Po latach oczekiwania wreszcie nadeszła premiera Ethereum 2.0. 1 grudnia uruchomiono blok Genesis Ethereum 2.0, zapoczątkowując przejście od proof of work (PoW) do dowodu stawki (PoS). Chociaż niektóre inne protokoły PoS działają już od lat, migracja Ethereum z PoW do PoS stanowi kulminację lat badań i największy jak dotąd test warunków skrajnych dla mechanizmów obstawiania. Nie zamierzam w tym artykule szczegółowo omawiać działania PoS; jednak, Consensys ma świetny artykuł, który zagłębia się w zawiłości tego, jak działa ten nowy model konsensusu.

Obraz do postu

Proof-of-Stake (PoS) ma kilka wyraźnych zalet PoW, które szybko podkreślę:

  • PoS jest ZNACZNIE bardziej efektywny ekologicznie niż dowód pracy i pozostawia znacznie mniejszy ślad węglowy niż wydobycie PoW. Obecnie globalna sieć Bitcoin zużywa ponad siedem gigwatów energii elektrycznej. W ciągu roku odpowiada to około 64 TWh lub terawatogodzinom zużycia energii. To więcej niż kraj Szwajcaria zużywa w tym samym okresie!
  • Decentralizacja w protokołach wykorzystujących PoW została w ostatnich latach zaatakowana, ponieważ firmy, które mają kontrolę nad najnowszym i najbardziej wydajnym sprzętem górniczym (zwanym ASICS), mają prawie całkowity monopol na przychodzące dostawy BTC. Możesz sprawdzić stan wydobywania BTC tutaj. PoS usuwa kopanie z mechanizmu konsensusu i sprawia, że ​​ciągłe pogoń za najnowszym sprzętem do kopania staje się przestarzała. Chociaż PoS będzie miał również wyzwania związane z unikaniem centralizacji (kartele obstawiania, scentralizowane giełdy przechowujące ogromne kwoty itp.), Mechanizm konsensusu jest znacznie lepiej dostosowany do bardziej zdecentralizowanego procesu.

Jednak PoS ma jedną wadę, która uniemożliwia protokołowi osiągnięcie pełnego potencjału. Konfiguracja własnego węzła ETH 2.0 jest zarówno zbyt złożona, jak i kosztowna, aby przeciętny człowiek mógł w nim wygodnie uczestniczyć. Jak wspomniałem powyżej, jednym z głównych problemów związanych z PoW jest to, że zachęca do centralizacji, czyniąc udział w procesie konsensusu zbyt kosztownym ze względu na ciągły napływ nowego sprzętu ASIC. W powijakach konsensus PoS mierzy się z podobnymi trudnymi bitwami, aby zapobiec centralizacji.

Obraz do postu

Oto krótkie zestawienie tego, co jest obecnie potrzebne do uruchomienia węzła ETH 2.0 i bezpośredniego zaangażowania w zabezpieczanie sieci (więcej informacji tutaj):

– Trzyletnie zobowiązanie do obstawiania 32 ETH i utrzymywania węzła walidatora

– 32 ETH (plus <1 ETH na koszty gazu)

– 717,12 USD (trzyletnia cena wystąpienia zarezerwowanego dla instancji m5.xlarge) + 120 (roczny koszt 100 GB pamięci, zakładając ostrożnie prawie pełną pojemność) = 837,12 USD zapłacone w ciągu roku firmie AWS

– Rozszerzenie MetaMask

– Konto Infura

– Skonfigurowana instancja AWS (zobowiązanie na trzy lata, może być mniejsze, ale oszczędzasz pieniądze dzięki większej ilości czasu i jesteś zamknięty) z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa

– Importuj klucze weryfikacyjne, uruchom Teku, monitorowanie konfiguracji

Przy obecnej cenie ETH 32 ETH to około 16 000 USD. W połączeniu z faktem, że każdy, kto chce postawić na ETH 2.0, musi utrzymywać tę kwotę w umowie depozytowej ETH przez trzy lata, jest to zobowiązanie dla przeciętnego człowieka! Co więcej, wiedza techniczna potrzebna do rozpoczęcia i uniknięcia dużych błędów jest prawdziwą przeszkodą (chociaż jest znacznie bardziej przyjazna dla użytkownika niż konfiguracja platformy wydobywczej BTC). Niestety, jeśli nie wprowadzimy ulepszeń w celu nieznacznego obniżenia bariery dostępu, zobaczymy ogromną ilość centralizacji, ponieważ większość użytkowników po prostu zdecyduje się zachować swoje środki na giełdach, które będą dla nich stawką. Oprócz utraty na obstawianiu nagród i braku pełnej autonomii w zakresie twoich funduszy, trzymanie twoich monet PoS na wymianie daje giełdom ogromną siłę głosu w przypadku wszelkich zmian w protokole, które należy wprowadzić później. W PoS piękno modelu konsensusu polega na tym, że każda trzymana przez Ciebie moneta reprezentuje Twój głos w kierunku protokołów i bezpieczeństwa.

Obraz do postu

Jak więc możemy walczyć z przeszkodami, które grożą bardziej scentralizowaniem ETH 2.0 i przywróceniem władzy przeciętnemu użytkownikowi?

Usługi takie jak Lido, mają na celu pomóc PoS w utrzymaniu bardziej demokratycznej równowagi. W Lido nie ma wymogu minimalnego obstawiania, a wszystkie postawione żetony są całkowicie płynne, bez wymaganego czasu blokady. Użytkownicy Lido otrzymują jednolity strumień zwracanych im nagród, dzięki czemu użytkownicy są płynni i mogą przeznaczyć środki na inne inwestycje lub po prostu zgarnąć zwroty. Korzystając z tokena stETH, natywnego tokena Lido, który reprezentuje nagrody ze stakingu uzyskane z wniesionego ETH, użytkownicy mogą również bezpośrednio uczestniczyć w innych protokołach DeFi (pożyczanie, rolnictwo, itp.), Aby maksymalnie wykorzystać swój kapitał.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szczegółach działania Lido, sprawdź nasz blog tutaj!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me