Przechowywanie informacji na blockchainie

Obecnie najpopularniejszym nielokalnym rozwiązaniem do przechowywania informacji jest przechowywanie w chmurze, takie jak Google Disk, Dropbox, Mega oraz bazy danych, takie jak MySQL i MongoDB. Jednak firmy mogą kontrolować zawartość tych repozytoriów, a Twoje informacje mogą być cenzurowane.

W tym artykule przyjrzymy się sposobom przechowywania informacji na temat łańcucha bloków, a także zaletom i wadom.

Interakcja użytkownika z bazą danych

W praktyce interakcja użytkownika z repozytorium sprowadza się do trzech kroków:

 1. Użytkownik przesyła dane na serwer firmy za pomocą aplikacji komputerowej lub internetowej;
 2. Firma importuje informacje o nowych danych do centrum przetwarzania informacji;
 3. Aby uzyskać dostęp do swoich danych, użytkownik wysyła żądanie do centrum danych, które zapewnia dostęp do informacji.

Niewątpliwie ten model ma kilka zalet:

 • CRUD – akronim oznaczający cztery podstawowe funkcje używane podczas pracy z bazami danych: tworzenie, odczytywanie, aktualizowanie i usuwanie. Jest to standardowy model interakcji użytkownika z bazą danych.
 • Często szybkość przetwarzania informacji zależy tylko od szybkości Internetu użytkownika.

W przeciwnym razie takie scentralizowane repozytoria nie są najbardziej niezawodnym miejscem do przechowywania plików. Informacje o przesyłanych plikach są przekazywane stronom trzecim, w związku z czym scentralizowane serwery często są celem ataków hakerów. 

Repozytoria danych na blockchainie

Korzystanie z łańcucha bloków w celu uzyskania informacji o rekordach nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ blok, jednostka strukturalna łańcucha bloków, ma ograniczony rozmiar. Na przykład rozmiar bloku bitcoin to 1 megabajt; dlatego nie jest możliwe przesłanie do łańcucha bloków pliku większego niż 1 megabajt. Trzeba też liczyć się z kosztem wysłania tego pliku.

Rzućmy okiem na blok nr 637352 sieci Bitcoin.

 

Opłata za dodanie transakcji do bloku wynosiła 0,47462040 BTC lub 4372 USD. Załóżmy, że ten blok jest „pełny”, czyli 1 megabajt. Okazuje się, że aby wysłać plik 1Mb, musimy zapłacić ponad 4000 $. Musimy też pamiętać, że plik będzie widoczny dla każdego uczestnika sieci.

Jednak łańcuch bloków Bitcoin jest doskonały do ​​wysyłania krótkich wiadomości. Przeciętne zdanie w języku angielskim składa się z 15-20 słów, z których jedno słowo składa się średnio z 6 znaków. W sumie otrzymujemy około 140 znaków w jednym zdaniu lub 140 bajtów informacji.

W efekcie otrzymujemy 0,5 dolara za wiadomość + prowizja za przelew środków.

Systemy plików peer-to-peer

Najpopularniejszym systemem plików peer-to-peer jest IPFS lub Interplanetary File System. Ta technologia blockchain jest oparta na protokole BitTorrent, który polega na dzieleniu plików na fragmenty i przechowywaniu wielu kopii tych plików na komputerach uczestników systemu.

Ta metoda ma kilka zalet:

 • Plik zostanie pobrany przez użytkowników, którzy są nim zainteresowani;
 • Popularne pliki są pobierane / dystrybuowane bardzo szybko;
 • Dane są zależne od adresu, więc nie jest możliwe sfałszowanie wewnętrznej zawartości pliku;
 • Jest to rozwiązanie typu peer-to-peer.

Przeglądając niedociągnięcia, możemy zauważyć, że pliki można przesyłać do sieci tylko wtedy, gdy użytkownik jest online, a więc system obsługuje tylko dane statyczne. Poza tym dostęp do pliku można uzyskać tylko wtedy, gdy znają jego nazwę.

W tym schemacie blockchain jest używany jako pośrednik, który łączy uczestników i jest odpowiedzialny za weryfikację autentyczności i integralności plików.

Zdecentralizowane przechowywanie w chmurze

Są to zwykłe opcje przechowywania w chmurze podobne do Dropbox. Tyle że dane nie są umieszczane na serwerach firmowych, a na urządzeniach użytkowników, którzy je wynajmują.

Korzystając z takich rozwiązań, uczestnicy sieci nie muszą być stale online, aby wysyłać informacje. Wystarczy raz przesłać plik do chmury. Takie magazyny są stabilne, szybkie i mają ogromne pojemności.

Jednak nadają się one tylko do udostępniania danych statycznych i nie obsługują wyszukiwania według treści. Co więcej, nie są one darmowe, gdyż uczestnicy wypożyczają od siebie sprzęt.

Storj i Sia

Firmy te działają na zasadzie platform handlowych. Obiecują tanie, szybkie i bezpieczne przechowywanie; nie oznacza to jednak, że ich usługi są tańsze od usług takich gigantów jak Google, Amazon czy DropBox. Po prostu czerpią zyski nie tylko ze stawek czynszu, ale także z prowizji za transakcje generowane przez pobieranie i wydobywanie danych.

Schemat działania Storj i Sia jest w rzeczywistości pośrednikiem między dzierżawcami dysków twardych a tymi, którzy je wynajmują. Blockchain służy jako rejestr transakcji, rozliczeń finansowych i uwierzytelniania plików w bazach danych. Jednocześnie same dane użytkownika są przechowywane poza łańcuchem bloków i mogą zostać usunięte lub stać się niedostępne w dowolnym momencie, jeśli leasingodawcy zdecydują się usunąć pliki lub po prostu odłączą swoje urządzenie od sieci.

Filecoin

Filecoin to platforma oparta na tych samych pomysłach, co Storj i Sia. Różnica polega tylko na dwóch szczegółach:

 • Platforma będzie stymulować węzły o średniej pojemności, aby uniknąć zagrożenia centralizacją ze strony dużych graczy i niestabilnością ze strony małych graczy.
 • System będzie próbował znaleźć węzły do ​​przechowywania danych jak najbliżej użytkowników wynajmujących te węzły. Zwiększy to prędkość pobierania i wysyłania, a także zmniejszy możliwość wystąpienia błędów podczas przesyłania danych.

Korzystając z tych innowacji, a także z unikalnego algorytmu konsensusu, który stymuluje wzrost przestrzeni dyskowej w sieci, Filecoin zamierza prześcignąć Google i Amazon pod względem pojemności w ciągu najbliższych kilku lat.

Maidsafe

Główną ideą Maidsafe jest stworzenie w pełni zaszyfrowanej sieci P2P, która będzie bazą danych do anonimowej wymiany informacji poprzez zaszyfrowane warstwy. To analog Tor do przechowywania w chmurze. Będzie to możliwe dzięki trzem elementom Maidsafe:

 • Samoszyfrowanie: dane, które same się szyfrują. Gdy plik jest przesyłany do struktury sieci Maidsafe, jest dzielony na wiele małych fragmentów, które są samoszyfrujące i rozpowszechniane w sieci. W tej formie plik staje się nieczytelny dla nikogo poza właścicielem.
 • Zdecentralizowane buforowanie danych. Dane w sieci SAFE będą przechowywane na całym świecie, a nie na serwerach jednej firmy lub sieci firm. Dzięki temu platforma stanie się autonomiczna i zwiększy poziom bezpieczeństwa informacji.
 • Dostępność danych. Sieć nieustannie tworzy i utrzymuje duplikaty wszystkich przechowywanych plików. Funkcja ta prowadzi do redundantnych informacji, które powinny chronić je przed utratą w wyniku odłączenia poszczególnych węzłów.

Wniosek

Używanie łańcucha bloków do przechowywania informacji ma pewne wady. Na przykład prędkość pobierania pliku z magazynu Sia będzie znacznie niższa niż z Dropbox. Jest to jednak rekompensowane bezpieczeństwem danych użytkownika.

Obecnie trwają prace nad przyspieszeniem przesyłania plików i zwiększeniem niezawodności zdecentralizowanego przechowywania plików. Projekt Filecoin zmierza w tym kierunku i zainwestował już 275 milionów dolarów w poprawę infrastruktury w 2017 roku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map