Wiele mediów kryptograficznych jest pełnych nagłówków dotyczących wzrostu i rozwoju platform blockchain ekosystemu. Najczęściej zdarza się, że czytamy wzmianki o produktach opartych na Ethereum, a także o konkurencyjnych Polkadot czy Cosmos. Znacznie rzadziej spotykamy się z materiałami dotyczącymi innych strukturalnych blockchainów, które coraz częściej rozważane są pod kątem migracji przez zdecentralizowane projekty, niezadowolone z obecnej szybkości, skalowalności czy kosztów transakcyjnych w najpopularniejszych sieciach. Jednocześnie wielu z nich jest w stanie, jeśli nie objąć pozycji lidera w najbliższej przyszłości, to z pewnością pochwalić się innowacyjnymi technologiami i wprowadzać nowe trendy na rynek. Jak mówi przysłowie, „Ostrzeżony jest przed uzbrojeniem”, przygotowaliśmy dla Ciebie analizę ekosystemu Solana, który rozwija się w niesamowitym tempie i już ma przewagę przepustowości wśród wszystkich działających blockchainów.. 

Najpierw porozmawiajmy o tym, czym jest Solana

Solana Jest szybkim, jednowarstwowym blockchainem obsługującym obecnie szczytową przepustowość 59 000+ TPS i czas bloku 400 ms. Blockchain Solana jest zbudowany w celu skalowania przepustowości transakcji zgodnie z prawem Moore’a (podwajanie liczby rdzeni GPU co ~ 2 lata). Aby osiągnąć taką przepustowość, nie bez fragmentowania. Solana nie została nazwana bez powodu pierwszy blockchain na skalę internetową, W końcu ta ultraszybka, bezpieczna i skalowalna sieć jest najpotężniejszą na świecie i jest specjalnie zaprojektowana do zastosowań o wysokiej częstotliwości i dużej skali. Osiągnięcie tych celów wymaga wdrożenia kilku optymalizacji i nowych technologii. W efekcie możemy zaobserwować przełom w przepustowości sieci, co sygnalizuje nowy etap w rozwoju technologii blockchain.. 

Dlaczego warto wybrać Solanę?

Solana rozwiązuje jedno z głównych wyzwań technologii: skalowanie łańcucha bloków do użytku globalnego i zapewnia możliwość komponowania między projektami ekosystemów, utrzymując jeden stan globalny w miarę skalowania sieci. Jednocześnie nie są wprowadzane żadne dodatkowe komplikacje przy użyciu shardingu lub rozwiązań drugiego poziomu. Błyskawiczna prędkość Solany bez mempoola i niskich opłat (1 milion transakcji za około 10 USD) skalują się wraz z rozwojem ekosystemu bez narażania cenzury lub odporności na zabezpieczenia, umożliwiając programistom skupienie się na swojej działalności, a nie na infrastrukturze blockchain. Nie ma już potrzeby wybierania między skalowalnością, bezpieczeństwem i decentralizacją. Solana rozwiązał dla ciebie ten trylemat. Twórcy protokołu Solana Labs mają doświadczenie najlepszych firm na świecie takich jak Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft i inne. W rzeczywistości Solana to prawdziwa sieć 3.0 z prędkością Web 2.0, najlepsze i najbardziej widoczne zespoły w sektorze blockchain i korporacyjnym wybierz Solana do długoterminowej współpracy już teraz. Nawiasem mówiąc, możesz łatwo sprawdzić prędkość Solany za pomocą specjalny test warunków skrajnych sieci w postaci gry Break

Jakie projekty stanowią podstawę ekosystemu Solana?

Serum

Kilka miesięcy temu wiodąca giełda kryptowalut FTX i Alameda Research uruchomiona projekt Serum, pierwsza na świecie w pełni zdecentralizowana giełda kasowa i instrumentów pochodnych. Serum różni się od innych i to jest jego siła. Jego oprogramowanie pozwala na szybkie transakcje DEX; obsługuje cross-chain, stablecoins, wrap na tokeny BTC, BCH, BSV, LTC, ZEC, ETH i ERC-20, księgi zamówień oraz możliwość tworzenia własnych i nowych produktów finansowych. W przeciwieństwie do obecnych produktów DeFi jest szybki i tani. Architektura jest dostosowana do wspierania operatorów węzłów za pomocą zachęt do obstawiania poprzez inflację SRM, prowizje handlowe i system delegacji / poleceń zwany „liderami”. 

Oprócz tych FTX i Alameda Research, głównymi partnerami Serum są tak znane firmy z branży kryptowalut, jak 3Commas, Akg Ventures, Certus One, Genesis Block i inne. Wiele z nich to także walidatory serum.

Tunel czasoprzestrzenny 

Wormhole łączące Solanę i Ethereumnajświeższy i najbardziej uderzający przykład niezaufanego mostu. To tylko pierwszy z wielu planowanych mostów krzyżowo-łańcuchowych w Solanie. Konwertuje tokeny ETH i ERC-20 na tokeny SPL w łańcuchu blokowym Solana, umożliwiając istniejącym projektom i platformom niezawodne przenoszenie zasobów między sieciami, jednocześnie w pełni wykorzystując ultraszybki i bezpieczny łańcuch bloków na skalę internetową. Przejście do Solana eliminuje przeciążenie sieci lub wysokie opłaty transakcyjne i nadal pozwala w razie potrzeby odzyskać wartość sieci Ethereum.

Akash

Akash to pierwsza zdecentralizowana platforma przetwarzania w chmurze. Celem platformy Akash jest efektywne wykorzystanie 85% zasobów obliczeniowych w 8,4 miliona centrów danych. Akash pozwala każdemu kupować i sprzedawać niewykorzystaną pojemność. Platforma oferuje unikalny zestaw ofert dla klientów aktualnie korzystających z chmury. Akash i Solana planują zapewnić interoperacyjność, zezwalając usługom w każdym ekosystemie na rozliczanie się z Akash Token (AKT) lub Solana (SOL). Aplikacje front-end, które współpracują z inteligentnymi kontraktami Solana, mogą teraz działać w zdecentralizowanej chmurze (zamiast obecnego modelu, który opiera się na scentralizowanych dostawcach chmury, takich jak Amazon Web Services (AWS) lub Google Cloud Platform (GCP)), co czyni je prawdziwie cenzurowanymi odporny.

Gwiezdny pył

Stardust pozwala twórcom gier zwiększyć swoje dochody (poprzez NFT, rynki itp.) I poprawić wrażenia z gry gracza. Programiści mogą łączyć się z wtórnym rynkiem dzielenia się przychodami i eksploratorem gier platformy Stardust za pośrednictwem naszego interfejsu API i infrastruktury blockchain. Szybkie statystyki: finansowanie zalążkowe z Blockchain Capital. Największa gra korzystająca z ich usług ma średnio od 50 000 do 70 000 aktywnych użytkowników miesięcznie, a ponad 750 000 graczy wzięło w niej udział w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Terra

Terra to dobrze prosperująca sieć płatności wspierana przez zbiór stablecoinów powiązanych z największymi walutami świata. Obecnie te stablecoiny przechodzą głównie przez flagową aplikację Terra CHAI, która ma 1 milion aktywnych użytkowników i ponad 3 miliony. USD dziennego wolumenu transakcji. Terra jest wspierana przez imponujący zespół i jednych z najlepszych inwestorów na świecie.

Kotwica

Anchor to dwukierunkowa platforma dla posiadaczy tokenów PoS. System oferuje obsługę kont oszczędnościowych i pożyczek. Nowy token zarządzania prawdopodobnie będzie nosił nazwę Anchor, podobnie jak sama platforma. Będzie dystrybuowany przez pięć lat, a twórcy Anchora nie będą mieli wstępnego wydobycia. Podobnie jak Compound lub MakerDAO, Anchor umożliwi posiadaczom PoS deponowanie aktywów na ich platformach. Będą służyć jako zabezpieczenie pożyczek stablecoin (początkowo najprawdopodobniej będą to głównie stablecoiny stworzone z Terra).

Audius

Audius to zdecentralizowany protokół udostępniania i strumieniowego przesyłania muzyki, który upraszcza bezpośrednie transakcje między słuchaczami i twórcami, dając każdemu swobodę dystrybucji, monetyzacji i przesyłania strumieniowego dowolnej zawartości audio. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, zespół Audius zaprojektował i zbudował rozwiązania typu proof-of-concept z ponad 20 rozwiązaniami skalującymi L1 i L2. Po tych badaniach Audius wybrał firmę Solana do pomocy w skalowaniu sieci. Audius planuje migrację systemu zarządzania treścią Audius (CMS) do łańcucha bloków Solana w ciągu przyszłego roku.

RAMP DEFI

Wspierane przez światowej klasy inwestorów RAMP DEFI to globalne zdecentralizowane rozwiązanie finansowe, które koncentruje się na odblokowywaniu płynnego kapitału z postawionych aktywów cyfrowych. Korzystając z rozwiązania RAMP, użytkownicy z aktywami do obstawiania mogą nadal otrzymywać nagrody do obstawiania, utrzymywać potencjał zysków kapitałowych w swoim portfelu do obstawiania i otwierać płynny kapitał, aby jednocześnie inwestować w nowe możliwości. Obecnie dostępny rynek do obstawiania aktywów wynosi ponad 25 miliardów dolarów. Jako wiodące w branży rozwiązanie RAMP DEFI ma na celu odblokowanie 1 miliarda USD lub więcej dla użytkowników do końca 2021 r. W ramach „Total Unlocked Value” (TVU).

Okrąg (USDC)

Circle integruje USDC z blockchainem Solana. USDC – jeden z najszybciej rozwijających się stablecoinów USD z pełną rezerwą w ekosystemie kryptowalut. Opiera się na otwartych standardach i jest obsługiwany przez konsorcjum Center, Coinbase i Circle. Do tej pory wydano ponad 2,8 miliarda USDC, a setki aplikacji kryptograficznych polegają na USDC w zakresie szybkich i bezpiecznych płatności. USDC odgrywa kluczową rolę w DeFi jako jeden z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń stosowanych w zdecentralizowanych platformach pożyczkowych, alternatywnych rachunkach oszczędnościowych, zdecentralizowanych giełdach i nie tylko. Współpraca Circle Platform, USDC i Solana Foundation otwiera przestrzeń dla projektowania produktów DeFi. 

Pęta

USDT to największy stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej i jeden z najczęściej używanych stablecoinów w sektorze DeFi. Tether i USDT są krytycznymi elementami infrastruktury dla każdego udanego projektu blockchain i są jednymi z najbardziej krytycznych bloków konstrukcyjnych dla obliczeń wieloplatformowych. Ta strategiczna inicjatywa jest ważnym krokiem dla firmy Solana i pomoże w rozwoju sieci. Oba projekty są krok po kroku poprawą obecnej sytuacji. Szybkość i koszt to dwie największe przeszkody powstrzymujące dziś DeFi. Ta nowa inicjatywa otworzy zupełnie nową przestrzeń dla projektowania i zastosowań stablecoin w ekosystemie DeFi..

Arweave

Arweave to rodzaj pamięci, który zapewnia niezawodne i trwałe kopie zapasowe danych, umożliwiając użytkownikom i programistom przechowywanie danych na zawsze. Arweave to współużytkowany dysk twardy, który umożliwia zapamiętywanie i przechowywanie cennych informacji i historii aplikacji w nieskończoność. 

Torus

Torus zapewnia logowanie jednym kliknięciem do DApps za pośrednictwem kont użytkowników Google, Facebook, Reddit, Discord, Twitch lub Email bez dodatkowej instalacji. Sieć Torus jest obecnie obsługiwana przez grupę walidatorów z Binance, Etherscan, ENS, Tendermint i innych interesariuszy. Rozwiązanie Torus jest kompatybilne z dowolnym blockchainem.

Kieszeń

Pocket Network została stworzona jako kompleksowa sieć przekaźnikowa dla żądań API do większości łańcuchów bloków. Projekt zostanie zintegrowany z Solaną, aby wykorzystać prymitywy kryptograficzne w nowym, odpornym na cenzurę pakiecie technologii Web 3.0.

dFuse

dFuse to firma obsługująca blockchain API, która umożliwia przesyłanie strumieniowe aktualizacji stanu w czasie rzeczywistym, natychmiastowe wyszukiwania i gwarancje nieodwracalnych transakcji za pomocą prostego wywołania API. dFuse wdraża swoje rozwiązanie API w Solanie, aby umożliwić programistom łatwe tworzenie i utrzymywanie wydajnych aplikacji za pośrednictwem protokołu. 

Fortmatic 

Fortmatic stworzył zestaw deweloperski (SDK), który umożliwia użytkownikom dostęp do zdecentralizowanych aplikacji za pomocą numeru telefonu lub adresu e-mail, bez konieczności instalowania rozszerzeń przeglądarki. Fortmatic integruje swój SDK z Solana, aby zapewnić łatwe w użyciu alternatywy dla portfeli Web 3.0 (takich jak MetaMask) dla użytkowników końcowych i programistów.

Obywatelski

Civic to zdecentralizowany ekosystem identyfikacji tożsamości, który umożliwia weryfikację tożsamości w bezpieczny i opłacalny sposób. Civic nawiązał współpracę z Solaną, aby zintegrować zdecentralizowane rozwiązanie do zarządzania tożsamością. Pracują razem, aby zapewnić tanie i skalowalne zarządzanie tożsamością w gospodarkach wschodzących bez takiej infrastruktury..

Hummingbot

Hummingbot to klient do handlu oprogramowaniem typu open source, który umożliwia handel kryptowalutami przy użyciu strategii o wysokiej częstotliwości, takich jak tworzenie rynku i arbitraż. Hummingbot współpracuje z Solaną nad integracją swojego rozwiązania Liquidity Mining, aby górnicy / traderzy mogli zarabiać prowizje, zapewniając Solanie płynność na różnych giełdach. 

Końcowe przemyślenia

Ekosystem Solana rośnie bardzo szybko, ponieważ ma tak wiele zalet w porównaniu z Ethereum lub innymi. Jeśli projekty DeFi zaczną przenosić się do ekosystemu, w którym możliwe są tak szybkie i tanie transakcje, wzrost zainteresowania kryptowalutami może wkrótce jeszcze bardziej się nasilić, ponieważ pozytywne doświadczenia odegrają w tym procesie znaczącą rolę.. 

W przeciwieństwie do wielu innych alternatyw, Solana nie pozycjonuje się jako „zabójca Ethereum”. Technologie te mogą współistnieć i współpracować, aby stworzyć coś wspaniałego. To jest cały punkt interakcji.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me