Kripto para birimi endüstrisi hala aktif bir büyüme aşamasındadır ve tamamen benimsenmekten çok uzaktır – her şey nispeten “kötü” bir kullanıcı deneyimi, blok zincirlerle çalışmanın zorlukları ve her meslekten olmayan kişi için anlaşılması kolay olmayan diğer şeyler ile ilgilidir. Örneğin, birisi Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir uygulama kullanmak istiyorsa, akıllı sözleşmeler ve blok zinciri hakkında en azından temel bir anlayışa sahip olmalı ve ayrıca yeterli paraya sahip olmalıdır (son zamanlarda ağ ücretlerinin hızlı büyümesi göz önüne alındığında). NEAR Protokol tüm bu sorunları çözmeyi planlıyor.

YAKIN nedir?

NEAR Protocol, hızlı bir şekilde akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturma yeteneğine sahip bir blockchain platformudur. Çok geliştirici dostu bir şekilde tasarlanmıştır ve pratik kullanımla dApp’ler oluşturmayı kolaylaştırmalıdır. NEAR, akıllı sözleşme oluşturma açısından tartışmasız en geliştirici dostu platformdur. Akıllı sözleşmeler burada Rust ve AssemblyScript dilleri kullanılarak yazılır. İlki JavaScript geliştiricileri için idealdir çünkü TypeScript ile ilgili olduğu için AssemblyScript’i dakikalar veya saatler içinde yönetebilirler. İkinci seçenek, önemli sermayeyi yöneten akıllı sözleşmeler için NEAR geliştiricileri tarafından önerilmektedir. Bunun nedeni, gelişmiş Rust ekosistemi, gelişmiş Rust-to-WebAssembly araç seti ve yerleşik dil güvenliği garantileridir. NEAR protokolü hakkında daha fazla bilgi için http://near.org/learn.

NEAR Protokolü, artık Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) algoritmalarının alternatiflerinden biri olan Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensüs algoritmasına dayanmaktadır. Platform, token aktarırken bir parça üzerinde saniyede yaklaşık 1000 işlemi işleyebilir (akıllı sözleşmelerdeki işlemler daha yavaştır). MainNet şu anda bir parçadan oluşmaktadır. 2021’de NEAR ekibi, projeyi 10.000 TPS eşiğine yaklaştıracak 8 parçalı bölümlere ayrılmış bir MainNet yayınlamayı planlıyor. NEAR ağında işlem ücretleri Ethereum’dan 1.000 kat daha düşük. Geliştiriciler, kendileri için heyecan verici yeni bir para kazanma vektörü olan% 30 işlem ücreti kazanıyor. Bu bağlamda projenin önemli bir avantajı var. 

Aslında, NEAR blockchain platformu, kavramsal olarak diğer birçok benzer platforma, örneğin iyi bilinen Ethereum’a bile benzeyen bir altyapı katmanıdır. Geliştiriciler merkezi olmayan uygulamaları dağıtırken, platformdaki bir hesap oluşturma veya bir işlemi yürütme gibi diğer operasyonel etkinlikler ağdaki düğümler tarafından kontrol edilir.. 

NEAR Protocol blockchain nasıl çalışır??

Sharding, NEAR Protokolünde uygulanır, ancak buradaki ilkesi, örneğin Polkadot gibi blok zincirlerindeki benzer çözümlerden biraz farklıdır. NEAR platformunda, tüm parçalar aynı blok zincirinin parçası olarak kabul edilir. Bunların hepsi Nightshade adlı bir mekanizma sayesinde. Nightshade ile blok zincirine her bir parçanın mevcut durumunun yalnızca bir anlık görüntüsü eklenir. Her parça, her blok oluşturulduğunda kendi parçalarının durumunu yayınlayan kendi doğrulayıcı düğümleri tarafından desteklenir. Başka bir deyişle, parçaları bir dönüm noktası olarak düşünebilirsiniz. Yol kavşağının kendisi Near blockchain’dir ve her yol bir segmenttir. Ayrıca, NEAR üzerindeki parçalar, üzerlerinde gerçekleştirilen işlemler çakışmadığından paralel olarak çalışabilir. Bu, bir bütün olarak platformun verimliliğini büyük ölçüde artırır..

NEAR Protokolünün bir diğer önemli bileşeni, Doomslug adlı bir mekanizmadır. Doğrulayıcı düğümlerin sırayla bloklar oluşturmasına izin verir. Bu her “dönem” olur, süreleri 12 saattir. Ayrıca, her yeni blok yaklaşık bir saniye boyunca üretilir. Blok ödülü, şu anda yılda yaklaşık% 5 olan enflasyonla bağlantılıdır. Her blok için ödülün% 90’ı doğrulayıcı ve delege havuzlarına, kalan% 10’u ise şu anda NEAR Vakfı tarafından yönetilen NEAR fonuna gidiyor.

Blok zinciri ve kripto para birimleri konusunda yeniyseniz, NEAR Protokolünün temel ilkeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin: https://near.org/blog/the-beginners-guide-to-the-near-blockchain/.

NEAR jetonu

NEAR Protocol ekosistemi kendi NEAR tokenini kullanır. Blok zinciri doğrulayıcıları ve delegatörler tarafından stake etmek için tasarlanmıştır. Blok ödülleri yıllık% 5 enflasyonla sonuçlanır, ancak NEAR jetonları ücret ödemek için yakılır. Yukarıda belirtildiği gibi, NEAR ücretleri inanılmaz derecede düşüktür ve yeterli ağ aktivitesi ile NEAR belirteci deflasyonist bir varlık haline gelir. Ağ günde bir milyardan fazla işlem gerçekleştirirse yıllık enflasyon 0’a döner ve hatta günde 2 milyardan fazla işlem işlenirse negatife dönebilir..

Yakın Protokol doğrulayıcısı olmak istiyorsanız, NEAR tokenleri yatırmanız gerekecektir. Kesin miktar, parçadaki diğer doğrulayıcılar tarafından kaç jetonun katkıda bulunduğuna bağlıdır. Tüm bunlar, her dönem ödenen (12 saat) blok ödüllerindeki payınızı da belirler..

Near’daki her parça 100 konum içerir ve doğrulayıcı olmak için en az bir konumunuz olmalıdır. Her koltuk maliyeti, toplam NEAR hissesine göre belirlenir (örneğin, bu parçadaki toplamı alın ve 100’e bölün, bu koltuk maliyeti olacaktır). Doğrulayıcılar ve delegeler, istedikleri zaman stake etme hakkından vazgeçebilirler. Bu ilke, doğrulama düğümlerini giriş engelinin daha düşük olduğu yeni veya “daha küçük” parçaları savunmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Koltuk almak için yeterince NEAR jetonu satın alacak sermayeniz yoksa, delegeleri jetonlarını size devretmeye ikna edebilirsiniz. Delegatörler bunun için stake havuzlarını kullanır ve blok ödülünün bir kısmını doğrulayıcılardan alır..

NEAR protokolünün ekonomisi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://near.org/blog/near-protocol-economics/.

Yakın Protokol ekosistemindeki projeler

Varlığının iki yıldan fazla bir süredir, NEAR Protokolü hem kripto para birimi endüstrisinde hem de ötesinde çok ilgi çekmeyi başardı. Bu süre zarfında, NEAR ekosistemi hızlı bir büyüme yaşadı ve birçok ilginç proje ona katıldı. Ekosistemin en dikkate değer unsurlarını düşünün.

Akı Protokolü

Flux, geliştiricilerin kelimenin tam anlamıyla herhangi bir şey (herhangi bir varlık, emtia, gerçek olay veya akla gelebilecek herhangi bir şey) için pazarları başlatması için basit bir protokol oluşturur. Bu misyonun bir parçası, açık pazarlarla çalışmak için yenilikçi, basit ve uyarlanabilir bir açık kaynak uygulaması oluşturmaktır. Açık kaynak Flux uygulaması NEAR Wallet üzerine inşa edilmiştir. NEAR Wallet, adresler için insan tarafından okunabilir hesap adlarını destekleyen, web2 kullanıcıları için daha kullanıcı dostu ve tanıdık bir arayüz sağlayan bir tarayıcı uzantısı olarak depolanmayan bir cüzdandır..

Darphane

Mintbase, Amazon benzeri bir pazar yeridir. Teknik deneyimi olmayanlar da dahil olmak üzere herhangi bir kullanıcının kendi benzersiz dijital varlıklarını oluşturmasına ve bunları akıllı sözleşmeleri aracılığıyla dağıtmasına olanak tanır.. 

Sorun şu ki, merkezi olmayan finansın popülerliğindeki patlamadan sonra Ethereum blok zincirinin kullanımı çok pahalı hale geldi. Bazen akıllı sözleşmelerle etkileşim için ortalama komisyon onlarca dolara ulaşır. Bu eksiklikler, Mintbase ekibini NEAR Protokolü haline gelen alternatif bir platform aramaya zorladı..

MoonPay

MoonPay, kripto para birimleri için bir ödeme altyapısı oluşturan bir şirkettir. Platform ekibi, banka ve kredi kartları, yerel banka havaleleri, Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay dahil olmak üzere tüm önemli ödeme yöntemlerini kullanarak fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında sorunsuz bir dönüşüm süreci sağlamayı taahhüt eder.. 

MoonPay, 160’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 250’den fazla önde gelen cüzdan, web sitesi ve uygulama, ödeme altyapısı ve dolandırıcılık önleme için MoonPay’e güveniyor.

Ontoloji

Ontology blok zinciri, kurumsal müşterilerin, yani mahremiyete ihtiyaç duyan ve özel bir blok zincirinde “verilerini paylaşmak” istemeyenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturuldu. Ontology, Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) modeliyle çalışır. 

Ontology, kurumsal müşterilere blok zincirinin merkezi olmayan ve dağıtılmış doğasından yararlanmanın kolay bir yolunu sağlamaya çalışıyor. Bu, kimlik yönetimi, akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan veri alışverişi ve Ontology dApp platformunda barındırılabilen kendi dijital varlıklarınızı ve uygulamalarınızı oluşturma becerisini içerir..

TrustToken

TrustToken, tokenize edilmiş varlıkları kullanılabilir hale getirmek amacıyla 2018’in başlarında oluşturulan bir platformdur. Projenin ilk stabilcoin’i ve platformun amiral gemisi jetonu, ABD doları tarafından desteklenen bir varlık olan TrueUSD’dir (TUSD), yani gerçek para birimine 1: 1 oranını koruyor.. 

Yakın zamanda, NEAR Protokol ekibi, stabilcoin’i platformlarına entegre etmek için TUSD’nin yaratıcılarıyla birlikte çalıştı. Bu işbirliği, TUSD kullanıcılarının çok daha düşük ücretler ve işlem gecikmesi ile para göndermelerini sağlayacak. TUSD, NFT, blockchain oyunları, tahmin pazarları ve benzeri alanlarda geniş uygulama alanı bulacak olan NEAR ekosisteminin gelişiminde bir köşe taşı haline gelmelidir..

Sonuç

NEAR Protokolü, en umut verici blockchain projelerinden biridir. Ethereum 2.0 ve Polkadot ile aynı altyapı sorunlarını çözer, örneğin parçalama yoluyla bant genişliğini artırırken ademi merkeziyetçilik sağlar..

Ancak NEAR Protokolü, Ethereum’a kıyasla geliştiricilere ve sıradan kullanıcılara karşı daha “dostça” bir tavırla yapılır. Bu bakımdan, kapitalizasyon açısından en büyük ikinci kripto para birimine ciddi bir rakibi temsil ediyor. Sağlam bir mali destekle, NEAR Protokolünün yalnızca projenin kendisinin yerleşik rekabette tanınırlık kazanmak için yeterince iyi satmasını sağlaması gerekir. Bunu yapabilirse, diğer benzer platformların önüne geçme şansı yüksektir..

NEAR token fiyat tahminleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://medium.com/near-ecosystem/near-price-predictions-5a2240f80a3c.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me