Czy warto używać Blockchain-as-a-Service?

„Jeśli technologia nie uwalnia ludzi od rutyny, aby mogli realizować wyższe cele ludzkości, wówczas cały postęp technologiczny jest bez znaczenia”. 

Jacques Fresco

Rynek technologii blockchain osiągnie 7,7 miliarda dolarów do 2024 roku. Jednak wielu znawców branży uważa, że ​​będzie znacznie wyższy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fenomenalny wzrost popularności technologii opartych na blockchain w wyniku gwałtownego wzrostu kryptowalut w 2017 r.. 

Co to jest blockchain jako usługa (BaaS)

Większość ekspertów zgadza się, że technologia blockchain może zakłócić status quo w prawie każdej branży. Jednak wpływ blockchain był jak dotąd dość ograniczony, ponieważ zasoby i wiedza specjalistyczna w zakresie opracowywania nowych technologii były główną przeszkodą dla firm, które chcą wdrożyć blockchain..

Co to jest blockchain jako usługa (BaaS)

Aby rozwiązać ten problem, kilka wiodących firm technologicznych uruchomiło platformy Blockchain-as-a-Service, które umożliwiają firmom tworzenie rozwiązań blockchain za pomocą architektury chmury i wsparcia technicznego..

Aby zaoferować korzyści płynące z blockchain szerszej społeczności biznesowej, firmy takie jak Microsoft zdecydowały się wprowadzić technologię blockchain do modelu biznesowego usługi w chmurze..

Blockchain-as-a-Service to kompleksowe rozwiązanie chmurowe, które umożliwia programistom, przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom opracowywanie, testowanie i wdrażanie aplikacji blockchain i inteligentnych kontraktów, które będą hostowane na platformie BaaS. Co więcej, platforma BaaS zapewni całą niezbędną infrastrukturę i wsparcie operacyjne, aby Twoje aplikacje działały płynnie..

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z IaaS, PaaS i SaaS, biorąc pod uwagę, że większość z nas korzysta z aplikacji w chmurze lub pamięci masowej w taki czy inny sposób. Model BaaS działa w podobny sposób, umożliwiając firmom o różnych kształtach i rozmiarach dostęp do technologii opartej na blockchain bez inwestowania w jej rozwój. W ten sposób BaaS umożliwi firmom dostęp do usług dostawcy łańcucha bloków, gdzie będą one mogły uzyskać dostęp, a następnie opracować aplikacje oparte na łańcuchu bloków..

IaaS, PaaS i SaaS

Za zalety modelu AS Service można uznać następujące kryteria:

 • Tani dostęp do technologii.
 • Oferuje firmom skalowalność.
 • Zwiększone bezpieczeństwo danych.
 • Zgodność.
 • Dostęp z każdego miejsca.
 • Najlepsze oprogramowanie.

Jedyną wadą modelu BaaS jest to, że wymaga on pewnego stopnia centralizacji, ponieważ transakcje będą musiały być kierowane przez usługi blockchain platformy hosta. Ponieważ decentralizacja jest jedną z kluczowych cech, które sprawiają, że blockchain jest tak użyteczny, firmy będą musiały długo i intensywnie zastanawiać się, czy jest to właściwe rozwiązanie ich problemu..

Jak możesz używać Blockchain jako usługi

Każdy, od start-upów po duże międzynarodowe koncerny, w końcu będzie mógł używać Blockchain-as-a-service do rozwiązywania różnych problemów:

 1. Ulepszenia zapasów.
 2. Ochrona poufnych danych klientów. 
 3. Rejestracja nieruchomości.
 4. Tworzenie własnego ICO. 

Blockchain może zapewnić przynajmniej częściowe rozwiązanie problemów, które leżą u podstaw ogromnej liczby transakcji i procesów zachodzących obecnie w całej światowej gospodarce..

Jak możesz używać Blockchain jako usługi

Na przykład blockchain opieki zdrowotnej zostanie ostatecznie wykorzystany do zapewnienia w pełni elektronicznej dokumentacji medycznej, zamawiania i rejestrowania stanów magazynowych leków, ulepszania opracowywania leków i upraszczania obsługi roszczeń..

Blockchain w branży ubezpieczeniowej ma na celu dokładną ocenę ryzyka klienta w czasie rzeczywistym. Umożliwi to wdrożenie pierwszych na świecie „inteligentnych planów ubezpieczeniowych”, które mogą uprościć opłacanie polis ubezpieczeniowych w razie potrzeby. Technologia ta pomoże również usprawnić procesy wewnętrzne, zmniejszyć liczbę oszustw, a nawet poprawić obsługę klienta..

Ta innowacja może również całkowicie zmienić branże, takie jak:

 • Reklama
 • Przemysł rozrywkowy
 • Sprzedaż
 • Sektor energetyczny
 • Branża finansowa
 • Rząd

Przy odpowiednim podejściu strategicznym firmy mogą zacząć odnosić długoterminowe korzyści

Przykłady prowadzenia biznesu z Blockchain jako usługą

Potencjał Blockchain as a Service (BaaS) został już doceniony przez największe światowe firmy programistyczne. Trzech dostawców chmury, Amazon, Microsoft i IBM opracowało platformy BaaS, które są już dostępne dla ich klientów. Google kupuje firmy technologiczne blockchain, takie jak Firebase, aby spróbować zdobyć przyczółek na bardzo lukratywnym rynku.

Usługa Amazon AWS

Amazon od kilku lat jest największym na świecie dostawcą chmury. W 2017 roku otrzymał ze swoich usług internetowych ponad 6 miliardów dolarów. Jest wiodącym dostawcą usług IaaS, SaaS i PaaS, który niedawno nawiązał współpracę z firmą inwestycyjną Digital Currency Group (DCG), aby stworzyć środowisko BaaS, które oferuje teraz za pośrednictwem swojej platformy AWS..

Celem tego środowiska BaaS jest umożliwienie stowarzyszonym dostawcom łańcucha bloków DCG pracy z klientami w bezpiecznym środowisku blockchain, aby pomóc w rozwoju. Dostęp do instytucji finansowych, firm technologicznych dla przedsiębiorstw i firm ubezpieczeniowych pomoże deweloperom projektów dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste potrzeby biznesu blockchain, co pozwoli im rozwijać BaaS w tym kierunku.

Jest to ten sam model biznesowy oparty na sprzężeniu zwrotnym, który Amazon wykorzystywał do tworzenia aplikacji takich jak IaaS w przeszłości. W rezultacie wielu insiderów nie ma wątpliwości, że strategia AWS może faktycznie posunąć BaaS do przodu i zapewnić jej szybkie przyjęcie..

Usługa Azure

Microsoft Azure jest obecnie drugim co do wielkości dostawcą usług w chmurze na świecie. Chociaż firma Microsoft została zaskoczona przez AWS, szybko wykorzystała swoją wiedzę i zasoby, aby zbudować własną platformę chmurową o nazwie Azure..

Microsoft poszedł śladem AWS, dodając ostatnio moduły BaaS do swojej istniejącej platformy chmurowej. Jednak korporacja zdecydowała się skoncentrować rozwój BaaS na blockchainie Ethereum typu open source. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą o projekcie Ethereum, jest to prawdopodobnie najbardziej rewolucyjny projekt oparty na technologii blockchain. Koncentruje się na wykorzystaniu inteligentnych kontraktów do ułatwienia szerokiego wachlarza umów, które obejmują wymianę produktów i usług między stronami.

Usługa Azure

Platforma Microsoft Azure BaaS jest przeznaczona do wprowadzania innowacji w nowych procesach i technikach wykorzystujących łańcuch bloków. Podobnie jak Amazon, Microsoft planuje umożliwić rozwój nowych systemów w tej przestrzeni, które ostatecznie zostaną wprowadzone na szerszy rynek biznesowy..

Łącząc umiejętności programisty blockchain z ich ogromną platformą, Microsoft oferuje skalowalność, która powinna przyspieszyć rozwój poszukiwanych rozwiązań. Korporacja jest tak zaangażowana w wygranie tego wyścigu, że przejęła nawet kontrolę nad swoimi usługami sztucznej inteligencji, projektem, który wspiera potężniejszą i wydajniejszą analizę i zarządzanie danymi..

Blockchain jako usługa IBM

IBM należy również do „wielkiej trójki” dostawców usług w chmurze. To dostawca chmury, który koncentruje się na świadczeniu usług dla firm. Został również zaskoczony przez AWS we wczesnych dniach chmury, ale od tego czasu ciężko pracował, aby nadrobić zaległości..

IBM opracował własną usługę BaaS opartą na systemie Hyperledger BaaS. Ich system zapewnia również programistom i przedsiębiorstwom środowisko do tworzenia rozwiązań blockchain. Jego głównym celem jest cyfryzacja przepływu transakcji za pośrednictwem wspólnej księgi i tworzenie bezpiecznych sieci blockchain.

Blockchain jako usługa IBM

Podobnie jak Amazon i Microsoft, IBM ma nadzieję, że ta strategia pomoże rozwinąć technologię blockchain do tego stopnia, że ​​może zastąpić wiele istniejących obecnie rozwiązań. Ponieważ podstawowa działalność IBM jest już skoncentrowana na sektorze biznesowym, może przynieść duże korzyści, jeśli pomoże w opracowaniu bezpiecznych, niezawodnych i elastycznych technologii łańcucha bloków..

Serwis Ardor 

Ardor to platforma, którą giganci chmury starają się wyprzedzić. To jedna z kilku dynamicznych firm, które mogą wnieść ogromny wkład w przyszłość rynku BaaS..

Ardor to platforma blockchain typu open source, która umożliwia firmom wykorzystanie technologii blockchain NXT. Technologia ta opiera się na tzw. „Łańcuchach potomnych”, które są oddzielnymi łańcuchami bloków hostowanymi na nadrzędnym łańcuchu blokowym utrzymywanym przez firmę Ardor..

Serwis Ardor

Każdy z tych łańcuchów dziecięcych może mieć zupełnie inne funkcje, dzięki czemu Ardor może oferować klientom szeroką gamę usług BaaS. Ich strona internetowa szczegółowo opisuje, w jaki sposób firma zamierza korzystać z tej technologii i jakie korzyści przyniesie to swoim klientom. Korzystanie z tych łańcuchów potomnych jest nowym podejściem do przezwyciężenia niektórych wad, na które cierpi technologia blockchain..

Wynik

W dzisiejszych czasach nikt nie wie, jak duży będzie BaaS. Ponieważ rewolucja blockchain dopiero się zaczyna, wciąż stara się nadążyć za różnymi pomysłami i kierunkami, które programiści próbują zbadać..

Prawdziwym pytaniem nie jest to, czy jest popyt, ani nawet czy firmy naprawdę potrzebują technologii blockchain. Chodzi o to, czy rozwój BaaS może pokonać ograniczenia, na które cierpi obecna technologia blockchain.?

Branża musi znaleźć rozwiązania problemów, takich jak rozdęcie łańcucha bloków i ogromne zapotrzebowanie na energię, aby go przetworzyć. Wraz ze wzrostem rozmiarów łańcuchów bloków nieuchronnie zawierają one coraz więcej informacji. To musi być wysyłane i odbierane podczas każdej transakcji blockchain, co skutkuje ogromną przepustowością sieci wymaganą do ich przetworzenia.

Oczekuje się, że branża będzie w stanie wykorzystać rozwiązania, takie jak łańcuchy dziecięce, aby pokonać te wyzwania i uczynić blockchain w pełni realną alternatywą dla istniejących rozwiązań. Gdy to nastąpi, z pewnością zobaczymy szybki wzrost ich implementacji, które naprawdę uwolnią moc rewolucji blockchain..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map