Kripto endüstrisinde bu yaz sadece yazın DeFi olarak adlandırılabilir. Merkeziyetsiz Finans ile ilgili genel histeriyle ilgili en azından kulağının ucunu duymamış olan kriptoyla ilgilenen bir kişiyi hayal etmek zor. Toplu olarak güçlü bir merkezi olmayan finans ağı oluşturan düzinelerce, hatta yüzlerce projenin başlatıldığını ve büyümesini gördük. Sezgisel arayüzler ve pasif yatırımların beyan edilen yüksek getirisi, DeFi ekosisteminde bloke fonlarda bugüne kadar 6 milyar doların üzerinde bir artışa yol açtı ve endüstri, haftada 500 milyon doların üzerinde bir hızla büyümeye devam ediyor. Ayrıca bir dizi yeni orijinal ürünün piyasaya sürüldüğünü gördük. Ancak yeni ve iyi düşünülmüş iki büyük farklılık var ve DeFi’nin temel kusurlarının çoğu çözülmemiş durumda. Bugünün gönderisinde, 2020’nin ikinci yarısında dikkat edilecek en iyi DeFi projelerini tartışacağız..

Cazibe liderleri yatırımcıların ve geliştiricilerin ilgisi 

DIA

DIA (Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı), şeffaf verileri ve açık erişim oracle’larını uygulamayı amaçlayan açık kaynaklı bir İsviçre kar amacı gütmeyen blok zinciri projesidir. DeFi ekosistemi içinde DIA, DIA belirteç sahipleri ve temsilcilerinden oluşan merkezi olmayan bir topluluğun kontrolü altındadır ve DIA yönetişim belirteci, önemli piyasa katılımcıları için bir teşvik görevi görür.. 

DIA, kripto para birimi ve finansal veriler için açık kaynaklı Bloomberg ajansı olmaya hazırlanıyor. DIA, 3 Ağustos açık artırmasındaki inanılmaz heyecanla da teyit edildiği üzere, en çok beklenen DeFi projelerinden biriydi. Şimdi DIA jetonu, başlangıçtan neredeyse 60 kat daha yüksek bir fiyatla işlem görüyor. Proje, Outlier Ventures gibi tanınmış yatırımcılar tarafından desteklenmektedir..

Orion Protokolü

Orion Protokolü (ORN) pazara ilk olarak girdi dinamik para arzı (DYCO) ve 2020’nin en sıcak fırsatlarından biri oldu. Orion, deneyimli bir blockchain geliştiricisi ve merkezi olmayan Waves borsasının yaratıcısı olan CEO Alexey Koloskov’un önderliğinde şimdiye kadar geliştirilen en gelişmiş likidite toplayıcıya dayalı B2B ve B2C çözümleri geliştiriyor..

Orion’un Elrond Network, Bitmax, MXC ve Acheron ile ortaklıkları vardır. Kucoin ve Bitmax’ta piyasaya sürüldüğünden beri, ORN’nin orijinal teklifinin neredeyse% 33’ü ön stake etme programına katkıda bulundu. Token zirvede 70 kat büyüme gösterdi, şu anda yaklaşık 40 kat işlem görüyor. 

Bileşik

Bileşik mevcut DeFi yutturmaca döngüsünde, yerel COMP tokenleri mevcut seviyelere düzeltmeden önce değerde artış gösterdiğinden büyük ilgi gören ilk şirketlerden biriydi. Bileşik, kullanıcıların Ethereum blok zincirinde faiz kazanmalarına veya teminat karşılığında varlıkları ödünç almalarına olanak tanıyan bir para piyasası protokolüdür.. 

Bileşik üzerindeki likidite havuzunu doldurma süreci nispeten basittir ve herkesin arz ve talebe göre otomatik olarak ayarlanan oranlarla hemen bileşik faiz kazanmaya başlamasına izin verir. Compound’da bloke edilen varlıkların sayısı 1 Haziran’dan bu yana (veya 2,5 ayda) 7 kattan fazla arttı ve bugün 760 milyon dolara eşdeğer.

Özlem Finans

En heyecan verici projelerden biri, Özlem Finans, Başlangıçta likidite sağlayıcıları (çiftçiler) için ayrılmış münhasırlığa dayalı sınırlı tedarik sayesinde yerel YFI tokenleri baş döndürücü bir artış yaşadığı Temmuz ayında sahneye çıktı. Yearn, ödünç verme hizmetlerini kullanan toplayıcılar için merkezi olmayan bir ekosistem görevi görerek üyelerin USDC, DAI ve USDT gibi tokenlere ev sahipliği yapmasına izin vererek, Yearn’ın en kazançlı borç verme fırsatları seçiminde ağırlığa sahip olmasını sağlar.. 

Şirket, DeFi’yi demokratikleştirme fikri ile süreci başlatan geliştirici André Cronier tarafından yönetiliyor. Ekip üyeleri arasında madencilik öncesi, ön satış veya fon dağıtımı yoktu, bu da YFI tokenlerinin çoğunun topluluğa ait olduğu anlamına geliyor. Ağustos başından beri YFI dört katına çıktı. Önümüzdeki aylarda jetonun nasıl davrandığını görmek ilginç olacak..  

dHedge

Synthetix tarafından desteklenmektedir, dHedge Blocktower Capital ve Three Arrows Capital gibi en iyi yatırımcılar arasında popülerdir ve herkes için ticareti demokratikleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan varlık yönetimi için yeni bir protokol geliştirmiştir. Şirket kısa süre önce gizli moddan çıkacağını duyurdu.. 

Synthetix sıfır kaymalı ticaret modeli ve genişleyen desteklenen varlık havuzu ile dHedge, Synthetix protokolünün sağladığı türev likiditesinden yararlanmak için yeni yollar yaratıyor. Synthetix şu anda kullanıcıların kripto para birimleri, itibari para birimleri ve emtialar dahil olmak üzere çeşitli varlık tabanlı türevleri basmasına, depolamasına ve ticaretine izin veriyor. Resmi dHedge kanallarını takip edin, böylece platform lansmanını kaçırmazsınız. 

Uniswap

Uniswap Mevcut yükseliş DeFi kampanyasının arkasındaki itici güçlerden biridir. Merkezi olmayan bir borsa olarak hareket eden Uniswap, sipariş defterleri yerine teşvikli likidite havuzları kullanması nedeniyle diğer DEX borsalarından farklıdır. Likidite sağlamayı seçen kullanıcılar, Ethereum kullanılarak her işlem için ödenen ücretlerin bir yüzdesi olarak ödüllendirilir..

Uniswap şu anda 170 milyon doların üzerinde likidite havuzlarına ve haftada yüzlerce yeni listeye sahip. Acemi kullanıcılar için, varlık ticareti yapmak ve likidite sağlamak için kullanılan bağlı harici ERC-20 cüzdanları tarafından desteklendiği için Uniswap’i kullanmak için bir öğrenme eğrisi vardır. Uniswap’i kullanmadan önce dikkate alınması gereken kayma ve oynaklık ile ilgili hususlar da vardır.. 

Curve Finance

2020’nin başlarında piyasaya sürüldü, Eğri kullanıcıların düşük kayma oranına sahip stabilcoinler ve özellikle istikrarlı varlıklar için tasarlanmış düşük komisyon algoritması arasında ticaret yapmasına olanak tanır. Curve, karlı çiftçiliğin ilk savunucularından biriydi ve şu anda kullanıcıların yeni para birimleri gibi ödüller kazanmak için stabilcoinleri yatırabilecekleri 7 havuz sunuyor. Şu anda Curve havuzlarında 1 Haziran 2020 itibarıyla 15 milyon dolardan fazla kilitli olan 1 milyar dolardan fazla var..

Curve, basit arayüzü ile en popüler DeFi platformlarından biridir ve kullanıcı dostu özellikleri ve şeffaf dokümantasyonu ile övgüler almıştır. Şirket, son aylarda diğer DeFi projelerini aktif olarak destekliyor. Ekip kısa süre önce platformu yönetmek için kendi token’ını çıkarmaya karar verdi. Birçoğu tarafından zaten bilinen borsa kodu CRV’dir. Binance, OKEx ve diğer borsalar derhal tokenı listeledi ve şu anki fiyat 10 sentin başında bir tahminle 50 $ ‘a ulaştı.. 

Maker DAO

Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık varlıkla, Maker DAO, muhtemelen bu listedeki en tanınmış isimdir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Merkezi olmayan borç verme platformu, USD’ye sabitlenmiş bir stabilcoin ve kripto para birimi endüstrisindeki en popüler stabilcoinlerden biri olan DAI’yi destekler. Maker DAO, herkesin bir kasa açmasına, kripto para birimi teminatını bloke etmesine ve bu teminata karşı DAI oluşturmasına izin verir. 

Göre DeFi-Pulse, Bloke varlık tutarı açısından sektördeki diğer projelere göre üretici hakimiyeti% 23,1. 

Aleph.im

Aleph.im Son birkaç ay içinde DeFi arenasına en yeni katılanlardan biri. Aleph, blok zincirinin merkezi olmayan bilgi işlem gücü ve depolama için düğüm olarak çalıştığı makineler için bir sohbet protokolüdür. Genel bulut pazarının 2020’de yaklaşık 374 milyar dolara ulaşması ve 2022’ye kadar 520 milyar doları aşması bekleniyor. Amazon’un AWS’si şu anda pazarda lider durumda, ancak merkezi olmayan çözümlere olan talep her zamankinden yüksek. 

Aleph.im’in başarısının bir kanıtı, web sitelerinin şu anda çevrimiçi olmasıdır. Aleph ayrıca, dünyanın ilk tamamen merkezi olmayan türev borsası olan yüksek oranda tanıtımı yapılan Serum projesinin ortaklarından biri olarak listelenecek (aşağıya bakınız).

Serum

Son zamanlarda, önde gelen kripto türev borsası FTX, Solana ekibi ile birlikte bir proje açıkladı Serum, Solana ağında bir merkezi limit emir defteri (CLOB) zinciri üzerinde faaliyet gösteren dünyanın ilk tam teşekküllü merkezi olmayan spot ve türev borsası. Yaklaşan DEX, müşterilerin istediği hızda ve fiyatta güvenilir çapraz zincir ticareti sağlayarak başkalarının başarısız olduğu noktalardan yararlanmaya çalışacaktır. Solana üzerine inşa edilmesine rağmen Ethereum ile uyumlu olacak. Bildiğimiz gibi, çoğu DeFi protokolü merkezi bir oracle’a gelir – genellikle en kritik an, ancak Serum’da durum böyle değildir.

Serum diğerlerinden farklıdır ve bu onun gücüdür. Yazılımı hızlı DEX işlemlerine izin verir; zincirler arası, sabit paralar, BTC, BCH, BSV, LTC, ZEC, ETH ve ERC-20 tokenleri, sipariş defterleri ve kendi ve yeni finansal ürünlerinizi oluşturma yeteneğini destekler. Aynı zamanda tamamen ademi merkeziyetçi. Merkezi fiyat kanallarına sahip oracle’lar yoktur; Dürüstlüğüne güvendiğiniz mahkeme yok. Serum saf DeFi’dir. Mevcut DeFi ürünlerinin aksine, hızlı ve ucuzdur. Mimari, SRM enflasyonu, ticaret komisyonları ve “liderler” adı verilen bir delegasyon / yönlendirme sistemi aracılığıyla pay sahibi olma teşvikleriyle düğüm operatörlerini destekleyecek şekilde ayarlanmıştır.. 

SRM belirteci, ERC-20 standardı olarak çapraz listelemeye sahip yerel Solana altyapısındaki (SPL belirteci) Serum ekosisteminin bel kemiğidir; belirteç, Serum’a tamamen entegre edilecektir. 7 Ağustos’ta FTX ve Bitmax borsalarında bir IEO düzenlendi ve 11 Ağustos’ta Binance dahil birçok büyük borsada listeleme yapıldı. Şu anda token, başlangıç ​​açık artırma fiyatından 17 kat daha pahalı işlem görüyor ve zirvede yaklaşık x50’ye ulaştı..

Bahsedilen Solana ve FTX’e ek olarak, Serum’un ana ortakları arasında 3Commas, Akg Ventures, Certus One, Genesis Block ve diğerleri gibi kripto endüstrisindeki tanınmış şirketler bulunmaktadır. Birçoğu aynı zamanda Serum doğrulayıcılarıdır. Kurucuların tahminlerine göre, Serum değişiminin tam olarak başlatılması birkaç hafta içinde gerçekleşmelidir.. 

  

Ademi merkeziyet, finansın geleceğidir

Küresel sağlık krizi ve ekonomik krizin zemininde, DeFi projelerinin popülaritesi artmış ve bu da piyasada yeni kurumsal ve bireysel oyuncuların ortaya çıkmasına neden olmuştur. DeFi Token Değeri YTD arttı yüzde yüz oranında. Bu teknolojiyi kullanan yeni başlayanlar için fırsatlar sonsuzdur ve bu, DeFi ekosisteminin çeşitliliği ve büyümesi için büyük umut vaat etmektedir. Daha Az Maliyetle Üretilen ve Kitlesel Pazara Gitmeye Hazır Yeni Kardinal DeFi Ürünleri Görünüyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me