“Teknoloji, insanları rutinden kurtarmazsa, böylece insanlığın daha yüksek hedeflerini takip edebilirlerse, o zaman tüm teknolojik ilerleme anlamsızdır.” 

Jacques Fresco

Blockchain teknolojisi pazarı 2024 yılına kadar 7,7 milyar dolara ulaşacak. Bununla birlikte, pek çok sektör içinden, önemli ölçüde daha yüksek olacağına inanıyor. Özellikle 2017’de kripto para birimlerinin patlayıcı büyümesinin bir sonucu olarak blockchain tabanlı teknolojilerin popülaritesindeki olağanüstü artış göz önüne alındığında. 

Hizmet olarak blockchain nedir (BaaS)

Uzmanların çoğu, blockchain teknolojisinin hemen hemen her sektörde statükoyu bozmaya hazır olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, yeni teknolojiler geliştirmeye yönelik kaynaklar ve uzmanlık, blockchain’i benimsemek isteyen işletmeler için büyük bir engel olduğundan, blockchain’in etkisi şu ana kadar oldukça sınırlı kaldı..

Hizmet olarak blockchain nedir (BaaS)

Bu sorunu çözmek için, birkaç önde gelen teknoloji şirketi, şirketlerin bulut mimarisi ve teknik destek aracılığıyla blok zinciri çözümleri oluşturmasına olanak tanıyan Hizmet Olarak Blok Zinciri platformlarını başlattı..

Blockchain’in avantajlarını daha geniş iş dünyasına sunmak için Microsoft gibi şirketler, bir bulut hizmeti iş modeli aracılığıyla blockchain teknolojisi sağlamaya karar verdi..

Hizmet olarak Blockchain, geliştiricilerin, girişimcilerin ve işletmelerin BaaS platformunda barındırılacak blockchain uygulamaları ve akıllı sözleşmeler geliştirmesini, test etmesini ve dağıtmasını sağlayan tam hizmetli bir bulut çözümüdür. Dahası, BaaS platformu, uygulamalarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için gerekli tüm altyapıyı ve operasyonel desteği sağlayacaktır..

Çoğumuz bulut uygulamalarını veya depolamayı şu veya bu şekilde kullandığımız düşünüldüğünde, çoğu insan IaaS, PaaS ve SaaS’tan haberdardır. BaaS modeli hemen hemen aynı şekilde çalışır ve her şekil ve büyüklükteki işletmenin geliştirilmesine en başta yatırım yapmadan blockchain tabanlı teknolojiye erişmesine izin verir. Böylelikle BaaS, şirketlerin bir blockchain sağlayıcısının hizmetlerine erişmesine izin verecek, buradan erişebilecekleri ve ancak o zaman blockchain tabanlı uygulamalar geliştirebilecek..

IaaS, PaaS ve SaaS

Aşağıdaki kriterler AS Service modelinin avantajları olarak kabul edilebilir:

 • Teknolojiye düşük maliyetli erişim.
 • Şirketlere ölçeklenebilirlik sunar.
 • Gelişmiş veri güvenliği.
 • Uyumluluk.
 • Her yerden erişin.
 • En iyi yazılım.

BaaS modelinin tek dezavantajı, işlemlerin ana bilgisayar platformunun blok zinciri hizmetleri aracılığıyla yönlendirilmesi gerekeceğinden, belirli bir derecede merkezileştirme gerektirmesidir. Ademi merkeziyetçilik, blockchain’i bu kadar kullanışlı kılan temel özelliklerden biri olduğundan, şirketler, problemlerine doğru çözümün bu olup olmadığı konusunda uzun uzun düşünmek zorunda kalacaklar..

Blockchain’i bir hizmet olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Başlangıçlardan büyük çok uluslu şirketlere kadar herkes, sonunda çeşitli sorunları çözmek için bir hizmet olarak Blockchain’i kullanabilecek:

 1. Envanterde iyileştirmeler.
 2. Gizli müşteri kayıtlarının korunması. 
 3. Mülk kaydı.
 4. Kendi ICO’nuzu yaratmak. 

Blockchain, bugün tüm dünya ekonomisinin çok sayıda işlem ve işleminin altında yatan sorunlara en azından kısmi bir çözüm sağlayabilir..

Blockchain'i bir hizmet olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Örneğin, sağlık hizmeti blok zinciri, nihayetinde tamamen elektronik sağlık kayıtları sağlamak, ilaç stok seviyelerini sipariş etmek ve kaydetmek, ilaç geliştirmeyi iyileştirmek ve taleplerin ele alınmasını basitleştirmek için kullanılacaktır..

Sigorta endüstrisindeki blok zinciri, müşteri riskini gerçek zamanlı olarak doğru bir şekilde değerlendirmek için tasarlanmıştır. Bu, sigorta poliçelerinin gerektiği gibi ödenmesini basitleştirebilecek dünyanın ilk “akıllı sigorta planlarının” uygulanmasını sağlayacaktır. Bu teknoloji aynı zamanda dahili süreçleri kolaylaştırmaya, dolandırıcılığı azaltmaya ve hatta müşteri hizmetlerini iyileştirmeye yardımcı olacaktır..

Bu yenilik aynı zamanda aşağıdaki gibi endüstrileri tamamen dönüştürebilir:

 • Reklâm
 • Eğlence sektörü
 • Perakende
 • Enerji sektörü
 • Finansal endüstri
 • Devlet

Doğru stratejik yaklaşımla şirketler uzun vadede fayda sağlamaya başlayabilir

Hizmet olarak Blockchain ile iş yapma örnekleri

Blockchain as a Service (BaaS) potansiyeli, dünyanın en büyük yazılım şirketleri tarafından şimdiden kabul edilmiştir. Üç bulut sağlayıcısı, Amazon, Microsoft ve IBM, müşterilerine halihazırda erişilebilen BaaS platformları geliştirdi. Google, çok kazançlı bir pazar olmaya aday olan yerde bir yer edinmeye çalışmak için Firebase gibi blockchain teknoloji şirketlerini satın alıyor.

Amazon AWS hizmeti

Amazon, birkaç yıldır dünyanın en büyük bulut sağlayıcısı olmuştur. 2017’de web hizmetlerinden 6 milyar doların üzerinde para aldı. Lider bir IaaS, SaaS ve PaaS hizmet sağlayıcısıdır ve kısa süre önce, AWS platformu aracılığıyla sunduğu BaaS ortamını oluşturmak için yatırım şirketi Digital Currency Group (DCG) ile birlikte çalışmıştır..

Bu BaaS ortamının amacı, DCG’nin bağlı blok zinciri sağlayıcılarının, büyümeye yardımcı olmak için müşterileriyle güvenli bir blok zinciri ortamında çalışmasına izin vermektir. Finans kurumlarına, kurumsal teknoloji şirketlerine ve sigorta şirketlerine erişim, proje geliştiricilerin blockchain’deki işletmenin gerçek ihtiyaçlarının ne olduğunu anlamalarına yardımcı olacak ve bu da BaaS’yi bu yönde geliştirmelerine olanak sağlayacaktır.

Bu, Amazon’un geçmişte IaaS gibi uygulamaları geliştirmek için kullandığı geri döngü iş modelinin aynısıdır. Sonuç olarak, pek çok içeriden kişinin AWS stratejisinin BaaS’yi ileriye taşıyıp hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlayabileceğinden şüphesi yoktur..

Azure Hizmeti

Microsoft Azure, bugün dünyanın en büyük ikinci bulut sağlayıcısıdır. Microsoft, AWS tarafından hazırlıksız yakalanmış olsa da, Azure adlı kendi bulut platformunu oluşturmak için uzmanlığından ve kaynaklarından hızla yararlandı..

Microsoft, kısa süre önce BaaS modüllerini mevcut bulut platformuna ekleyerek AWS’nin liderliğini takip etti. Ancak şirket, BaaS geliştirmesini açık kaynaklı Ethereum blok zincirine odaklamaya karar verdi. Ethereum projesini bilmeyenleriniz için, bu belki de blockchain teknolojisine dayanan en devrimci projedir. Taraflar arasında ürün ve hizmet alışverişini içeren çok çeşitli anlaşmaları kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeler kullanmaya odaklanır..

Azure Hizmeti

Microsoft Azure BaaS, blockchain kullanarak yeni süreçlerin ve tekniklerin inovasyonunu desteklemek için tasarlanmıştır. Amazon gibi, Microsoft da bu alanda yeni sistemlerin geliştirilmesine izin vermeyi planlıyor ve bu da sonunda daha geniş iş pazarına sunulacak..

Microsoft, bir blockchain geliştiricisinin becerilerini geniş platformuyla birleştirerek, talep gören çözümlerin geliştirilmesini hızlandırması gereken ölçeklenebilirlik sunar. Şirket, bu yarışı kazanmaya o kadar kararlıdır ki, daha güçlü ve verimli veri analizi ve yönetimini teşvik eden bir proje olarak yapay zeka hizmetlerinin sorumluluğunu bile üstlenmiştir..

IBM’in bir hizmeti olarak blockchain

IBM ayrıca bulut sağlayıcıları arasında da “üç büyük” arasında yer alıyor. İşletmelere hizmet sağlamaya odaklanan bir bulut sağlayıcısıdır. Ayrıca bulutun ilk günlerinde AWS tarafından hazırlıksız yakalandı, ancak sonraki yıllarda yetişmek için çok çalıştı..

IBM, Hyperledger BaaS sistemine dayalı olarak kendi BaaS hizmetini geliştirdi. Sistemleri ayrıca geliştiricilere ve işletmelere blockchain çözümleri inşa etmeleri için bir ortam sağlar. Ana hedefi, işlemlerin iş akışını paylaşılan bir defter aracılığıyla dijitalleştirmek ve güvenli blok zinciri ağları oluşturmaktır..

IBM'in bir hizmeti olarak blockchain

Amazon ve Microsoft gibi, IBM de bu stratejinin, blockchain teknolojisinin günümüzde kullanılan mevcut çözümlerin çoğunun yerini alabileceği noktaya kadar ilerlemesine yardımcı olacağını umuyor. IBM’in ana işi zaten iş sektörüne odaklandığından, güvenli, güvenilir ve uyarlanabilir blok zinciri teknolojilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilirse büyük fayda sağlayabilir..

Ardor hizmet 

Ardour, bulut devlerinin önüne geçmeye çalıştığı platformdur. BaaS pazarının geleceğine büyük katkı sağlayabilecek birkaç dinamik şirketten biridir..

Ardor, şirketlerin NXT blockchain teknolojisinden yararlanmasını sağlayan açık kaynaklı bir blockchain platformudur. Bu teknoloji, Ardor tarafından sürdürülen Ana blok zincirinde barındırılan ayrı blok zincirleri olan “çocuk zincirleri” olarak bilinen şeye dayanmaktadır..

Ardor hizmet

Bu alt zincirlerin her biri tamamen farklı işlevlere sahip olabilir ve bu da Ardor’un müşterilerine geniş bir BaaS hizmetleri yelpazesi sunmasına olanak tanır. Web siteleri, şirketin bu teknolojiyi nasıl kullanacağını ve müşterilerine ne gibi faydalar sağlayacağını ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu çocuk zincirlerini kullanmak, blockchain teknolojisinin uğradığı bazı dezavantajların üstesinden gelmek için yeni bir yaklaşımdır..

Çıktı

Günümüzde BaaS’ın ne kadar büyük olacağını kimse bilmiyor. Blockchain devrimi daha yeni başladığından, geliştiricilerin keşfetmeye çalıştığı tüm farklı fikirlere ve yönlere ayak uydurmak için hala mücadele ediyor..

Asıl soru, talep olup olmadığı ya da şirketlerin gerçekten blockchain teknolojisine ihtiyaç duyup duymadığı değil. BaaS geliştirmesinin mevcut blockchain teknolojisinin maruz kaldığı sınırlamaların üstesinden gelip gelemeyeceğiyle ilgili.?

Sektör, blok zinciri şişkinliği ve bunu işlemek için büyük enerji gereksinimleri gibi sorunlara çözümler bulmalıdır. Blok zincirler boyut olarak büyüdükçe, kaçınılmaz olarak daha fazla bilgi içerirler. Bu, her blok zinciri işlemi sırasında gönderilmeli ve alınmalıdır, bu da onları işlemek için büyük miktarda ağ kapasitesi gerektirir..

Endüstrinin, bu zorlukların üstesinden gelmek için çocuk zincirleri kullanmak gibi çözümlerden yararlanabileceği ve blok zinciri mevcut çözümlere tamamen uygulanabilir bir alternatif haline getirebileceği umulmaktadır. Bu gerçekleştiğinde, uygulamasında kesinlikle blok zinciri devriminin gücünü gerçekten ortaya çıkaracak hızlı bir büyüme göreceğiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me