“Nikto si nenechá poradiť, ale každý prijíma peniaze; preto sú peniaze lepšie ako rady “

Jonathan Swift

Stablecoiny sú samostatným typom kryptomeny, ktorá si vo svete kryptomien získava popularitu. Tento článok pojednáva o tom, čo sú stablecoiny, ako fungujú, ako poskytujú cenovú stabilitu, ako sa líšia od kryptomien a aký je ich potenciál..

Čo je stablecoin

V prvom rade sú stablecoiny aj kryptomeny, t.j. používajú rovnaké technológie ako Bitcoin, Ethereum a ďalšie. Existuje však veľký rozdiel z dôvodu potreby stability: sú spojené s fyzickým majetkom. 

Týmto aktívom môže byť zlato, hotovosť alebo dokonca nehnuteľnosť. Bez ohľadu na to, na ktoré aktívum je viazané, stabilitu mince je možné zaručiť iba skutočným kolaterálom s týmto aktívom.

Vynikajúcim príkladom takéhoto zabezpečenia bol zlatý štandard – menový systém Spojených štátov amerických, v ktorom bolo množstvo vydaných peňazí striktne obmedzené na množstvo zlata v rezervách štátu..

Prvé doláre sa dokonca razili zo skutočného zlata. V zložení mince to bolo asi 90% a celková hmotnosť 1,673 gramu.

Musím povedať, že tieto mince boli v obehu až do roku 1933, kedy bol zrušený zlatý štandard..

Čo dokážu stablecoiny?

Mnoho odborníkov na svet kryptomien verí, že nová vlna popularity kryptomeny bude spojená so stablecoinom.

Ako viete, kryptomena je jedným z najcennejších aktív, ktoré bránia rozvoju tohto nástroja v operatívnej práci a skutočnom podnikaní. Vývoj stablecoinov však môže byť najväčším krokom v histórii vývoja kryptomien a v nasledujúcom desaťročí sa na stablecoiny môžeme pozerať ako na jeden z katalyzátorov rozsiahleho prijímania kryptomien, ako na všadeprítomný spôsob platby za tovar a služby..

Ako už bolo spomenuté vyššie, z technického hľadiska je charakteristickou črtou stablecoinu z konvenčnej krypty jeho väzba na mieru podkladového aktíva. Povedali sme, že jedným z najbežnejších spôsobov prepojenia na kurz je materiálna podpora. Toto je v zjednodušenej podobe. V skutočnosti však pre stablecoin existujú najmenej tri bežné typy kolaterálu..

 1. Opatrenie Fiat. Jedná sa o typ stablecoinu, ktorý prechádza procesom viazania sa na nekrytú menu alebo aktíva zo skutočného sveta, ako je americký dolár, euro, jen alebo libra. 

2. Krypto kolaterál – poskytnutie fixnej ​​sadzby kvôli kolaterálu v inej kryptomene. 

Príklady takýchto stablecoinov sú:

DAI, stablecoin krytý ďalšou kryptomenou – MKR, ktorú vytvoril MakerDAO. MKR je inteligentná zmluva založená na blockchaine Ethereum. Táto minca sa sama replikuje a algoritmicky sa spaľuje v závislosti od výkyvov ponuky a dopytu po DAI vo vzťahu k americkému doláru, čím sa zaisťuje stabilita tejto meny..

BitUSD (BTS) je ďalší známy kryptografický token, ktorý je podporovaný inými kryptoasetmi Bitshares.

3. Komoditou zabezpečené aktívum. Niektoré stablecoiny sú kryté drahými kovmi, ako je zlato alebo inými kovmi alebo komoditami, ako je ropa. Najznámejším príkladom komoditnej bezpečnosti je zlato. V súčasnosti existuje veľa podobných aktívnych projektov kryptomeny, všetky sú však v štádiu ICO alebo iba na papieri. Jeden z najsľubnejších projektov tohto druhu sľubuje spoločnosť zo Spojených arabských emirátov „The Golden M Group“, ktorá sa chystá vydať kryptomenu „coin M“, krytú 100% zlatom.

Okrem stablecoinov krytých aktívami existuje ešte jeden druh stablecoinu, ktorý takéto zabezpečenie nemá.. 

Je to stablecoin, ktorý nie je krytý žiadnymi aktívami, ale používa algoritmy na reguláciu ponuky alebo dopytu. Nezabezpečené stablecoiny nepoužívajú žiadne rezervy, ale obsahujú automatický algoritmus, ako napríklad mechanizmus regulácie sadzieb centrálnej banky, ktorý udržuje cenu stabilnú. Tento mechanizmus je spravidla zapojený do inteligentného kontraktu mince alebo v samotnom blockchaine, ktorého princípom je vydať alebo spáliť mincu s výkyvmi v ponuke a dopyte po nej..

Tieto akcie sú analogické s centrálnymi bankami, ktoré tlačia bankovky na udržanie ocenenia fiat mien a na vykúpenie národnej meny na úkor absolútnych rezerv krajiny. Ale v našom prípade tento mechanizmus funguje autonómne a decentralizovane, čo vylučuje ľudský faktor a zaisťuje stabilitu proti poruchám..

Niektoré príklady takýchto nezabezpečených stablecoinov sú CarbonUSD (uhlík) a kUSD (Kowala)..

Vylepšené kryptomenové burzy

Používanie stablecoinov v reálnom svete

Rovnako ako technológia blockchain, aj stablecoiny sú v počiatočnom štádiu vývoja. Existuje teda veľa príležitostí pre stablecoiny v reálnom svete, ktoré sú uvedené nižšie:

Ako každodenná mena

Stablecoiny sú ako bežná mena, ktorú je možné použiť na základné obchodovanie, ale s ďalšou výhodou kryptomien s pevnou úrokovou sadzbou. Táto výhoda je zvlášť zreteľná pri transkontinentálnych a medzinárodných platbách..

Pri optimalizácii platieb P2P

Inteligentné zmluvy automaticky vykonávajú kódovanie, ktoré iniciuje výmenu medzi dvoma protistranami bez prítomnosti poskytovateľa tretej strany. Táto transakčná metóda je vysledovateľná, nezvratná, transparentná, takže je ideálna na splátky pôžičiek, splátky nájomného, ​​predplatné atď.,

Dostupné a rýchle prevody peňazí pre pracovných migrantov, ktorí radi cestujú a žijú v zahraničí.

Pre migrujúcich pracovníkov je ťažké posielať remitencie za hranice, domov, ich rodinám. Toto je pomerne pomalý a nákladný proces s veľkými províziami a malými obmedzeniami výšky prevodu.

Stablecoiny môžu tento proces výrazne uľahčiť všetkým ľuďom, ktorí sú často v zahraničí, ďaleko od domova. Migrujúci pracovníci, turisti, podnikatelia a ktokoľvek v zahraničí môžu bezpečne používať digitálne peňaženky na odosielanie a prijímanie stablecoinov z ktoréhokoľvek miesta na svete takmer okamžite, pri nízkych nákladoch a bez cenových výkyvov..

Ochrana pred zlyhaním miestnej meny

Aby sa zabránilo znehodnocovaniu vašich úspor, môžu sa použiť stablecoiny. Napríklad pri výmene rubľov za doláre stratíte značné percento konverzie. V prípade stablecoinu taký problém nie je..

Stablecoiny môžu ponúknuť jednoduché riešenie pre ekonomiky v kríze, ktoré umožňujú používateľovi rýchlo vymeniť miestnu menu za stabilnú kryptomenu, čím chráni ich úspory pred hyperinfláciou.

Príklady stablecoinov

Poďme sa pozrieť na to, ako fungujú niektoré z populárnejších stablecoinov..

Tether (USDT)

Tether je krytý devízovými aktívami na rezervnom účte. Konverzný kurz je 1 USD. Platforma sa považuje za úplne zabezpečenú, ak sa všetky aktíva v obehu rovnajú všetkým fiat finančným prostriedkom na bankovom účte.

Výhody: 

Populárne medzi používateľmi kryptomeny. Rozšírené a integrované s mnohými službami.

Nevýhody: 

Centralizované, neisté, zlyhania auditu.

MakerDao

Maker je decentralizovaná autonómna organizácia. Ich stablecoin je Dai, každý stojí 1 $. Stabilita je udržiavaná prostredníctvom autonómneho inteligentného kontraktačného systému. Ďalším duchovným dieťaťom spoločnosti MarkerDao – DGX – je stabilnýcoin viazaný na kurz zlata. 1 DGX = 1 gram zlata. Poskytované na rovnakom princípe ako Dai, prostredníctvom inteligentnej zmluvy MKR

Výhody: 

 • široká sieť partnerov a platobných bodov
 • dostupnosť služieb s depozitárom a úroky za uskladnenie
 • existuje možnosť pôžičky a ľahká konverzia na iné typy kryptomien

Nevýhody: 

 • netransparentná schéma kolaterálu, ťažko kontrolovateľná

Synthetix

Stabilita mince je zabezpečená vysokou kolaterálnou hodnotou. Vďaka inteligentnej zmluve môžete vložiť 10 000 tokenov SNX na vydanie 1 SUSD, čo sa rovná 1 americkému doláru. Ak sa sadzba SUSD začne odchyľovať od fiatovej sadzby, potom na odomknutie uzamknutých tokenov SNX – Syntetix musíte buď vložiť ďalšiu čiastku SNX v pomere 10 000 k 1, alebo spáliť nadbytočnú sumu SUSD. Systém sa tak stáva samoregulačným na užívateľskej úrovni systému Synthetix..

Výhody:

 • úplne decentralizovaný systém,
 • sa rýchlo rozvíja,
 • okrem USD táto technológia umožňuje tokenizáciu takmer akejkoľvek bezpečnostnej alebo národnej meny.

Nevýhody:

 • novinka technológie, a teda bariéry v podobe obáv a nedôvery zo strany bežného spotrebiteľa
 • v dôsledku samoregulácie na úrovni používateľa inteligentnej zmluvy dôjde k oneskoreniu, ktoré umožňuje možnosť rozloženia hodnoty s podkladovým aktívom

Basecoin

Basecoin je veľmi mladý projekt, ktorý bol zverejnený na konci októbra 2019. 1 BAB je viazaný na 1 americký dolár. Tento projekt je tiež postavený na samoregulácii prostredníctvom inteligentných zmlúv, ktoré fungujú na blockchaine Ethereum. Podstata samoregulácie je nasledovná. Keď 1 BAB zlacnie na 1 USD, majitelia BAB majú možnosť kúpiť si obligáciu Base, analóg dlhopisu. Tento efekt stimuluje dopyt po BAB, čím sa vyrovnáva na hodnote 1 USD. Po obnovení parity majú držitelia základných dlhopisov možnosť vymeniť kontrakt za ďalší BAB.

Ak hodnota 1 BAB presiahne hodnotu 1 USD, potom vlastníci základných akcií, analogicky s akciami od akcionárov, dostanú ďalšie BAB ako dividendy, čím sa zvýši celková hmotnosť cirkulujúcich BAB na trhu a tým sa zníži ich hodnota.

Čerešničkou na torte tohto samoregulačného systému je skutočnosť, že obe základné akcie a základné dlhopisy sa kupujú iba pre spoločnosť BAB, zatiaľ čo všetky mince vynaložené na nákup týchto aktív sa okamžite spaľujú na základe inteligentnej zmluvy, teda nastáva samoregulácia množstva BAB a jeho hodnoty.

Výhody: 

 • podpora známych nadácií, vývojárov – združenie ôsmich súkromných amerických univerzít Ivy League,
 • systém je úplne decentralizovaný a nezávislý od ľudského faktora.

Nevýhody: 

 • vyžaduje sa dôvera v protokol,
 • z dôvodu samoregulácie na úrovni majiteľa smart kontraktu dochádza k oneskoreniu v levelovaní sadzieb, čo umožňuje dočasný rozdiel v sadzbách medzi BAB a USD.

 Rozdiely medzi stablecoinom a inými kryptomenami

Kryptomeny aj stablecoiny sú založené na blockchainovej technológii. Na rozdiel od bežných kryptomien, ktorých hodnota priamo súvisí s rastom alebo poklesom používania, je však hodnota stablecoinu viazaná na stabilné aktívum v reálnom svete, od komodít po meny..

Ďalším významným rozdielom medzi kryptomenami a stablecoinmi je, že akákoľvek hodnota stablecoinu musí byť krytá aktívami v držbe emitenta stablecoinov. To znamená, že existuje riziko centralizácie, pretože musí existovať ústredný orgán zodpovedný za bezpečnosť kolaterálu, ktorý poskytuje prístup orgánom dohľadu a audítorom.

Na druhej strane vznikajú nezabezpečené staiblecoiny so samoregulačnými emisiami na základe inteligentných zmlúv. Zdalo by sa, že nemajú problém so zabezpečením kolaterálneho aktíva. Tieto stablecoiny sú úplne decentralizované a nezávislé od regulátora. Ale v tomto prípade sú náklady na chybu vysoké, čo je možné aj v samotnej inteligentnej zmluve. Potenciálneho používateľa takejto aktívnej látky tiež vystraší neprehľadnosť a zložitosť systému, nedostatok kontroly nad emisiami a poskytnutie momentov.

Rozdiely medzi stablecoinom a inými kryptomenami

Popularita stablecoinov v modernom kryptosystéme závisí od dvoch hlavných faktorov:

Dopyt po stabilite na trhu s kryptomenami

Mimoriadne vysoká volatilita na trhu s kryptomenami je dobrá pre obchodníkov a špekulantov, pretože im umožňuje zarobiť pekné peniaze, ale je katastrofou pre skutočné podnikanie, ktoré v dôsledku prudkých skokov výmenného kurzu kryptomeny nemôže plánovať rozpočty a vykonávať svoje činnosti. . Stablecoiny tento problém riešia a otvárajú brány reálnej ekonomiky do sveta kryptomien. Čím viac obchodných projektov je zapojených do blockchainových technológií a kryptonomiky, tým väčší je dopyt po stabilných aktívach, a teda aj po stablecoinoch..

Prílev rizikového kapitálu

Ďalším významným faktorom ovplyvňujúcim rast stablecoinov je povaha prílevu rizikového kapitálu. Príležitosť pre vznik nových obchodných modelov na trhu so stabilnými hotovosťami poskytuje príležitosť na generovanie ziskov pre investorov rizikového kapitálu a veľkých investorov..

Záver

Stabilnýcoin je nová trieda kryptomien, ktorej miera je pevne spojená s cenou podkladového aktíva. Stablecoiny naberajú na obrátkach a snažia sa ponúknuť to najlepšie z kryptosveta – okamžité spracovanie, bezpečnosť a súkromie platieb.

Prijatie nových foriem peňazí bude závisieť od ich atraktivity ako uchovávateľa hodnoty a platobného prostriedku. 

Dôvera v stablecoiny sa musí budovať súkromne zabezpečením toho, aby sa mince vydávali do bezpečných a likvidných aktív pomocou decentralizovanej technológie založenej na blockchaine.

Silnými stránkami stablecoinov sú: ich atraktivita ako platobný prostriedok pre širokú škálu firiem a bežných používateľov.

Existuje však veľa rizík pre stablecoiny. Tu je najmenej šesť z nich:

 1. Hrozba straty bezpečnostnej rezervy pre dodávateľov stablecoinov bankami a inými garantmi bezpečnosti podkladového aktíva.
 1. Vznik nových monopolov
 1. Problémy s reguláciou a legalizáciou na úrovni národných ekonomík.
 1. Vysoký potenciál na použitie majetku pri trestnej činnosti.
 1. Problém škálovania v prípade prudkých výkyvov ponuky a dopytu po stablecoinoch.
 1. Ohrozenie bezpečnosti prevádzkových činností klienta (strata prístupových kľúčov k peňaženke, chyba pri zadávaní adresy príjemcu, zmrazenie prevedených prostriedkov)

Budúci potenciál

Rastúce prijatie stablecoinov bude slúžiť ako dôležitý katalyzátor popularizácie používania kryptomien ako primárneho prostriedku každodenných transakcií, ako aj pre ďalšie aplikácie. Takéto aplikácie by mohli zahŕňať ich použitie na obchodovanie s tovarom a službami v blockchainových sieťach, decentralizované poistné riešenie, derivátové zmluvy, finančné aplikácie ako spotrebiteľské pôžičky a predikčné trhy. Takéto služby sú nemožné, ak mena transakcie zostáva volatilná, čo so sebou nesie kurzové riziká.

Napriek novosti a vlhkosti technológie stablecoin má toto aktívum skutočne veľký potenciál a rovnako ako pandorina skrinka otvára brány sveta kryptomien pre skutočné podnikanie a premieňa samotnú kryptomenu zo špekulatívnej hračky na skutočný, vysoko efektívny nástroj moderná globálna ekonomika.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me