Birçok kripto medyası, ekosistem blok zinciri platformlarının büyümesi ve gelişmesiyle ilgili manşetlerle doludur. Çoğu zaman Ethereum’a dayalı ürünlerden ve rakip Polkadot veya Cosmos’tan bahsettik. En popüler ağlardaki mevcut hız, ölçeklenebilirlik veya işlem maliyetlerinden memnun olmayan merkezi olmayan projeler tarafından gittikçe artan bir şekilde geçiş için düşünülen diğer yapısal blok zincirleriyle ilgili materyallere çok daha az rastlıyoruz. Aynı zamanda, birçoğu yakın gelecekte liderliği ele geçirmese bile, kesinlikle yenilikçi teknolojileri gösterme ve pazara yeni trendler getirme yeteneğine sahiptir. Atasözünün dediği gibi, “Önceden uyarılmış durumdadır”, bu yüzden sizin için inanılmaz bir hızla büyüyen ve tüm çalışan blok zincirleri arasında bant genişliği açısından avuç içi olan Solana ekosisteminin bir analizini hazırladık.. 

İlk önce Solana’nın ne olduğu hakkında konuşalım.

Solana Şu anda en yüksek verimi destekleyen yüksek hızlı, tek katmanlı bir blok zinciridir 59.000+ TPS ve blok süresi 400 ms. Solana blok zinciri, işlem hacmini Moore Yasasına göre ölçeklendirmek için üretilmiştir (her ~ 2 yılda bir GPU çekirdek sayısını ikiye katlar). Bu bant genişliğine ulaşmak için hayır parçalama yok. Solana hiçbir şey için seçilmedi ilk web ölçekli blok zinciri, Sonuçta, bu ultra hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir ağ, dünyadaki en güçlü ağdır ve özellikle yüksek frekanslı ve büyük ölçekli uygulamalar için tasarlanmıştır. Bu hedeflere ulaşmak, çeşitli optimizasyonların ve yeni teknolojilerin uygulanmasını gerektirir. Sonuç olarak, ağ bant genişliğinde blok zincir teknolojilerinin geliştirilmesinde yeni bir aşamaya işaret eden bir atılım gözlemleyebiliriz.. 

Neden Solana’yı Seçmelisiniz?

Burada en hızlı kim? Solana ekosistemi hızla büyüyor

Solana, teknolojinin ana zorluklarından birini çözüyor: blok zincirini küresel kullanım için ölçeklendirmek ve ağ ölçeklenirken tek bir küresel durumu koruyarak ekosistem projeleri arasında bir araya gelme yeteneği sağlar. Aynı zamanda, parçalama veya ikinci seviye çözümler kullanılarak hiçbir ek komplikasyon ortaya çıkmaz. Solana’nın mempool olmadan yıldırım hızı ve düşük ücretler (Yaklaşık 10 dolara 1 milyon işlem) ekosistem büyüdükçe ölçeklendirme sansür direncinden veya güvenlikten ödün vermeden geliştiricilerin blok zinciri altyapısı yerine işlerine odaklanmalarına olanak tanır. Artık ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik arasında seçim yapmaya gerek yok. Solana bu üçlemeyi sizin için çözdü. Solana Labs protokolünün yaratıcıları, Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft ve diğerleri gibi dünyanın en iyi şirketlerinin deneyimine sahiptir. Aslında Solana, blockchain ve kurumsal sektördeki en iyi ve en görünür ekipler olan Web 2.0 hızında gerçek bir Web 3.0’dır. Solana’yı seç şimdi uzun vadeli işbirliği için. Bu arada, Solana’nın hızını kolayca doğrulayabilirsiniz. Break oyunu şeklinde ağın özel bir stres testi

Solana ekosisteminin temelini hangi projeler oluşturur??

Serum

Birkaç ay önce, önde gelen bir kripto türev borsası FTX ve Alameda Araştırma başlatıldı proje Serum, dünyanın ilk tam teşekküllü merkezi olmayan spot ve türev borsası. Serum diğerlerinden farklıdır ve bu onun gücüdür. Yazılımı hızlı DEX alım satımlarına olanak sağlar; zincirler arası, sabit paralar, BTC, BCH, BSV, LTC, ZEC, ETH ve ERC-20 tokenleri, sipariş defterleri ve özel ve yeni finansal ürünler oluşturma yeteneğini destekler. Mevcut DeFi ürünlerinin aksine, hızlı ve ucuzdur. Mimari, SRM enflasyonu, ticaret komisyonları ve “liderler” adı verilen bir delegasyon / yönlendirme sistemi aracılığıyla pay sahibi olma teşvikleriyle düğüm operatörlerini desteklemek için ayarlanmıştır.. 

Burada en hızlı kim? Solana ekosistemi hızla büyüyor

Bu FTX ve Alameda Research’e ek olarak, Serum’un ana ortakları arasında 3Commas, Akg Ventures, Certus One, Genesis Block ve diğerleri gibi kripto endüstrisindeki tanınmış şirketler yer alıyor. Birçoğu aynı zamanda Serum doğrulayıcılarıdır.

Solucan deliği 

Solana ve Ethereum’u birbirine bağlayan solucan deliğigüvensiz bir köprünün en taze ve en çarpıcı örneği. Bu, Solana’da planlanan birçok çapraz zincir köprüsünden yalnızca ilkidir. ETH ve ERC-20 belirteçlerini Solana blok zincirindeki SPL belirteçlerine dönüştürerek, ultra hızlı ve güvenli Web ölçekli blok zincirinden tam olarak yararlanırken mevcut projelerin ve platformların varlıkları ağlar arasında güvenilir bir şekilde taşımasına izin verir. Solana’ya taşınmak ağ tıkanıklığını veya yüksek işlem ücretlerini ortadan kaldırır ve yine de gerekirse Ethereum ağına değerin iade edilmesini sağlar.

Burada en hızlı kim? Solana ekosistemi hızla büyüyor

Akash

Akash ilk merkezi olmayan bulut bilişim platformudur. Akash platformunun amacı, 8,4 milyon veri merkezinde bilgi işlem kaynaklarının% 85’ini verimli bir şekilde kullanmaktır. Akash, herkesin kullanılmayan kapasiteyi alıp satmasına izin verir. Platform, şu anda bulutu kullanan müşteriler için benzersiz bir teklif seti sunar. Akash ve Solana, her ekosistemdeki hizmetlerin Akash Token (AKT) veya Solana (SOL) ile yerleşmesine izin vererek birlikte çalışabilirliği sağlamayı planlıyor. Solana akıllı sözleşmeleriyle etkileşime giren ön uç uygulamalar artık merkezi olmayan bir bulutta çalışabilir (Amazon Web Services (AWS) veya Google Cloud Platform (GCP) gibi merkezi bulut sağlayıcılarına dayanan mevcut model yerine), bu da onları gerçek anlamda sansür haline getirir. dayanıklı.

Stardust

Stardust, oyun geliştiricilerinin gelirlerini (NFT’ler, pazarlar vb. Aracılığıyla) artırmasına ve oyuncunun oyun deneyimini iyileştirmesine olanak tanır. Geliştiriciler, API ve blok zinciri altyapımız aracılığıyla, Stardust Platformunun ikincil gelir paylaşım pazarına ve oyun kaşifine bağlanabilirler. Hızlı İstatistikler: Blockchain Capital’den Tohum Finansmanı. Hizmetlerini kullanan en büyük oyun, aylık ortalama 50.000 ila 70.000 aktif kullanıcıya sahiptir ve son 12 ayda 750.000’in üzerinde oyuncuya sahiptir..

Terra

Terra, dünyanın en büyük para birimlerine sabitlenmiş bir sepet stablecoin ile desteklenen başarılı bir ödeme ağıdır. Bugün, bu stabilcoinler çoğunlukla Terra’nın 1 milyon aktif kullanıcısı ve 3 milyonu aşkın amiral gemisi uygulaması olan CHAI’den geçiyor. Günlük işlem hacmi USD. Terra, etkileyici bir ekip ve dünyanın en iyi yatırımcılarından bazıları tarafından desteklenmektedir..

Çapa

Anchor, PoS token sahipleri için iki yönlü bir platformdur. Sistem, tasarruf hesapları ve kredi hizmetleri sunar. Yeni yönetişim belirteci, tıpkı platformun kendisi gibi muhtemelen Çapa olarak adlandırılacaktır. Beş yıl boyunca dağıtılacak ve Anchor’un yaratıcıları için ön madencilik yapılmayacak. Compound veya MakerDAO’ya benzer şekilde, Anchor, PoS sahiplerinin platformlarına varlık yatırmalarına izin verecektir. Stabilcoin kredileri için teminat olarak hizmet edecekler (başlangıçta, büyük olasılıkla, bunlar esas olarak Terra ile oluşturulan stabilcoinler olacaktır).

Audius

Burada en hızlı kim? Solana ekosistemi hızla büyüyor

Audius, dinleyiciler ve yaratıcılar arasındaki doğrudan işlemleri basitleştiren, herkese herhangi bir ses içeriğini dağıtma, para kazanma ve yayınlama özgürlüğü veren merkezi olmayan bir müzik paylaşım ve akış protokolüdür. Artan talebi karşılamak için Audius ekibi, 20’den fazla L1 ve L2 ölçeklendirme çözümüyle bir kavram kanıtı tasarladı ve oluşturdu. Bu araştırmanın ardından Audius, ağı ölçeklendirmeye yardımcı olması için Solana’yı seçti. Audius, önümüzdeki yıl Audius İçerik Yönetim Sistemini (CMS) Solana blok zincirine taşımayı planlıyor.

RAMP DEFI

Dünya çapında yatırımcılar tarafından desteklenen RAMP DEFI, hisseli dijital varlıklardan likit sermayenin kilidini açmaya odaklanan küresel bir merkezi olmayan finans çözümüdür. RAMP çözümü ile, hisseli varlıklara sahip kullanıcılar stake etme ödülleri almaya devam edebilir, hisse portföylerinde sermaye kazanç potansiyelini koruyabilir ve aynı anda yeni fırsatlara yatırım yapmak için likit sermayenin kilidini açabilir. Varlıkları stake etmek için mevcut pazar bugün 25 milyar doların üzerindedir. Sektör lideri bir çözüm olarak RAMP DEFI, 2021’in sonunda ‘Toplam Kilitlenmemiş Değer’ (TVU) altında kullanıcılara 1 milyar ABD Doları veya daha fazlasını sağlamayı hedefliyor..

Daire (USDC)

Burada en hızlı kim? Solana ekosistemi hızla büyüyor

Circle, USDC’yi Solana blockchain ile entegre ediyor. USDC – en hızlı büyüyen stabilcoinlerden biri Kripto ekosisteminde tam rezerv ile USD. Açık standartlara dayanır ve Coinbase ve Circle Merkez konsorsiyumu tarafından işletilir. Bugüne kadar 2,8 milyardan fazla USDC ihraç edildi ve yüzlerce kripto uygulaması hızlı ve güvenli ödemeler için USDC’ye güveniyor. USDC, merkezi olmayan kredi platformlarında, alternatif tasarruf hesaplarında, merkezi olmayan borsalarda ve daha fazlasında kullanılan en popüler teminat türlerinden biri olarak DeFi’de kritik bir rol oynar. Circle Platform, USDC ve Solana Foundation Collaborate, DeFi Ürün Tasarımı için Alan Açıyor. 

Tether

USDT, piyasa değerine göre en büyük stabilcoin ve DeFi sektöründe en yaygın kullanılan sabit paralardan biri. Tether ve USDT, herhangi bir başarılı blockchain projesi için kritik altyapı yapı taşlarıdır ve platformlar arası yerleşim için en kritik yapı taşlarından bazılarıdır. Bu stratejik girişim Solana için önemli bir adımdır ve ağın büyümesine yardımcı olacaktır. Her iki proje de mevcut duruma yönelik adım adım iyileştirmelerdir. Hız ve maliyet bugün DeFi’yi engelleyen en büyük iki engeldir. Bu yeni girişim, DeFi ekosistemindeki stablecoin tasarımı ve kullanım durumları için yepyeni bir alan açacak..

Burada en hızlı kim? Solana ekosistemi hızla büyüyor

Arweave

Arweave, güvenilir ve kalıcı veri desteği sağlayan, kullanıcıların ve geliştiricilerin verileri sonsuza kadar saklamasına olanak tanıyan bir depolama türüdür. Arweave, değerli uygulama bilgilerini ve geçmişini sonsuza kadar hatırlamanıza ve saklamanıza olanak tanıyan paylaşılan bir sabit sürücüdür. 

Torus

Torus, ek kurulum gerektirmeden Google, Facebook, Reddit, Discord, Twitch veya E-posta kullanıcı hesaplarınız aracılığıyla DApp’lere tek tıklamayla giriş sağlar. Torus ağı şu anda Binance, Etherscan, ENS, Tendermint ve diğer paydaşlardan bir grup doğrulayıcı tarafından desteklenmektedir. Torus çözümü herhangi bir blockchain ile uyumludur.

Cep

Cep Ağı, çoğu blok zincirine yönelik API istekleri için kapsayıcı bir aktarma ağı olarak oluşturuldu. Proje, sansüre dayanıklı yeni bir Web 3.0 teknoloji paketinde kriptografik ilkellerden yararlanmak için Solana ile entegre olacak.

dFuse

dFuse, basit bir API çağrısı kullanarak durum güncellemelerinin gerçek zamanlı akışına, anında aramalara ve geri döndürülemez işlemlerin garantilerine izin veren bir blockchain API şirketidir. dFuse, geliştiricilerin protokol üzerinden verimli uygulamaları kolayca oluşturmasına ve sürdürmesine olanak sağlamak için API çözümünü Solana’da uygular. 

Fortmatic 

Fortmatic, kullanıcıların, tarayıcı uzantılarını yüklemeye gerek kalmadan bir telefon numarası veya e-posta adresi kullanarak merkezi olmayan uygulamalara erişmesini sağlayan bir geliştirme kiti (SDK) oluşturdu. Fortmatic, son kullanıcılar ve geliştiriciler için Web 3.0 cüzdanlarına (MetaMask gibi) kullanımı kolay alternatifler sağlamak için SDK’sını Solana’ya entegre ediyor.

Civic

Civic, güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde kimlik doğrulamayı sağlayan merkezi olmayan bir kimlik tanımlama ekosistemidir. Civic, merkezi olmayan bir kimlik çözümünü entegre etmek için Solana ile ortaklık kurdu. Böyle bir altyapı olmadan gelişen ekonomilerde düşük maliyetli ve ölçeklenebilir kimlik yönetimi sağlamak için birlikte çalışırlar..

Hummingbot

Hummingbot, piyasa yapımı ve arbitraj gibi yüksek frekanslı ticaret stratejileri kullanarak kripto para ticareti yapmanızı sağlayan açık kaynaklı bir yazılım ticaret istemcisidir. Hummingbot, Likidite Madenciliği çözümünü entegre etmek için Solana ile birlikte çalışıyor, böylece madenciler / tüccarlar Solana’ya çeşitli borsalarda likidite sağlayarak komisyon ücretleri kazanabilirler.. 

Son düşünceler

Solana ekosistemi, Ethereum veya diğerlerine kıyasla çok fazla pozitif olduğu için çok hızlı büyüyor. DeFi projeleri, bu kadar hızlı ve düşük maliyetli işlemlerin mümkün olduğu bir ekosisteme girmeye başlarsa, kripto para birimlerine olan ilgideki artış yakında daha da yoğunlaşabilir çünkü olumlu deneyimler bu süreçte önemli bir rol oynayacaktır.. 

Diğer birçok alternatifin aksine Solana kendisini bir “Ethereum katili” olarak konumlandırmıyor. Bu teknolojiler bir arada var olabilir ve harika bir şey inşa etmek için birlikte çalışabilir. Tüm etkileşim noktası budur.