„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na ponowne jej przeżycie” 

                           George Santayana, Amerykański filozof i pisarz 

Mój znajomy z Sankt Petersburga, Andrey, postanowił kiedyś zarabiać na BTC. Zaczął kupować Bitcoiny w 2013 roku. Wtedy moneta kosztowała nie więcej niż 100 dolarów. Przez kilka lat mój znajomy mógł kupić cztery BTC. Wtedy dla Andreya było to tylko hobby.

Kiedy Bitcoin osiągnął 4000 $, Andrey kupił więcej BTC. Znowu udało nam się na tym zarobić, ponieważ bitcoin nadal rośnie! Na tle takich sukcesów Andrei nie mógł już się powstrzymać. Nabrał obsesji na punkcie zakupu pierwszej kryptowaluty..

Mój przyjaciel postanowił sprzedać swoje mieszkanie w Petersburgu, aby kupić jeszcze więcej bitcoinów i na pewno zostać milionerem dolarów. Andrey sprzedał mieszkanie i zaczął wynajmować dom.

A potem przyszedł 2018 i zaczął się gwałtowny spadek kursu BTC. Andriej musiał sprzedawać monety ze stratą, aby spłacić zgromadzone długi. Teraz nadal ma bitcoiny, ale na pewno nie pokryją one strat związanych ze sprzedanym mieszkaniem w Petersburgu..

Niestety w tamtym czasie było wiele historii takich jak Andrieja. Ważne jest, abyśmy o nich pamiętali, aby nie powtórzyło się to w przyszłości..

Jakie zagadnienia zostaną omówione w artykule?

W tym artykule pokrótce omówię historię bitcoina. Opowiem wam, jak pierwsza kryptowaluta zaczęła gwałtownie rosnąć w drugiej połowie 2017 roku. Jak więc przez cały 2018 BTC spadał, aw 2019 zaczął ponownie rosnąć. Ponieważ teraz obraca się wokół znaku 9 000 $.

Opowiem o aktualnej sytuacji i problemach górników. O tym, jakie przepisy dotyczące kryptowalut zostaną przyjęte w Rosji i na świecie. Przeanalizuję, dlaczego bitcoin urósł w 2019 roku i czy nastąpi nowy start. Jak Bitcoin powraca do swojej dawnej mocy. Na koniec powiem Wam co spowodowało obecne zachowanie BTC, chorobę wzrostu czy spekulacje dużych graczy.

Treść artykułu

 1. Kilka słów o przeszłości kryptowalut
 2. Wojna handlowa jako siła napędowa wzrostu Bitcoin
 3. Co jest w Rosji?
 4. Rachunki za rosyjską kryptowalutę
 5. Co czeka kryptowaluty
 6. Waluta cyfrowa staje się powszechna
 7. Perspektywy kryptowalut w Rosji
 8. Czy powinienem zająć się kryptowalutami?
 9. Wniosek

Kilka słów o przeszłości kryptowalut

Po gwałtownym krótkim wzroście w drugiej połowie 2017 r., Bitcoin zaczął spadać. W drugiej połowie 2018 roku właściciele BTC wpadli w prawdziwą panikę. To nie jest żart – ludzie stracili 70% swoich oszczędności (właściwie nawet więcej)! Ucierpiali nie tylko właściciele kryptowalut. Górnictwo również stało się nieopłacalne.

Wydobywanie bitcoinów z ASIC

Średnio górnik, który zarabiał 1000 USD miesięcznie w 2017 r., Był w stanie wygenerować tylko 200 USD pod koniec 2018 r., A nawet mniej! Nie można było pobić nawet kosztu prądu.

W wyniku jesieni 2018 roku, według niektórych szacunków, prawie 95% inwestorów w waluty cyfrowe pozostało na minusie. Najprawdopodobniej fundusze uratowały tylko fundusze hedgingowe, które od dawna są przyzwyczajone do grania oraz najbardziej zdesperowani posiadacze, którzy zaczęli kupować Bitoka u progu boomu na kryptowaluty..

Jednak od drugiego kwartału 2019 sytuacja się zmieniła, popyt na urządzenia górnicze – ASIC – ponownie wzrósł i pojawił się nawet niedobór urządzeń. W ciągu zaledwie trzech miesięcy, począwszy od czerwca, było podłączono 600 000 nowych górników. 

Wielu ponownie uwierzyło w najlepsze, pojawiają się dobre wieści, tempo rośnie. Tło wiadomości bardzo się zmieniło i ludzie zaczęli dyskutować o tak dużych projektach, jak uruchomienie kontraktów terminowych na dostawy kryptowaluty na platformie Bakkt, stworzenie Libry z Facebooka i Gram z Telegrama, uruchomienie chińskiego juana cyfrowego..

Jednak wszystko okazało się nie tak proste, jak chcieliśmy..

Wojna handlowa jako siła napędowa wzrostu Bitcoin

Obecna przyczyna wzrostu ceny bitcoina ma związek z Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Jeśli wojna handlowa będzie trwać, cena bitcoina wzrośnie. W tym pewnie analityk i dyrektor serwisu inwestorów prywatnych ADVFN.com Clem Chambers.

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami podważa zaufanie inwestorów do tradycyjnych instrumentów finansowych. Akcje, dolary, euro, juany – to wszystko wydaje się jakoś niewiarygodne na tle amerykańskich sankcji wobec Chin i komplikacji między USA a Europą .

Oczywiście na tym tle waluty cyfrowe są postrzegane w nowym świetle. Można je nawet nazwać „bezpieczną przystanią” dla kapitału. Oczywiście Bitcoin jest nadal aktywem wysokiego ryzyka. Ale gdzie jest teraz spokój?

Kurs juana chińskiego do dolara amerykańskiego

Powyższy wykres pokazuje, że od 2018 roku juan przyciągnął około 14% do dolara! Dlatego dla Chińczyków bitcoin stał się prawdziwym atutem obronnym na tle takiego upadku..

Z drugiej strony Amerykanie mogli inwestować w akcje swoich firm, w dolara i inne sprawdzone aktywa. Więc nie bez powodu Chiny nazywane są motorami postępu kryptowalut..

Clem ChambersClem Chambers

Clem Chambers, analityk rynku kryptowalut i dyrektor generalny ADVFN, zgadza się z tą opinią. Wspomniał o podobnym stanowisku w prognoza Bitcoin, wyprodukowany przez Forbes. W tym samym miejscu potwierdził, że jego docelowy punkt odniesienia dla Bitcoin wynosi około 50000 USD..

Co jest w Rosji?

A w Rosji nie spieszą się z przyjęciem przepisów w zakresie walut cyfrowych. W 2017 roku, na tle bezprecedensowego wzrostu na rynku kryptowalut, rząd zaczął gorączkowo opracowywać nowe rachunki. Obecnie kryptowaluty nadal są zabronione do rozliczeń w kraju. Możesz więc tylko pomarzyć o zakupie kawy za bitcoiny..

Latem niektórzy deputowani do Dumy Państwowej obiecali, że jesienią parlament rozważy ustawę o kryptowalutach, ale tak jest..

Anatolij Aksakov

A ostatnio zastępca Anatolij Aksakow stwierdził, że Duma Państwowa nie zdąży uchwalić ustawy o cyfrowych aktywach finansowych przed 1 listopada. Jednocześnie obiecał, że uda się znaleźć kompromis w kwestii regulacji kryptowalut..

Ogólnie rzecz biorąc, rosyjskie władze słabo rozumieją, czym są kryptowaluty i nie są gotowe do pośpiechu, aby je zalegalizować. Podobno władze nawet jeszcze nie zdecydowały, czy w ogóle warto akceptować waluty cyfrowe, czy też lepiej je po prostu zakazać, jak to zrobili w Chinach. Na przykład rosyjski Bank Centralny rok temu uważał kryptowaluty za szkodliwe zjawisko, a teraz wręcz przeciwnie, wyraża swoją lojalność.

Elvira NabiullinaElvira Nabiullina

Teraz szef banku Elvira Nabiullina rozumowanie że kraj może stworzyć własną krajową walutę cyfrową. Ma być powiązany ze złotem lub rublem. Jednak podczas gdy szef banku centralnego widzi „wiele zagrożeń i niewiele zalet” w cyfrowym rublu.

Rachunki za rosyjską kryptowalutę

Rubel cyfrowyRubel cyfrowy

Warto wspomnieć, jakie prawa będzie obowiązywać społeczność kryptowalut w Rosji w przyszłości. W tym roku Duma Państwowa zdecydowała się rozpocząć legalizację walut cyfrowych. Pojęcie „prawa cyfrowego” zostało wprowadzone do kodeksu cywilnego. Jest to zapisane w prawie Nr 34-FZ. Oznacza to, że wyłanianie się kryptowalut z cienia już się rozpoczęło. Ustawa wejdzie w życie w grudniu. Definiuje również ważne pojęcia, takie jak inteligentne kontrakty i blockchain..

Jak powiedziałem powyżej, w tym roku posłowie planują również rozważyć kilka innych praw kryptograficznych w pierwszym czytaniu. Ustalone zostaną zasady obiegu kryptowalut, inwestycji i ICO. Główne innowacje:

 • rachunek Nr 419059-7, który opisuje cyfrowe aktywa finansowe, kupowanie i sprzedawanie kryptowalut,
 • projekt ustawy z 11.07.2019 r, wprowadzenie eksperymentalnych reżimów prawnych dla innowacji cyfrowych.

Wszystkie te przepisy pozwolą rosyjskiej sferze kryptowalut na swobodniejszy rozwój, a nawet przyczynią się do wprowadzenia innowacyjnych technologii finansowych do rosyjskiej gospodarki..

Co czeka kryptowaluty w najbliższej przyszłości?

Eksperci przewidują zarówno spadek bitcoina, jak i jego wzrost.

Trofim EremenkoTrofim Eremenko

Na przykład Trofim Eremenko, partner zarządzający VINT Consult, członek zarządu Stowarzyszenia „Wsparcie i rozwój technologii kryptowalut i Blockchain”, rozważa, że do końca roku bitcoin wraz z altcoinami wykażą pozytywną dynamikę. Może wzrosnąć do 15 000 USD.

Omkar GodbowlOmkar Godbowl

Z kolei analityk CoinDesk Markets Omkar Godbowl rozważa, że rynek wykazuje obecnie oznaki odwrócenia niedźwiedzi. Tak więc po raz pierwszy od lutego 2019 roku obserwuje się ustalony na wykresie tygodniowym poniżej zera wskaźnik MACD. To zdaniem eksperta oznacza, że ​​Bitcoin może spaść poniżej psychologicznej oceny 9 tysięcy dolarów..

Warto zauważyć, że na początku listopada 2019 roku Chiny zniosły zakaz wydobycia jako biznes. Będzie to miało również korzystny wpływ na przestrzeń kryptowalut. Agencja Planowania Gospodarczego działająca w ramach Narodowej Komisji Rozwoju i Reform Rady Państwa Chin (NDRC) przedstawiła ostateczną wersję katalog „Wytyczne dotyczące restrukturyzacji przemysłu”. Zgodnie z dokumentem, który wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r., ChRL odmawia ścigania górników i walki z wydobywaniem kryptowalut..

Waluta cyfrowa staje się powszechna

W Rosji przyjmowane są nowe przepisy, które powinny wyprowadzić kryptowalutę z szarej strefy. W innych krajach rozwiniętych waluty cyfrowe na ogół stają się częścią życia codziennego. Wiele osób w USA i UE już teraz czuje się komfortowo płacąc bitcoinami w kawiarniach, muzeach i hotelach. Zwykli Amerykanie mają portfele do opłacenia rachunków. Rednecks kupują Ethereum i Bitcoiny dla swoich wnuków na urodziny. Nawet seniorzy zaczynają inwestować swoje oszczędności w branży kryptowalut.

Ludzie właśnie przyzwyczaili się do nowej rzeczywistości cyfrowej. Ze swojej strony rządy próbują przejąć kontrolę nad kryptowalutami. Nie ma co zabraniać, wystarczy stworzyć jasne ramy prawne i wypowiedzieć jasne zasady gry w branży, a zacznie się to przydać.

Większość państwa pójdzie tą drogą. Eksperci są tego pewni.

Ogólnie rzecz biorąc, waluty cyfrowe stają się ważnym zjawiskiem ze strony osób z zewnątrz rozwoju gospodarczego. To prawda, wciąż nie jest jasne, jaki jest potencjał walut cyfrowych. Oczywiście sytuacja z Wagą, Gramem i „cyfrowym juanem” stała się precedensem. A to, jak sprawa zostanie rozwiązana w każdym z tych projektów, pokaże nam najbliższe perspektywy..

Czy powinienem zająć się kryptowalutami?

Inwestowanie w kryptowalutyInwestowanie w kryptowaluty

Teraz wielu próbuje zrozumieć, czy Bitcoin stał się naprawdę obiecującym zasobem? Czy warto czekać na kolejny upadek, taki jak ten, który miał miejsce w 2018 roku?

Tom LeeTom Lee

Analityk Fundstrat, Tom Lee, wcześniej przewidział wzrost ceny BTC w 2020 roku do 91 tysięcy dolarów. Wykonał dużo pracy analitycznej i skupił się na wykresie kryptowalut przez ostatnie dziewięć lat. Niedawno stwierdził w sprawie pojawienia się „pozytywnych sygnałów”:

„W ciągu ostatnich kilku dni pojawiło się wiele pozytywnych sygnałów:

– Przyjazna polityka Chin wobec blockchain.

– Nowy maksymalny indeks S.&P 500.

– Przywracany jest indeks Bitcoin Misery.

Czas na eliminację ryzyka związanego z aktywami (złoto, obligacje skarbowe USA – przyp. Autora) minął i wznowiła się hossa ”..

John McAfeeJohn McAfee

John McAfee pewnie, że do końca 2020 roku cena bitcoina wzrośnie do 1 miliona dolarów. Wezwał, aby nie zwracać uwagi na tygodniowe wahania pierwszego kursu kryptowaluty.

Ekspert kryptowalut i handlowiec Roger Quantrillo rozważa, że do końca tego roku bitcoin będzie kosztował ponad 17 tysięcy dolarów.

Wniosek

Kup kryptowalutę czy nie? Ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Możesz polegać na opinii ekspertów, handlowców i analityków, ale jeśli coś pójdzie nie tak, całe ryzyko będzie po Twojej stronie, a smutna historia z Andreyem jest tego dobrym przykładem..

Oczywiście blockchain to bardzo obiecująca technologia, która stanie się ważną częścią społeczeństwa. Wraz z popularyzacją i rozwojem blockchaina, prawie każda osoba na planecie będzie miała pojęcie o rynku kryptowalut. Wszyscy eksperci jednogłośnie zgadzają się z tą opinią..

Ogólnie rzecz biorąc, John McCaffy, Roger Quantrillo, Tom Lee, Clem Chambers i wielu innych ekspertów jest przekonanych, że Bitcoin wzrośnie w przyszłym roku. Potwierdzają to pośrednio procesy regulacji rynku kryptowalut na całym świecie oraz żywe zainteresowanie dużych korporacji tą technologią, nie mówiąc o takich projektach jak Libra czy Gram..

Wszystko, co nowe, powoduje odrzucenie i opór. Jest to normalna reakcja społeczeństwa, która jest nam nieodłącznie związana z samą naturą. Technologie Blockchain i kryptowaluty to zupełnie nowe zjawiska, których masowa dystrybucja i przyjęcie jeszcze nie nastąpiło.

Dlatego odpowiadając na pytanie, czy istnieją perspektywy dla bitcoinów i innych aktywów kryptowalutowych: Odpowiedź jest bezwarunkowa – Tak!

Czy kryptowaluta stanie się obejściem? Odpowiedź również brzmi: tak!

Czy powinieneś zająć się kryptowalutami? Przykład Andreya mówi – Nie!

Nie zapomnij o ryzyku i traktuj kryptowalutę jako inwestycję długoterminową. Każdy ekspert potwierdzi te słowa..

„W życiu zawsze coś zyskujesz i coś tracisz. Bądź szczęśliwy i wesoły, kiedy wygrywasz. Nie żałuj przegranej i nie żałuj tego. Nigdy nie oglądaj się wstecz – nadal nie możesz zmienić przeszłości. Ale staram się uczyć na jego błędach ”.

                                                                             Richard Branson, założyciel Virgin Group.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me