Tünaydın arkadaşlar!

Bugün yeni bir incelememiz var. BitMEX kripto para birimi değişimi ile ilgili. Önceki makalelerde, marj ticareti olmayan Binance borsasına bakmıştık. Karşılaştırma için bu tür imkanlara sahip olan sitenin nasıl çalıştığından bahsetmek istiyorum. Başlayalım!

Dediğim gibi, herhangi bir marjin ticareti, çok yüksek riskli bir kredi ticaretidir. Bu bakımdan, geleneksel kripto para birimi ticaretinden temelde farklıdır. Ancak BitMEX üzerinde çalışmak da benzersizdir çünkü BitMEX’tir, yani borsa başkalarının özelliklerinden farklı olarak kendine ait çok şey vardır..

Ama önce ilk şeyler. Şaşırmış olabilirsiniz, ancak kayıt, arayüz ve temel platform özellikleriyle değil, hatta ana özelliklerle değil, bununla ilgili incelemelerle başlamak istiyorum. Çünkü, sahte bir siteyi, bir dolandırıcılığı veya başka bir şeyi göz önünde bulundurarak, ya takas ile çalıştıkları ya da bir kez ve tamamen reddettikleri için, bugün belirleyici faktörlerden biri onlar..

BitMEX değişimi hakkında geri bildirim

Arkadaşlar, incelemeler çok çelişkili ve bu esas olarak marj ticareti, büyük kaldıraç (X100) ve yüksek risklerden kaynaklanıyor. Yani, borsaya gelen acemi tüccarlar, burada hızlı bir şekilde kârın% 1000’ini alabileceğinizi, kayıt olabileceğinizi, borsaya para koyabileceğinizi, depozitoyu boşaltabileceğinizi, hayal kırıklığına uğrayarak olumsuz geri bildirim bırakabileceğinizi okuyarak.

Burada şaşırtıcı bir şey yok – marj ticareti uygulaması yok. Böyle bir incelemeye fazla dikkat etmem, çünkü marj ticareti konusunda tecrübeli olmayanların burada yapacak bir şeyleri yok! Tekrar vurguluyorum: Bu inceleme, marj ticaretinin nasıl çalıştığını, BitMEX borsasına güvenmeye değip değmeyeceğini ve uzun süredir geleneksel (marj dışı) borsalarda başarılı bir şekilde işlem yapanlar için ve yeni bir şey denemek istiyorum. Başlangıç ​​seviyesinde bir bilgi ve pratik seviyeniz varsa, düşük seviyede stres direnci – BitMEX’te işlem yapmaya başlamamanızı şiddetle tavsiye ederim, çünkü% 90 olasılıkla sonucunuz aşağıdaki gibi olacaktır:

İncelemelere devam ediyoruz, yeni başlayanlar hakkında net. Tecrübeli veya tanınmış tüccarlar borsa hakkında yazdıklarında başka bir konu, BitMex’in kendi kullanıcılarına karşı çalıştığı çok şiddetli skandallar var. Bu zaten düşünmek için gerçek bir sebep. Birkaç örneği daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Tüccarlarına karşı işlem şüphesi

Ağda, BitMEX’in fiyat manipülasyonu yaptığı ve kullanıcılara karşı işlem yaptığı bilgisi yayınlandı. Bu nasıl haklı çıkarıldı. Geçen Nisan ayında, çok iyi bilinen bir konferans olan Consensus, Arthur Hayes’in (ve bu BitMEX’in CEO’su) şunları söyledi: “İnsanları likidite sağlamaya çekmek için, şu alıntılarda yer alacak bir projeye sponsor olduk. yeni bir ürün eklenir eklenmez. “.

Bu, BitMEX’in, yatırımcılarının aynı varlıkları aynı anda alıp satarak yapay olarak piyasa aktivitesi yanılsaması yaratmak için şişirdiğini ve manipüle ettiğini gösteriyor mu? Sitenin ana tüccarının doğrudan BitMEX yönetiminin görevlerini yerine getiren Nick Adrianov olduğu düşünüldüğünde, böyle bir faaliyet kesinlikle onun gücünde..

Elbette BitMEX, borsanın kendi siparişlerini satın aldığını onaylamıyor, ancak ana hedeflerinden birinin altcoinlerde likiditeyi artırmak olduğu konusunda ısrar ediyor..

Tüccarlar BitMEX ve MLM arasında benzerlikler buluyor

Diğerleri, BitMEX’i MMM ve benzer piramitlerle karşılaştırarak, borsa terminalinin sadece bir ticaret emülatörü olduğuna işaret ediyor, çünkü üzerinde fiat olmadığı için borsaya girilemiyor. Bu tür kullanıcılara göre, borsada kaç bitcoin olursa olsun, hepsi sonunda işlemler için komisyona yani borsanın cebine gidecek ve BTC satmak isteyen daha fazla insan olduğunda sorun ortaya çıkacaktır. satın almak isteyenlere göre. Ayrıca, borsa tüccarlarının kendileriyle işlem yaptıkları sonucuna varırlar..

Skandallar

Ayrıca skandal olaylarda borsanın adı da duyulabilir. Bu yüzden, geçen yılın sonunda BitMEX’in ünlü kripto tüccarı Tony Weiss’in ABD vatandaşlığı şüphesiyle hesabını bloke ettiği haberi ağda büyük ilgi uyandırdı. Bu ülkenin vatandaşları borsada ticaret yapamaz. Ancak, birçok kişi bu yasağı bir VPN ile aşar..

Tony Weiss, insanların değiş tokuşa kaydolmaları için Twitter’ına bir tavsiye bağlantısı yayınladı. Hemen hemen tüm depozito ve aktif işlemlerin olduğu hesabı bloke edildi. Tüccar destekle temasa geçti ve tüm yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca 30 gün geçirdiğini ve 900’den fazla ticaret kullanıcısının 4 yıl içinde yönlendirme bağlantısını kullanarak kaydolduğunu, bu nedenle tavsiye kullanıcıları gelirinin yarısı olduğunu belirtti. En azından onları dışarı çıkarmamı istedim. Depozitoyu hızlı bir şekilde geri çekmesi ve açık emirleri kapatması önerildi.

Bu, BitMEX desteğinin tüccarlara yanıt vermediği tek durum değildir. Bunun için birçoğu, sunucusundaki verileri manipüle eden bir aldatmaca ve sahte bir site olarak görüyor. Durumun ayrıntılı açıklaması[OG1] (ekran görüntüsü).

Yani Binance ile ilgili önceki yazılarda, borsanın kullanıcılar arasında kusursuz bir üne sahip olduğunu ve sadece siteyi iyileştirerek değil, yeni hayır kurumlarına katılarak, promosyonlar ve özel programlar geliştirerek sürekli desteklediğini söylediysek, durum tamamen. farklı. İşlerin gerçekte nasıl durduğunu kimse tahmin edemez. BitMEX borsasında çalışıp çalışmayacağınız, kendi tehlikeniz ve riskiniz size bağlıdır..

Şunu söyleyeceğim: Yukarıdakilerin hepsine rağmen, günlük işlem hacmi açısından hala önde gelen borsalardan biri olmaya devam ediyor. Ruble olarak, Bitcoin’de 159 839 597133 ruble –

608220 BTC. Bu nedenle, kesinlikle daha ayrıntılı olarak incelemeye değer. Değişimin performansına, pratik avantajlarına ve dezavantajlarına hızlıca bir göz atalım ve arayüz ve ticarete geçelim..

BitMex değişiminin ana göstergeleri

 • Exchange web sitesi – bitmex.com
 • Yaratılış yılı – 2013
 • Ülke ve yer – Çin, Hong Kong
 • Destek servisi – bilgi tabanı, çevrimiçi sohbet, İngilizce bilet sistemi, e-posta, sosyal ağlar, anlık mesajlaşma programları
 • Diller – İngilizce, Rusça, Çince, Japonca, Korece
 • Terminal – TradingView
 • Hesap türleri – gerçek hesap, ücretsiz demo hesabı
 • Para yatırma / çekme – Bitcoin
 • Varlıklar – Bitcoin, Cardano, Bitcoin Cash, EOS Token, Ethereum, Litecoin, Tron, Ripple[OG2] 
 • Mobil ticaret – Evet
 • Fiat – değil
 • komisyon – Evet
 • Ortaklık Programı – Evet
 • BitMEX API – Evet

Borsaya nasıl kayıt olunur BitMEX?

Kayıt, dikkate değer değildir ve diğer borsalarda bir hesap oluşturmaktan farklı değildir, bu nedenle üzerinde ayrıntılı olarak durmayacağız. Asıl mesele, güvenliğe dikkat etmektir, çünkü kimlik avı kripto borsasında çok popüler hale geldiğinden, dolandırıcı siteler, değişimin adresi olarak URL’lerini gizler ve borsanın resmi web sitesine gidiyorsunuz gibi görünüyor, ancak aslında depozitonuzu dolandırıcılara veriyorsunuz. Bu nedenle, buradaki ana kriter güvenli bir https bağlantısıdır:

BitMEX’te ticaret

BitMEX, XBT’de işlem görmektedir. Bitcoin, borsada bu şekilde belirlenir. Değişimin bakiyesi ona bağlıdır, bu nedenle, ikmal, para çekme ve depolama yalnızca XBT’de mümkündür, bunun için dolar veya başka bir para birimi kullanamazsınız.

Neden standart BTC kısaltması değil? Değişimin ilk özelliği, madeni paralarla değil, sözleşmelerle ticaret yapmalarıdır, bu nedenle burada, hesapta bir bitcoin olması, onunla birlikte veya genel olarak, örneğin bir çift ile ticaret yapmak mümkün hale geldi. LTC / ETH. Bir madeni paraya bağlı bir sözleşme satar ve satın alırsınız. Tüm fiyatlar, zararlar ve karlar XBT’de hesaplanır. XBT’nin maliyeti nedir? Fiyat şu şekilde hesaplanır:

Sözleşme fiyatı = 1 / sipariş defteri fiyatındaki en karlı oran

Örneğin, bugün 1 bitcoin’in maliyeti 3923 $, yani XBT’deki sözleşme değeri 1/3923 = 2,5490 XBT.

İlk başta, çoğu kişi, örneğin, ETH / USDT çifti ile işlem yapıyorsanız, bu tür bir çift için sözleşmelerin değerinin de XBT’de hesaplandığı gerçeğine alışkın değildir, ancak ticaret dolar cinsinden yapılır. BitMEX bilgi tabanında sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

BitMEX marj ticareti

Bildiğiniz gibi, BitMEX’te işlem yapmak marj tabanlıdır, yani ödünç alınan fonları teminat – marj karşılığında kullanmanıza izin verir. Bu sayede, depozitoyu önemli ölçüde aşan bir miktarı kullanabilirsiniz – 100 kata kadar. Bu oran kaldıraçtır.

Örneğin, bakiyenizde 0,01 XBT varsa, bir depozito (0,01 XBT) ile güvence altına alınmış 1 XBT’ye kadar pozisyon açabilirsiniz. Marjı odur, anlaşmayı açmak için bilançoda dondurulur.

Böylesine büyük bir kaldıraç ve önemli karlar elde etme fırsatı tüccarları çok çekiyor, borsaya yüksek beklentilerle giriyorlar, ancak sonunda hayal kırıklığına uğruyorlar ve olumsuz yorumlar bırakıyorlar..

Yeni başlayanlar neden mevduatı boşaltır ve tasfiye nedir??

Yani, hala aynı 0.01 XBT’ye sahipsiniz ve 1 XBT için bir sipariş açıyorsunuz. Fiyatın beklediğinizden farklı bir şekilde hareket etmeye başladığını, üç kat düştüğünü ve ticaret fiyatının şimdi 0,3 XBT olduğunu varsayalım. Ancak hesabınızda 0,01 XBT hala donmuş durumda. Bu durumda değişim sizden kaybı nasıl telafi edebilir??

Bunun olmasına izin vermeyecek tasfiye – borsa, marjı (0,01 XBT) aşmadan önce bile ticareti zararda kapatır ve bir borcunuz olur. Kayıp, marjın büyüklüğüne yaklaşmaya başladığında, sipariş anında likide edilir ve zararlarınız sadece% 1 olur, yani. tüccar parasız kalacak.

Tasfiye algoritması sayesinde, ödünç alınan fonların büyük bir eksi riske girmeden alım satım için kullanılması mümkün hale geldi. Tasfiye, marj ticareti olan tüm borsalarda mevcuttur.

Bu, uzun süre kaybeden bir işlemi kapatmanın mümkün olmadığı normal ticaretten temel farkıdır. Burada hızla tasfiye ediliyor ve bu, marj ticaretini denemeye karar veren bir kripto para birimi tüccarı için en kötü şey:

Riskleri kontrol etmek için kaldıraç seçimine doğru bir şekilde yaklaşmak gerekir.

BitMEX’ten yararlanın

İlk işleminizi açmadan önce, temel kurallardan birini öğrenmek önemlidir: kaldıraç ne kadar yüksekse, riskiniz o kadar yüksek. Kaldıraç, işlemin başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda sadece karı değil, tersi sonuç durumunda zararı da artırır.!

Nadir bir profesyonel tüccar, kaldıraç oranını 10’dan 1’e kadar kullanmanızı önerecektir. Ve yaklaşık 10, herkes emin değil. Bazıları büyük bir kaldıraçla karlı ticaret yapmayı başarır. Ancak herhangi bir dikkatsiz eylem ve depozito yok – tasfiye.

Yani 0,1 XBT depozitolu 0,2 XBT ile bir pozisyon açarsanız, kaybınız yaklaşık% 50 olacak ve likidasyona ulaşmayacaktır. Ve eğer 1 XBT için, yani 10 kat daha fazla ise, izin verilen kayıp yaklaşık% 10’dur ve sonuç olarak tasfiye.

Bir anlaşma nasıl tasfiye edilir?

Endeks tasfiye seviyesine ulaşmadıysa borsa anlaşmayı tasfiye edecektir. Bu, farklı kripto para birimi borsalarından alınan ortalama veri maliyetidir. Dizini görüntüleyebilirsiniz bu sayfada. Bu neden yapılır? Borsa kusuru ile işlemlerin haksız tasfiyesini önlemek. Maliyet, hareket yönünü% 20 veya daha fazla önemli ölçüde değiştirirse sadece BitMEX borsasında teknik bir arıza veya manipülasyon nedeniyle, bu tasfiyeye yol açmaz.

BitMEX arayüzü

Ticaret aynı adı taşıyan bölümde yapılır – Ticaret

Değişimin önemli avantajlarından biri, arayüz bloklarını herhangi bir uygun şekilde düzenleme yeteneğidir. Taşı, taşı ve hatta sil. Örneğin, Deph Grafiğini kaldırın ve TradingView grafiğini büyütün:

Grafikte varsayılan olarak bir BXBT göstergesi vardır. GDAX ve Bitstamp borsalarının ortalama fiyatını temsil eder. Gerekirse, göstergenin yanındaki açılır menüyü tıklayıp en düşük öğe olan “Kaldır” ı seçerek bunu kaldırabilirsiniz..

Sol menü

Sipariş Ver – sipariş vermek için menü. Burada 7 tane var: 

 • Sınırı – tüccar tarafından belirtilen, sözleşmeleri almaya veya satmaya hazır olduğunuz istediğiniz değeri gösterir. Anlaşma bunun üzerinde yapılacak. Böyle bir emrin dezavantajı, piyasa değerinin ihtiyacınız olan değerden çok uzağa gitmesi ve emrin gerçekleşmesi için uzun süre beklemeniz gerekmesidir..

 • Pazar / Pazar sipariş – şu anda piyasada geçerli olan bir fiyattan anında al veya sat.
 • Piyasayı Durdur – Maliyet belirli bir değere ulaştığında, piyasa fiyatından satış tetiklenir.
 • Durdurma Sınırı – her şey Stop Market’teki gibidir, sadece fiyat piyasa tarafından değil, sizin tarafınızdan belirlenir, bu nedenle, belirli bir limit fiyatı ve minimum stop fiyatı – satış fiyatı belirlemeniz gerekir. Bu iki sayı biraz farklı olmalıdır.

 • Firar Durdurma – Binance borsasına baktığımızda bir önceki makalede bu tür emirlerden bahsetmiştik. Burada daha fazla kalmayacağım.
 • Kar Limit / Limit emri al, karı sabitle – sabit bir fiyata satıyor. 
 • Kar Piyasasını Alın – ulaşıldığında piyasa fiyatından satış.

Sipariş penceresinin altında kenar boşluğu kaydırıcısı

İlk nokta Çapraz bakiyenize bağlı olarak kaldıraç hesaplar. 

Önemli! Bu öğe çok riskli seçenek, asla başvurmamak daha iyidir.

Depozitonuzun 2000 $ ‘a eşdeğer olduğunu varsayalım. 10.000 sözleşme siparişi verirsiniz – kaldıraç otomatik olarak 5x’e ayarlanır. Varsayılan olarak sunulan kaldıraç oranını seçmek gerekli değildir, kesinlikle herhangi birini ayarlayabilirsiniz..

Hepsi bugün için. Bir sonraki makalede, BitMEX’te alım satım hakkında konuşmaya devam edeceğiz, Limit emri örneğini kullanarak her şeyi ele alacağız, onay kutularının olabileceği veya olmayabileceği tüm pencereleri analiz edeceğiz, çünkü ne için oldukları belli değil ve bu değişimde ilk siparişimizi yaratın. Bu borsada marj ticaretinde botları ve diğer etkili araçları kullanmaktan da bahsedeceğiz. Yakında görüşürüz!

İyi şanslar ve iyi karlar!   

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me