Obecnie technologie rozproszonych rejestrów wniknęły głęboko w wiele dziedzin naszego życia. Pomimo młodego wieku, łańcuchy bloków są już postrzegane jako alternatywa dla wielu starszych systemów lub procesów, a tempo przejścia do społeczeństwa cyfrowego przyspiesza.

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o implementacji blockchaina w sferze robotyki, interakcji blockchain ze sztuczną inteligencją, a także omówimy rolę systemów rozproszonych w procesach robotyzacji.

Blockchain i robotyzacja

Technologia sztucznej inteligencji zasadniczo próbuje zmusić sprzęt komputerowy i oprogramowanie do naśladowania sposobu działania ludzkiego mózgu i wykorzystywać dane do podejmowania decyzji tak, jak robiłby to człowiek, choć w znacznie szybszym tempie. Naśladowanie ludzkiej inteligencji będzie niezbędne, aby sztuczna inteligencja mogła podejmować racjonalne i świadome decyzje prowadzące do wykonania zadania.

Systemy ogólnie rozproszone, aw szczególności blockchain, mają szereg zalet i funkcji, które mogą być przydatne w budowaniu systemów zrobotyzowanych:

  1. Niezmienność danych wprowadzonych do łańcucha bloków;
  2. Zdecentralizowane przechowywanie danych;
  3. Cyfrowa identyfikacja dostępu; 
  4. Regulacja poziomu dostępu do danych;
  5. Bezpieczeństwo danych i prywatność.

Powyższe właściwości łańcucha blokowego, gdy są zintegrowane ze sztuczną inteligencją, mogą poprawić bezpieczeństwo, elastyczność, autonomię i rentowność operacji robotycznych i stać się nieodzowne przy łączeniu wielu systemów robotycznych w jeden.

Już w 2017 roku Castello Ferrer, badacz i inżynier z MIT Media Lab wdrażał idee połączenia AI i Blockchain. Specjalizował się w robotyce „roju”: integracji i współpracy dużych grup komputerów zdolnych do współpracy w celu wykonania określonego zadania. Tak jest w przypadku komputerów spożywczych, zrobotyzowanych szklarni, które mogą generować różne warunki klimatyczne do uprawy produktów w dowolnym miejscu na świecie.

Robotyka roju obejmuje wdrażanie pojedynczych robotów ze sztuczną inteligencją do interakcji ze środowiskiem i innymi robotami pokrewnymi. 

Castello zintegrował blockchain z systemem „roju”, rozwiązując w ten sposób prawdopodobnie najważniejsze problemy związane z budowaniem dużych grup komputerów – skoordynowaną interakcję między robotami i poprawę bezpieczeństwa takich systemów. Skoordynowane działania między kilkoma robotami są realizowane poprzez głosowanie i wysyłanie transakcji zawierających wybór przyszłych działań. Po osiągnięciu konsensusu wybrane działanie jest wykonywane przez wszystkie roboty w sieci. Blockchain zapewnia bezpieczeństwo takich systemów poprzez protokoły konsensusu, które regulują przyszłe zachowanie robotów. Dzięki rozproszonym systemom informacje generowane przez zrobotyzowane systemy są szybciej przetwarzane i porównywane, co poprawia wydajność sieci. 

Obecnie istnieją narzędzia i technologie zapewniające interakcję między dronami. Przykładem jest tak zwany Drone Light Show, w którym drony, wykorzystując technologię GPS RTK i geotagi na ziemi, wyświetlają różne obrazy. Drony służą do prowadzenia badań geologicznych i fotografii lotniczej, a także do akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Należy zauważyć, że z dronów korzystają zarówno użytkownicy końcowi, jak i firmy ubezpieczeniowe, dostawcy internetu oraz serwisy danych topograficznych. Blockchain jest w stanie przyspieszyć procesy interakcji i podejmowania decyzji. Ważnym aspektem interakcji między blockchain a sztuczną inteligencją jest zapewnienie bezpieczeństwa danych pozyskiwanych przez roboty. Blockchain zapewnia bezpieczeństwo transmisji i przechowywania danych poprzez kryptograficzne podpisy cyfrowe i kryptografię klucza publicznego.

„Relacje” między robotami

Jeśli weźmiemy pod uwagę interakcję między węzłami z punktu widzenia sztucznej inteligencji, wówczas blockchain może być doskonałym rozwiązaniem do budowania ekonomii robotów. Interakcja robotów w przestrzeni fizycznej opiera się na zasadach ekonomicznych. Blockchain może stać się łączem, które umożliwia grupom robotów interakcję ze sobą bez ingerencji osób trzecich, np. Ludzi. 

Przykładem takiej interakcji jest rozwiązanie firmy Airalab – system wynajmu autonomicznych dronów z wykorzystaniem inteligentnych kontraktów Ethereum, z którego mogą korzystać np. Firmy streamingowe do kręcenia wydarzeń.

Innym przykładem wykorzystania inteligentnych kontraktów jest udany eksperyment polegający na wynajęciu drona, aby osiągnąć zdalny cel bez operatora. Dzięki inteligentnej umowie Ethereum użytkownik mógł bezpośrednio wchodzić w interakcję z robotem i korzystać z usługi filmowania.

Największa na świecie sieć hurtowa i detaliczna Walmart złożyła wniosek o patent na system transmisji danych dronów: numery identyfikacyjne, wysokość, prędkość, trasy lotu, poziom naładowania baterii i ładowność. Blockchain pozwala na przechowywanie informacji w dowolnym formacie: obszerna lista poleceń, dane nawigacyjne czy mapy. Szyfrowanie danych i elementy kryptograficzne zapewniają niezawodną komunikację i koordynację.

Perspektywy rozwoju 

Rozwój robotyki odbywa się we wszystkich sferach działalności człowieka. Według wielu badań całkowita wielkość rynku robotyki wynosi od 15 do 30 miliardów dolarów. Z badań BI Intelligence „Raport dronów” wynika, że ​​zrealizowany zysk ze sprzedaży dronów w 2021 roku wyniesie około 12 miliardów dolarów.

Dziś obserwujemy wzrost popytu na roboty krajowe. Wynika to z intensywnego rozwoju technologii IoT. Wielkość krajowego rynku robotów osiągnęła 3 miliardy dolarów w 2018 roku. Automatyzacja produkcji doprowadziła do wysokiego popytu na roboty przemysłowe; światowy wolumen rynku w 2017 roku do prawie 17 miliardów dolarów.

Rynek robotyki jest jednym z najbardziej perspektywicznych i szybko rozwijających się. Rozwój technologii blockchain, jej integracja ze sztuczną inteligencją i „Internetem rzeczy” upraszcza interakcję między robotami i poprawia bezpieczeństwo przechowywania, udostępniania i zarządzania danymi. 

Wykorzystując blockchain jako platformę lub system do koordynowania komponentów AI, czy to danych, czy algorytmów, możliwe jest uczynienie takich rozwiązań bardziej przejrzystymi dla obserwatorów. 

Blockchain do koordynacji i zbiorowego podejmowania decyzji otwiera możliwość automatyzacji systemów domowych, takich jak zasłonięcie zasłon czy aktywacja oświetlenia, czy też znacznie bardziej skomplikowanych zadań, takich jak akcje poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem dronów.

Należy również zauważyć, że blockchainy i sztuczna inteligencja wzajemnie się uzupełniają. W ten sposób sztuczna inteligencja może pomóc w podejmowaniu decyzji poprzez automatyzację i optymalizację pracy łańcucha bloków.

Rosną perspektywy łączenia technologii blockchain i sztucznej inteligencji w dziedzinie robotyki. Ale nie można jeszcze mówić o znaczącym wpływie gotowych lub opracowywanych rozwiązań na nasze życie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me