Budowa zdecentralizowanych instytucji finansowych i niezależnego systemu finansowego to prawdziwie rewolucyjny pomysł. Blockchain, inteligentne kontrakty i możliwość tworzenia dApps pozwalają każdemu uczestnikowi w pełni kontrolować swoje fundusze. Zdecentralizowane finansowanie ma na celu zapewnienie dostępu do usług i operacji finansowych, takich jak udzielanie pożyczek, zaciąganie pożyczek, wydobywanie płynności, handel, wydawanie aktywów i umożliwia dokonywanie transakcji w sposób pozbawiony zaufania.

Jeśli chodzi o finanse, nie należy zapominać o zachowaniu poufności swojej tożsamości i środków. W tym artykule omówimy rozwiązania, które są opracowywane w celu poprawy prywatności danych w transakcjach DeFi.

Prywatne problemy

Ponieważ blockchain przechowuje historię wszystkich transakcji w księdze publicznej, każdy obserwator będący stroną trzecią może ją przeanalizować i wykorzystać do deanonimizacji uczestników sieci poprzez połączenie tych informacji z innymi uzyskanymi na ich temat danymi. 

Użytkownicy wchodzą w interakcję z ekosystemem DeFi poprzez inteligentne kontrakty. Ze względu na przejrzystość wszystkich danych przechowywanych w blockchain, przechowywanie wrażliwych danych w inteligentnych kontraktach to zły pomysł, ponieważ dane o wolumenach i warunkach transakcji są widoczne dla każdego.

Technologia Blockchain oparta jest na zasadach zapewniających odpowiednio wysoki poziom anonimizacji, dlatego coraz więcej firm potrzebujących wysokiego poziomu prywatności bada możliwości systemów rozproszonych.

Prywatność w DeFi oznacza brak możliwości pozyskania takich danych, które posłużą do identyfikacji właściciela portfela lub adresu. Chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej przykładom projektów i rozwiązań, które pracują nad poprawą poziomu prywatności członków systemu DeFi.

Prywatne inteligentne kontrakty

W lutym 2019 roku grupa naukowców z Uniwersytetu Stanforda stworzyła mechanizm uruchamiania prywatnych inteligentnych kontraktów w sieci Ethereum – Zether. Mechanizm Zether umożliwia tworzenie nowych rodzajów inteligentnych kontraktów, w których salda kont są szyfrowane i przechowywane, a środki są blokowane do czasu spełnienia warunków. 

Korzystając z mechanizmu Zether, użytkownicy wysyłają ETH do kontraktu ZSC, a w zamian otrzymują równoważną kwotę w tokenach ZTH, które są używane do ukrytych transakcji. Firma Zether zaimplementowała również możliwość ukrywania informacji o stronach według uznania inicjatora transakcji.

Dotykając inteligentnych kontraktów i prywatności, warto wspomnieć o projekcie Enigma, który rozwija rozwiązania do tworzenia tajnych inteligentnych kontraktów skoncentrowanych na bezpieczeństwie danych użytkowników.

Tajne kontrakty Enigmy, które przechowują dane blockchain w postaci zaszyfrowanej, mogą ze sobą współdziałać. Działając poza siecią Ethereum, dane kontraktowe są pofragmentowane, szyfrowane i dystrybuowane do węzłów sieci. Gdy żądane są dane, węzły dostarczają je bez publicznego ujawniania informacji. Aby zapewnić prywatność danych, stosowany jest algorytm zerowej wiedzy, którego modyfikacja jest wykorzystywana w szyfrowaniu Zcash.

Zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności użytkowników za pomocą inteligentnych umów jest szczególnie ważne, na przykład w przypadku pożyczek, aukcji lub wszelkich transakcji finansowych. W tej chwili projekty te mają głównie charakter badawczy, ale już teraz mogą być przydatne w zapewnianiu prywatności użytkownika i jego środków.

Technologia mieszania 

Jednym ze sposobów zapewnienia prywatności jest korzystanie z usług miksera. Podczas procesu mieszania fundusze od kilku użytkowników są mieszane, a następnie rozdzielane do adresatów. Praktycznie niemożliwe jest ustalenie, kto jest właścicielem jakich monet. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tym kierunku jest usługa miksowania ETH „Tornado Cash”, która umożliwia miksowanie transakcji z wykorzystaniem technologii zerowej wiedzy i szyfrowania środków użytkowników.

Zaktualizowana wersja usługi umożliwia miksowanie tokenów ERC-20 – DAI. 

Zarządzana inteligentną umową Tornado Cash może pozostać prawdziwie zdecentralizowana, ponieważ żadna scentralizowana strona nie przejmuje przechowywania ani kontroli funduszy podczas procesu mieszania. 

W maju 2020 r.programiści Tornado Cash ograniczyli dostęp do zmian w kodzie inteligentnych kontraktów, co z jednej strony wskazuje, że nie ma scentralizowanego organu zarządzającego, az drugiej przyciąga napastników do zhakowania inteligentnego kontraktu.

Rozwiązania prywatności DeFi

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych ze zdecentralizowanymi finansami jest fakt, że większość jego aplikacji nie jest prywatnych. Transakcje oparte na łańcuchu bloków Ethereum są publicznie dostępne dla wszystkich członków sieci. Deweloperzy kryptowaluty „Beam” zorientowanej na prywatność zorganizowali w lipcu 2020 r. Hardfork, w którym aktywowali tak zwane „Poufne aktywa” (CA – Confidential Assets).

Twórcy chcą zbudować środowisko DeFi w sieci Beam, w którym CA będzie niezależnymi od wiązki prywatnymi tokenami DeFi zaprojektowanymi do tworzenia dApps. Hardfork wraz z CA dodał również funkcje umożliwiające tworzenie „kontraktów bez skryptów”, w których szczegóły kontraktu i same transakcje pozostają prywatne, a także obsługują „atomic swap” w Beam DEX.

Innym zorientowanym na prywatność projektem DeFi jest Incognito, którego programiści zamierzają zapewnić prywatność tokenów innych blockchainów. Technologia prywatności Incognito opiera się na tych samych zasadach co Monero. Projekt koncentruje się na kompatybilności z innymi blockchainami, oferując wsparcie dla pożyczek i anonimowych depozytów w „osłoniętym” ETH (pETH), które są wspierane przez samą ETH.

Incognito planuje uruchomić prywatne wersje platform DeFi, które nie obsługują pełnoprawnych inteligentnych kontraktów, ale pozwalają na tworzenie tokenów zgodnie z określonymi scenariuszami, co pomaga budować mosty z innymi platformami inteligentnych kontraktów. W ten sposób na początku lipca została wydana platforma pKyber; Rolą pKyber jest interakcja z Kyber DEX poprzez Incognito.

Kolejnym projektem, rozwijającym i budującym pomosty między blockchainami, jest NIX Bridge. Jest to protokół prywatności, który zapewnia prywatność dowolnego tokena ERC20 w sieci NIX. 

Wniosek

Wszystkie powyższe rozwiązania i projekty są bez znaczenia, jeśli użytkownicy nie przestrzegają podstawowych zasad zapewniania bezpieczeństwa swoich informacji i danych. Jeśli nie ukryjesz swojego adresu IP podczas interakcji z DeFi, informacje o Twojej lokalizacji mogą być skorelowane z Twoimi kontami i historią transakcji. Z tego powodu, aby zachować prywatność, musisz ukryć swój adres IP za pomocą takich narzędzi jak sieć VPN czy TOR.

Wraz z pojawieniem się DeFi popularność Ethereum dramatycznie wzrosła. Dziś w ekosystemie DeFi zablokowanych jest ponad 11 miliardów dolarów, co wskazuje na zwiększony popyt zarówno na instrumenty finansowe, jak i na dane użytkowników tych instrumentów. Opracowywanie rozwiązań poprawiających prywatność i bezpieczeństwo danych użytkowników nabiera tempa, co pozytywnie wpłynie na przyszłość zdecentralizowanych finansów.

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu nie jest poradą finansową i nie należy jej tak traktować. Firma 3commas i jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za Twoje zyski lub straty po przeczytaniu tego artykułu. Artykuł ma na celu dostarczenie czytelnikom ogólnych informacji. Opisano tutaj tylko osobiste doświadczenia. Użytkownik musi przeprowadzić własne niezależne badania, aby podejmować świadome decyzje dotyczące swoich inwestycji w kryptowaluty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me