Cesta vesmírom DeFi: Predikčné trhy

Ak sa pozriete na ekosystém DeFi širšie, môžete vidieť, že projekty decentralizovaného financovania fungujú a rozvíjajú sa v priemere v dvanástich smeroch. Pokus o decentralizovanú podobu takmer všetkého, čo sa týka tradičného finančného systému, znamená aj túžbu čo najrýchlejšie prejsť k novým typom interakcií s finančnými nástrojmi a decentralizáciu procesov týchto interakcií..

V dnešnom článku sa dotkneme takej finančnej oblasti, ako sú predikčné trhy. Popíšeme projekty, ktoré vyvíjajú platformy nielen pre špekulácie o výsledku skutočných udalostí, ale ktoré vám umožňujú zaistiť riziká a zhromaždiť cenné informácie o udalostiach, ktoré sa v budúcnosti stanú..

Prognostické trhy

Jedným z prvých známych predikčných trhov je projekt založený na University of Iowa – Elektronický trh v Iowe. IEM je nezisková výskumná a vzdelávacia organizácia, ktorá umožňuje obchodníkom obchodovať so zmluvami na základe výsledkov politických volieb a ekonomickej výkonnosti. 

Tvorba predikčných trhov a experimenty počas ich životnosti demonštrujú schopnosť premeniť jednotlivé predpoklady na predikcie. Predikčné trhy umožňujú ľuďom zhromažďovať objektívne informácie bez zaujatosti, ktorá narúša tradičné predpovedné metódy, ako sú napríklad prieskumy verejnej mienky alebo odborné analýzy..

Predikčné trhy majú niekoľko mien – prediktívne, informačné, deriváty udalostí alebo virtuálne trhy.

Možnosti takýchto trhov sú oveľa širšie, ako by si človek na prvý pohľad myslel. Akýkoľvek trh je primárne mechanizmom na zhromažďovanie obrovského množstva informácií uložených jednotlivcami. Údaje zhromaždené z týchto trhov môžu slúžiť ako základ pre rozhodovanie. Takéto údaje sa používajú napr, Hollywoodska burza – burza, ktorá je predikčným trhom súvisiacim s kinematografiou. V roku 1996 bolo teda správne predpovedaných 7 z 8 držiteľov Oscarov.

Virtuálne trhy sa používajú na predpovedanie zmien v rôznych sférach spoločnosti, udalostí v hazardných hrách a športových hrách, hazardných hrách, predpovedanie dynamiky vývoja obchodu, ako aj na riadenie rizík alebo v oblasti poistenia..

Príchod blockchainu vyriešil jeden dôležitý problém pre každý predikčný trh, a to transparentnosť dát. Predikčné trhy boli nakoniec centralizované, kde si používateľ nemohol byť istý, že na výsledky nemá žiadny vplyv.. 

Dôvera

Orákulá, o ktorých sme už písali v jednom z našich predchádzajúcich článkov, sú na decentralizovaných predpovedných trhoch potrebné na zadávanie externých údajov zhromaždených mimo blockchainu do blockchainu. Pri používaní virtuálneho trhu vzniká zmluva, v ktorej okamihu pred uzavretím musí sieť dostať informácie o výsledku udalosti. Veštci sú agenti, ktorí vyhľadávajú, potvrdzujú a prenášajú údaje o udalosti, ku ktorej došlo.

Samozrejme, v závislosti od typu veštby je regulovaná aj miera dôvery v prichádzajúce údaje. Najspoľahlivejším spôsobom je použitie konsenzuálnych veštcov – jedná sa o skupinu veštcov, ktorí odkazujú na svoj vlastný zdroj informácií, nezávislý od ostatných. Potom musí skupina agentov dospieť ku konsenzu, ktorý je možné dosiahnuť v závislosti od podmienok na stavenisku alebo predpísaných v zmluve..

Prognózovacie trhy zhromažďujú informácie dvoma spôsobmi. Prvý princíp, ktorý sa nazýva davová múdrosť, hovorí, že skupina ľudí s pomerne širokou škálou názorov môže byť kolektívne inteligentnejšia ako ktorýkoľvek jednotlivec. Ale tento prístup bude správny, ak bude mať dostatok rôznorodých názorov. Ak sa tak nestane, potom môžu byť nezávislé úsudky skreslené v dôsledku tlaku zvonku.

Druhá metóda zhromažďovania informácií predpokladá, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí si myslia, že dav sa mýli. Títo obchodníci identifikujú podhodnotené kúpne zmluvy a nadhodnotené predajné zmluvy, čo tlačí ceny na ich primeranú hodnotu..

Dobre navrhnuté prediktívne trhy sú cenným zdrojom pre zhromažďovanie kolektívnych poznatkov a presné predpovede. Prognózovacie trhy získavajú najcennejšie informácie, keď sa ich účastníci rozhodujú na základe rôznych zdrojov údajov. 

A hoci na základe tohto správania stále existuje obrovské množstvo výskumov v oblasti psychológie sociálneho správania a rozhodovania, predikčné trhy si získavajú na popularite, najmä s príchodom technológie blockchain, pomocou ktorej môžu rozhodnutia založené na úplne transparentných údajoch pochádzajúcich zvonka.. 

PlotX

PlotX je decentralizovaný predikčný protokol, ktorý sa neviaže na správu a ktorý namiesto knihy objednávok používa model automatizovaného tvorcu trhu (AMM). Tento prístup vám umožňuje vytvárať skupiny likvidity na podporu trhu a distribúciu odmien..

Protokol PlotX používa na získanie údajov o ponukách reťazce Chainlink a Provable. Projekt tiež uzavrel partnerstvo s Maticom, aby vytvoril riešenie druhého stupňa a ďalej ho rozšíril. Momentálne PlotX pracuje na testovacej sieti Ethereum Kovan a vývojári sa pripravujú na úplné spustenie projektu na hlavnej sieti.. 

Augur a Gnóza

Augur je projekt, ktorý rozvíja decentralizovaný predikčný trh na blockchaine Ethereum. REP token je interný token platformy používaný ako platobný prostriedok na platforme a ako investičný nástroj.

Malo by sa povedať, že na platforme sú k dispozícii tri typy udalostí:

1) Binárne – majú dva výstupy (áno / nie);

2) Kategorické – majú veľa možností pre výsledok;

3) Skalárne – majú rozsah výsledkov (rozsah hodnôt).

Na platforme Augur sú k dispozícii príležitosti na vytvorenie vlastných predikčných a prognózovaných trhov s ich ďalším financovaním, ako aj príjmy REP za účasť na údržbe systému.

Zaujímavosťou je, že v decembri 2019 používatelia Auguru väčšinou hlasov – 75%, predpovedali obžalobu prezidenta Donalda Trumpa. 

Gnosis je alternatívna decentralizovaná platforma na organizovanie predikčných trhov v sieti Ethereum. Platforme dominujú predikčné trhy v oblasti poistných a finančných trhov.

V súčasnosti predstavuje projekt Gnosis tri predikčné trhové platformy:

1) Apollo – predikčná trhová platforma so schopnosťou vytvárať si vlastné aktíva;

2) DutchX je decentralizovaná burza pre aukcie a obchodovanie s majetkom;

3) Gnosis Safe – peňaženka a prehliadač kryptomeny pre interakciu s aplikáciami Ethereum.

Oba tieto projekty sa líšia iba poskytovanými príležitosťami pre používateľov, ktoré majú spoločnú víziu a smerovanie vývoja.

Sieť Helena

Helena je decentralizovaná platforma Web 3.0, ktorá pomocou predikčných trhov predstavuje blockchainové kvantitatívne údaje v reálnom čase, vytvorené ako xidai sidechain v sieti Ethereum. Helena bola postavená v spolupráci s výrobcom DAO, kde zabalený token Dai predstavuje interný platobný prostriedok a samotnú platformu spravuje autonómna organizácia DAO.. 

Používateľom platformy je k dispozícii 10 predikčných trhov. Tu nájdete predpovede udalostí, ako napríklad hashovacia rýchlosť ETH, celková kapacita siete Lightning alebo celkový DAI v obehu..

Rozhodnutie o vytvorení samostatného bočného reťazca bolo urobené kvôli obmedzenej škálovateľnosti siete Ethereum. Postranný reťazec XDai poskytuje obmedzenú interoperabilitu s mainnetom Ethereum, čo má za následok rýchlejšie transakcie a nižšie náklady na plyn.

Nakoniec

Na predpovedaných trhoch je oveľa viac rozvíjajúcich sa platforiem: platforma na vytvorenie prognostického trhu – Bodhi zameraná na čínsky trh; Guesser je platforma zameraná iba na politické prognózy a udalosti.

V histórii decentralizovaných virtuálnych trhov napriek všetkým rečiam o vyhliadkach na budúci vývoj existuje projekt, ktorý nedokázal dosiahnuť svoje ciele. Platforma na predpovedanie udalostí Veil bola zatvorená v lete 2019 kvôli malému počtu používateľov, nedostatočnej decentralizácii a chýbajúcemu rozhraniu zrozumiteľnému pre bežných ľudí..

Decentralizovaný prístup k zhromažďovaniu informácií o budúcich udalostiach pomocou technológie blockchain na transparentné a bezpečné ukladanie týchto údajov je v rozpore s regulačnými pravidlami o hazardných hrách v mnohých krajinách. Vznik takýchto riešení je reakciou na cenzúru štátov, ktoré majú podiel na takých druhoch organizácie trhu, ako sú stávkové kancelárie a predikčné trhy. A s rastúcou popularitou DeFi sa decentralizované predikčné trhy, ktoré im umožnia prístup komukoľvek kdekoľvek na svete, stretnú s novou vlnou používateľov a aplikácií na nich založených.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map