka 94%.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmerať množstvo finančných prostriedkov, ktoré sa stratili, keď bublina praskla. Ešte v novembri 2000 CNNFN.com odhadovala straty na 1,7 bilióna dolárov. A to sú len verejné spoločnosti. Na konci 90. rokov bolo navyše vytvorených 7 000 až 10 000 nových online obchodov. Do polovice roku 2003 bolo asi 4 800 z nich buď predaných, alebo zanikli. Bilióny dolárov zmizli takmer zo dňa na deň.

V období od septembra 1999 do júla 2000 zasvätené osoby v spoločnostiach dot-com dosiahli hotovosť vo výške 43 miliárd dolárov, čo predstavuje dvojnásobok sumy predanej v rokoch 1997 a 1998..

Je zrejmé, že veľké peniaze, ktoré opustili hraciu plochu, museli mať určitý vplyv na ekonomiku. Americká vláda by začiatkom marca 2001 nazvala začiatok recesie dot-com. A v čase ekonomického šoku z teroristických útokov z 11. septembra 2001 už nebolo pochýb. V tomto tragickom mesiaci september, prvýkrát za 26 rokov, na trh nevstúpilo ani jedno IPO. Éra dot-com sa skončila.

Prasknutie bubliny dot-com bolo otvorením našej súčasnej ekonomickej éry. Jeho dôsledky z ekonomického, sociálneho a politického hľadiska stále pretrvávajú. Aj keď podnikatelia hovoria o tom, ako ich technológia zmení svet, v hĺbke duše si spomenú na výbuch bubliny dot-com..

Mnohí tvrdia, že éra dot-com bola odsúdená na neúspech jednoducho preto, že v tom čase bolo príliš málo používateľov. Keď v roku 2000 bublina praskla, na svete bolo len asi 400 miliónov používateľov internetu. O desať rokov neskôr ich budú viac ako 2 miliardy. V roku 2000 to bolo asi 17 miliónov webových stránok. Ale dot-com tej doby a vzdelávacie videá nás naučili, ako žiť na internete..

História humbuku v kryptomene

Globálny finančný systém je pod čoraz väčším tlakom v dôsledku času a vývoja potrieb svojich klientov. Krízy a prepady mien viedli ľudí k tomu, aby hľadali alternatívy k tradičným bankovým a finančným systémom.

Mnoho ľudí sa obrátilo na bitcoin ako na riešenie, ktoré je možné použiť ako medzinárodný platobný systém. Systémy bez zapojenia tretích strán alebo vlád.

Aj keď sa bitcoin čoraz viac presadzuje hlavne v posledných troch rokoch, vďaka pozornosti médií a verejnosti existuje už viac ako desať rokov..

Ešte v rokoch 2010 – 2014 boli kryptomeny málo známe. V tom čase o nich médiá hovorili ako o nástroji na nákup zbraní a drog na darknete. A tiež Laszlo Hanets kúpil dve pizze za 10 000 BTC v neďalekej pizzerii. Tento deň celá krypto komunita stále oslavuje ako deň bitcoinovej pizze..

Avšak inovátori a technici čoskoro videli potenciál ako nástroj na rýchle a stabilné prevody finančných prostriedkov..

Ľudia zo všetkých spoločenských vrstiev, ktorí majú dosť bankového systému a vysokých poplatkov, začali vykonávať vlastný výskum. Len čo spoločnosť začala prejavovať záujem o nové aktívum, hodnota kryptomien začala stúpať a objavil sa kryptomena.

Bol to obrovský nárast verejného záujmu a povedomia, ktorý inštitucionistov prinútil konať. Spoločnosť Hype tlačila banky, vlády a spoločnosti ako IBM, Microsoft a Amazon do digitálnych mien a ich základných technológií. Posledné tri roky položili fascinujúci základ pre budúcnosť peňazí..

Záujem hlavného prúdu

Keď cena začala stúpať, začali sa objavovať správy o prvých baníkoch a investoroch, ktorí sledovali konverziu svojej kryptomeny na milióny dolárov.

Milionári všade pribúdali, keďže cena bitcoinu prudko stúpla na 1 000 dolárov. Investori zrazu videli šancu splniť si sen o rýchlom zbohatnutí.

Kryptomena sa dala ľahko získať, ľahko sa s ňou obchodovalo a vyzerala ako dobrá voľba na zarábanie peňazí. Záujem o digitálne mince spôsobil rast cenovej bubliny. Trvalo to menej ako rok, kým sa jej hodnota zvýšila do roku 2017 20-násobne.

Napriek všetkému humbuku sa všade začali objavovať počiatočné ponuky mincí (podobné IPO dot-com). 

Vďaka ICO boli spoločnosti schopné financovať svoj podnik v priebehu niekoľkých minút, hodín a dní, čím prekonali tie najdivokejšie očakávania a bez akejkoľvek regulácie.

Humbuk vyvolal bublinu, ktorá rýchlo praskla a cena klesla z 20 000 dolárov na minimum 3 000 dolárov v roku 2018, čo viedlo k dlhému medvediemu trhu a stiahnutiu špekulatívnych investorov.

Medvedí trh prinútil mnohých ustúpiť. Všeobecne sa ale odborníci zhodujú, že analogicky s dot-com spôsobí tento jav zdravší trh s kryptomenami..

Vďaka menšiemu počtu ľudí, ktorí zaberajú priestor, mohli podniky a regulačné orgány zasiahnuť a sústrediť sa na to najdôležitejšie v kryptomene – technológia blockchain.

Zrazu vytvorili spoločnosti blockchain jednotky spoločnosti IBM, Microsoft, Amazon a ďalšie. Banky, ktoré sa kedysi smiali nad ekosystémom, si teraz najímali inžinierov blockchainu, čo kryptopriestoru prepožičalo neuveriteľnú legitimitu..

Teraz regulačné orgány videli, že blockchain a digitálne tokeny majú veľkú hodnotu a dajú sa oddeliť od podvodov a hackov. Regulačné orgány chceli pracovať s technológiou a podniky ju chceli použiť pre svoje systémy.

Po obrovskom úspechu v roku 2018 sa trh s kryptomenami začal spoliehať na legitimitu, ktorú získala jeho technológia – blockchain. Pozitívne správy o kryptomene čoskoro priniesli návrat verejného záujmu. Iba tentoraz sa úrok nezakladal na špekuláciách, ale na veľkých inštitucionálnych peniazoch. Hype je preč, ale kryptomeny zostávajú.

Záver

Ak sa pozriete na cestu, ktorou bude ľudstvo dosahovať svoje ciele, mohli by ste si myslieť, že toto je voľba šialenca. Koľko prekážok a prekážok si človek pre cestu k svojmu dobru postaví!

Tvorba internetu a cesta, ktorou prešiel, sa kryptomeny opakujú. Hype bude mať vždy protivníkov. Najmä tvárou v tvár snobom a konzervatívcom.

To, čo sa dnes deje s kryptopriemyslom, je logická transformácia humbuku na všadeprítomný trend. Humbuk bubliny dot-com slúžil na vytvorenie presne takého internetu, aký máme dnes. Hypotečný bublinový kryptomena v roku 2018 dala kryptopriemyslu príležitosť postaviť sa na nohy. Ako človek kedysi prechádzal od škrupín k medeným minciam a od mincí k bankovkám, tak dnes existuje prechod k krypte. 

Kryptomeny, ako ich poznáme dnes, sú iba špičkou ľadovca. V budúcnosti uvidíme tokeny pre všetko od umelcov a umeleckých diel po charity, startupy a ďalšie. Vytváranie nových sieťových modelov a zavedenie lokalizovaných stimulačných štruktúr v online a offline komunitách po celom svete už nie je fantáziou. A všetko sa to začalo len humbukom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me