Jeśli spojrzysz na ekosystem DeFi z szerszej perspektywy, zobaczysz, że zdecentralizowane projekty finansowe działają i rozwijają się w mniej więcej dwunastu kierunkach. Próba przejścia do zdecentralizowanej formy prawie wszystkiego, co dotyczy tradycyjnego systemu finansowego, oznacza również próbę jak najszybszego przejścia do nowych rodzajów interakcji z instrumentami finansowymi i decentralizacji tych interakcji.

Systemy identyfikacji oparte na blockchain i zdecentralizowane protokoły finansowe mają na celu zapewnienie dostępu do instrumentów finansowych użytkownikom bez reputacji w zakresie działalności finansowej lub dostępu do tradycyjnych instrumentów finansowych. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o związanej z identyfikacją części sektora DeFi, procedurach KYC oraz o tym, jak zachować kontrolę nad dostarczanymi danymi.

Zdecentralizowana identyfikacja

Aby móc zidentyfikować się w Internecie, musimy podać informacje o sobie, aby udowodnić, że jesteśmy dokładnie tym, za kogo się podajemy. Procedura identyfikacji jest wymagana na przykład, aby uczestniczyć w ICO lub tworzyć własne tokenizowane aktywa. Wysyłając monety z portfela, identyfikujesz się z kluczami jako właściciel tych środków. Logując się na swoje konto w giełdzie lub usłudze, identyfikujesz się jako właściciel tego konta za pomocą hasła.

Identyfikacja użytkowników w świecie finansów odbywa się za pomocą procedury zwanej KYC, czyli „Poznaj swojego klienta”, mającej na celu śledzenie kontrahentów i ich transakcji w celu zwalczania prania pieniędzy, oszustw, a także poprawy bezpieczeństwa transakcji finansowych. 

Podczas procedury KYC użytkownicy przekazują niektóre swoje dane osobowe stronom trzecim. Oznacza to, że nie mogą już kontrolować swoich poufnych danych i mogą zostać skradzione, sprzedane lub wykorzystane do oszustwa.

Z drugiej strony odmowa podania danych osobowych pozbawia użytkownika możliwości skorzystania z usług wymagających identyfikacji. Dane przekazywane scentralizowanym władzom nie są w 100% bezpieczne, nawet w przypadku firm, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Dane osobowe, takie jak skrytka pocztowa, numer telefonu, dowód osobisty, adres zamieszkania, adres portfela, kwota środków, dane biometryczne, hasła itp. – są niezwykle cenne na ciemnych rynkach. Uzyskanie dostępu do takich informacji może prowadzić do oszukańczych działań, kradzieży funduszy, kont i innych nielegalnych działań. Dlatego utrzymanie prywatnych danych pod kontrolą jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów rozwoju.

Wszystko na świecie jest w trakcie cyfrowej transformacji i integracji, a pojawienie się zdecentralizowanej identyfikacji jest odpowiedzią na zmieniające się realia. Jeszcze w 2017 roku Microsoft wraz z Accenture i Avanade opracował system baz danych opartych na blockchainie dla powszechnego dostępu do danych, aw 2018 roku Microsoft wprowadził DID – system zdecentralizowanej identyfikacji o nazwie ION, działający na blockchainie Bitcoin.

Zdecentralizowana identyfikacja (DID) – to zbiór cech jednoznacznie identyfikujących obiekty, a DID indywidualnego użytkownika pozostaje pod jego wyłączną kontrolą. Ideą zdecentralizowanej identyfikacji jest szyfrowanie informacji o użytkownikach za pomocą kluczy prywatnych. Takie podejście utrudnia dostęp do danych osobowych osobom nieupoważnionym. Właściciel DID zachowuje kontrolę nad danymi i sam decyduje, jakie informacje podać.

Obywatelski

Civic to zdecentralizowany ekosystem uwierzytelniania oparty na Ethereum, który zapewnia możliwość weryfikacji tożsamości użytkownika na żądanie. Korzystając z platformy Civic, użytkownicy mogą tworzyć własną tożsamość cyfrową i przechowywać na swoim urządzeniu dane osobowe.

Platforma Civic daje możliwość jednorazowego zaliczenia KYC, z dalszym udostępnianiem niezbędnych danych na innych platformach. Każdy członek sieci może zostać klientem, wprowadzając swoje dane do łańcucha bloków za pomocą aplikacji Secure Identity. Weryfikacja tożsamości jest przeprowadzana przez walidatorów, którzy przekazują dane usługodawcom w celu weryfikacji użytkowników, otrzymując nagrodę w postaci tokenów CVC. Inteligentne kontrakty służą do kontrolowania transakcji finansowych i certyfikacji.

Głównym zamysłem Civic jest stworzenie pojedynczego certyfikatu cyfrowego dla każdego użytkownika, z możliwością dostępu do różnych usług, witryn, usług i organizacji. Pozytywną stroną tego rozwiązania jest pełna kontrola nad danymi dostarczanymi przez użytkownika. Dane nie są przechowywane w łańcuchu bloków; zamiast tego rozproszona księga przechowuje łącza umożliwiające dostęp do certyfikatów. Oznacza to, że identyfikator zarejestrowany w sieci jest dowodem jego autentyczności. 

3BOX

3Box to zdecentralizowany system przechowywania danych użytkownika nowej generacji. Umożliwia programistom wykonywanie różnych operacji w celu identyfikacji użytkowników i kont według rodzaju uzyskiwania identyfikatora użytkownika (DID), łączenia nowych adresów z DID i dodawania nowych metod uwierzytelniania.

Każde konto 3Box ma unikalny DID, zwany 3ID, umożliwiający użytkownikom zarządzanie swoimi danymi i informacjami w zdecentralizowanych sieciach. Aby utworzyć lub przywrócić konto 3Box, użytkownicy uwierzytelniają się, podpisując wiadomość swoim kluczem. Załóżmy, że aplikacje lub usługi chcą współdziałać z kontem użytkownika w jakikolwiek inny sposób niż odczytywanie publicznie dostępnych danych, na przykład zapisywanie lub usuwanie danych. W takim przypadku będą musieli zażądać, aby użytkownik podpisał komunikat zgody swoimi zweryfikowanymi kluczami, ponieważ tylko klucze właściciela konta mogą zarządzać zdecentralizowaną identyfikacją.

Dzięki zdecentralizowanej strukturze 3Box umożliwia programistom wyeliminowanie dużej części odpowiedzialności związanej z bezpieczeństwem i ochroną danych użytkownika. Dane są przechowywane przez użytkowników, co daje im większą kontrolę nad wrażliwymi danymi, a także umożliwia przesyłanie i interakcję z innymi aplikacjami. Możliwość przechowywania danych umożliwia użytkownikom łatwe korzystanie z innych aplikacji, usług lub sieci bez konieczności tworzenia nowych danych.

Blockpass

Aplikacja Blockpass do identyfikacji, która umożliwia tworzenie i przechowywanie tożsamości cyfrowych, umożliwia użytkownikom tworzenie tożsamości cyfrowych z możliwością łączenia się z bankami, giełdami, platformami transakcyjnymi i innymi usługami regulowanymi. 

Strony trzecie weryfikują dokumenty. Korzystając z usług sprzedawcy, które wymagają potwierdzenia Twojej tożsamości, do Ciebie należy podanie danych sprzedawcy lub rezygnacja z usługi.

Ponadto programiści tworzą protokoły Know Your Device (KYD) i Know Your Object (KYO) do weryfikacji tożsamości w „Internecie rzeczy” oraz protokół weryfikacji tożsamości offline dla „Internetu wszystkiego” (IoE).

Kwiat

Bloom to rozwiązanie do tworzenia bezpiecznej tożsamości i ratingów kredytowych w oparciu o technologię blockchain. Protokół składa się z trzech głównych elementów:

  1. BloomID (Identity Attestation), który zapewnia globalną bezpieczną identyfikację, umożliwiając pożyczkodawcom oferowanie odpowiednich kredytów na całym świecie.
  2. BloomIQ (Credit Registry) to system do raportowania i śledzenia bieżących i przeszłych zobowiązań dłużnych powiązanych z BloomID użytkownika.
  3. BloomScore, który jest miarą zdolności kredytowej konsumentów. Ta zdecentralizowana ocena jest podobna do oceny FICO lub VantageScore, systemu oceny pożyczkobiorców.

Bloom umożliwia użytkownikom tworzenie portfela kredytowego dostępnego w dowolnym miejscu na świecie i zapewnia zdecentralizowane podejście do budowania branży kredytowej na łańcuchu bloków ze zwiększonym bezpieczeństwem i wygodą.

Wniosek

Istnieje więcej projektów, systemów budowlanych i protokołów do zdecentralizowanej identyfikacji, takich jak:

  • Colendi, która rozwija metody oceny zdolności kredytowej i mikrokredytów w sektorze finansowym, tworząc system na blockchain Ethereum z własnym tokenem ERC-20.
  • Projekt Hydro zwiększa bezpieczeństwo aplikacji, zapewniając proste i elastyczne zarządzanie tożsamością. Obejmuje protokół uwierzytelniania do ochrony danych, sklep dApp, token, zestaw inteligentnych kontraktów oraz platformę do tworzenia rozwiązań płatniczych powiązanych z tożsamością użytkownika.
  • Projekt Selfkey oparty na tokenach Ethereum i ERC-20, do zarządzania tożsamością, w oparciu o blockchain i SSID, umożliwiający użytkownikom posiadanie, zarządzanie i kontrolę swoich danych według własnego uznania.

Zdecentralizowana identyfikacja zapewnia możliwość korzystania z jednego identyfikatora cyfrowego z różnymi platformami i usługami bez konieczności ponownego wprowadzania danych. Blockchain gwarantuje bezpieczeństwo i integralność tych danych, a użytkownicy uzyskują pełną kontrolę nad swoimi danymi osobowymi. Wraz z rosnącą popularnością DeFi i tempem cyfryzacji społeczeństwa, zapotrzebowanie na rozwiązania identyfikacyjne będzie rosło.

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu nie jest poradą finansową i nie należy jej tak traktować. Firma 3commas i jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za Twoje zyski lub straty po przeczytaniu tego artykułu. Artykuł ma na celu dostarczenie czytelnikom ogólnych informacji. Opisano tutaj tylko osobiste doświadczenia. Użytkownik musi przeprowadzić własne niezależne badania, aby podejmować świadome decyzje dotyczące swoich inwestycji w kryptowaluty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me