Tokeny lewarowane

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy pojawiło się wiele lewarowanych tokenów. Niektórym traderom podobało się połączenie korzyści płynących z transakcji na bazie depozytu zabezpieczającego i braku ryzyka likwidacji.

W tym artykule skupimy się na tym, jak działają te tokeny i jakie ryzyko jest z nimi związane.

Przegląd

Obecnie na wielu giełdach znajduje się ponad sto tokenów lewarowanych. Przodkiem i głównym emitentem lewarowanych tokenów jest giełda FTX. Ich tokeny są sprzedawane na takich giełdach jak Poloniex, MXC, Bitmax, Gate i kilku innych. Do niedawna Binance zapewniało również opcję handlu tokenami lewarowanymi FTX, ale pod koniec marca CZ napisał na Twitterze, że otrzymało wiele skarg od użytkowników (którzy nie rozumieli nowego instrumentu finansowego) i zdecydował się usunąć te tokeny z platformy. Ale w połowie maja ogłoszono, że Binance uruchamia własne tokeny z dźwignią. Co ciekawe, tokeny FTX i Binance mają coś wspólnego: tylko tokeny od tych emitentów są zgodne ze standardem ERC20. Oznacza to, że możesz przenosić je między giełdami (które obsługują te tokeny), a także przechowywać je w swoim portfelu ethereum.

Lewarowane tokeny innych giełd, takich jak MXC i Gate, to tylko cyfry na giełdzie, nie można ich wycofać i nie istnieją na żadnym blockchainie.

Każdy lewarowany token reprezentuje pozycję kontraktu futures. Cena tokena dąży do podążania za ceną pozycji, na której jest oparty.

Przyjrzyjmy się bliżej trzem głównym typom żetonów: byk, niedźwiedź i żywopłot. Bull odpowiada pozycji długiej z dźwignią 3X; Niedźwiedź odpowiada krótkiej pozycji z dźwignią 3X, a Hedge odpowiada krótkiej pozycji 1X. Większość emitentów ma różne nazwy tokenów, ale zasada działania jest identyczna.

Przy 10% wzroście aktywów bazowych token Bull wzrośnie o 30%, Bear spadnie o 30%, a Hedge spadnie o 10%.

Jeśli aktywa bazowe spadną o 10%, token Bull spadnie o 30%, Bear wzrośnie o 30%, a Hedge wzrośnie o 10%.

Wszystko wydaje się proste, ale istnieje mechanizm równoważenia, który również należy wziąć pod uwagę …

Rebalansowanie lewarowanych tokenów odbywa się codziennie. W przypadku negatywnego wyniku zmniejszy to ryzyko, a przy pozytywnym wyniku przywrócenie równowagi spowoduje ponowne zainwestowanie zysków.

Ponadto przywrócenie równowagi ma miejsce, gdy ruch na rynku dnia bieżącego prowadzi do wzrostu dźwigni o 33% wyższej niż pozycja bazowa. Oznacza to, że jeśli rynek spadnie tak bardzo, że dźwignia żetonu Bull obróci się 4X, token zostanie ponownie zrównoważony. Odpowiada to ruchowi rynkowemu około 10% dla żetonów Byka / Niedźwiedzia i 30% dla Hedge.

Oznacza to, że tokeny mogą wykorzystywać dźwignię do 3X bez znacznego ryzyka likwidacji. Aby wyeliminować token z 3-krotną dźwignią, wymagany jest ruch rynkowy o 33% lub więcej. Jednak token zrównoważy się przy zmianie ceny o 10%, zmniejszając ryzyko i powracając do docelowej wielkości dźwigni 3X.

Innymi słowy, jeśli cena instrumentu bazowego idzie w oczekiwanym kierunku, skorzystasz nie tylko z dźwigni 3X, ale także z przywrócenia równowagi. Jeśli cena pójdzie w przeciwnym kierunku, możesz utknąć z tokenem na dłuższy czas. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca zmianę ceny ETH i wynik dla inwestorów z depozytem zabezpieczającym i posiadaczy tokenów ETHBULL.

Dzienne ceny ETH Całkowita zmiana ceny ETH Margines 3X  ETHBULL
200, 210, 220, 230 15% 45% 49%
200, 210, 200, 210 pięć% 15% trzynaście%
200, 190, 180, 170 -15% -45% -40%

Jak widać z tabeli, 3X długa marża jest bardziej opłacalna niż tokeny ETHBULL w przypadkach, gdy cena zmienia się w okresie równoważenia. Celem Binance i ich nowych tokenów BTCUP i BTCDOWN jest rozwiązanie tego problemu.

Główne różnice między tokenami BTCUP i BTCDOWN a „zwykłymi” tokenami lewarowanymi to:

  • Brak stałej dźwigni;
  • Inne podejście do równoważenia.

Magia procentu składanego.

Załóżmy, że aktywa bazowe wzrosną o 5%. W związku z tym wartość tokenu lewarowanego wzrośnie o 15%. Następnego dnia aktywa bazowe spadają o 5%. Dlatego token spadłby o 15%. W rezultacie mamy całkowitą stratę w wysokości 0,25% w aktywach bazowych i stratę w wysokości 2,25% w tokenie z dźwignią.

Ta sytuacja nazywa się zahamowanie zmienności. Im wyższa zmienność i dłuższy okres inwestycyjny, tym bardziej istotne jest hamowanie negatywnego efektu zmienności.

Załóżmy, że poprzedni przykład obejmuje dłuższy okres (365 dni), kiedy ceny aktywów bazowych pozostają takie same, a zmienność utrzymuje się w granicach + 5% / – 5%. Przyjrzyjmy się wpływowi na wartość obu aktywów.

Jak widać na wykresie, z biegiem czasu stała cena tokena dźwigni finansowej dąży do zera, co oznacza, że ​​to narzędzie nie nadaje się do inwestycji długoterminowych. Płynna dźwignia finansowa tokenów Binance ma na celu zmniejszenie efektu hamowania zmienności.

Nowy mechanizm równoważenia

W ciągu dnia tokeny lewarowane zwiększają lub zmniejszają wpływ aktywów bazowych na osiągnięcie docelowej dźwigni. Wraz ze wzrostem ceny instrumentu bazowego token zwiększa liczbę pozycji. I odwrotnie, jeśli cena spadnie, doprowadzi to do spadku pozycji.

Tradycyjne tokeny lewarowane są ponownie równoważone w określonym czasie (codziennie). Będąc całkowicie przewidywalni, są wrażliwi na transakcje wyprzedzające. Handlowcy korzystający z arbitrażu mogą przewidywać przyszłe transakcje i osiągać zyski, manipulując rynkiem.

W przeciwieństwie do tego, tokeny z dźwignią Binance nie podlegają równoważeniu, chyba że straty są ekstremalne. W rzeczywistości te tokeny równoważą pozycję w razie potrzeby, aby zmaksymalizować zyski podczas wzrostu i zminimalizować straty podczas jesieni, co pomaga uniknąć likwidacji. Oznacza to, że wahania „wspólnego” rynku nie doprowadzą do przywrócenia równowagi, a cena tokena będzie nadal korelować z aktywem bazowym.

Wniosek

Tokeny lewarowane mogą być dobrym narzędziem do krótkoterminowych spekulacji, ale w dłuższej perspektywie ich cena dąży do zera. Z drugiej strony, jeśli poprawnie przewidzisz ruch cen aktywów bazowych, zwrot z lewarowanych tokenów może być znacznie wyższy ze względu na mechanizm równoważenia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map