“Geçmişi hatırlamayanlar, onu tekrar yaşamaya mahkumdurlar” 

                           George Santayana, Amerikalı filozof ve yazar 

Petersburg’dan bir tanıdığım Andrey, bir keresinde BTC’den para kazanmaya karar verdi. 2013’te Bitcoin almaya başladı. O zaman madeni para 100 dolardan fazlaya mal olmaz. Birkaç yıl boyunca bir arkadaşım dört BTC satın alabildi. O zaman Andrey için bu sadece bir hobiydi.

Bitcoin 4.000 dolara tırmandığında, Andrey biraz daha BTC aldı. Bundan tekrar para kazanmayı başardık çünkü bitcoin büyümeye devam etti! Bu tür başarıların arka planına karşı, Andrei artık kendini dizginleyemedi. İlk kripto para birimini satın alma konusunda takıntılı hale geldi..

Arkadaşım daha fazla bitcoin satın almak ve kesinlikle bir dolar milyoneri olmak için St.Petersburg’daki dairesini satmaya karar verdi. Andrey daireyi sattı ve bir ev kiralamaya başladı.

Ve sonra 2018 geldi ve BTC oranında keskin bir düşüş başladı. Andrei, birikmiş borçlarını ödemek için zararına madeni para satmak zorunda kaldı. Şimdi hala bitcoinleri var, ancak St. Petersburg’da satılan daireyle ilgili kayıpları kesinlikle karşılamayacaklar..

Ne yazık ki o zamanlar Andrei’ninki gibi pek çok hikaye vardı. Gelecekte bunun bir daha yaşanmaması için onları hatırlamak bizim için önemlidir..

Makalede hangi konular ele alınacak?

Bu yazıda bitcoin’in tarihine kısaca değineceğim. İlk kripto para biriminin 2017’nin ikinci yarısında nasıl keskin bir şekilde büyümeye başladığını anlatacağım. O zaman nasıl oldu da 2018 boyunca BTC düştü ve 2019’da tekrar yükselmeye başladı. Şu anda 9.000 $ işareti etrafında dönüyor.

Madencilerin mevcut durumu ve sorunları hakkında size bilgi vereceğim. Rusya’da ve dünyada hangi kripto para birimi yasalarının kabul edileceği hakkında. Bitcoin’in 2019’da neden büyüdüğünü ve yeni bir yükseliş olup olmayacağını analiz edeceğim. Bitcoin eski gücüne nasıl dönüyor? Son olarak, size BTC’nin mevcut davranışına, büyüme hastalığına veya büyük oyuncuların spekülasyonlarına neyin neden olduğunu anlatacağım..

Makalenin içeriği

  1. Kripto para birimlerinin geçmişi hakkında birkaç söz
  2. Bitcoin büyümesinin itici gücü olarak ticaret savaşı
  3. Rusya’da ne var?
  4. Rus kripto para birimi faturaları
  5. Kripto para birimleri için depoda neler var
  6. Dijital para birimi sıradan hale geliyor
  7. Rusya’da kripto para birimleri için beklentiler
  8. Kripto para birimlerine doğrudan gitmeli miyim?
  9. Sonuç

Kripto para birimlerinin geçmişi hakkında birkaç söz

2017’nin ikinci yarısındaki keskin kısa yükselişin ardından Bitcoin düşmeye başladı. 2018’in ikinci yarısında BTC sahipleri gerçek bir panik içindeydi. Bu bir şaka değil – insanlar tasarruflarının% 70’ini kaybetti (aslında daha da fazla)! Acı çeken sadece kripto para sahipleri değildi. Madencilik de kârsız hale geldi.

ASIC ile Bitcoin madenciliği

Ortalama olarak, 2017’de ayda 1000 dolar kazanan bir madenci, 2018’in sonunda, hatta daha azında sadece 200 dolar kazanabildi! Elektrik maliyetini bile alt etmek mümkün değildi.

2018 düşüşünün bir sonucu olarak, bazı tahminlere göre, dijital para birimlerindeki yatırımcıların neredeyse% 95’i kırmızı renkte kaldı. Büyük olasılıkla, fonlar yalnızca uzun süre oynamak için kullanılan hedge fonları ve kripto para patlamasının şafağında Bitok almaya başlayan en çaresiz sahipleri tarafından kurtarıldı..

Ancak, 2019’un ikinci çeyreğinden bu yana durum değişti, madencilik cihazlarına olan talep – ASIC’ler – tekrar tepeye çıktı ve hatta cihaz sıkıntısı ortaya çıktı. Haziran ayından başlayarak yalnızca üç ay içinde 600.000 yeni madenci bağlandı. 

Birçoğu yine en iyiye inandı, iyi haber çıkıyor, oran artıyor. Haber arka planı çok değişti ve insanlar, Bakkt platformunda kripto para birimi için teslimat vadeli işlemlerinin başlatılması, Facebook’tan Libra’nın oluşturulması ve Çin dijital yuanının piyasaya sürülmesi, Telegram’dan Gram’ın oluşturulması gibi büyük ölçekli projeleri tartışmaya başladı. “.

Ancak, her şeyin istediğimiz kadar basit olmadığı ortaya çıktı..

Bitcoin büyümesinin itici gücü olarak ticaret savaşı

Bitcoin fiyatındaki artışın mevcut nedeni Çin ve Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili. Ticaret savaşı devam ederse, Bitcoin fiyatı yükselecektir. Şöyle Elbette özel yatırımcılar web sitesi analisti ve yöneticisi ADVFN.com Clem Chambers.

ABD-Çin ticaret savaşı, yatırımcıların geleneksel finansal araçlara olan güvenini zayıflatıyor. Hisse senetleri, dolarlar, euro, yuan – tüm bunlar, ABD’nin Çin’e yönelik yaptırımları ve ABD ile Avrupa arasındaki komplikasyonların arka planında bir şekilde güvenilmez görünüyor .

Elbette bu arka plana karşı dijital para birimleri yeni bir ışık altında görülüyor. Hatta sermaye için “güvenli sığınak” olarak adlandırılabilirler. Tabii ki Bitcoin hala yüksek riskli bir varlıktır. Ama şimdi nerede sakin?

Çin Yuan kaç ABD Doları döviz kuru

Yukarıdaki grafik, Yuan’ın 2018’den beri Dolar karşısında yaklaşık% 14 çektiğini gösteriyor! Bu nedenle, Çinliler için Bitcoin, böyle bir düşüşün zemininde gerçek bir savunma varlığı haline geldi..

Amerikalılar ise şirketlerinin hisselerine, dolara ve diğer kanıtlanmış varlıklara girebildiler. Yani Çin’in kripto para birimi ilerlemesinin motorları olarak adlandırılması boşuna değil..

Clem ChambersClem Chambers

Kripto para piyasası analisti ve ADVFN CEO’su Clem Chambers bu görüşe katılıyor. Benzer bir pozisyondan bahsetti tahmin Forbes tarafından yapılan Bitcoin. Aynı yerde, Bitcoin için hedef ölçütünün 50.000 USD civarında olduğunu doğruladı..

Rusya’da ne var?

Ve Rusya’da, dijital para birimleri alanındaki mevzuatı kabul etmek için aceleleri yok. 2017’de, kripto pazarında eşi benzeri görülmemiş bir büyüme zemininde, hükümet çılgınca yeni faturalar geliştirmeye başladı. Şu anda, kripto para birimlerinin ülkedeki yerleşim yerleri için kullanılması hala yasak. Yani sadece bitcoin karşılığında kahve almayı hayal edebilirsiniz..

Yaz aylarında, bazı Eyalet Duması milletvekilleri parlamentonun bu sonbaharda kripto para birimi yasalarını dikkate alacağına söz verdiler, ancak işler hala orada..

Anatoly Aksakov

Ve son zamanlarda yardımcısı Anatoly Aksakov belirtilen, Devlet Dumasının 1 Kasım’dan önce dijital finansal varlıklar yasasını geçirecek zamanı olmayacak. Aynı zamanda kripto para düzenlemesi konusunda bir uzlaşma bulunabileceğine söz verdi..

Genel olarak, Rus yetkililer kripto para birimlerinin ne olduğu konusunda yetersiz bir anlayışa sahipler ve bunları yasallaştırmak için acele etmeye hazır değiller. Görünüşe göre, yetkililer henüz dijital para birimlerini kabul etmeye değip değmeyeceğine ya da Çin’de olduğu gibi onları yasaklamanın daha iyi olup olmadığına henüz karar vermediler. Örneğin, Rusya Merkez Bankası bir yıl önce kripto para birimlerini zararlı bir fenomen olarak gördü ve şimdi tam tersine sadakatini ifade ediyor.

Elvira NabiullinaElvira Nabiullina

Banka başkanı Elvira Nabiullina şimdi muhakeme ülke kendi ulusal dijital para birimini yaratabilir. Altına veya rubleye sabitlenmesi gerekiyordu. Bununla birlikte, Merkez Bankası Başkanı dijital ruble’de “birçok risk ve az avantaj” görürken.

Rus kripto para birimi faturaları

Dijital rubleDijital ruble

Rusya’nın kripto para topluluğunun gelecekte hangi yasalara sahip olacağından bahsetmeye değer. Bu yıl, Devlet Duması dijital para birimlerini yasallaştırmaya karar verdi. Medeni Kanun’a “dijital hukuk” kavramı getirildi. Kanunda kutsaldır No. 34-FZ. Bu, kripto para birimlerinin gölgelerden ortaya çıkmasının çoktan başladığı anlamına geliyor. Yasa Aralık ayında yürürlüğe girecek. Aynı zamanda akıllı sözleşmeler ve blok zinciri gibi önemli kavramları da tanımlar..

Yukarıda söylediğim gibi, bu yıl milletvekilleri ilk okumada birkaç kripto kanunu daha düşünmeyi planlıyor. Kripto para birimlerinin dolaşımına, yatırımına ve ICO’ya ilişkin kurallar belirlenecek. Büyük yenilikler:

Tüm bu yasalar, Rus kripto para birimi alanının daha özgürce gelişmesine izin verecek ve hatta yenilikçi finansal teknolojilerin Rus ekonomisine girmesine katkıda bulunacak..

Yakın gelecekte kripto para birimlerini neler bekliyor??

Uzmanlar hem Bitcoin’de bir düşüş hem de büyümesini öngörüyor.

Trofim EremenkoTrofim Eremenko

Örneğin, VINT Consult’un yönetici ortağı, “Cryptocurrency ve Blockchain Teknolojilerinin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi” Derneği Yönetim Kurulu üyesi Trofim Eremenko, düşünür, yıl sonuna kadar Bitcoin altcoinlerle birlikte pozitif dinamikler gösterecek. 15.000 $ ‘a kadar büyüyebilir.

Omkar GodbowlOmkar Godbowl

CoinDesk Markets analisti Omkar Godbowl düşünür, piyasanın şu anda düşüş eğilimi belirtileri gösterdiği. Böylece Şubat 2019’dan bu yana ilk kez haftalık grafikte sıfırın altına sabitlenen MACD göstergesi gözleniyor. Uzmana göre bu, Bitcoin’in 9 bin dolarlık psikolojik işaretin altına düşebileceği anlamına geliyor..

Kasım 2019’un başlarında Çin’in bir işletme olarak madencilik yasağını kaldırdığını belirtmek gerekir. Ayrıca kripto para birimi alanı üzerinde de faydalı bir etkiye sahip olacak. Çin Devlet Konseyi Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) bünyesindeki Ekonomik Planlama Ajansı nihai sürümü sundu katalog “Endüstriyel yeniden yapılandırma için yönergeler.” 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan belgeye göre ÇHC, madencileri yargılamayı ve kripto madenciliğine karşı savaşmayı reddediyor..

Dijital para birimi sıradan hale geliyor

Rusya’da, kripto para birimini gri bölgeden çıkarması gereken yeni yasalar kabul ediliyor. Diğer gelişmiş ülkelerde, dijital para birimleri genellikle günlük yaşamın bir parçası haline gelir. ABD ve AB’deki pek çok kişi kafelerde, müzelerde ve otellerde bitcoin ile ödeme yapmakta zaten rahat. Sıradan Amerikalıların faturalarını ödemek için cüzdanları vardır. Rednecks torunları için doğum günleri için Ethereum ve Bitcoin satın alır. Yaşlılar bile birikimlerini kripto para birimi endüstrisine yatırmaya başlıyor.

İnsanlar yeni dijital gerçekliğe alıştı. Hükümetler ise kripto para birimlerinin kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor. Yasaklamaya gerek yok, net bir yasal çerçeve oluşturmak ve sektördeki oyunun net kurallarını dile getirmek yeterli ve faydalı olmaya başlayacak.

Devletin çoğunluğu bu yolu izleyecektir. Uzmanlar buna güveniyor.

Genel olarak, dijital para birimleri ekonomik kalkınmanın dışındakiler tarafından önemli bir fenomen haline geliyor. Doğru, dijital para birimlerinin potansiyelinin ne olduğu hala net değil. Açıkçası, Libra, Gram ve “dijital yuan” ile durum emsal haline geldi. Ve bu projelerin her birinde hikayenin nasıl çözüldüğü bize en yakın olasılıkları gösterecektir..

Kripto para birimlerine doğrudan gitmeli miyim?

Kripto para birimlerine yatırım yapmakKripto para birimlerine yatırım yapmak

Şimdi, birçok kişi Bitcoin’in gerçekten umut verici bir varlık haline gelip gelmediğini anlamaya mı çalışıyor? 2018’de olduğu gibi başka bir düşüş beklemeye değer mi?

Tom LeeTom Lee

Fundstrat analisti Tom Lee, daha önce 2020’de BTC fiyatının 91 bin dolara yükseleceğini tahmin etmişti.Çok analitik çalışma yaptı ve son dokuz yılda kripto para birimi grafiğine odaklandı. O son zamanlarda belirtilen “pozitif sinyaller” görünümünde:

“Geçtiğimiz birkaç gün içinde birçok olumlu sinyal alındı:

– Çin’in blockchain’e yönelik dostane politikası.

– Yeni maksimum S endeksi&P 500.

– Bitcoin Misery Index geri yükleniyor.

Varlık riskinden kurtulma zamanı (Altın, ABD Hazine bonoları – yazarın notu) geçti ve boğa piyasası yeniden başladı. “.

John McAfeeJohn McAfee

John McAfee Elbette, 2020’nin sonunda Bitcoin fiyatının 1 milyon dolara yükseleceği. İlk kripto para kurundaki haftalık dalgalanmalara dikkat etmemeye çağırdı.

Cryptocurrency uzmanı ve tüccar Roger Quantrillo düşünür, Bu yılın sonunda bitcoin’in 17 bin dolardan fazlaya mal olacağı.

Sonuç

Kripto para satın alıyor mu, almıyor musunuz? Son kararı sadece siz verirsiniz.

Uzmanların, tüccarların ve analistlerin fikirlerine güvenebilirsiniz, ancak bir şeyler ters giderse, tüm riskler sizin tarafınızda olacaktır ve Andrey ile yaşanan üzücü hikaye bunun güzel bir örneğidir..

Elbette blockchain, toplumun önemli bir parçası haline gelecek çok umut verici bir teknolojidir. Blockchain’in popülerleşmesi ve gelişmesiyle birlikte, gezegendeki hemen hemen her insan kripto para piyasası hakkında bir fikre sahip olacak. Tüm uzmanlar bu görüşe oybirliğiyle katılıyor..

Genel olarak John McCaffy, Roger Quantrillo, Tom Lee, Clem Chambers ve diğer birçok uzman Bitcoin’in önümüzdeki yıl büyüyeceğinden emin. Bu, Libra ve Gram gibi projelerden bahsetmek yerine, dünyadaki kripto para piyasasının düzenleme süreçleri ve büyük şirketlerin bu teknolojiye olan yoğun ilgisiyle dolaylı olarak doğrulanmaktadır..

Yeni olan her şey reddedilmeye ve direnişe neden olur. Bu, doğanın kendisi tarafından içimizde bulunan toplumun normal bir tepkisidir. Blockchain teknolojileri ve kripto para birimleri, toplu dağıtımı ve benimsenmesi henüz gerçekleşmemiş tamamen yeni fenomenlerdir..

Bu nedenle, bitcoin ve diğer kripto para varlıkları için olasılıklar olup olmadığı sorusuna cevap vermek: Cevap koşulsuz – Evet!

Kripto para birimi by-pass özelliği olacak mı? Cevap da evet!

Kripto para birimlerine doğrudan gitmeli misiniz? Andrei’nin örneği diyor ki – Hayır!

Riskleri unutmayın ve kripto para birimini uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendirin. Herhangi bir uzman bu kelimeleri onaylayacaktır..

Hayatta her zaman bir şeyler kazanır ve bir şeyler kaybedersiniz. Kazandığında mutlu ve neşeli ol. Kaybettiğime pişman olma ve pişman olma. Asla arkana bakma – hala geçmişi değiştiremezsin. Ama hatalarından ders almaya çalışıyorum “.

                                                                             Richard Branson, Virgin Group’un kurucusu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me