Kripto opsiyon piyasası, vadeli işlemlerin ve takas piyasalarının büyümesini geride bırakıyor ve rekorlarının haberi her köşeden duyuluyor. Ve bu finansal enstrüman hala sıradan bir kripto tüccarından uzak olsa da, en tanınmış borsalarda seçeneklerin ortaya çıkması çok uzun olmayan bir mesele.. 

Bu yazıda, seçeneklerin ne olduğunu ve yeteneklerinin neler olduğunu basit bir şekilde açıklayacağız. Çay / kahve demleyin, ilginç ve bilgilendirici olacak.

Yeni tanıdık eskidir

Kripto para piyasası hızla gelişiyor ve spekülasyon için giderek daha fazla finansal araç ve fırsat sağlıyor. Vadeli işlemlerin ihtişamı yok olur olmaz, yeni bir türev türü – opsiyonlar – tüm rekorları kırıyordu.

12 Mart 2020’de piyasalardaki aşırı dalgalanmanın ardından BTC opsiyonlarına olan ilgi önemli ölçüde arttı. BTC opsiyonlarında açık pozisyonlarda aktif büyüme, işlem gördükleri tüm borsalarda her yerde gözlemlendi. Chicago Ticaret Borsası (CME) yalnızca açık faiz arttı 10’da ve genel olarak, opsiyon pazarı geçen ay% 50 büyüyerek 1,5 milyar $ ‘a ulaştı.

Bir seçenek, kripto piyasasına bu tür türevlerin önemli bir rol oynadığı geleneksel finans piyasalarından gelen klasik bir türevdir..

Bir opsiyon, vadeli işlemlerden daha karmaşık bir finansal araçtır ve bu nedenle sıradan tüccarlar arasında henüz popülerlik kazanmamıştır. Bununla birlikte, profesyonel tüccarlar ve kurumlar arasında, yukarıdaki grafikte mevcut istatistiklerden de görebileceğimiz gibi, bu kripto ürünlerine olan talep aktif olarak artmaktadır. Belki de BTC opsiyonlarına olan ilgide böylesine hızlı bir artış, son zamanlardaki sonuç JPMorgan Chase’deki Analistler, Mart Çökmesinin Bitcoin İçin İlk Başarılı Stres Testi Olduğunu Söyledi.

Klasik bitcoin seçenekleri artık büyük oyuncu odaklı, düzenlenmiş borsalar CME, LedgerX ve Bakkt’te ve ayrıca, işlem hacimleri ve açık faiz için mutlak rekoru elinde tutan düzenlenmemiş FTX, OKEx ve Deribit’te temsil edilmektedir (ortalama pazarın% 85’ine kadar). Nisan içinde Binance mobil perakende tüccarları hedefleyen basitleştirilmiş kısa vadeli seçenekler başlattı ve Bitfinex ve BitMEX yakın gelecekte kripto para birimi seçeneklerini başlatmayı planlıyor.

Öyleyse seçenek nedir?

Öncelikle, ün kazanan ve birçok ülkede yasaklanan ikili opsiyonları tanımlamayacağımıza dikkat etmeniz gerekiyor. Makale, gerçek BTC teslimatı ile klasik seçeneklerle ilgileniyor.

Seçenek – dayanak varlığa dayalı bir türev finansal araç, bizim durumumuzda BTC veya ETH, bu, aşağıdakilere göre bir alıcı ve bir satıcı arasındaki bir sözleşmedir:

 • Alıcı hak kazanır ancak sözleşmenin belirli bir sona erme tarihinde varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan alma / satma yükümlülüğünü almaz..
 • Satıcı, işlem anında satıcıya opsiyon primini ödeyen alıcının talebi üzerine varlığı almayı / satmayı taahhüt eder – sözleşmede belirtilen sabit bir tutar.
 • Önceden kararlaştırılan fiyata grev adı verilir – opsiyonun kullanım fiyatı. Grev, bir varlığın fiyatı kârlı hale gelen ve tüm ödemeler bu fiyata göre yapılacağı kilit noktadır..

Seçenekler, uygulama hakkını kullanabileceğiniz süre açısından değişiklik gösterebilir:

 • Avrupa opsiyon modeli, alıcıya sözleşmeyi münhasıran sona erme tarihinde kullanma hakkı verir. Bu tür seçenekler CME, Bakkt tarafından sunulmaktadır, OKEx, yanı sıra pazar lideri Deribit.
 • Amerikan opsiyon modeli, bu hakkı sona erme tarihinden herhangi bir gün önce kullanmanıza izin verir. Bu tür seçenekler, ancak basitleştirilmiş bir biçimde, Binance.

Basitçe söylemek gerekirse, bu, pozisyonu son kullanma tarihinden önce uygun bir zamanda kapatıp kapatamayacağımızı etkiler..

Pratikte seçenekler

Bu sözleşmenin mekanizmasını daha iyi anlamak için basit bir örneğe bakalım: Bir mülk satın almaya karar verdiniz ve uygun bir teklif buldunuz. Ancak, bu satın alma için yeterli paranız yok, ancak 6 ay sonra eksik miktarın elinizde olacağını biliyorsunuz. Mal sahibi ile bu süre boyunca (son kullanma tarihi) bu mülkü orijinal fiyattan (grev) satın almaya hak kazanacağınız, ancak aynı zamanda bu mülk için 6 aylık kira ödeyeceğiniz bir sözleşme yaparsınız (prim).

Olayların geliştirilmesi için seçenekler:

 • Bu mülkün piyasa değeri altı ayda% 20 büyür (grevin üzerinde). Fiyat sabitlendiğinden, sözleşmeyi yerine getirerek% 20 kar elde edersiniz, eksi halihazırda ödenmiş olan kira.
 • Piyasa değeri altı ayda% 30 düşer ve kira için ödenen parayı bağışlamaya karar verirsiniz (satıcı prim alır), ancak mülkü satın almamaya karar verirsiniz, çünkü sözleşmedeki fiyat çok yüksektir ve çok şey bulabilirsiniz. daha iyi teklifler.

Bu nedenle, spekülasyona ek olarak seçenekler, ana uzun veya kısa pozisyonunuzu korumak için kullanılabilir. Örneğin seçenekler, madencilere madencilikle çıkarılan madeni paraların fiyatını sabitleme ve halihazırda aktif olarak kullandıkları piyasa oynaklığından kendilerini koruma fırsatı sunar. Uzmanlara göre, bu konudaki seçeneklerin popülaritesi artmaya devam edecek.

Seçenek türleri

Bir seçenek, dayanak varlığı (BTC / ETH) satın almak veya satmak olabilir..

Arama seçeneği (Çağrı) – satın alma seçeneği. Opsiyon alıcısına, dayanak varlığı sabit bir fiyattan satın alma hakkı verir.

Koy seçeneği (Put) – bir satma seçeneği. Opsiyon alıcısına, dayanak varlığı sabit bir fiyattan satma hakkı verir.

Buna göre, dört tür opsiyon işlemi mümkündür:

 • Çağrı Seçeneği Satın Alın
 • Yazma (Satış) Çağrı Seçeneği
 • Opsiyon Satışı Satın Alın
 • Opsiyon Satışı Yazma (Satma)

Bu tür araçlar spekülasyon için yeni ve geniş fırsatlar yaratır, ancak daha karmaşık yapıları nedeniyle her piyasa katılımcısı için uygun değildir. Spekülatif ticarette deneyime sahip tüccarlar, opsiyon stratejilerini etkin bir şekilde kullanabilecekler..

Seçenek stratejileri

Dikkat! Seçenekler yüksek riskli finansal araçlardır ve büyük bir dikkatle işlem görmelidir. 

Alım Satım seçeneklerini satmak en yüksek riskli stratejidir ve yalnızca deneyimli oyuncular için uygundur, bu nedenle aşağıda Deribit borsası örneğindeki satın alma seçeneklerine dayalı en yaygın ve basit ticaret stratejilerini ele alacağız. Yeni başlayanlara seçeneklerin satışı ilk başta sadece demo hesaplarda test edilmelidir..

deribit.com

Uzun Çağrı

Long Call, long’un bir analogudur. Bir Alım Opsiyonu satın alırken, dayanak varlığın (BTC / ETH) fiyatının sözleşmenin sona erme tarihinde grevin üzerine çıkmasını beklersiniz. Fiyat, grevin altına düşerse, yalnızca seçenek için ödenen primi riske atarsınız..

Misal: Deribit borsasında BTC Çağrısı seçeneği satın alın.

 • Son. Belirli bir sona erme tarihi seçersiniz – sizce BTC’nin belirlenen kullanım fiyatının üzerine çıkacağı sözleşme uygulama tarihi. Bu gün, borsa bu sözleşme kapsamındaki tüm işlemleri kapatacak ve hesaplamaları otomatik modda gerçekleştirecektir..
 • Grev, BTC seçeneğinizin karlı olacağı nokta olan kullanım fiyatıdır. Tüm hesaplamalar grevde yapılacak.

deribit.com

 • 31 Temmuz vade bitiminde 9250 $ ihtarlı bir opsiyon seçelim, 1 kontrat bize 505 $ ‘a mal olacak, bu opsiyon satıcısının primi (bir parça satın alabilirsiniz). 31 Temmuz grevinin altındaki herhangi bir BTC / USD oranı, prim miktarında bize bir kayıp getirecektir. Başabaş noktamız 9250 $ + 505 $ = 9755 $, ardından bu seçenek bize bir kâr getiriyor. Potansiyel kar, tarih itibariyle MTC oranındaki artış dışında hiçbir şeyle sınırlı değildir. 31 Temmuz’da BTC’nin 12.000 $ ‘a yükselmesiyle, sadece opsiyonu satın alırken ödediğimiz prim oranını riske atarken 2152 $ kar elde edeceğiz..

deribit.com

Değişken bir kripto para piyasasında seçenekler, deneyimli bir yatırımcının elinde kazançlı bir araçtır. Ana kural, son kullanma tarihini, ihtarı ve prim tutarını makul bir şekilde seçmektir..

deribit.com

 • Opsiyon primi (Premium), tahmininiz kötüye giderse kaybetmek isteyeceğiniz tutardır. Opsiyonlar şekilde ve Deribit borsasında, fiyatı zaten grevden daha yüksek / düşük ve opsiyon kârda olan yeşil ile işaretlenmiştir, bu tür opsiyonlar için prim genellikle daha yüksektir. Buna göre, bir pozisyona girmenin maliyeti de daha yüksektir..
 • Bununla birlikte, örneğin, BTC’nin sona erme tarihine kadar 15.000 $ ‘a çıkacağına dair içeriden bir görüşünüz varsa, ardından 31 Temmuz’da 11.500 $’ lık grev ile ucuz bir opsiyonu 15.000 $ ‘dan satın alarak, opsiyonun karı 3480 $ olacaktır. Risk sadece 82 $, ama kazanabilirsin 42x. Elbette bu sadece bir örnek, ancak oynaklığın yüksek olduğu dönemlerdeki opsiyon olasılıklarını yansıtıyor..
 • Vade bitiminden önce uzun bir süre beklerseniz ve seçeneğiniz zaten kârda ise, sipariş defterine bir sipariş vererek pozisyonun bir kısmını veya tamamını kapatabilir ve sona ermeden önce istediğiniz zaman karı sabitleyebilirsiniz..

deribit.com

Long Put 

Long Put, kısanın bir analogudur. Bir Satım opsiyonu satın aldığınızda, dayanak varlığın fiyatının vade bitiminde grevin altına düşmesini beklersiniz. Fiyat grevin üzerine çıkarsa, yalnızca seçenek için ödenen primi riske atarsınız..

Buradaki kavram, bir Alım Opsiyonu satın alırkenki ile aynıdır, ancak fiyatın grevin altına düşeceğine ve buradaki kar potansiyelinin, dayanak varlığın fiyatının alt kısmı ile sınırlı olduğuna bahse giriyorsunuz..

Straddle (straddle)

Vadeli işlemlerde eşzamanlı kısa ve uzun analog. Farklı yönlerde aynı ihtara sahip opsiyonlar satın alarak güçlü oynaklıktan kazanç sağladığınız bir strateji.

Misal: tek bir son kullanma tarihi içinde bir ihtar ile iki seçenek satın alın, bir Alım ve bir Satım.

Deribit.com’da BTC opsiyonları için bir araya gelin

 • Bir seçenekte 505 $, diğerinde 573 $ olmak üzere toplam 1078 $ prim riske ediyoruz..
 • Başabaş 10,330 doların üzerinde ve 8170 doların altında gerçekleşiyor.
 • Dairede iki prim toplamını riske atıyoruz.
 • Alım opsiyonu için BTC’nin 12.000 $ ‘a yükselmesiyle birlikte, kârımız 2152 $ eksi Put opsiyonunun primi 573 $ olacak ve sonuç olarak 1579 $ alacağız..
 • Örneğin, BTC 7000 $ ‘a düşerse, Put opsiyonu için 505 $’ lık Call Option primi eksi 1790 $ kar elde ederiz ve bakiyede 1280 $ alırız..
 • Risk miktarı oldukça önemli olduğundan, bu strateji yalnızca güçlü dalgalanmalarda etkilidir, bu nedenle giriş noktasını dikkatlice seçmeniz gerekir..

Boğmak (boğmak)

Önceki stratejinin bir varyasyonu, ancak toplam primi (riski) düşürmek için bir seçenek seçerken farklı ihtarlarla. Ayrıca, aynı son kullanma tarihi içinde, ancak farklı ihtarlar ve daha da önemlisi daha düşük primlerle, toplam risk miktarını azaltan ve böylelikle başa baş noktasını yakınlaştıran ve potansiyel kârı artıran iki opsiyon, bir Alım Satım ve bir Satım satın alırsınız. Böylece Strangle stratejisi, aynı miktarda riskle Straddle’dan daha fazla kazanmanıza olanak tanır..

Strangle stratejileri, risk / ödül oranı için farklı seçeneklere dayalı olarak seçilebilir, ancak grev kardan ne kadar uzaksa, seçeneğin uygulanma şansı o kadar az olur. Bu anlamda, Straddle’ın kar sağlama olasılığı daha yüksektir. Strangle stratejilerini hesaplarken, daha da hızlı kırılan seçenekleri seçin. Önceden kar almak veya riskleri çeşitlendirmek daha iyidir.

Ana pozisyonun çit

Spekülasyona ek olarak, Satım ve Alım seçenekleri bir yatırımcının ana pozisyonunu korumasına yardımcı olabilir..

Misal: 9200 $ ‘dan Bitcoin satın almak istediğiniz 10.000 $’ a sahipsiniz ve yarın oran 7000 $ ‘a düşerse, ruhunuzda acı bir tatla kayıplar meydana gelecektir..

 • Bu tür riskler, varlığın satın alma fiyatlarına göre grevi seçtiğiniz, yukarıdaki formüllerden hesaplamaları analiz ettiğiniz ve ayrıca döviz hesaplayıcısını kendiniz kullanarak bir Satım opsiyonu satın alarak karşılanabilir. Netlik sağlamak için 9250 dolarlık bir grev alacağız. Son kullanma tarihi – koşullu.

deribit.com

 • Miktarın% 75’inden 0,81 BTC alıyoruz ve tutarın% 25’ine Satım opsiyon sözleşmesinin 4,6’sını alıyoruz.

deribit.com

 • 542 $ prim ile 2500 $ ‘ı riske atıyoruz, eğer BTC oranı 9250 $’ ın altına düşmezse, başabaş 8700 $ ‘ın altında başlar..
 • BTC son kullanma tarihinde sabit kalırsa, tüm primi riske atarız.
 • BTC 11000 $ ‘a çıkarsa, 2500 $ kaybedeceğiz, ancak satın aldığımız 0.81 BTC’miz 7500 $’ a değil şimdiden 8900 $ ‘a mal olacak, 1400 $’ lık harcamalarımız karşılanacak ve daha fazla büyüme olması durumunda gideceğiz. başabaş.
 • BTC 7000 $ ‘a düşerse, 4.6 Satış opsiyonumuz bize 8250 $ kar getirecek ve 0.81 BTC’miz 5670 $’ a mal olacak, toplamda 10000 $ ‘dan 3920 $ pozitif bölgede olacağız..

deribit.com

Bunların hepsi sadece temel stratejilere örnektir ve bu stratejilere ek olarak, seçeneklerle ilgileniyorsanız yine de kendi başınıza öğrenmeniz gereken daha birçok karmaşık ve riskli strateji vardır.. 

Stratejileri seçerken, kişisel risk yönetiminize ve finansal yeteneklerinize dayalı olarak pozisyona girişi bağımsız ve dikkatli bir şekilde hesaplamak çok önemlidir..

Kurtlardan korkmak – ormana gitme

Opsiyonlar, yüksek riskler nedeniyle acemi tüccarlar için uygun olmayan karmaşık finansal enstrümanlardır, ancak yine de spekülatörler, fonlar, madenciler gibi deneyimli piyasa katılımcıları için çok ilginç olabilirler. Seçenekler, alım satım stratejilerinin kombinasyonlarını diğer enstrümanlarla esnek bir şekilde kullanmanıza ve riskleri yerinde korumanıza ve minimum maliyetle oynaklık üzerine x yapmanıza olanak tanır.

Piyasadaki opsiyonlara olan ilgi her gün artıyor ve yakında bu türevler büyük olasılıkla tüm büyük kripto para birimi borsaları için standart haline gelecek..

Yayın, yüksek risklerle ilişkilendirilen kripto para birimi piyasasının analizlerini ve tahminlerini içerebilir. Bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmuştur ve varlıkların satın alınması veya satılması için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kendi kapsamlı araştırmanızı yapmanız gerekir. Ana mevduatın tamamen kaybedilmesi dahil, yatırımla ilgili tüm riskler, kayıplar ve harcamalar sizin sorumluluğunuzdadır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me