Prognozowanie rynkowe to sposób na ochronę inwestycji

„Musisz być chciwy, kiedy inni się boją, 

i przestraszyć się. kiedy inni są chciwi ”

Warren Buffett

Poruszanie się po świecie kryptowalut może być bardzo trudne ze względu na powszechne stosowanie żargonu komputerowego i pojęć technicznych, które prawie na pewno są dla Ciebie niezwykłe. Dodajmy do tego względną młodość technologii. Znalezienie ustrukturyzowanych zasobów, które pomogą Ci zrozumieć, może być trudne. Prognozowanie rynkowe to sposób na ochronę inwestycji. Czy tradycyjne narzędzia analityczne działają w branży kryptograficznej??

Analiza tradycyjnego rynku i jego rodzajów

Inwestorzy stosują szereg metod wyceny akcji przed podjęciem decyzji o handlu lub inwestowaniu długoterminowym. Dwie główne metody można podzielić na analizę fundamentalną i analizę techniczną. Obie ścieżki wykorzystują różne metodologie do prób przewidywania ruchów na rynku i obie mogą być bardzo cenne, pomagając inwestorom w podejmowaniu decyzji..

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna koncentruje się na sytuacji finansowej i rynkowej firmy, perspektywach rozwoju i wynikach finansowych. Koncepcja uwzględnia wszystkie czynniki ekonomiczne związane z wyceną kapitału własnego. Uwzględnia zarówno sprawozdania finansowe, jak i pozycję firmy na rynku, a także klimat polityczny czy gospodarczy.

Analiza ta przebiega nieco wolniej i koncentruje się na wynikach finansowych. Może zastosować wycenę względną, taką jak wskaźniki ceny do zysku, oraz wycenę bezwzględną, taką jak wolne przepływy pieniężne. Jest to nieocenione dla osób poszukujących długoterminowej inwestycji i niezbyt zaniepokojonych krótkoterminowymi zmianami rynkowymi. Analiza działa zgodnie z techniką inwestycyjną, która ma margines bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby kupować akcje, gdy są one warte więcej niż ich cena rynkowa.

Analiza fundamentalna opiera się na dwóch głównych założeniach:

  • Cena tej akcji będzie ostatecznie odpowiadać jej wartości wewnętrznej..
  • Kupowanie niedoszacowanych akcji i utrzymywanie ich wystarczająco długo powinno być opłacalne, gdy cena akcji zbliża się do ich wartości wewnętrznej.

Dlatego analiza fundamentalna jest popularna wśród inwestorów stosujących filozofię kup i trzymaj (do której wrócimy później).

Analiza techniczna

Analiza techniczna jest zwykle bardziej interesująca dla zwolenników krótkoterminowego podejścia do inwestowania. Analiza techniczna koncepcyjnie przedstawia analizę wykresów, ich zmian w przeszłości pod względem dynamiki cen i wolumenu obrotów. Analizowane są również dane historyczne, aby znaleźć wzorce, wzorce zachowań i fraktale. Jest to analiza wskaźników technicznych, takich jak dynamika cen i wolumen obrotu oraz inne podobne wskaźniki. Analiza techniczna jest wykorzystywana do handlu krótkoterminowego, a nie do inwestycji długoterminowych. Pojęcia takie jak teoria Dow i śledzenie trendów są stosowane w celu określenia, co kupić, a co sprzedać.

Zgodnie z konsensusem rynkowym istnieją trzy złote zasady analizy technicznej:

  • Ceny akcji odzwierciedlają wszystko, co ma znaczenie. Wszystkie informacje, których potrzebuje inwestor, znajdują odzwierciedlenie w cenie rynkowej.
  • Zmiany cen nie są przypadkowe. Ceny akcji są w trendzie, nie walcz z nimi.
  • Formacje cenowe są zawsze powtarzane, gdy ma się wystarczająco dużo czasu. Powtarzalność ruchów cen zależy od psychologii rynku: inwestorzy są konsekwentni w swoich reakcjach.

Podstawowe czynniki wpływają na inwestorów wartościowych, ale panujące warunki rynkowe również będą odgrywać ważną rolę. Odpowiedni udział musi być dostępny na rynku po rozsądnej cenie. 

Analiza techniczna obejmuje przesiewanie, tworzenie wykresów i analizę średnich kroczących i oscylatorów stochastycznych. Daje to wyobrażenie o tym, gdzie jest cena w stosunku do jej przedziału cenowego w wybranym okresie. Wielu inwestorów używa ich jako sygnałów rynkowych, kiedy handlować..

Analiza rynku kryptowalut

Analiza rynku kryptowalut

Kryptowaluta to nowa klasa aktywów i wiele osób postrzega kryptowalutę jako okazję inwestycyjną. W tradycyjnych finansach atrakcyjność aktywów jest zwykle oceniana za pomocą analizy fundamentalnej lub technicznej. Handlowcy kryptowalut stosują te techniki również do kryptowalut.

Czym więc ten rodzaj analizy w przestrzeni kryptowalut różni się od tradycyjnych rynków??

Istnieją trzy główne rodzaje analizy rynku kryptowalut:

  • Analiza fundamentalna;
  • Analiza techniczna;
  • Analiza nastrojów.

Analiza fundamentalna

Trzeba powiedzieć (i powinno być całkiem oczywiste), że analiza fundamentalna w krajobrazie kryptowalut różni się nieco od analizy na giełdach..

Chodzi o to, że większość kryptowalut nie ma dużej wartości, a niektóre nawet nie przechodzą testu, aby stać się walutą. Aby uniknąć podejmowania decyzji skoncentrowanej na emocjach, która może ostatecznie kosztować fortunę, musisz nauczyć się przeprowadzać fundamentalną analizę kryptowalut.. 

Podstawowe wskaźniki kryptowaluty nie są finansowe, ale techniczne, które są powiązane z technicznymi cechami łańcucha blokowego monety. Jakie to wskaźniki? Hashrate, rozmiar bloku, liczba górników, trudność wydobycia – wszystko to ma znaczenie i znacząco wpływa na wartość konkretnego zasobu kryptograficznego.

Należy również wziąć pod uwagę nadchodzące hard forki, wielkość społeczności, aktywność zespołu deweloperskiego – ważne czynniki fundamentalne..

W większości projektów kryptowalut brakuje dochodów, zysków i innych tradycyjnych wskaźników, których ludzie w świecie finansów używają do wyceny aktywów finansowych. Wobec braku tradycyjnych wskaźników, na których mogliby oprzeć swoje osądy, inwestorzy kryptowalut muszą podejść do analizy fundamentalnej z nieco innej perspektywy..

Jak działa analiza fundamentalna w handlu kryptowalutami?

Należy pamiętać, że kryptowaluty nie są firmami w klasycznym rozumieniu..

Oznacza to, że potrzebujesz innego podejścia i powinieneś skupić się na ocenie długoterminowej użyteczności tego projektu..

Nawet jeśli te platformy odniosą sukces, nadal możesz stracić inwestycję, jeśli zdasz sobie sprawę, że token nie jest w ogóle potrzebny do działania projektu! Wykonanie właściwej analizy fundamentalnej dla kryptowaluty może uchronić Cię przed projektami, które nie są wiarygodne w projekcie..

Jak przeprowadzana jest analiza fundamentalna?

Analiza fundamentalna nie jest trudna, ale wymaga dużo pracy. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest biała księga projektu kryptograficznego, w której można zapoznać się z technologiami monety i planami zespołu.

Aby ocenić stan techniczny łańcucha bloków, istnieje wiele różnych witryn analizatorów, ale przede wszystkim warto odwiedzić witrynę eksploratora blockchain i ocenić jej funkcjonalność i wydajność.

Ważna jest również ocena aktywności i wielkości społeczności monety, w tym celu możesz odwiedzić oficjalne fora społeczności projektu oraz przedstawicieli sieci społecznościowych: Twitter, Reddit czy Bitcointalk. Możesz oszacować liczbę subskrybentów, aktywność w komentarzach, częstotliwość aktualizacji i wiadomości publiczne. Jeśli istnieją oznaki oszustwa lub niskiej aktywności społeczności, to ten czynnik wyraźnie nie sprzyja kryptowalutom.

Ale nie zapominaj, że:

  • Kryptowaluty nie są korporacjami, ale raczej reprezentacjami wartości lub aktywów w Internecie. Podstawowe wskaźniki analizy nie są finansowe, ale techniczne. Są one powiązane z technicznymi cechami łańcucha bloków, rzeczywistym i potencjalnym popytem oraz popytem na pieniądze.
  • Przestrzeń kryptowalut jest w powijakach i prawie wszystkie kryptowaluty są w fazie rozwoju. Oznacza to, że w świecie rzeczywistym istnieją obecnie ograniczone przypadki użycia. Stąd brak danych historycznych, na których można by polegać.

Dlatego fundamentalna analiza kryptowalut musi być przeprowadzona przy użyciu innej metodologii. Biorąc pod uwagę złożony charakter krypt i technologie, na których się opierają, jeszcze ważniejsze jest, abyśmy zaangażowali się w badania w celu oceny wykonalności i potencjału projektu..

Analiza techniczna

Analiza techniczna to prognozowanie przyszłych zmian cen finansowych w oparciu o badanie zmian cen w przeszłości. Podobnie jak prognoza pogody, analiza techniczna nie dostarcza absolutnych prognoz na przyszłość. Działa, ponieważ ludzie ciągle powtarzają zachowanie w podobnych okolicznościach..

Największym błędem popełnianym przez początkujących handlowców technicznych jest to, że przypisują zbyt wysoką niezawodność i dokładność metodom technicznym. Doświadczeni handlowcy techniczni wiedzą, że żadna strategia analizy technicznej nie działa przez cały czas..

Na rynkach finansowych wartość metody analitycznej zależy od tego, czy konsekwentnie pomaga ona zarobić więcej pieniędzy niż stracić. Zwróć uwagę, że to stwierdzenie ma dwa składniki: metodę i Ciebie. Zmienna „ty” jest powodem, dla którego dwaj handlowcy (nowicjusze lub „weterani”) mogą używać tej samej metody, ale osiągać bardzo różne wyniki..

Analiza nastrojów

Analiza nastrojów

Nastroje to jeden z trzech głównych czynników wpływających na trendy cenowe na rynku. Analiza nastrojów wykorzystuje technologię do rozszyfrowania opinii publicznej w danym momencie, opierając się na opiniach z wielu różnych źródeł. Znalazł szerokie zastosowanie w połączeniu z mediami społecznościowymi.

Idealna do przekształcania nieustrukturyzowanych danych w namacalne i przetwarzalne informacje, jest to doskonała technika analityczna. Na tradycyjnych rynkach nie ma takiego instrumentu. To on pozwala na prowadzenie badań, na podstawie których można sporządzić prognozę.

Na przykład zasób taki jak Bitfinex dostarcza mnóstwo danych za pośrednictwem swojego API, które ludzie skompilowali do wskaźników i stron internetowych TradingView. Ta informacja jest jednym z najlepszych sposobów analizy nastrojów..

Nagłówki wiadomości

Wiadomości, zwłaszcza nagłówki, często zawierają błędy w głównych punktach zwrotnych. Duże organizacje medialne są często marionetkami dużych pieniędzy instytucjonalnych. Będą starać się utrzymać opinię publiczną na wysokim poziomie, podczas gdy „duzi chłopcy” nie spieszą się, robiąc swoje. Nie myśl, że wszystkie media są skorumpowane, ale często takie są duże publikacje. Dlatego zawsze bierz wiadomości z przeciwnego punktu widzenia..

Ankiety publiczne

Innym źródłem sentymentów może być sondaż publiczny. Media społecznościowe często mają wiele ankiet jednocześnie. Kiedy już osiągniemy skrajny sentyment, nie ma już nikogo, kto mógłby kupić ani sprzedać. Każdy już kupił lub sprzedał.

Platformy mediów społecznościowych, takie jak Twitter, Facebook, Telegram i inne, mogą być postrzegane jako skumulowany wskaźnik myśli i pomysłów, a także nastrojów społecznych. Pozytywne nastroje prowadzą do bardziej optymistycznego nastawienia do decyzji inwestycyjnych. Tym samym media społecznościowe mogą być dobrym wskaźnikiem prognostycznym inwestycji w kryptowaluty, których wielkość znajduje odzwierciedlenie w ich cenach..

HODL jako strategia i filozofia

Pamiętasz, kiedy rozmawialiśmy o analizie fundamentalnej, obiecaliśmy wrócić do terminu „kup i trzymaj”? W przestrzeni kryptograficznej nazywa się HODL (lub Hodl). Termin powstał w 2013 roku z postu na forum bitcointalk. HODL szybko stał się synonimem podejścia do inwestowania w kryptowaluty, które pozwala uniknąć handlu opartego na krótkoterminowych ruchach cen..

Pomijając krótkoterminowe fluktuacje, długoterminowa zmienność bitcoina jest sprzeczna ze znaną logiką. Cena wzrosła o 52 000% od 2011 do 2013 roku, a następnie spadła o ponad 80% w ciągu następnego roku. Od tego czasu wzrósł ponad 17 razy w stosunku do poprzedniego maksimum, by ponownie spaść o połowę. W całej historii kryptowaluty wiele osób wysuwało logiczne argumenty na rzecz tego, że wzrośnie ona w górę lub spadnie do zera..

Hodlerzy korzystają z całej tej zmienności i prognoz. Po prostu kupują i trzymają, co pomaga im przeciwdziałać dwóm powszechnym tendencjom destrukcyjnym: FOMO (strach przed przegapieniem), który może prowadzić do wysokich cen zakupu oraz FUD (niepewność i wątpliwości), co może prowadzić do niskich cen. Ten ostatni jest czasami nazywany SODLingiem.

Zdecydowani zwolennicy kryptolutów nazywają siebie krypto-maksymalistami – anarchistami – ewangelikami. HODL to dla nich więcej niż strategia zarządzania ryzykiem. To jest ich filozofia, a nawet religia. Uważają, że kryptowaluty ostatecznie zastąpią waluty papierowe i staną się podstawą wszystkich przyszłych struktur gospodarczych. Dlatego aktualny kurs nie ma znaczenia, bo w ich rozumieniu nadal będzie duży!

Hodlerzy z ponad 3-letnim doświadczeniem są o tym szczególnie przekonani, ponieważ nie patrząc na wszystkie wzloty i upadki Bitcoina, nigdy nie byli w stanie spłaty..

Wniosek

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących tego, który rodzaj analizy jest najlepszy. Chociaż idealnie byłoby mieć doskonałą wiedzę i umiejętności praktyczne dla każdego typu, nie będziemy twierdzić, że jest to absolutnie konieczne. Wielu uczestników rynku i urzędników twierdzi, że byłoby lepiej, gdyby inwestor kryptowalut w pełni kierował się wszystkimi trzema metodami analizy. Cóż, z tym stwierdzeniem trudno dyskutować..

W teorii tak, ale ogólnie mówimy o prawdziwym życiu. W zależności od własnych zadań i metody handlu, większość traderów wykonuje jakąś analizę jako główną, a inne jako pomocnicze. Ale musisz mieć przynajmniej ogólne zrozumienie tego, co dzieje się na rynku..

Zrzeczenie się. Podane informacje nie stanowią porady finansowej i są prezentowane w celach edukacyjnych. Ten post wyraża osobistą opinię autora, nie musi pokrywać się z opinią administracji 3commas.io.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map