Strategie inwestycyjne w kryptowalutach – przewodnik

inwestowanie w kryptowalutę

Od dłuższego czasu inwestowanie w kryptowaluty było uważane za lekkomyślne przedsięwzięcie przez niewielką grupę zaangażowanych inwestorów. W tym momencie większość ludzi słyszała o gigantycznych zyskach, jakie może wygenerować, a także o znaczących deficytach, na które cierpieli niektórzy inwestorzy.. 

Charakterystyczną cechą kryptowaluty jest jej duża zmienność. Dlatego wszyscy inwestorzy i handlowcy powinni wziąć pod uwagę wszystkie ryzyka i stale dostosowywać swoje strategie, aby pozostać na szczycie. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom strategii inwestycyjnych, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Inwestycje i handel: jaka jest różnica?

Inwestowanie i handel to dwie różne metody zarabiania na ruchach na rynkach finansowych, mimo że niektóre zasoby mówią inaczej. Chociaż mają ten sam cel, metody te podchodzą do nich inaczej. 

Oto, jak możemy podsumować różnice między inwestowaniem a handlem:

 • Kropka – Inwestowanie to zobowiązanie długoterminowe. Często zdarza się, że inwestorzy trzymali swoje aktywa przez lata, a nawet dekady. Handel odbywa się w znacznie krótszych okresach: dziennych, miesięcznych lub kwartalnych. W większości wykorzystują szybkie wahania cen, które inwestorzy zwykle ignorują.
 • Częstotliwość transakcji – Jako rozszerzenie poprzedniego rozróżnienia, handlowcy składają o wiele więcej zamówień. Ponieważ krótkoterminowe zmiany cen nie mogą same przynieść znaczących zysków, inwestorzy muszą nadrobić ten fakt wyższymi wolumenami transakcji. Inwestorzy zwykle angażują się w mniejszą liczbę transakcji.
 • Ryzyka – Żadna metoda interakcji z rynkiem kryptowalut nie jest pozbawiona ryzyka. Jednak handel jest uważany za podejście obarczone wysokim ryzykiem / wysokim zwrotem. Sam fakt, że inwestorzy dokonują większej liczby transakcji, oznacza, że ​​narażają się na niemal codzienne ryzyko. Podczas inwestowania zyski kumulują się bardzo stopniowo. Ryzyko nadal istnieje, ale nie jest tak duże.
 • Nastawienie – Handel wymaga bardziej technicznych umiejętności, a inwestowanie wymaga głębszego zrozumienia rynku. Inwestorzy pod wieloma względami badają psychologię rynku, a inwestorzy bardziej skupiają się na liczbach i wykresach.

Dwie podstawy strategii inwestycyjnych kryptowalut: analiza fundamentalna vs. Analiza techniczna

 Analiza fundamentalna opiera się na tym, jak na cenę aktywów wpływają ruchy rynkowe i wiadomości w firmie. Czynniki te obejmują sprawozdania finansowe najwyższego kierownictwa, marże zysku, wiadomości o kryptowalutach, wydarzenia polityczne, a nawet klęski żywiołowe. Bazując na tych podstawowych siłach, analitycy mogą ocenić, czy dany składnik aktywów jest niedoszacowany lub zawyżony.

 Analiza techniczna wykorzystuje wykresy cen, opór i wsparcie, wskaźniki, wzorce i trendy z przeszłości do przewidywania przyszłych ruchów cen. Innymi słowy, zapewnia uczestnikom rynku kompleksowy przegląd historycznych statystyk wyników. Ponadto bada interakcję sił popytu i podaży, które, jak się uważa, również wpływają na cenę.

Kluczowe różnice między tymi dwoma podejściami można opisać w następujących punktach:

 • Analiza fundamentalna uwzględnia dłuższe okresy historii aktywów. W tym kontekście analiza fundamentalna jest bardziej prawdopodobna dla handlu długoterminowego. Analiza techniczna lepiej pasuje do handlowców krótkoterminowych i swingersów.
 • Inwestorzy zwykle stosują analizę fundamentalną, podczas gdy traderzy preferują analizę techniczną. Pierwsza informuje inwestorów o tym, czy powinni kupować i trzymać aktywa przez określony czas, a druga o szybkich zyskach.
 • Analiza fundamentalna wykazała, że ​​przeszłość wpływa nie tylko na aktywa. Analiza techniczna zwykle nie bierze pod uwagę bieżących wydarzeń – raczej bada, jak składnik aktywów zachowywał się w przeszłości.
 • Analiza techniczna lepiej określa właściwy moment wejścia i wyjścia z rynku, podczas gdy analiza fundamentalna bada wewnętrzną wartość waluty.

Jak inwestować w kryptowaluty 101: podstawowe strategie inwestorskie

Ciekawą analogią, jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty, jest to, że bardziej przypominają diety. Niektóre podejścia mogą pomieścić jedną osobę, a dla innej okazać się całkowicie bezużyteczne. Dlatego Twoim celem jako inwestora nie jest znalezienie najbardziej dochodowej strategii, ale taką, której możesz się trzymać na dłuższą metę. 

Jeśli widzisz strategię, która jest zbyt dobra, aby była prawdziwa, najprawdopodobniej jest to sztuczka reklamowa. Przeanalizujemy kolejno najpopularniejsze strategie, nie pomijając ich wad. Im lepiej jesteś poinformowany o tym, co dobre i złe, tym lepsze wyniki osiągniesz.

Poniżej znajduje się 9 najlepszych sposobów na rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty.

1. Inwestycje długoterminowe (HODL)

HODL to celowo niepoprawna pisownia słowa „trzymaj”. Strategia koncentruje się na utrzymywaniu kryptowalut przez długi czas bez wypłaty. Jest używany głównie przez początkujących inwestorów, ponieważ jest łatwy do wykonania i prosty. Koncepcja strategii opiera się na ogólnych, pełnych nadziei sentymentach dotyczących rynku kryptowalut.

Nie ma ostatecznej odpowiedzi, czy inwestycje długoterminowe są właściwym podejściem dla inwestorów. HODL przynosi inwestorom zyski w określonych okolicznościach – kiedy rynek rośnie. W tym kontekście naprawdę będziesz w stanie zarabiać pieniądze, po prostu trzymając swoje aktywa, gdy będą one zyskiwać na wartości.

Szczerze mówiąc, inwestycje długoterminowe są czasami uważane za strategię nieopłacalną. Chociaż można go z powodzeniem stosować, nie pozostawia szans na zysk, gdy trend się odwróci. Trzymając się HODL -ingu, możesz przegapić różne dochodowe okazje, które dają bardziej skomplikowane strategie.

PROS

 • Prosty
 • Dobry podczas trendów wzrostowych

CONS

 • Niewystarczająco dopracowany
 • Okropne w trendzie spadkowym
 • Znaczące potencjalne straty

2. Średnia pozycja, a następnie HODL (lub Smart Holding)

Stworzenie średniej pozycji oznacza zakup średniej ceny kryptowaluty przedłużonej. Ze względu na zmienność rynku kryptowalut, kupowanie aktywów w małych ratach jest doskonałym wyborem do budowania długich pozycji. Przede wszystkim inwestorzy grają bezpiecznie – nie będąc zbyt ryzykownym, ale także z mniejszymi potencjalnymi zyskami. 

Możesz dowolnie decydować o harmonogramie zakupu aktywów – co miesiąc, co tydzień, co dwa tygodnie, codziennie itp. Istnieją dwie najpopularniejsze strategie uśredniania: uśrednianie kosztu dolara i uśrednianie kosztu wartości. Pierwsza z nich zakłada inwestowanie równych kwot w dolarach krypto w regularnych odstępach czasu.  

W przypadku drugiego inwestor wnosi wkład do swojego portfela w oparciu o wcześniejszy procentowy zysk lub stratę. Daje Ci swobodę wyboru, czy chcesz pominąć określony miesiąc, starać się kupować tylko na spadkach itp.

PROS

 • Niedrogie
 • Unika spontanicznych decyzji
 • Mniej przypadków złego wyczucia czasu

CONS

 • Bez względu na zmieniające się środowisko 
 • Więcej opłat
 • Może skutkować niższymi zwrotami

3. Handel: Kupowanie tanio i sprzedawanie drogo

Nazwa strategii jest oczywista – kupuj, gdy uważasz, że cena aktywa spadła wystarczająco nisko, i sprzedawaj, gdy zyska na wartości. Decyzja o zakupie kryptowaluty opiera się na wartościach historycznych i aktualnych warunkach rynkowych. Choć konsekwentne stosowanie tej strategii może być trudne, osiągnęła przyzwoity poziom popularności.

Aby zabezpieczyć swoje zyski dzięki tej strategii, inwestorzy często ustalają stop-loss. Niektórzy idą nawet dalej i stosują analizę techniczną i kupuj / sprzedawaj w oparciu o poziomy wsparcia, średnie ruchome itp. Zaleca się również, aby inwestorzy zwracali uwagę na opłaty transakcyjne i erozję portfela.

Jednak inwestorom może być trudno określić, kiedy cena stanie się zbyt wysoka lub zbyt niska. Wielu inwestorów musi znaleźć równowagę między chęcią czekania na zwiększenie zysków a poczuciem zadowolenia z już istniejących. Eksperci zalecają uzupełnienie tej strategii o inne narzędzia, takie jak średnie kroczące i ogólne nastroje rynkowe.

PROS

 • Odpowiedni dla początkujących i zaawansowanych inwestorów
 • Wykorzystuje panikę na rynku
 • Działa na różnych rynkach, w tym na boki

CONS

 • Wymaga badań
 • Nieprzewidywalność większości aktywów
 • Psychologiczne przeszkody dotyczące tego, kiedy kupować / sprzedawać

4. Używanie bota handlowego do handlu dziennego

Bot handlowy dla Day Trading

Zautomatyzowane oprogramowanie wykonuje tę samą czynność, co handlowiec, ale z parametrami zapisanymi w programie. Większość traderów wykorzystuje już przygotowane bity handlowe, ale niektórzy decydują się wykorzystać swoje umiejętności programowania i je stworzyć. Podczas gdy pierwsza jest łatwiejsza do wdrożenia, druga daje większą kontrolę nad strategiami.

Strategie handlowe zintegrowane z botami handlowymi są zazwyczaj proste i bardziej zorganizowane. Ponieważ muszą być podzielone na szereg czynności, nie mogą być zbyt skomplikowane. W przeciwnym razie bit będzie trudny do skonfigurowania i spowoduje błędy handlowe.

Ci, którzy kupują gotowe strategie na platformach transakcyjnych, muszą zdać sobie sprawę z ryzyka. Możesz osiągnąć znaczne zyski, ponieważ bot szybko reaguje na zmiany rynkowe, może handlować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i nie ma żadnych emocji. Jednocześnie, jeśli Twoja strategia jest błędna, możesz skończyć z serią strat.

PROS

 • Minimalna konserwacja
 • Mniejsza presja psychiczna
 • Setki rynków i aktywów do monitorowania

CONS

 • Ryzyko automatyzacji stałych strat
 • Wymaga pewnych umiejętności programistycznych 
 • Brak możliwości weryfikacji twórców

5. Korzystanie z botów handlowych do inwestowania

Automatyzacja procesu inwestycyjnego jest mniej powszechna niż handel. Powodem jest to, że boty handlowe mają na celu szybką analizę rynku i realizację zleceń, co często nie jest głównym celem inwestowania. Jednak zezwolenie botowi na zarządzanie Twoim portfelem za pomocą stop-loss i wybieranie strategii niskiego ryzyka może przynieść owocne wyniki. 

Różne boty mają różne funkcje, a inwestorzy wybierają je w zależności od strategii. Pamiętaj, że wiele funkcji nie będzie mieć zastosowania, jeśli na przykład szukasz długoterminowego HODL swoich aktywów.

Chociaż zautomatyzowane inwestowanie ma wiele zalet, niekoniecznie jest to najlepszy wybór dla każdego. Zwykli inwestorzy nie są głównym odbiorcą botów i może im się lepiej bez nich. Ale jeśli planujesz dokonywać spójnych inwestycji i chcesz zmaksymalizować zwroty skorygowane o ryzyko, możesz czerpać wiele korzyści z automatycznych platform.

PROS

 • Wyciąga emocje
 • Utrzymuje dyscyplinę inwestorów
 • Obsługuje wiele kont

CONS

 • Nie jest to całkowicie bezobsługowe rozwiązanie
 • Nie jest to najlepszy wybór dla inwestorów długoterminowych
 • Ryzyko oszustów

6. Arbitraż walutowy i wymiany

Giełdy kryptowalut różnią się pod względem płynności, wolumenu obrotu, a następnie cen niektórych aktywów. Zmiany rynkowe w różny sposób wpływają na małe i duże waluty. Zazwyczaj większe giełdy mają niższe stawki. Dzięki strategii arbitrażowej traderzy kupują tam aktywa i sprzedają je na mniejszych giełdach. 

Często zdarza się również, że po zmianach cen na dużych giełdach i zanim nastąpią one na małych giełdach, nastąpi przerwa w czasie. Ponieważ ceny nie zmieniają się w tym samym czasie, możesz wykorzystać te różnice cen. Strategia jest prosta, ale wymaga dużo czasu i poświęcenia. 

Aby zmaksymalizować swoje możliwości zysku, musisz zwiększyć wolumen obrotu. Zmiany cen nie zawsze są znaczące, więc musisz to nadrobić, inwestując przyzwoitą ilość kryptowaluty. Wreszcie inwestorzy muszą szukać opłat transakcyjnych, depozytowych i wypłat, które mogą odebrać znaczną część ich zysków.

PROS

 • Chwilowe zyski
 • Wiele giełd i walut do wyboru
 • Wykorzystuje zmienność

CONS

 • Opłaty za wymianę
 • Główne wymagania

7. ICO Investing (początkowe oferty monet)

ICO to metoda finansowania społecznościowego, w ramach której twórcy technologii sprzedają tokeny, które zostaną później zastąpione altcoinami po uruchomieniu firmy. Zaletą jest to, że tokenami można handlować na giełdach i ich wartość może znacznie wzrosnąć w czasie.

Istnieją dwie główne strategie inwestycyjne ICO, które są zasadniczo przeciwnymi podejściami. Pierwsza, odwrócona, oznacza zakup tokenów i wymianę ich niemal natychmiast. Jeśli popyt na token jest dobry, a firma jest podekscytowana, możesz osiągnąć dobre zyski. Jeśli jednak początkowo dokonasz niewielkiej inwestycji, zyski mogą nie być ogromne.

Alternatywnie inwestorzy mogą wybrać metodę utrzymywania. Założeniem tej taktyki jest to, że inwestorzy uważają firmę i jej technologię za bardzo obiecujące i liczą na ich przyszły sukces. Będzie to wymagało pewnych badań. Przed zainwestowaniem musisz poznać ich model biznesowy, zespół programistów, całkowitą podaż, inflację itp.

PROS

 • Wysoki potencjalny zwrot z początkowej inwestycji
 • Wysoka płynność
 • Dostępne dla każdego

CONS

 • Ekstremalne wahania cen
 • Brak własności
 • Ryzyko schematów i oszustw Ponzi

8. Zarządzanie funduszami inwestorów

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym obejmuje organizowanie i utrzymywanie inwestycji w celu osiągnięcia określonych celów. W zależności od tych celów inwestorzy mogą wybrać różne strategie, alokację aktywów, metody zarządzania ryzykiem itp.

Jednym z podejść jest zarządzanie pasywne. W takim przypadku inwestorzy zwykle mają alokację środków trwałych i nie próbują osiągać lepszych wyników niż warunki rynkowe. Ponieważ nie wiąże się to z aktywnym handlem, powiązane opłaty są raczej niskie.

Z drugiej strony, aktywne zarządzanie oznacza wybór inwestycji, które przewyższą niektóre rynkowe wartości odniesienia. Wiąże się z wyższymi opłatami, a niektóre badania sugerują, że nie generuje stałych zysków, jak reklamowano.

PROS

 • Niezbyt skomplikowane
 • Zdywersyfikowane inwestycje
 • Regularne źródło dochodu

CONS

 • Opłaty za wjazd i wyjazd
 • Ograniczona kontrola wyboru aktywów
 • Nieskuteczność podatkowa 

9. Wydobywanie i łączenie powyższych strategii

Debata nad tym, która strategia jest lepsza, nigdy się nie kończy. Pod koniec dnia każdy zarządzający portfelem i analityk zgodzi się, że możesz osiągnąć swoje cele inwestycyjne na wiele różnych sposobów. Nie ma właściwej odpowiedzi, co niewątpliwie przyniesie Ci zyski, więc musisz stać się bardziej adaptacyjny i łączyć strategie, jeśli czujesz, że będą działać lepiej w ten sposób.  

Wszystkie opisane powyżej strategie mają unikalny zestaw cech, a inwestorzy mogą manipulować mocnymi i słabymi stronami na swoją korzyść. Na przykład możesz łączyć strategie aktywne i pasywne. Pierwsza z nich prawdopodobnie będzie bardziej wydajna, a druga powinna przynieść bardziej spójne wyniki. 

Są jednak trudności. Tak jak nie ma doskonałych strategii, tak i nie ma „poprawnego” sposobu łączenia strategii. A jeśli uważasz, że masz wystarczającą wiedzę i zasoby, możesz wypróbować swoje umiejętności w zakresie wydobycia lub innej działalności kryptograficznej, która pasuje do Twojego stylu.

PROS

 • Wydobywa to, co najlepsze z obu światów
 • Mniejsze wydatki funduszu
 • Lepsze zarządzanie ryzykiem

CONS

 • Wymaga większej wiedzy rynkowej
 • Ryzyko nieprawidłowych kombinacji

Rzeczy do rozważenia przed stworzeniem strategii inwestowania w kryptowalutę

Każda udana inwestycja ma dobrze napisaną, mierzalną i powtarzalną strategię. Problem zaczyna się, gdy inwestorzy przeskakują od gotowych strategii do tworzenia własnych bez większego namysłu. Oto niektóre z głównych punktów, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu strategii dla siebie:

 • Twoja obecna sytuacja finansowa – Dokładny plan finansowy powinien być pierwszym krokiem. Nie ma gwarancji, że inwestycje przyniosą duże zyski. Więc jaki jest twój dochód po opodatkowaniu vs. rację wydatków i ile pieniędzy możesz wygodnie przeznaczyć na inwestycje?
 • Twoja tolerancja na ryzyko i pożądany zwrot – Twój plan zarządzania ryzykiem i przyszła strategia powinny uwzględniać nieodłączne ryzyko związane z określonymi kategoriami aktywów. Jak duże ryzyko jesteś skłonny podjąć, aby uzyskać wyższy potencjał zwrotu z inwestycji?
 •  Oś czasu, z którą będziesz pracować – Strategia długoterminowa, czyli dziesięciolecia, będzie się znacznie różniła od tej, która jest projektowana na kilka lat. Czy oszczędzasz na emeryturę, czy potrzebujesz krótszej i bezpieczniejszej strategii?
 • Możliwość zastosowania w różnych środowiskach rynkowych – Inwestorzy muszą przyznać, że rynek nie zawsze będzie po ich stronie. Jak Twoja strategia działałaby w różnych warunkach i czy znasz jej mocne / słabe strony?
 • Miara skuteczności Twojej strategii inwestycyjnej – Strategie należy od czasu do czasu przeglądać i dostosowywać. Czy wiesz, jak ocenić, czy strategia odpowiada Twoim celom inwestycyjnym?

FAQ

Ma to sens, jeśli masz jakieś pytania dotyczące strategii inwestycyjnych i ogólnie rynku kryptowalut. Oto kilka typowych pytań od inwestorów kryptowalutowych:

Czego potrzebuję, aby zacząć inwestować?

Platformy handlu kryptowalutami, takie jak 3commas, zapewniają wiele wskazówek i pomocy inwestorom, którzy dopiero zaczynają. Usługi te pomagają zarządzać portfelem, wybierać odpowiednie strategie i instrumenty finansowe do pracy. Ponadto łączą Cię z giełdami kryptograficznymi. Jeśli masz pytania i problemy, sprawdź zasoby edukacyjne, aby uzyskać informacje od profesjonalnych inwestorów.

Jak wybrać kryptowalutę do zainwestowania?

Każda klasa aktywów na dowolnym rynku finansowym powinna być analizowana na podstawie: intencji projektu, siły zespołu oraz wartości rynkowej. Dokładne badania powinny ujawnić, w którą kryptowalutę warto inwestować.

Czy zyski z inwestycji w kryptowaluty podlegają opodatkowaniu??

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Zyski z kryptowalut są uważane za dochód i opodatkowane zgodnie z lokalnymi przepisami. Pamiętaj, aby zanotować swoje zyski lub straty, ponieważ są one wymagane w przyszłych raportach.

Jak działają wirtualne portfele?

Wirtualne portfele umożliwiają użytkownikom odbieranie, wysyłanie i przechowywanie kryptowalut. Istnieje tylko elektronicznie, ponieważ nie ma fizycznych odpowiedników kryptowalut. Pozwala przelać środki do innego e-portfela, takiego jak karta kredytowa wydana przez bank.

Jak chronić swoje fundusze przed hakerami?

Istnieje kilka głównych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo Twoich środków:

 • Zawsze używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego
 • Miej oko na historię transakcji
 • Rozdziel swoje zyski na wiele portfeli
 •  Użyj generatorów haseł
 •  Zmniejsz ogólną podatność systemu operacyjnego

Czy warto inwestować w kryptowaluty??

Nie oczekuje się, że rynek kryptowalut w najbliższym czasie osiągnie swój bieg. Wręcz przeciwnie, rozmach, jaki nabrał w ciągu ostatnich kilku lat, napędza go coraz dalej. Wraz z rosnącą liczbą altcoinów zawsze pojawiają się nowe aktywa, w które można inwestować. 

Główne wnioski: jak inwestować w kryptowaluty?

Podjęcie decyzji o strategii inwestycyjnej w kryptowalutach i konkretnych instrumentach to skomplikowana podróż. Ostatecznie sprowadza się to do prób i błędów – wchodząc na nowy rynek, powoli nauczysz się, w czym jesteś dobry i jakich technik powinieneś unikać.

Aby zminimalizować wpływ błędów, określ swoje konkretne cele inwestycyjne, tolerancję ryzyka, dostępne fundusze i szczególne preferencje. Wtedy będziesz mógł jasno zobaczyć, która strategia bardziej Ci odpowiada. Może to być coś z tej listy lub możesz trafić na jeszcze lepszy do swoich celów. 

Jeśli nadal nie masz pewności, jakiej strategii użyć, platforma handlowa 3Commas to idealny sposób na rozpoczęcie przygody z kryptowalutą. Oferowana funkcjonalność umożliwia dowolną inwestycję i technikę handlową – od automatycznych botów po konfigurowalne strategie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalnym traderem, znajdziesz strategię, która pasuje do Twoich umiejętności i wiedzy. Miłego inwestowania! 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map