DeFi ekosistemine daha geniş bir şekilde bakarsanız, merkezi olmayan finans projelerinin ortalama on iki yönde çalıştığını ve geliştiğini görebilirsiniz. Geleneksel finansal sistemi ilgilendiren hemen hemen her şeyi merkezi olmayan bir forma getirme girişimi, aynı zamanda finansal araçlarla yeni etkileşim türlerine mümkün olduğunca çabuk geçme arzusu ve bu etkileşimlerin süreçlerinin ademi merkeziyetçiliği anlamına gelir.

Bugünkü yazımızda tahmin piyasaları gibi bir finans alanına değineceğiz. Yalnızca gerçek olayların sonuçları üzerine spekülasyon yapmak için değil, aynı zamanda risklerden korunmanıza ve gelecekte meydana gelecek olaylar hakkında değerli bilgiler toplamanıza izin veren platformlar geliştiren projeleri açıklayacağız..

Tahmin piyasaları

Bilinen ilk tahmin pazarlarından biri, aşağıdakilere dayalı bir projedir: Iowa Üniversitesi – Iowa Elektronik Pazarı. IEM, tüccarların siyasi seçim sonuçlarına ve ekonomik performansa dayalı sözleşmelerle ticaret yapmasına olanak tanıyan, kar amacı gütmeyen bir araştırma ve eğitim kuruluşudur.. 

Tahmin piyasalarının oluşumu ve yaşamları boyunca deneyler, bireysel varsayımları tahminlere dönüştürme yeteneğini gösterir. Tahmin piyasaları, insanların anketler veya uzman analizi gibi geleneksel tahmin yöntemlerine müdahale eden önyargısız nesnel bilgiler toplamasına izin verir..

Tahmin Piyasalarının birkaç adı vardır – tahmine dayalı, bilgilendirici, olay türevleri veya sanal pazarlar.

Bu tür pazarların olanakları, ilk bakışta düşünebileceğinizden çok daha geniştir. Herhangi bir pazar, öncelikle bireyler tarafından depolanan büyük miktarda bilgiyi toplamak için bir mekanizmadır. Bu pazarlardan toplanan veriler, karar verme için bir temel oluşturabilir. Bu tür veriler örneğin kullanılır, Hollywood Borsası – sinema ile ilgili bir tahmin piyasası olan borsa. Yani, 1996 yılında, Oscar kazanan 8 kişiden 7’si doğru tahmin edildi.

Sanal piyasalar, toplumun çeşitli alanlarındaki değişiklikleri, kumar ve spor oyunlarındaki olayları, kumar oynamayı, ticaret gelişiminin dinamiklerini tahmin etmenin yanı sıra riskleri veya sigorta sektöründeki değişiklikleri tahmin etmek için kullanılır..

Blockchain’in ortaya çıkışı, her tahmin pazarı için önemli bir sorunu, yani veri şeffaflığını çözdü. Sonuçta, tahmin piyasaları merkezileştirildi ve burada kullanıcı sonuçlar üzerinde hiçbir etkinin olmadığından emin olamadı.. 

Güven

Merkezi olmayan tahmin piyasalarında, daha önceki makalelerimizden birinde yazdığımız oracle’lar, blok zincirinin dışında toplanan harici verileri blok zincirine girmek için gereklidir. Sanal pazarı kullanırken, ağın bir olayın sonucu hakkında bilgi alması gereken kapanmadan hemen önce bir sözleşme oluşturulur. Oracles, meydana gelen bir olay hakkında verileri bulan, onaylayan ve ileten ajanlardır..

Tabii ki, oracle türüne bağlı olarak, gelen verilerdeki güven derecesi de düzenlenir. En güvenilir yol, fikir birliği oracle’larını kullanmaktır – bu, başkalarından bağımsız olarak kendi bilgi kaynaklarına atıfta bulunan bir oracle grubudur. Bundan sonra, temsilci grubu, sitedeki koşullara veya sözleşmede belirtilen koşullara bağlı olarak elde edilebilecek bir fikir birliğine varmalıdır..

Tahmin piyasaları iki şekilde bilgi toplar. Kitle bilgeliği olarak adlandırılan ilk ilke, oldukça geniş bir görüş yelpazesine sahip bir grup insanın toplu olarak herhangi bir bireyden daha akıllı olabileceğini belirtir. Ancak yeterince farklı görüşler varsa bu yaklaşım doğru olacaktır. Bu olmazsa, yandan gelen baskı nedeniyle bağımsız yargılar bozulabilir..

İkinci bilgi toplama yöntemi, kalabalığın yanlış olduğunu düşünenlerin her zaman olacağını varsayar. Bu tür tüccarlar, düşük değerli satın alma sözleşmelerini ve aşırı değerli satış sözleşmelerini belirleyecek ve bu da fiyatları makul değerlerine doğru itecektir..

İyi tasarlanmış tahmine dayalı piyasalar, kolektif bilgi toplamak ve doğru tahminler yapmak için değerli bir kaynaktır. Tahmin piyasaları, katılımcıları çeşitli veri kaynaklarına dayanarak kendi kararlarını verdiğinde en değerli bilgileri elde eder.. 

Ve bu davranışa dayanan sosyal davranış ve karar verme psikolojisi alanlarında hala büyük miktarda araştırma olmasına rağmen, tahmin pazarları, özellikle blok zincir teknolojisinin ortaya çıkmasıyla, hangi kararların verebileceği yardımı ile popülerlik kazanıyor. dışarıdan gelen tamamen şeffaf verilere dayalı olarak yapılabilir.. 

PlotX

PlotX, bir sipariş defteri yerine otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanan, merkezi olmayan bir gözetim dışı tahmin protokolüdür. Bu yaklaşım, piyasayı desteklemek ve ödülleri dağıtmak için likidite havuzları oluşturmanıza olanak tanır..

PlotX protokolü, teklif verilerini elde etmek için Chainlink ve Provable oracle’ları kullanır. Proje ayrıca, ikinci kademe bir çözüm oluşturmak ve daha da ölçeklendirmek için Matic ile ortaklık yapıyor. Şu anda PlotX, Ethereum Kovan testnet üzerinde çalışıyor ve geliştiriciler, projeyi ana ağda tamamen başlatmaya hazırlanıyor.. 

Augur ve Gnosis

Augur, Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir tahmin pazarı geliştiren bir projedir. REP jetonu, platformda ödeme aracı ve yatırım aracı olarak kullanılan dahili bir platform jetonudur..

Platformda üç tür etkinlik olduğu söylenmelidir:

1) İkili – iki sonuç var (Evet / Hayır);

2) Kategorik – sonuç için birçok seçeneğiniz var;

3) Skaler – bir dizi sonuca sahip (değer aralığı).

Augur platformunda, daha fazla fon sağlayarak kendi tahmin ve tahmin pazarlarınızı yaratmanın yanı sıra sistemi sürdürmeye katılmak için REP kazançları da mevcuttur..

İlginç bir gerçek şu ki, Aralık 2019’da Augur kullanıcılarının oy çokluğu ile -% 75, Başkan Donald Trump’ın görevden alınacağını tahmin ediyordu.. 

Gnosis, Ethereum ağında tahmin pazarları düzenlemek için alternatif bir merkezi olmayan platformdur. Platforma, sigorta ve finans piyasaları alanlarında tahmin piyasaları hakimdir.

Şu anda, Gnosis projesi üç tahmin piyasası platformuyla temsil edilmektedir:

1) Apollo – kendi varlıklarınızı yaratma becerisine sahip bir tahmin pazarı platformu;

2) DutchX, açık artırmalar ve varlık ticareti için merkezi olmayan bir borsadır;

3) Gnosis Safe – Ethereum uygulamalarıyla etkileşim için kripto para cüzdanı ve tarayıcı.

Bu projelerin her ikisi de yalnızca kullanıcılara sağlanan fırsatlar bakımından farklılık gösterir, ortak bir vizyona ve gelişim yönüne sahiptir..

Helena ağı

Helena, Ethereum ağında bir xDai yan zinciri olarak oluşturulan, blok zinciri nicel verilerini gerçek zamanlı olarak temsil etmek için tahmin pazarlarını kullanan merkezi olmayan bir Web 3.0 platformudur. Helena, paketlenmiş Dai jetonunun dahili bir ödeme aracı olduğu ve platformun kendisinin özerk bir DAO organizasyonu tarafından yönetildiği Maker DAO ile birlikte inşa edildi.. 

Platform kullanıcıları için 10 tahmin pazarı mevcuttur. Burada, ETH hash oranı, toplam Lightning ağ kapasitesi veya dolaşımdaki toplam DAI gibi olaylar için tahminler bulabilirsiniz..

Ethereum ağının sınırlı ölçeklenebilirliği nedeniyle ayrı bir yan zincir oluşturma kararı verildi. XDai yan zinciri, Ethereum ana ağı ile sınırlı birlikte çalışabilirlik sağlayarak daha hızlı işlemler ve daha düşük gaz maliyetleri sağlar.

En sonunda

Öngörülen pazarlarda gelişmekte olan daha birçok platform var: bir tahmin pazarı yaratma platformu – Bodhi, Çin pazarına odaklandı; Guesser, yalnızca siyasi tahminlere ve olaylara odaklanan bir platformdur.

Merkezi olmayan sanal pazarların tarihinde, gelecekteki kalkınma beklentileri hakkındaki tüm konuşmalara rağmen, hedeflerine ulaşmada başarısız olan bir proje var. Olayları tahmin etme platformu Veil, az sayıda kullanıcı, yetersiz ademi merkeziyetçilik ve sıradan insanlar için anlaşılabilir bir arayüz bulunmaması nedeniyle 2019 yazında kapatıldı..

Bu verileri şeffaf ve güvenli bir şekilde saklamak için blockchain teknolojisini kullanarak gelecekteki olaylar hakkında bilgi toplamaya yönelik merkezi olmayan bir yaklaşım, birçok ülkedeki kumar düzenlemeleri ile çelişmektedir. Bu tür çözümlerin ortaya çıkışı, bahisçiler ve tahmin piyasaları gibi bu tür piyasa organizasyonlarında pay sahibi olan devletlerin sansürüne bir tepkidir. Ve DeFi’nin artan popülaritesiyle, dünyanın her yerinden herkesin onlara erişmesini sağlayan merkezi olmayan tahmin pazarları, bunlara dayalı yeni bir kullanıcı ve uygulama dalgasıyla karşılaşacak.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me