Atomowe swapy

Proces wymiany kryptowalut na giełdach i innych specjalistycznych platformach może być nadal dość czasochłonny i często wiąże się z wysokimi prowizjami. Ponadto nie wszystkie giełdy obsługują niezbędne monety lub niezbędne pary handlowe. W rezultacie przedsiębiorca, który chce wymienić jedną kryptowalutę na inną, staje w obliczu potrzeby dodatkowych konwersji.

Atomic Swaps rozwiązuje powyższe problemy i eliminuje potrzebę zaufania również stronom trzecim oraz umożliwia wymianę kryptowalut w różnych łańcuchach bloków.

W procesie wymiany kryptowalut może pojawić się szereg problemów.

  1. Zaufanie. Aby wymienić kryptowaluty, na przykład LTC na BTC, będziesz musiał albo wysłać swoje monety na giełdę, albo przeprowadzić transakcję OTC. W pierwszym przypadku musisz zaufać platformie, która pomieści transakcję, w przeciwnym razie będziesz musiał polegać na poręczycielu, który zapewni bezpieczeństwo transakcji.
  2. Dodatkowe opłaty. Wykonując transakcję na giełdzie, płacisz prowizję za samą transakcję, płacisz również za wypłatę monet, a czasem nawet za wpłatę środków. W przypadku wymiany pozagiełdowej płacisz gwarantowi ustalony procent.
  3. Wygoda. Aby handlować kryptowalutami na giełdzie, musisz zdeponować środki i je później wypłacić, ale giełda może tymczasowo zostać zamknięta w celu konserwacji lub na czas nieokreślony zawiesić opcję wpłaty / wypłaty dla używanych kryptowalut.

Aby rozwiązać te problemy, opracowano Atomic Swap. Technologia została po raz pierwszy opisana przez Tier Nolan w 2013 roku, ale dopiero niedawno została wprowadzona w życie.

Zasada działania

Protokoły Atomic Swap mają na celu wyeliminowanie wszelkich możliwości oszustwa dla uczestników. Aby zrozumieć, jak to działa, posłużmy się przykładem, w którym Alicja chce wymienić swoje LTC na BTC Boba.

Przede wszystkim Alicja musi zdeponować LTC na adres umowy, który pełni rolę sejfu. Kiedy ta „bezpieczna skrzynka” jest tworzona, Alicja generuje klucz, aby uzyskać do niej dostęp. Następnie dzieli się kryptograficznym hashem tego klucza z Bobem. Bob nie może uzyskać dostępu do LTC, ponieważ ma tylko skrót klucza, a nie sam klucz.

Bob używa skrótu dostarczonego przez Alice, aby utworzyć kolejny bezpieczny adres umowy, w którym następnie przechowuje swoje BTC. Aby otrzymać BTC, Alicja musi użyć tego samego klucza, przekazując w ten sposób swoją walutę Bobowi (korzystając z funkcji hashlock). Oznacza to, że gdy tylko Alice zażąda BTC, Bob z kolei zażąda LTC, a wymiana waluty zostanie zakończona.

Termin „atomowy” jest używany, ponieważ transakcje te są przeprowadzane w całości lub w ogóle nie występują. Jeśli jedna ze stron nie wypełni swoich zobowiązań, umowa zostaje anulowana, a środki są automatycznie zwracane odpowiednim właścicielom.

Atomic Swapy mogą występować na dwa różne sposoby: w łańcuchu bloków i poza nim:

  • Swapy na łańcuchu występują w dowolnej sieci zaangażowanej w proces wymiany (w tym przypadku jest to łańcuch blokowy bitcoin lub litecoin).
  • Zamiany poza łańcuchem występują na drugiej warstwie, na przykład w sieci Lightning Network.

Z technicznego punktu widzenia większość tych systemów transakcyjnych opiera się na inteligentnych kontraktach, które wykorzystują Multisig i Hash Timelock Contracts (HTLC).

Multisig

Multisig to specjalny rodzaj podpisu cyfrowego, który umożliwia dwóm lub więcej użytkownikom wspólne podpisywanie dokumentów jako grupa. Dlatego też składający się z wielu podpisów jest tworzony poprzez połączenie kilku unikalnych podpisów.

Jako prostą analogię możesz pomyśleć o sejfie z dwoma zamkami i dwoma kluczami. Alice ma jeden klucz, a Bob drugi. Jedynym sposobem, w jaki mogą otworzyć pudełko, jest użycie obu kluczy jednocześnie. Dlatego żaden z uczestników nie będzie mógł samodzielnie otworzyć skrzynki.

Hash Timelock Contracts (HTLC)

Hash Timelock Contracts opierają się na dwóch funkcjach: hashlock i timelock.

Celem Hashlock jest zapobieganie wydatkom, jeśli jakakolwiek część danych pozostaje niedostępna (jak klucz Alicji w powyższym przykładzie). Timelock to funkcja, która zapewnia, że ​​umowa może zostać wykonana tylko we wcześniej zdefiniowanym okresie. W konsekwencji użycie HTLC eliminuje potrzebę zaufania, ponieważ umowa tworzy określony zestaw reguł, które uniemożliwiają częściowe wykonanie Atomic Swap.

Korzyści z Atomic Swap

Główną zaletą Atomic Swap jest eliminacja konieczności korzystania z osoby trzeciej, ponieważ wszystkie transakcje są realizowane w trybie P2P, bezpośrednio między dwoma użytkownikami. Atomic swap również zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ użytkownicy nie muszą przesyłać swoich środków do scentralizowanej giełdy lub strony trzeciej. Zamiast tego transakcje mogą odbywać się bezpośrednio z portfeli użytkowników. Ponadto pomaga to użytkownikom zaoszczędzić na prowizjach. W przypadku swapów wystarczy uiścić opłatę transakcyjną, natomiast w przypadku korzystania z giełd oprócz opłaty transakcyjnej obowiązuje prowizja handlowa i prowizja od wypłaty. Swapy atomowe są również znacznie szybsze – teoretycznie zajmują tylko czas równy szybkości przetwarzania transakcji.

Niedogodności

Aby dokonać wymiany, dwie kryptowaluty muszą być oparte na łańcuchach bloków przy użyciu tego samego algorytmu haszującego (na przykład SHA-256, jak w przypadku sieci bitcoin). Ponadto muszą być kompatybilne z HTLC i innymi programowalnymi funkcjami.

Ponadto niektórzy badacze są zaniepokojeni kwestiami prywatności, ponieważ atomowe swapy można śledzić w łańcuchu bloków, co umożliwia powiązanie adresów zaangażowanych w zamianę z innymi funduszami użytkownika.

Wniosek

Atomic Swap jest nadal skomplikowany do wykonania dla większości, ale ta technologia prowadzi do znaczących zmian w interoperacyjności blockchainów i zdecentralizowanego handlu. Tak więc ta wymiana metod ma ogromny potencjał, otwierając nowe możliwości dla decentralizacji i przekazów pieniężnych peer-to-peer.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map