Biała księga opisująca mechanizmy platformy Ethereum do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps) w oparciu o inteligentne kontrakty pojawiła się jeszcze w 2013 roku. Od samego początku projektu pomysł stworzenia platformy do wprowadzenia technologii blockchain do trzeciego projekty imprezowe zostały przyjęte i odebrane przez ogromną liczbę startupów i firm.

Dziś Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji. Ethereum stało się wiodącą platformą do wydawania ponad 6 tysięcy różnych tokenów podczas boomu ICO w 2017 roku. Ethereum omija zarówno TRON, jak i EOS pod względem liczby użytkowników i całkowitego kosztu transakcji dApps … Dziś Ethereum jest platformą numer jeden dla nowej fali szumu – DeFi.

W tej serii omówimy etapy powstawania sieci, główne aktualizacje i zmiany, które mają miejsce podczas przejścia na algorytm Proof of Stake, a także przypomnimy najważniejsze wydarzenia, które odegrały rolę zarówno dla społeczności Ethereum i całą społeczność kryptowalut jako całość.

Pierwsze kroki

Pomysł stworzenia platformy należy do kanadyjskiego programisty o rosyjskich korzeniach, Vitalika Buterina. W 2013 r.Bitcoin Magazine, współzałożyciel i redagowany przez Vitalika, opublikował artykuł opisujący koncepcję platformy Ethereum. Na początkowych etapach głównym zamysłem było stworzenie platformy do rozwoju dApps z integracją z siecią Bitcoin. Ale ta propozycja została odrzucona przez społeczność Bitcoin. Stworzenie i rozwój oddzielnego łańcucha bloków do wykorzystania inteligentnych kontraktów stało się później głównym celem projektu.

Według Vitalika nazwa „Ethereum” została zaczerpnięta z Wikipedii i oznacza „medium, które przenika wszechświat i pozwala światłu podróżować”.

Ogłoszenie o zbliżającym się projekcie zostało opublikowane 23 stycznia 2014 r. W artykule „Ethereum: teraz publikowane„, Który zawierał opis platformy, inteligentnych kontraktów, kryptowaluty i DAO.

W czerwcu 2014 r. Powstała Fundacja Ethereum, fundacja non-profit, która wspiera rozwój platformy kryptowalut Ethereum.

ICO projektu odbyło się od 20 lipca do 2 września 2014 r., Podczas którego programiści byli w stanie zebrać około 31 500 BTC, co odpowiadało 18 450 000 USD. W przedsprzedaży za 1 BTC możesz otrzymać 2000 ETH.

Platforma jest testowana od początku lutego 2014 roku, od momentu wprowadzenia Proof of Concept Ethereum.

Proof of Concept (PoC) to prototyp aplikacji zaprojektowany w celu sprawdzenia, czy pewne koncepcje lub teorie mają potencjał dla rzeczywistej aplikacji.

Pierwsza publiczna sieć testowa została uruchomiona wiosną 2015 roku i została nazwana Olympic. Użytkownicy spamowali sieć transakcjami, tworzyli węzły i próbowali zakłócić działanie sieci. Za swoje wysiłki użytkownicy otrzymali nagrody wypłacone w ETH przez fundację. Olympic był ostatnim etapem rozwoju Ethereum przed uruchomieniem podstawowej implementacji sieci – Frontier.

Tworzenie ekosystemów

Główna faza rozwoju Ethereum została podzielona na części, dzięki czemu proces rozwoju przebiegał płynnie i konsekwentnie. 30 lipca 2015 r. Jest uważany za dzień uruchomienia sieci, ponieważ w tym dniu „została uruchomiona pierwsza wersja sieci, Frontier Network”.

Ważną cechą tej wersji było to, że programiści nie zagwarantowali bezpieczeństwa i niezawodności platformy. Frontier był skierowany głównie do programistów i zaawansowanych technologicznie użytkowników. To właśnie ci pierwsi użytkownicy musieli stworzyć aktywny ekosystem. Dzięki tej wersji użytkownicy mogli inicjować transakcje, wyszukiwać, tworzyć i testować inteligentne kontrakty i aplikacje dApps.

Inną ciekawą funkcją w tej wersji były tak zwane „kontrakty kanaryjskie”. Są to kontrakty przełączające się pomiędzy wartościami 1 i 0. Każdy kontrakt był kontrolowany przez członków zespołu deweloperskiego. W rzeczywistości przez całe życie Frontier programiści mogli cofać działania użytkowników w sieci.

Kolejnym krokiem w zdobywaniu popularności platformy było ICO oparte na Ethereum. Koncepcja ICO (Initial Coin Offering) została wprowadzona w 2013 roku podczas zbierania funduszy na projekt MasterCoin (później przemianowany na OmniLayer), bezpieczne rozwiązanie transakcyjne dla Bitcoin 2.0. Ethereum to platforma zaprojektowana, aby stać się podstawą inteligentnych kontraktów z możliwością tworzenia tokenów kryptowalut. Umożliwia tworzenie nowych tokenów na swoim łańcuchu blokowym przy użyciu protokołu ERC-20. Pierwsze Ethereum ICO odbyło się 17 sierpnia 2015 r. I stało się podstawą projektu zdecentralizowanego rynku prognoz Augur. Podczas ICO tokeny REP zebrały ponad 5 milionów dolarów. To wydarzenie dało impuls do boomu ICO na platformie Ethereum.

Wiosną 2016 roku ukazała się Homestead, pierwsza stabilna wersja protokołu. W tej wersji sieci „kontrakty Canary” zostały wyłączone, a do EIP (Ethereum Improvement Propozycja) wprowadzono zmiany, które poprawiły ochronę przed atakami spamowymi i zgodność sieciową z przyszłymi zmianami protokołu.

EIP to propozycje usprawnienia działania Ethereum poza siecią, podobne do BIP (propozycja poprawy bitcoinów) w sieci Bitcoin.

Wszystkie kolejne aktualizacje od Homestead były twardymi forkami, mającymi na celu ulepszenie platformy.

Podział społeczności

Jedną z możliwości blockchain jest tworzenie zdecentralizowanych anonimowych organizacji (DAO). Jest to nowy typ organizacji oparty na inteligentnym kontrakcie, który reguluje sposób podejmowania decyzji przez organizację. Tokeny DAO zapewniają swoim właścicielom prawa głosu i kontroli.

Zespół programistów Ethereum, wraz z grupą ze startupu Slock.it, opracował „The DAO”, zdecentralizowaną organizację zbudowaną na łańcuchu blokowym Ethereum. Po raz pierwszy w historii powstała organizacja, której członkowie mogli śledzić zainwestowane środki w czasie rzeczywistym. Proces zarządzania odbywa się za pomocą zautomatyzowanych systemów. Zasadniczo powstała cyfrowa firma zarządzana przez społeczność. Po przeprowadzeniu przez DAO sprzedaży grupowej 30 kwietnia 2016 r. Zebrano około 150 milionów dolarów od 20 tysięcy inwestorów.

Ale 17 czerwca projekt został zaatakowany. Skradziono 3,5 miliona ETH. Atakujący wykorzystali lukę w zabezpieczeniach rekurencyjnych połączeń, o której wielu członków społeczności ostrzegało około tydzień przed włamaniem, ale zespół ze Slock.it nie potraktował poważnie tych oświadczeń, co kosztowało projekt 50 milionów dolarów (około 15% całego ETH w krążenie) i doprowadziło do upadku DAO.

Luka w zabezpieczeniach rekurencyjnego wywołania umożliwiła użytkownikowi inteligentnego kontraktu pobranie dwukrotnie większej ilości eteru niż zainwestowano i przekazanie środków dziecku DAO. Stało się tak z powodu błędu typograficznego w kodzie. Skradzionych środków nie można było wypłacić z powodu istniejącego 27-dniowego okna, które jest wymagane podczas tworzenia podrzędnych DAO. Deweloperzy poświęcili ten czas na znalezienie rozwiązania problemu. Jedyne, co programiści mogli zrobić, aby odzyskać skradzione fundusze, to pójść na hard fork.

Największe baseny wydobywcze głosowały, aby sprawdzić, czy są gotowe do wdrożenia hard forka. Większość górników zgodziła się, więc zdecydowano się zwrócić zainwestowane ETH użytkownikom. Wszystkie tokeny DAO zostały zamrożone i wysłane na nowy adres, co umożliwiło wypłatę zainwestowanych środków.

Rozłam w społeczności nastąpił właśnie z powodu decyzji większości o przeprowadzeniu hard forka. Podjęto decyzję o przywróceniu systemu do stanu sprzed utworzenia The DAO, uznając tym samym skradziony ETH za nieważny. To była kontrowersyjna decyzja, ponieważ część grupy, która nie zgodziła się z decyzją, zapowiedziała, że ​​nie naruszy ona zasady decentralizacji, ponieważ blockchain musi być niezmienny, a inteligentne kontrakty muszą pozostać samowystarczalne. W ten sposób społeczność kryptowalut skończyła z dwoma niezależnymi blockchainami – Ethereum, który zwrócił środki inwestorom, oraz Ethereum Classic, który zachował oryginalny blockchain..

Warto zauważyć, że społeczność Ethereum Classic pracuje nad poprawą interoperacyjności między dwoma blockchainami i ma własną bogatą w wydarzenia historię rozwoju.

Po włamaniu do projektu The DAO cena Ethereum spadła o prawie 50% i oscylowała wokół 11 USD.

W kolejnych artykułach porozmawiamy o problemach, jakie czekały deweloperów po wydarzeniach „The DAO”, najważniejszych aktualizacjach przeprowadzonych w sieci oraz zdarzeniach związanych z przejściem na algorytm PoS.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me