Pojawienie się technologii blockchain, aw szczególności Bitcoin, dało możliwość tworzenia kryptowalut i inteligentnych kontraktów. Bezpieczeństwo, przejrzystość i nieodwracalność danych transakcyjnych to kluczowe kryteria przy opracowywaniu rozwiązań opartych na łańcuchu bloków. Branża reklamowa to obszar, w którym zainteresowanie blockchainem szybko rośnie, dlatego rośnie zapotrzebowanie na technologię i sposoby jej wykorzystania.

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o procesie przejścia reklamy cyfrowej na blockchain, rozważymy działające rozwiązania umożliwiające wdrożenie tego przejścia, a także omówimy możliwe przyszłe zmiany oparte na technologii blockchain w reklamie cyfrowej.

Rynek reklamy cyfrowej

Z badania „Global Digital Ad Spending Q2 2020” wynika, że ​​wolumen reklamy cyfrowej w 2019 r. Stanowił ponad 50% całkowitego udziału w rynku reklamy. Oczekuje się, że globalne wydatki na reklamę cyfrową w 2020 roku wzrosną o 2,4 procent do 332,84 miliardów dolarów, czyli najniższego poziomu w historii z powodu globalnej pandemii. 

Duża część reklamy cyfrowej jest skoncentrowana w rękach największych światowych firm, takich jak Google, Facebook i Amazon. Wraz ze wzrostem ich udziału w rynku reklamy cyfrowej rośnie wartość reklam. Coraz więcej danych użytkownika jest gromadzonych w rękach tych firm, co pozwala im nie tylko śledzić nasze preferencje, ale także sprzedawać nasze dane osobowe reklamodawcom.

Zdecentralizowane technologie, w tym blockchain, mogą rozwiązać problem centralizacji. Koszty reklamy można obniżyć, zastępując sprzedawców inteligentnymi umowami między reklamodawcami, producentami i użytkownikami końcowymi. 

Zagłębimy się w kilka ciekawych projektów i rozwiązań z różnych dziedzin reklamy cyfrowej i rozważymy rozwiązanie takich problemów, jak:

  1. Kupowanie danych osobowych użytkowników bez ich zgody;
  2. Oszustwa objawiające się fałszywymi banerami, fałszywymi liczbami wyświetleń, botami i kradzieżą danych. Na podstawie raport Według „Juniper Research” oszukańcza działalność w 2019 roku przyniosła reklamodawcom stratę około 42 miliardów dolarów;
  3. Duża liczba pośredników;
  4. Konieczność zaufania podanych danych.

Zdecentralizowane sieci reklamowe

Jednym z obszarów zastosowania technologii blockchain jest tworzenie zdecentralizowanych sieci reklamowych. Takie zdecentralizowane ekosystemy łączą użytkowników, wydawców, reklamodawców i programistów dApp, aby zapewnić przejrzystą, uczciwą i wydajną interakcję.

Kontrola użytkowników nad danymi, które przekazują reklamodawcom, ochrona przed nieuczciwymi reklamami, pełny udział w działaniach reklamowych i monetyzacja dostarczanych danych – wszystkie te możliwości można zrealizować dzięki wdrożeniu zdecentralizowanych rozwiązań reklamowych, takich jak blockchain.

Zdecentralizowany rynek reklamy AdEx to oparty na blockchain ekosystem, którego celem jest zapewnienie korzyści wszystkim jego uczestnikom. Blockchain są zaprojektowane tak, aby zapewnić przejrzyste interakcje, a inteligentne kontrakty działają jako gwarancja zgodności. 

AdEx, a także inne podobne projekty tworzące zdecentralizowane ekosystemy reklamowe (Ubex, Mass Network, Papyrus Network) zapewniają, że reklamodawcy mogą tworzyć reklamy i integrować je z wybraną liczbą programów, płacąc za kliknięcia i konwersje za pomocą tokenów wewnętrznych. 

Pod koniec 2017 roku AdEx nawiązał współpracę z wydawnictwem Ink, aby zorganizować aukcję na ponad 2 miliony miejsc reklamowych na biletach lotniczych.

Kolejnym projektem, który próbuje rozwiązać problem zarządzania swoimi danymi i zbudować zdecentralizowany ekosystem, jest przeglądarka Brave z natywnym tokenem BAT. Przeglądarka blokuje zewnętrzne reklamy i moduły śledzące, oferując możliwość zdobycia tokenów BAT do przeglądania bezpiecznych i trafnych reklam na podstawie aktywności użytkownika w sieci.

Pomimo potwierdzonych oskarżeń o używanie funkcji autouzupełniania poleceń Coinbase, Binance, Trezora i Ledgera, przeglądarka i ekosystem rosną z ponad 12 milionami użytkowników na całym świecie i około 4 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie.

Zwalczanie oszustw

Z problemem oszukańczej reklamy napotykają użytkownicy, reklamodawcy i organizatorzy platform reklamowych. Programy przechwytywania ruchu lub kradzieży funduszy od reklamodawców i użytkowników powodują ogromne szkody w całej branży reklamowej. 

Inteligentne kontrakty mogą być rozwiązaniem problemu oszustw. Zgodność z warunkami transakcji zapewniają inteligentne kontrakty, które określają wszystkie warunki, których spełnienie zapewni dostęp do środków / płatności.

 Z rozwiązania firmy Amino Payments korzystającego z inteligentnych kontraktów korzystają twórcy oprogramowania reklamowego Mediaocean. Rozwiązanie umożliwia reklamodawcom uzyskanie wszystkich szczegółowych informacji o kampaniach reklamowych, warunkach umowy i budżecie. 

Wprowadzenie inteligentnych kontraktów rozwiąże problem tzw. „Spoofingu”, gdzie reklamy są umieszczane na zasobach niskiej jakości zamiast na deklarowanych autorytatywnych stronach.

Kolejnym graczem na rynku reklamowym, który tworzy rozwiązania oparte na inteligentnych kontraktach i zabezpiecza transakcje za pomocą blockchain, jest rynek reklamy NYIAX, który również współpracuje z NASDAQ. Ta platforma do zarządzania umowami umożliwia reklamodawcom i wydawcom handel zaawansowanymi umowami reklamowymi. 

Programy lojalnościowe

Utrzymywanie programów lojalnościowych kosztuje amerykańskie firmy około 30 miliardów dolarów rocznie. Programy lojalnościowe są szeroko stosowane w podróżach, handlu detalicznym i usługach finansowych.

Blockchain pomoże nie tylko obniżyć te koszty, tworząc samoregulujące się ekosystemy, ale także sprawi, że będą bardziej wydajne i atrakcyjne dla klientów. Obecnie jest niewiele udanych wdrożeń takich programów i są one bardzo podobne do tradycyjnych.

Jednym z przykładów jest aplikacja KrisPay z singapurskich linii lotniczych, która pomaga klientom zbierać tokeny i wykorzystywać je w sklepach partnerskich. W 2018 roku chińska firma AirAsia ogłosiła opracowanie systemu nagród, w którym pasażerowie mogą płacić tokenami za bilety lotnicze..

W 2018 roku American Express nawiązał współpracę z firmą Hyperledger i sprzedawcą internetowym Boxed, aby zintegrować blockchain ze swoim programem lojalnościowym. Blockchain HyperLedgera umożliwia tworzenie programów nagród, a posiadacze kart American Express są nagradzani za zakup towarów od swoich partnerów.

Rozszerzenie przeglądarki Lolli umożliwia klientom otrzymywanie zwrotu BTC za zakupy w sklepach partnerskich, takich jak Walmart, Hotels.com i 900 innych usług.

W tej chwili każdy program lojalnościowy obejmuje niewielką liczbę użytkowników i partnerów, ale z czasem małe programy będą się rozrastać, aby skuteczniej konkurować na rynku. W ten sposób mogą pojawić się duże partnerstwa. Mogą to być biura podróży i linie lotnicze tworzące wspólne programy lojalnościowe.

Zarabianie na treściach

W dziedzinie treści wideo YouTube jest niewątpliwie monopolistą. Skandale, które były spowodowane cenzurą kanałów związanych z kryptowalutami i zaniedbaniami wobec oszustów udających, że rozdają kryptowaluty na żywo w imieniu Elona Muska, Vitalika Buterina, Billa Gatesa i innych wpływowych postaci, doprowadziły do ​​szerszego rozpowszechnienia zdecentralizowanego wideo rozwiązania hostingowe.

Przykładem takiej platformy opartej na blockchain jest DTube – zdecentralizowana platforma do udostępniania wideo zbudowana na blockchainie Steem. Zdecentralizowany magazyn oparty na IPFS jest używany do przechowywania wideo, co uniemożliwia osobom trzecim usuwanie treści. W tej chwili platforma boryka się z brakiem treści i niechęcią użytkowników do przechodzenia na zdecentralizowane rozwiązania. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania kryptowalutami problem ten zostanie rozwiązany. 

Oprócz DTube na rynku zdecentralizowanych rozwiązań istnieją takie projekty jak: 

  • PeerTube oparty na WebTorrent (klient BitTorrent);
  • Zdecentralizowana platforma udostępniania treści – Lbry,
  • Platforma promocji treści wideo – Theta Labs;
  • VibraVid – platforma zbudowana na blockchainie TRON, wykorzystująca protokół BitTorrent File System (BTFS).

W dziedzinie streamingu, alternatywy dla popularnej platformy Twitch, zdecentralizowanego rozwiązania, pojawia się DLive. Wewnętrzne tokeny LINO są używane do monetyzacji treści platformy. W kwietniu 2019 roku bloger YouTube PewDiePie z 94 milionami subskrybentów powiedział, że jego ekskluzywne transmisje będą odbywać się na DLive. Przewaga DLive nad YouTube i Twitch to całkowity brak opłat za darowizny wysyłane przez fanów.

Perspektywy rozwiązań blockchain w branży reklamowej

W artykule wymieniliśmy tylko główne i intensywnie rozwijające się obszary branży reklamowej, w których rozwijane są rozwiązania z wykorzystaniem technologii rozproszonych rejestrów. Węższe obszary zastosowania blockchain to takie projekty i obszary jak platforma do generowania leadów SNOVio, w której stosowane są mechanizmy wynagradzania za utrzymanie dostarczonych danych, czy zdecentralizowane systemy wyszukiwania, takie jak platforma Active Search Ecosystem – która umożliwia przechowywanie i zarządzanie użytkownikami informacji, zapewniając jednocześnie reklamodawcom dostęp.

Dalsze badanie i zastosowanie technologii rozproszonych rejestrów tylko rozszerzy zakres ich zastosowania. Zdecentralizowane podejście do monetyzacji danych i zarządzania nimi, a także kontrola nad tymi danymi, doprowadzi do wyeliminowania pośredników i osób trzecich. Wdrożenie technologii blockchain jest skomplikowane ze względu na jej niedociągnięcia, które nie zostały jeszcze rozwiązane, takie jak skalowalność, szybkość działania i złożoność użytkowania. Głównymi pozytywnymi aspektami technologii blockchain są jej niezmienność i bezpieczeństwo danych, które przyciągają coraz więcej firm z branży reklamowej do badania i wdrażania innowacji.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me