Chociaż blockchain przyniósł bardzo potrzebną decentralizację i przełamał stereotypy, prawdopodobnie zawiera pewne problemy, które wymagają introspekcji w każdym istniejącym obszarze. Jednym z nich jest brak wzajemnej kompatybilności blockchain. Oznacza to, że jeśli dApp jest zbudowany na Ethereum, może korzystać tylko z łańcucha blokowego Ethereum, a nie z żadnej innej sieci, co może budzić obawy, ponieważ Ethereum ma swoje nieodłączne problemy, takie jak słaba skalowalność.

Mosty Blockchain zostały stworzone, aby rozwiązać problem niekompatybilności. Przyjrzyjmy się, czym są mosty blockchain, jak działają i jakie zapewniają korzyści.

Co to są mosty blockchain?

1) Most blockchain to połączone ze sobą łącze, które zapewnia komunikację i interakcję między dwoma systemami blockchain.

2) Mosty Blockchain pomagają dApps wykorzystać oba systemy, a nie tylko platformę hosta, poprzez połączenie dwóch sieci. Na przykład aplikacja dApp hostowana w Ethereum i połączona z łańcuchem blokowym EOS może korzystać z funkcjonalności inteligentnych kontraktów Ethereum i skalowalności EOS.

3) W przypadku mostów blockchain wszelkie dane, informacje i tokeny mogą być przesyłane między dwiema platformami blockchain.

4) Mosty Blockchain są regulowane przez protokół mint-and-burn. Przeniesienie tokenów nie jest dosłowne; raczej, gdy token musi zostać przeniesiony z jednego blockchaina do drugiego, jest spalany na pierwszym, a równoważna ilość tokenów jest wybijana po drugiej stronie. 

Problem ze zgodnością

Pozostaje pytanie: dlaczego nadal jest to problem nawet 11 lat po pojawieniu się pierwszych zdecentralizowanych systemów? Faktem jest, że do ostatnich dni każdy typ łańcucha bloków był tworzony jako oddzielny niezależny ekosystem, a deweloperzy wydawali się bardziej zainteresowani konkurowaniem ze sobą niż pracą nad kompatybilnością.

Jednak wraz z rosnącą popularnością zdecentralizowanych finansów w 2020 roku problem kompatybilności kryptowalut jest bardziej dotkliwy niż kiedykolwiek. Faktem jest, że sam przemysł DeFi został pomyślany jako pojedynczy ekosystem finansowy, którego produkty musiały być ze sobą kompatybilne. A w 2020 roku firmy technologiczne wielokrotnie zwracały uwagę na znaczenie połączenia wysiłków dużych platform blockchain, które do niedawna były tworzone w sposób niezależny.

Dziś DeFi to rynek, który zarządza ponad 11 miliardów dolarów i stał się alternatywą dla tradycyjnych usług bankowych dla tysięcy użytkowników dzięki atrakcyjnym oprocentowaniu kredytów i depozytów oferowanych przez jego produkty. Ważnym czynnikiem przyczyniającym się do popularności tego sektora jest udana próba częściowego rozwiązania problemu kompatybilności przez programistów DeFi. W rezultacie użytkownicy mogą łatwo wymieniać różne tokeny lub refinansować pożyczkę z jednego aktywa na inny.

Przykłady mostów blockchain na żywo

Publiczne i prywatne mosty blockchain również dzielą się na dwie kategorie Mosty bez zaufania lub Mosty federacyjne.

Most bez zaufania działa mniej więcej jako publiczna sieć łańcuchów bloków, w której każdy może dołączyć do platformy bez żadnego pozwolenia. Użytkownicy mostów bez zaufania otrzymują zachętę do weryfikowania transakcji, tak jak robią to górnicy Ethereum. 

Najświeższym i najjaśniejszym przykładem niezaufanego mostu jest Wormhole, który łączy Solanę i Ethereum. To dopiero pierwszy z wielu planowanych mostów międzykanałowych na Solanie. Konwertuje standardowe tokeny ETH i ERC-20 na standardowe tokeny SPL w łańcuchu blokowym Solana. Umożliwi to istniejącym projektom i platformom niezawodne przenoszenie zasobów między sieciami przy jednoczesnym wykorzystaniu ultraszybkiego i bezpiecznego łańcucha bloków. Przejście do Solana eliminuje przeciążenie sieci lub wysokie opłaty transakcyjne i nadal umożliwia powrót do sieci Ethereum w razie potrzeby.

Plik Syscoin-Ethereum Blockchain jest również dobrze znanym przykładem mostu Trustless, który umożliwia bez zaufania interakcje między sieciami Ethereum i Syscoin.

Podobnie jak w przypadku prywatnego łańcucha bloków, most federacyjny wymaga od użytkownika spełnienia określonych kryteriów i wymagań stawianych przez federację, aby być częścią mostu. Na przykład plik Wanchain Blockchain Bridge łączy kilka izolowanych łańcuchów bloków, aby zapewnić przepływ cyfrowych zasobów i danych. To doskonały przykład mostu blockchain dla zdecentralizowanych finansów.

Innym przykładem mostu blockchain jest Most tokenowy RSK, który zapewnia interfejs między Bitcoinem a Ethereum do przesyłania aktywów.

W tym roku NEO, Ontology i Switcheo uruchomiły wspólny projekt o nazwie Sieć Poly, sojusz heterogenicznych protokołów komunikacyjnych mający na celu bezproblemową integrację blockchainów Ethereum, Cosmos i NEO w większy ekosystem międzyłańcuchowy. Podczas gdy projekt NEAR uruchomił Rainbow Bridge, łączący NEAR i Ethereum. 

Na przykład Polkadot stworzył plik pojedyncza bramka do łączenia dowolnego typu łańcuchów bloków poprzez tak zwane łańcuchy równoległe. Ostatecznym celem firmy Polkadot jest zaimplementowanie przesyłania komunikatów między łańcuchami, co pozwoliłoby uniknąć używania łańcucha przekaźników do transakcji, a tym samym zapewnić szybszą i bardziej bezpośrednią komunikację.

Zalety mostów blockchain

Pojawienie się zdecentralizowanych finansów może znacznie zmniejszyć lukę między kryptowalutami a tradycyjnym systemem finansowym. Co więcej, eksperci uważają, że rozwiązania DeFi mogą rozwiązać problem integracji kryptowaluty ze światem finansowym jeszcze szybciej niż liderzy branży płatniczej, tacy jak PayPal czy Coinbase.

Jak wspomniano powyżej, jeśli dApp na Ethereum korzysta z zaawansowanych standardów tokenów ERC-20 i funkcji inteligentnych kontraktów, napotyka również brak skalowalności, niską prędkość przetwarzania, przeciążenie ruchu i inne problemy związane z Ethereum. Ponadto Ethereum pobiera również wysokie opłaty transakcyjne w okresach dużego ruchu w sieci. Korzystając z mostu blockchain, dApp może być wykonywany na Ethereum w celu zapewnienia funkcjonalności inteligentnych kontraktów, podczas gdy transakcje mogą być wykonywane za pośrednictwem mostu blockchain, co zapewnia wyższą prędkość przetwarzania i niższe koszty. W ten sposób dApp może łączyć to, co najlepsze z obu światów.

Mosty Blockchain pomagają zmniejszyć ruch sieciowy Ethereum, dystrybuując go do innych mniej obciążonych łańcuchów bloków, rozwiązując w ten sposób problemy ze skalowalnością Ethereum. Natychmiastowe przetwarzanie płatności jest również bardzo użyteczną aplikacją pomostową typu blockchain. Pod koniec dnia zespoły nie muszą ograniczać się do jednego łańcucha bloków, jeśli chcą wzmocnić jeden łańcuch bloków skalowalnością innego..

Mosty Blockchain, przyszłość

Rozwój mostu Blockchain jest wciąż w powijakach, a przekształcenie go w pełnoprawną aplikację odpowiednią dla banków może zająć dużo czasu. Ale biorąc pod uwagę jego użyteczny i wyjątkowy aspekt łączenia kilku systemów blockchain, jest rzeczą oczywistą, że mosty odegrają ważną rolę w przyszłym wszechświecie blockchain. Sugeruje to, że następny poziom rozwoju nie jest odległy. Podejmowane są duże kroki, aby stworzyć wolną przestrzeń, w której pieniądze cyfrowe będą kompatybilne z walutami fiducjarnymi. Na przykład Ripple pracuje nad Interledger protokół, który umożliwia transakcje pomiędzy platformami blockchain a tradycyjnymi rozwiązaniami. Z drugiej strony niepraktyczne byłoby oczekiwanie, że pełna wartość płynnych ekosystemów Ethereum lub Bitcoin zostanie natychmiast rozpowszechniona w sieciach..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me