Niezmienność transakcji blockchain jest po prostu wyjaśniona

W wiadomościach związanych z blockchain w Internecie jest za dużo szumu. Im czystsza treść, często jest zbyt techniczna. Oczywiście kod źródłowy to najczystsza i najbardziej niezawodna treść. Ale nawet bez zanurzania się w głębinach technicznych prawd, na wczesnych etapach poznawania branży, opanowując nowy materiał, zawsze napotkasz nowe znaczenia i terminy. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej niezmienności (lub nieodwracalności), która jest ściśle związana z jedną z głównych cech technologii Blockchain – niezawodnością.

Co to jest niezmienność?

Ma to wiele wspólnego z potwierdzeniami, ale nie jest to takie proste.

Niezmienność transakcji następuje po potwierdzeniu transakcji. Niezmienność to stan łańcucha bloków, w którym transakcja w żadnym wypadku nie może zostać anulowana, cofnięta ani zmieniona przez żadnego członka sieci. Innymi słowy, nikt nie może nic zrobić z transakcją, a wszystko, co wydarzyło się w tej transakcji, na zawsze pozostanie w łańcuchu bloków. Moment, w którym możesz mieć pewność, że Twoja kawa została zapłacona, a Twoja pensja została odebrana i jest do Twojej dyspozycji.

Jak długo należy więc czekać od otrzymania komunikatu „transakcja potwierdzona” do momentu, gdy transakcja będzie nieodwracalna? Poziom niezmienności to czas potrzebny do osiągnięcia stanu ostatecznego po zakończeniu transakcji. W zależności od łańcucha bloków lub kontekstu prędkość jest mierzona w sekundach lub blokach. Różne łańcuchy bloków mają różne schematy finalizacji, więc uzyskanie niezbędnych gwarancji może zająć od kilku ułamków sekundy do godziny – dość długie oczekiwanie na kawę.

Dlaczego niezmienność jest niezbędna?

Po godzinie czekania okazuje się, że krótki czas realizacji jest niezwykle ważny dla biznesu. Nie chcesz czekać 10 minut za każdym razem, gdy robisz zakupy w nowym sklepie. Wyobraź sobie, ile czasu zajmie wysłanie pieniędzy znajomemu? Sektor finansowy nigdy nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom klientów w zakresie szybkości, ponieważ tradycyjne transakcje są zakończone w mniej niż sekundę (na ile ostateczne są to inne pytanie).

„Absolutna niezmienność musi zostać wdrożona w świecie rzeczywistym, ponieważ nikt nie chce ryzykować posiadania aktywów, które mogą utracić z powodu projektu protokołu”.

Inwestorzy i właściciele firm potrzebują innego poziomu gwarancji. Nie mogą sobie pozwolić na dodatkowe ryzyko, dlatego każda firma dąży do jak najszybszego zakończenia transakcji. Firmy dokonujące płatności w kryptowalutach są szczególnie wrażliwe na poziom niezmienności.

Chociaż nie jest to jedyny ważny wskaźnik sukcesu firmy blockchain, im krótszy czas realizacji, tym lepiej.

Jak to działa?

W zależności od projektu protokołu, łańcuch bloków osiąga niezmienność dzięki różnym mechanizmom. Istnieje wiele opcji mieszanych, ale dla ogólnego zrozumienia najczęściej wymieniane są trzy główne typy:

Probabilistyczny

Ten rodzaj niezmienności jest złożony, ponieważ w prawdziwym życiu nie ma czegoś takiego jak stan 100% niezmienności. Po wykonaniu transakcji w określonym łańcuchu bloków inne transakcje są potwierdzane i nadal docierają. Zatem teoretycznie jest prawdopodobne, że górnicy przejdą do alternatywnego łańcucha, zaczynając od bloku poprzedzającego blok zawierający transakcję, co spowoduje, że transakcja będzie nieważna. Ale im więcej transakcji zostanie przeprowadzonych po Twojej, tym więcej zasobów zajmie zmiana łańcucha, aw pewnym momencie staje się to szalenie irracjonalne, więc prawdopodobieństwo takiego zdarzenia się zmniejsza.

Z biegiem czasu transakcja staje się „coraz bardziej nieodwracalna”, ponieważ coraz więcej bloków jest tworzonych jeden na drugim.

Istnieje pewien przedział czasowy, w którym wszyscy na każdym blockchainie zgadzają się, że transakcja będzie prawdopodobnie nieodwracalna (ale nadal jest to tylko 99% niezmienności). W przypadku Bitcoin ten przedział czasowy wynosi około 60 minut lub sześć bloków.

Absolutny

Ten jest jaśniejszy.

Zwykle w łańcuchu bloków z absolutną (lub deterministyczną) niezmiennością, poza górnikami, istnieje również dodatkowa grupa walidatorów i liderów. Ten ostatni sugeruje blokadę, a walidatory sprawdzają go i zatwierdzają. Ponieważ blok nie jest sugerowany przez przypadkowego gościa, ale przez wybranego lidera po walidacji bloku, wszystkie transakcje w tym bloku są natychmiast uznawane za nieodwracalne. Jeśli tam jest, nie ma wyjścia.

Osiąga się to dzięki konstrukcji łańcucha i jest typowe dla protokołów opartych na PBFT, takich jak Tendermint i Dexon.

Należy zauważyć, że mówimy o rodzaju niezmienności w odniesieniu do projektu blockchainów. Każdy blockchain jest podatny na różnego rodzaju ataki, które mogą prowadzić do utraty wcześniejszych transakcji lub części łańcucha blokowego. Aktualizując istniejące łańcuchy lub opracowując nowe protokoły, programiści starają się poprawić ochronę przed możliwymi atakami i zwiększyć zaufanie do swoich systemów.

Gospodarczy

Niezmienność ekonomiczna opiera się na idei stawek i kar, więc dotyczy głównie protokołów PoS. Niezmienność osiąga się, gdy odzyskiwanie bloku staje się kosztowne finansowo. Weryfikatorzy głosują za włączeniem lub odrzuceniem bloku. Warunki konsensusu różnią się od blockchain do blockchain, ale zwykle około 2/3 walidatorów wystarcza, aby zatwierdzić blok. Wszyscy walidatorzy, którzy głosują przeciwko większości, są karani zgodnie z zasadami łańcucha (tracą swój udział, tracą możliwość otrzymania nagrody za następny okres itd.). Zwykle, gdy cofamy się do historii, punkt odcięcia jest zwielokrotniany, co powoduje, że przywracanie starych bloków jest droższe. Po prostu pożałujesz dokonania złego wyboru.

Ten typ łańcucha bloków stymuluje walidatorów do głosowania w taki sam sposób, jak robi to większość. Za każdym razem, gdy zagłosują poprawnie, zostaną nagrodzeni.

Czas potrzebny do osiągnięcia niezmienności transakcji przez różne łańcuchy bloków

Wniosek

Osiągnięcie szybkiej i bezpiecznej niezmienności jest nadal dość aktywnym obszarem badań dla różnych łańcuchów bloków. Odwracalność bloków może prowadzić do strat rzędu milionów dolarów lub wpływać na podstawy zdecentralizowanych aplikacji. Dlatego zrozumienie niezmienności jest kluczowe przy tworzeniu niezawodnych platform łańcucha bloków i wyborze platformy do tworzenia aplikacji.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map