Jak zarabiać na opcjach w sposób zdecentralizowany

Instrumenty pochodne, takie jak Opcje, pozwalają osiągać nieograniczone zyski, jednocześnie ograniczając możliwe straty. Jako jeden z najbardziej złożonych instrumentów finansowych, Opcje są również jednym z najpopularniejszych narzędzi zarabiania na każdym rynku. W jednym z naszych poprzednich artykułów opisaliśmy wszystkie korzyści płynące z handlu opcjami, rodzaje opcji i niektóre podstawowe strategie handlowe. 

W dzisiejszym artykule omówimy protokoły handlu opcjami zdecentralizowanymi oraz opiszemy główne funkcje i możliwości, jakie zdecentralizowane rynki oferują swoim użytkownikom.

Cechy zdecentralizowanych rynków opcji

W miarę wzrostu ekosystemu DeFi i ilości zablokowanych funduszy jego członkowie coraz częściej potrzebują zdecentralizowanych mechanizmów zarządzania ryzykiem.

Narzędzia do handlu opcjami weszły do ​​przestrzeni kryptowalut całkiem niedawno. Główne giełdy, takie jak Binance, OKEx i BitMEX, mają platformy dla inwestorów detalicznych z narzędziami do handlu opcjami. Deribit i FTX oferują również swoim użytkownikom produkty Opcji. Jeśli chodzi o pieniądze ludzi i nowe możliwości finansowe, głównymi wadami są obowiązkowe procedury KYC i konieczność powierzenia osobom trzecim własnych funduszy. 

Tworzenie zdecentralizowanych rozwiązań w zakresie handlu opcjami i zabezpieczania ryzyka jest kluczem do przyciągnięcia nowych użytkowników i przepływów pieniężnych do DeFi. Innowacyjne podejście i możliwości inteligentnych kontraktów pozwolą każdemu użytkownikowi uzyskać dostęp do szerokiej gamy instrumentów finansowych i przynieść dodatkowe zyski.

Hegic

Hegic to protokół sieciowy do handlu opcjami, zbudowany i uruchomiony w sieci Ethereum. Platforma wykorzystuje kontrakty zabezpieczające – są to kontrakty oparte na Ethereum, które utrzymują płynność w sposób inny niż powierniczy, sprzedają kontrakty posiadaczom i rozdzielają nagrody wśród dostawców płynności. Kontrakty hedgingowe służą do zabezpieczenia wartości aktywów przez pewien okres czasu. Podejście zdecentralizowane zapewnia i gwarantuje płynność zawarta w kontraktach i znacznikach czasu.

Unikalna cecha Hegic polega na tym, że kontrakty hedgingowe przenoszą ryzyko utraty środków z jednego konkretnego sprzedawcy na wszystkich dostawców płynności. Innymi słowy, zmniejsza się ryzyko utraty środków, zapewniając jednocześnie rentowność wszystkich dostawców płynności. 

Koszt kontraktów na opcje w Hegic jest wyższy niż w ofercie platform alternatywnych ze względu na wykorzystanie tzw. Opcji amerykańskich zamiast opcji europejskich. Takie podejście jest korzystne dla użytkowników Hegic, ponieważ pozwala im wykonywać umowy w dowolnym momencie, zamiast czekać na ich wygaśnięcie.


Handel opcjami ETH i WBTC jest dostępny na platformie, z przedziałami czasowymi od 1 dnia do 4 tygodni. Aby sprzedawać opcje, musisz wejść do puli ETH lub DAI, gdzie ETH służy do sprzedaży opcji kupna, a DAI do sprzedaży opcji sprzedaży. Hegic pozwala na tworzenie Opcji po dowolnej, nawet niejasnej cenie wykonania, czyniąc rynek bardziej elastycznym dla kupujących Opcje, zmniejszając tym samym ten parametr dla sprzedawców Opcji. Jednocześnie zwiększa koszt zakupu Opcji, ale oferuje większe zyski sprzedającym.

Hegic zajmuje trzecie miejsce na liście platform pochodnych z 80 milionami dolarów zablokowanymi na platformie.

Na przykład, 20 listopada, jeśli użytkownik kupił 2-tygodniową opcję Call za 7500 ETH na platformie Hegic, blokując nieco ponad 774 ETH. Następnie 4 grudnia opcja została zrealizowana za 485 $, co pozwoliło inicjatorowi zarobić 1337 ETH. 

Opyn

Opyn to otwarta, zdecentralizowana platforma Opcji na Ethereum, umożliwiająca użytkownikom tworzenie Opcji za pomocą oToken.

Aby utworzyć Opcję, użytkownicy muszą zapewnić pełne wsparcie, przesyłając zabezpieczenie do inteligentnego kontraktu, otrzymując w zamian zrealizowaną opcję sprzedaży. Każdy inteligentny kontrakt oToken określa takie parametry, jak czas wygaśnięcia, aktywa bazowe, cena, aktywa związane z wykonaniem, rodzaj zabezpieczenia, typ opcji itp..

Tokeny opcji, które mają te same parametry, są wymienne. Po utworzeniu Opcji można je wysłać na dowolny adres Ethereum lub sprzedać na giełdzie Uniswap. Cena tokenów jest określana przez cenę rynkową na Uniswap oraz przez rynek oToken oparty na podaży i popycie w dowolnym momencie. 

Opyn umożliwia inicjatorom Opcji otrzymywanie premii poprzez sprzedaż Opcji bezpośrednio użytkownikom, umożliwiając posiadaczom ETH budowanie pozycji aktywów. Platforma oferuje ubezpieczenia takich aktywów jak USDC, DAI, UNI, WBTC, YFI i inne. 

ACO

Zdecentralizowany protokół ACO Options firmy Auctus jest oparty na Ethereum i działa podobnie do protokołu Opyn. Kompatybilne z tokenami ERC-20 ACO są zaprojektowane do tworzenia Opcji poprzez własne inteligentne kontrakty. Na platformie dostępne są opcje z możliwością realizacji przed wygaśnięciem umowy. Aby otrzymać bonusy, sprzedawcy Opcji muszą w pełni zwrócić kontrakty Opcji na ETH lub USDC.

ACO używa Chainlink jako wyroczni do określenia ceny aktywów bazowych. ACO pozwala również na tworzenie indywidualnych pul płynności, umożliwiając twórcom Opcji określenie zakresu cen wykonania i dat wygaśnięcia. W przyszłości Auctus planuje opracowanie skarbca ze zautomatyzowanymi strategiami inwestycyjnymi, aby stworzyć zrównoważoną podaż i popyt na platformie.

PlotX

PlotX to zdecentralizowany protokół prognozowania, który zamiast księgi zamówień używa modelu automatycznego animatora rynku (AMM). Pule płynności są tworzone dla każdego rynku i oczywiście wspierają handel na tych rynkach.

Platforma jest obecnie na etapie testów beta w sieci głównej Ethereum i ma dostępne dwie pary handlowe: BTC-USDT i ETH-USDT.

Aby uzyskać dostęp do rynków, musisz podłączyć Metamask lub dowolny inny portfel obsługujący Wallet Connect. W PlotX dostępne są trzy ramy czasowe: 4-godzinny, dzienny i tygodniowy. Użytkownicy mogą również przewidywać przyszłe zachowania cenowe i sporządzać prognozy.

Rynki na platformie przechodzą w czasie kilka etapów: otrzymywanie prognoz, oczekiwanie na wyniki, rejestrowanie wyników, dystrybucja nagród. Dzięki temu każdy uczestnik może przewidzieć i śledzić rozwój wydarzeń. Załóżmy, że którykolwiek z uczestników nie zgadza się z wynikami na etapie, na którym wyniki są naprawiane. W takim przypadku mają możliwość otwarcia sporu, co z kolei uruchamia mechanizm rozstrzygania sporu.

Na wszystkich rynkach prognoz PlotX musisz wybrać dźwignię w dowolnym miejscu między 1X a 5X, gdzie minimalna strata w przypadku błędnej prognozy wynosi 20% ustalonej kwoty, a maksymalna to cały depozyt.

Opcje handlowe są powiązane z aktywami bazowymi, więc cena aktywów jest określana przez wyrocznię. PlotX ma zintegrowane rozwiązania Chainlink i Provable, aby korzystać z zewnętrznych ofert w przetwarzaniu prognoz.

Twórcy platform pracują nad rozwiązaniem skalowalnym w celu zwiększenia prędkości transakcji za pomocą Matic Network. Pozwoli to również na tworzenie rynków o krótszych ramach czasowych dzięki zastosowaniu łańcuchów bocznych. 

PlotX uruchomi również prototyp swoich rynków z wykorzystaniem łańcucha blokowego Elrond, co zmniejszy prowizje i zwiększy przepustowość sieci.

Charm Finance

Zdecentralizowany protokół opcji Charm Finance znajduje się obecnie na wczesnym etapie publicznych testów beta. Zdaniem twórców udało im się stworzyć nowy mechanizm tworzenia rynków opcji, które będą płynne i tanie dla użytkowników. 

Jest to system AMM, który zapewnia użytkownikom możliwość kupowania i sprzedawania opcji bez polegania na oddzielnej puli dostawców płynności i płynności w celu umieszczania aktywów będących przedmiotem obrotu. Utworzone przez AMM tokeny Opcji mogą być generowane i spalane, a ceny Opcji mogą być ustalane wyłącznie na podstawie podaży i popytu.

Prognozy AMM i adaptacja opcji, zdaniem twórców, pozwalają na tworzenie bardziej płynnych i wydajnych rynków opcji.

Finanse prymitywne

Primitive to protokół do tworzenia Opcji na Ethereum z mechanizmami działającymi zarówno na platformach Opyn, jak i ACO. Token Opcji na platformie to Prime, a płynność jest dostarczana przez inicjatorów Opcji. Primitive używa uproszczonego modelu cenowego dla opcji.

Obecnie trwają prace nad tokenami Opcji i modelem puli płynności jako środka wymiany.

Deriswap

23 listopada założyciel yEarn.Finance, André Cronier, ogłosił uruchomienie zdecentralizowanego protokołu Deriswap, który połączy swapy, opcje i pożyczki na platformie w jedną umowę, która umożliwia użytkownikom interakcję z wieloma rodzajami aktywów. Na Deriswap będą dostępne amerykańskie opcje kupna / sprzedaży z pełnym zabezpieczeniem. Zgodnie z oświadczeniem Cronier, łączenie swapów i Opcji spowoduje skompensowanie strat spowodowanych zmiennością wybranej pary.

Platforma jest na etapie audytu, a jej uruchomienie planowane jest na najbliższą przyszłość.

Pułapki związane z handlem opcjami zdecentralizowanymi

Problemy napotykane przez zdecentralizowane rynki handlu opcjami to niska przepustowość, wysokie koszty transakcji, złożony interfejs, możliwość oszustwa, stosunkowo słabe zabezpieczenia i wiele innych..

Za pomocą protokołów drugiej warstwy rozwiązuje się już problemy związane ze skalowalnością i kosztami transakcji. Jasnym przykładem takich osiągnięć jest współpraca PlotX z Matic i Elrond.

Problem bezpieczeństwa wynika z faktu, że projekty z zakresu finansów zdecentralizowanych są innowacyjne, a doświadczenie w budowaniu bezpiecznych rozwiązań w tym obszarze jest wciąż niewystarczające. Doprowadziło to do zablokowania ~ 28 000 $ w protokole Hegic nawet po przejściu audytu i udostępnieniu platformy w sieci głównej Ethereum. Błąd spowodowany był literówką w kodzie, po którym platforma została zrestartowana, a środki wróciły do ​​użytkowników.

Opcje to złożone, ale przydatne narzędzia handlowe używane przez wielu traderów. Wraz z rozwojem rynku zdecentralizowanych finansów tradycyjne instrumenty finansowe są przekształcane w zdecentralizowany format i znajdują coraz więcej przypadków użycia.

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu nie jest poradą finansową i nie należy jej tak traktować. Firma 3commas i jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za Twoje zyski lub straty po przeczytaniu tego artykułu. Artykuł ma na celu dostarczenie czytelnikom ogólnych informacji. Opisano tutaj tylko osobiste doświadczenia. Użytkownik musi przeprowadzić własne niezależne badania, aby podejmować świadome decyzje dotyczące swoich inwestycji w kryptowaluty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map