Dijital para piyasası istikrarını koruyor. Yatırımcılar otomatik ticarette kolayca para kazanabilirler. Bitcoin yaklaşık 9-10 bin ABD dolarına mal oluyor. Kripto para birimlerinin nasıl daha da gelişeceğini düşünme zamanı.

Bugün birçok girişim, Bitcoin’in nasıl davranacağını tahmin etmeye çalışıyor. Finansörler de kripto para kitlesinin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu yazıda Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin popülaritesinin nasıl yayıldığı sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Dört yönü ele alacağım: araştırma, coğrafya, demografi ve ticaret.

Elbette, dijital para birimlerinin kime ait olduğunu bilmek önemlidir. Kaç yaşındalar, yaşları kaç, nerede yaşıyorlar.

Kısa geçmiş

Yaklaşık iki yıl önce BTC’nin 20 bin ABD dolarına kadar büyüyebildiğini hatırlatmama izin verin. Ve çoğu onun parlak geleceğine inanıyordu. Hatırladığım kadarıyla, uzmanlar ilk kripto para biriminin büyümesini 100-200 bin dolara kadar tahmin ettiler. Ancak gerçek farklı çıktı. Bir yıl önce Bitcoin 3.000 dolara düştü. Vatandaşlar dijital para birimlerini unutmak için koştu.

2018’in sonunda, dünya insanlarının yalnızca% 8’i dijital para birimlerine sahipti. Doğru, düşüş, kripto para birimini düşük bir fiyata satın almak için bir nedendir. 2019’da yatırımcılar tekrar Bitcoin almaya başladı ve piyasada başka bir büyüme başladı.

Dijital varlıklar hakkında birkaç söz

Pek çok insan modern para birimlerinin zaten “dijitale geçtiğinden” emin. Bu yanılgı, söyleyebileceğim kadarıyla, ticaretteki bazı uzmanlar için bile doğasında var. Bu bir yanlış anlamadır. Modern para hala dijital değil. Yani blockchain gerçekten umut verici bir teknolojidir. Geleneksel finansta talep görecek.

Klasik finans kurumları henüz değer aktaran para sunmuyor. Yani bunların hepsi gelecekteki operasyonların prototipleridir. Gerçek şu ki, nakit olmayan bir ödeme yaptığımızda, para hiçbir yere taşınmaz. Evet bu doğru! Yerinde kalırlar. İşlemlerin genellikle çok hızlı olmasının nedeni budur. Aslında, banka daha sonra ödemeyi işlemeli ve gerekli işlemleri yapmalıdır. Yani tüm bunlar sadece hayali bir dijitalleşme.

Finansal sistem nasıl çalışır

Klasik finansal sistemde, genellikle çok derin bir “iş bölümü” vardır. Ticari bankalar genellikle para tutmaktan sorumludur. Merkez Bankası en sık para çıkarır. Para, ödeme sistemleri ile bir noktadan diğerine aktarılır. Denetimden hesap odaları ve benzeri kuruluşlar sorumludur. Tabii ki, hükümet düzenleyicileri sistemi kontrol ediyor. Gerçekleştirdiğimiz işlemlerin çoğu, sistemin beş unsurunu da içerir..

Kripto para birimleri, beş öğenin hepsinin koda gömülü olması bakımından fiat para birimlerinden farklıdır. Başka bir deyişle, her şey aracılar olmadan kendi kendine çalışır. Bitcoin mimarisi işlemlere, para basmaya, ağda para denetlemeye, depolamaya ve kontrol etmeye izin verir. Yani beşi bir arada.

İlk kripto para birimi neden benzersizdir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, BTC coin birçok nedenden dolayı harika. Bu, insanlık tarihindeki ilk gerçek “dijital” paradır. Bitcoin transfer ettiğinizde, gerçek bir değer transferi yaparsınız. Fonlar gerçekten hareket ediyor! Bu, birden fazla aracı gerektirmez. Her şey derin matematiksel teori üzerine inşa edilmiştir.

Ne yazık ki herkes banka işlemleri ile BTC ağı arasındaki farkı anlamıyor. Sonuçta, bu çok hassas bir şey. Ancak aradaki fark çok büyük. Dijital para birimlerinin ortaya çıkışı, finans dünyasında gerçekten devrim yarattı.

Pek çok geliştiricinin bitcoin mimarisini kopyalamaya çalışması tesadüf değildir. Tüm bu süreç, genel olarak, sıradan paranın dijitale geçişi olarak düşünülebilir..

Bugün kripto para birimlerinin beklentilerini zaten anlayanlar, faydalarından yararlanıyor.

Trend bir: araştırma

Çoğu araştırmaya göre, bugün kripto para dünyasının ana merkezleri Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’dedir. Her neyse, orada en çok madenci, kripto para sahibi ve sadece meraklılar var..

Dolayısıyla, ABD vatandaşlarının yaklaşık% 10-11’i bitcoin ve diğer dijital para birimlerine sahiptir. Dijital para endüstrisinin bilinci dünyada büyüyor. Bu, Blockchain Capital tarafından yapılan yeni bir anketle kanıtlandı..

Bu arada, geçen yılın sonunda dünyada 32 milyondan fazla BTC cüzdanı vardı. Doğru, Bitcoin kullanıcılarının sayısı çok daha az. Tüccarlar genellikle birden fazla cüzdana sahiptir. Bitcoin sahibi yaklaşık 10-15 milyon insan olduğunu varsayıyorum.

Bu, şu ana kadar dünya sakinlerinin sadece% 0,4’ünün kripto para piyasasına katıldığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, kripto para birimiyle bir şekilde ilgilenen çok daha fazlası var. Bunlar, örneğin Bitcoin’i yeni duymuş kişiler olabilir. Veya birkaç BTC almaya yakın olanlar. Bir şeyler duyan bu türden önemli ölçüde 15 milyondan fazla insan olabilir. Yani kripto para birimi topluluğu, bence 100 milyon veya daha fazla kişiden oluşabilir..

Geleceğin kripto para altyapısı

Bitcoin yenilik sistemiBitcoin yenilik sistemi

Bilim adamlarına göre herhangi bir evrensel ödeme sistemi belirli unsurları içermelidir. Mantık şuna benzer:

  1. Fonların bir yerde saklanması gerekiyor.
  2. Bir şekilde kontrol edilmeleri gerekiyor.
  3. Paranın çıkarılması ve dağıtılması gerekiyor.
  4. Sistem işlemleri ve denetimi işlemelidir.

BTC ağı ortaya çıkana kadar, tüm bu unsurlar ayrı ayrı vardı. Bitcoin onları bir araya getirdi ve merkezi olmayan hale getirdi. Bu, bana öyle geliyor ki, onun devrimci ruhu..

İlginç bir şekilde, merkezi olmayan bir ağ oluşturmak için tüm unsurlara ihtiyaç duyulmaz. Örneğin, denetim yapmadan yapabilirsiniz. İkinci durumda, kesinlikle anonim bir ödeme sistemi alacağız. Diğer öğeler de sisteme dahil edilebilir veya sistemden çıkarılabilir. Ve hatta onları merkezileştirin.

Cryptocurrency melezleri

Sistem örnekleri: banka. Bu sistemde tüm unsurlar merkezileştirilmiştir. Bunlar ruble, dolar ve diğer tüm itibari para. Öte yandan, bitcoin tamamen merkezi olmayan bir sistemdir.

Tahmin edebileceğiniz gibi ara seçenekler de var. Dolayısıyla, Zcash ve Monero denetlenmez (işlem geçmişi yoktur). Ve XRP kripto para birimi, merkezi emisyonla bitcoin’den farklıdır (para Ripple’ın kendisi tarafından verilir).

Bu arada, kesin terminoloji açısından XRP’ye kripto para denemez. Çünkü merkezi bir emisyonu var. Bu tür hibritler, genellikle dijital para birimleri olarak adlandırılır. Ancak makalede bu kavramların her ikisini de eş anlamlı olarak kullanacağız..

Hibritlerin başka ilginç örnekleri de var: stabilcoin Tether ve Gemini Doları. Bunlar, merkezi dijital para birimleridir. Anladığınız gibi serbest bırakılmaları kuruluşlar tarafından kontrol ediliyor.

İkinci trend: coğrafi

Coğrafya açısından on yılda hiçbir şey değişmedi. Kripto para birimleri en çok Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de popülerdir. Doğru, bugün dijital para birimleri aktif olarak AB ülkelerine giriyor..

Kripto para birimleri için en çok tercih edilen ulus muamelesi Avrupa Birliği’nde oluşturuldu. Bu, en liberal kripto para birimi mevzuatıdır. Bitcoin, Latin Amerika’da da iyi karşılandı. Venezuela’da hiper enflasyon nedeniyle dijital para birimleri gerçek bir ödeme aracı haline geldi. Ayrıca, kripto para birimi Kolombiya’da seviliyor. Belki de uyuşturucu ticareti için kullanılabileceği için.

Afrika’daki durum daha az ilginç değil. Bu kıtanın zengin ve fakir ülkelerinde insanlar kendilerini kripto para birimleriyle zenginleştirmeye çalışıyor. Oran ve otomatik ticaret arasındaki fark oyun tarafından çekiliyorlar. Sonuçta, Afrikalıların genellikle başka kazanç fırsatları yoktur. “Bitcoin” kelimesi (İngilizce), genellikle birkaç Afrika ülkesinde Google arama trendlerine giriyor.

Büyük ülkeler için bitcoin yerel başarılara rakip ise, o zaman küçük ülkeler için durum tam tersidir. Malta veya Belize gibi ülkeler finansal sistemlerini desteklemek için bitcoin kullanıyor.

Bankaların temel sorunları

Ödeme sistemlerinin başka bir yönünden bahsetmek ilginç. Bankaların büyük bir sorunu var – birbirlerine zayıf bağlılar. Ne demek istiyorum? Bugün, metin dosyaları herhangi bir bilgisayarda açılabilir. Ancak hesabınızı yalnızca hesabın açıldığı finans kurumunda yönetebilirsiniz..

Sınırdan para transferi yapmak çok zor. Pahalı aracılık hizmetleri kullanmak zorundasınız. Aracılar bazen SWIFT’in yaptığı gibi bu tür hizmetleri tekeline alır. Bugün, SWIFT ile bağlantının kesilmesi bankalar için büyük bir sorundur. Para kaybetmekle tehdit ediyor. Bu yüzden ABD Rusya’yı yaptırımlarla tehdit ediyor – bankalarını SWIFT’den ayırıyor.

Maalesef kripto para dünyasındaki durum pek de iyi değil. Sonuçta, bir ağdan diğerine para aktarmak için denemeniz gerekir. Aracı hizmetler fiat dünyasından daha ucuz değil.

Dolayısıyla gelecekte bir tür birleşik sistem kesinlikle ortaya çıkmalıdır. Böylece borsa aracısını kullanmanıza gerek kalmaz. Varlıklar birbirleriyle özgürce etkileşime girmelidir.

Blockchain ve geleneksel finans

En İyi Kripto Para BirimleriEn İyi Kripto Para Birimleri

Dijital varlıklar, tamamen ihraç edildikleri sistem tarafından belirlenmelidir. Bunlar güvenlik gereksinimleridir. Ve blok zinciri böyle bir güvenlik sağlayabilir.

Blockchain, iki taraf arasında bir “güven teknolojisi” haline gelebilir. Bir sistemden diğerine sorunsuz bir şekilde değer aktarmak için “güveni” sayısallaştırmanıza olanak tanır.

Blockchain teknolojisi, herhangi bir dijital varlığın durumu hakkında bir anlaşma sağlamayı mümkün kılar. Bunun sadece bir araç olduğunu unutmayın. Sistemin kendisini tanımlamaz. Belirli görevler için matkap veya testere olarak kullanılabilir. Örneğin, bitcoin oluşturmak için.

Üçüncü trend: demografik

Birçok ankete göre, büyük şehir sakinlerinin yaşlarına bakılmaksızın kripto para birimleri hakkında belirli fikirleri var. Bitcoin en popüler olanıdır. Aynı ABD’de ING’ye göre ABD vatandaşlarının neredeyse% 90’ı BTC’yi duymuştur. Anket 2019 yılının ortalarında yapıldı. Ancak, 35 yaşın üzerindeki insanlar Bitcoin konusunda hevesli değiller. İlk kripto para birimi gençler arasında gerçekten popüler. Bunlar 15-35 yaş arası insanlar.

Gençler de bitcoin’e çok yatırım yapıyor. Yüzde oranı: 18-35 yaş arası gençlerin% 20’si. Aynı zamanda, bu yaşın dışında, 34-45 kişinin sadece% 10’u kripto para birimlerine yatırımcıdır. 45-55 yaş arası insanlardan sadece her 20 kripto para satın alıyor (% 5) ve 65’in üzerinde BTC’deki yatırımcı sayısı% 2’yi geçmiyor.

Ve ABD dışında ne var?

İlginç bir şekilde, Türkler en çok Avrupa’da kripto para birimiyle ilgileniyor. Türkiye’de Bitcoin severlerin% 18’i var! Bitcoin, Polonya ve Romanya’da popülerdir (her biri yaklaşık% 11-12). İspanya’da kriptin popülaritesi biraz daha az -% 10. Diğer ülkelerde, dijital para birimleri daha az ilgileniyor. Örneğin, Fransa’da BTC meraklılarının yalnızca% 6’sı var.

Gelecekte hangi dijital varlıklar oluşturulacak

Eskiden meraklı grupların kendi “paralarını” yaratabileceklerini hayal etmek zordu. Artık bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Bitcoin bir hükümet girişimi değildir. Efsanevi Satoshi Nakamoto liderliğindeki bir grup tarafından yaratıldı..

Artık minimum başlangıç ​​fonuyla en tuhaf varlıkları oluşturabilirsiniz. Birkaç ortak ve bir fikre sahip olmak yeterlidir. Bundan sonra bir ICO yapabilir, yatırım yapabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz..

Aynı zamanda, bankalar hala en eski varlıkları kullanıyor. Maliyete gerçekten tahammül bile etmiyorlar. Ağları kesinlikle merkezileştirilmiştir ve güvenilirlikleri, ödeme sisteminin mimarisi tarafından değil, devlet tarafından garanti edilmektedir. Bu nedenle, bankaların er ya da geç blockchain dahil daha ileri teknolojilere geçmesi muhtemeldir..

Kripto para biriminin belirteçli varlıklardan farkı nedir?

Dijital para birimi ile jetona dönüşen gerçek varlık arasındaki farkı anlamak önemlidir..

Tokenleştirilmiş bir varlığa sahip olmak için gerçek bir şeye sahip olmanız gerekir: petrol, ruble, dolar, gaz, darı, kereste, emlak vb. Gerçek bir varlığa bir blok zincir ekleyebilirsiniz. Hak yönetimini basitleştirmek için.

Öte yandan, bitcoin gerçek bir şeyin tokenlaştırılması değildir. Bu gerçek bir dijital varlıktır. Bundan, açıkça, bu kripto para birimi akışının tüm avantajları ve dezavantajları. Örneğin, BTC’nin oynaklığı dijital doğasından kaynaklanıyor. Tokenize altın daha sakin davranacaktır. Ancak bitcoin bağımsız bir para birimidir ve daha fazla potansiyele sahiptir..

Gelecekte, normal fiat kripto para birimleri ile değiştirilecek. Güvene dayalı uluslararası bir ağ oluşturulacak. Çeşitli türlerdeki dijital varlıklar, blok zincir teknolojisine dayalı aracıların katılımı olmadan serbestçe birbirine dönüşebilecek..

4. Trend: Ticaret

Küreselleşme süreci özellikle ticaret defterinde dikkat çekiyor. ABD, AB, Rusya, Afrika, Asya ve gezegenin diğer bölgelerinde kripto para şirketleri var. Coinmap’e göre, dünyada dijital para birimleri alıp satan 13 binden fazla şirket kuruldu..

Bitcoin satın alabileceğiniz ATM’ler de dünya çapında bulunmaktadır. Şu anda ATM Radar’a göre bu tür 4.000-5.000 ATM var. 75’ten fazla ülkede bulunurlar. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’taki çoğu ATM.

Bütün bunlar, dijital para birimlerinin küresel bir fenomen haline geldiği anlamına geliyor. Neredeyse dünyanın tüm ülkeleri kendi gelişmiş kripto para birimi topluluklarına sahiptir. Aynı zamanda kripto para sektörünün en gelişmiş olduğu ülkeler de var. Bunlar Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Kore, Çin ve Hindistan’dır..

Özetliyor

Yani, çoğu bitcoin sahibi Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de yaşıyor. Aynı zamanda, kripto para birimi fakir ülkelerde popülerdir çünkü hiper enflasyon sırasında varlıkları korumanıza izin verir. Dolayısıyla Türkiye ve Venezuela gibi ülkelerde dijital para birimleri önemli bir rol oynuyor..

Dijital para birimleri en iyi finansal cennetlerde, Malta ve Belize gibi ülkelerde tedavi edilir. Rusya’da tam teşekküllü kripto para birimi mevzuatı henüz hoş değil. Bazı faturalar zaten düşünülse de.

Genel olarak, dünyanın önde gelen ülkeleri bitcoin’i kontrol altına alacak olsalar da yasaklamak niyetinde değiller. Dünyanın zorluk çekmese de yavaş yavaş kripto para birimlerini kabul ettiğini söyleyebiliriz..

“10 Yılda Dünya. Yeni bir dünya düzeninin temeli olarak Bitcoin “:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me